Google'ın İşletim Sistemi Google Chrome OS Tanıtıldı!
Web Tarayıcılari

Google'ın İşletim Sistemi Google Chrome OS Tanıtıldı!

Google bugün yaptığı basın toplantısıyla Temmuz ayında ilk kez duyurusunu yaptığı işletim sistemi Google Chrome OS'i görücüye çıkardı. Özellikle hayatını internette geçiren kullanıcılar için kurgulanmış olan açık kaynaklı işletim sistemi Google Chrome OS, piyasaya resmi olarak 1 yıl sonunda çıkacak olsa da, şimdiden yazılım geliştiriciler için kaynak kodları Chromium OS adıyla paylaşıma açıldı. Google'ın konuyla ilgili resmi açıklamasına buradan ulaşabilirsiniz.

Piyasaya çıkacağı zamana kadar görsel olarak önemli değişikliğe uğrayacağı söylenen işletim sisteminin arayüzlerine yönelik bir demoyu aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Google Chrome OS Nedir ve Neler Sunuyor?

Google Chrome OS'in tam olarak ne olduğunu ve neler sunduğunu detaylara takılmadan şöyle özetleyebilirim;

 • Chrome OS'deki tüm uygulamalar web uygulaması ve zaten işletim sistemi de sadece özelleştirilmiş bir web tarayıcı.
 • Chrome OS'deki tüm bilgiler internet üzerinde tutulacak. Henüz dilimize uygun bir terim yerleşmemiş olsa da "cloud computing" Chrome OS'de temel olarak alınmış. Eğer bilgisayarınızı kaybederseniz tek yapmanız gereken yeni bir bilgisayar satın alıp, internet üzerindeki verilerinizle kaldığınız yerden devam etmek olacak.
 • Google'ın Chrome OS'de göz önüne aldığı 3 nokta var. Hız, basitlik ve güvenlik.
 • Chrome OS'in kullanıcı girişi ekranının yüklenmesi 7 saniye sürerken, işletim sistemine giriş yapmak 3 saniye sürüyor. Lansmanda yapılan açıklamada bu süreleri daha da kısaltmak için çalıştıklarını söylediler. Bu seviyede bir hızı nasıl yakaladıklarını ise hiçbir dış bileşenle ya da başlangıç uygulamasıyla uğraşmadan sadece tarayıcıyı çalıştırmaya odaklanarak yaptıklarını söylediler.
 • Chrome OS kendisini otomatik olarak güncelliyor ve işletim sistemi her başlatıldığında "Verified Boot" adı verilen sistemle herşeyin olması gerektiği gibi olduğunu doğruluyor olacak.
 • Chrome OS'i internet üzerinden indirip istediğiniz her bilgisayara kuramayacaksınız. Yeni bir bilgisayar almanız gerekecek çünkü sadece uyumlu olarak üretilmiş cihazlarda çalışacak. Öncelikli koşul da solid-state hard disk olması. Yani, PC ya da Mac'de kullanmayı aksi ispatlanmadıkça kullanmayı unutun. Chrome OS için Google çeşitli üreticilerle görüşmekteymiş. Ancak eğer uyumlu bir netbook'a sahipseniz, ki lansmanda EeePC kullanıldı, o zaman biraz da yazılım/donanım bilginiz varsa Chrome OS'i kurup çalıştırabileceğiniz belirtiliyor.
 • Ve son olarak tabi ki, Chrome OS ücretsiz olacak!

chromeos-apps

Toplantı esnasında Chrome OS - işletim sistemi - dışında, Chrome - web tarayıcısı - hakkında da bazı bilgiler verildi. Hali hazırda dünyada 40 milyon Chrome kullanıcısı varmış ve Chrome'un Mac versiyonu bu yılın sonuna doğru piyasaya sürülecekmiş.

Bu anlatımımız yeterli olmadıysa Google'ın yayınladığı rehber niteliğindeki fazlasıyla başarılı "Google Chrome OS Nedir?" rehber videosunu da izleyebilirsiniz.

Yorumlar (39)
 1. Mehmet Alp Mehmet Alp

  İlk açıklamalar , başlıklar süper , Microsoft'tan vazgeçeceğim gibi duruyor :)

 2. Özgür S. Özgür S.

  Donanım, driver vs görme, yükleme, kullanma türünden sorunlar yaşanmaz ise eğer, Chrome OS, sanırım Windows işletim sistemlerinin devrini kapatacak. Bir XP gibi kullanacaksam eğer, Chrome OS varken XP kullanmam herhalde (Chrome OS un Chrome Browser gibi, hızlı ve düzgün çalışacağını varsayarak konuşuyorum tabii :))

  1. Son_Silahsor Son_Silahsor

   Önce diğer Linux dağıtımlarını geçsin, sonra Apple'ı ondan sonra da Windows'un devrini kapatsın...

   Gerçekçi olalım biraz.

 3. Özgür S. Özgür S.

  yaw baştan desenize online os bu, pcde mac te çalışmaz diye :)

 4. Mehmet Soylu Mehmet Soylu

  Dailymotion ile ilgili sansür notunu okuyunca insan heralde böyle gelişmeleri ancak takip edebilen bir toplum olacağız, katılımda bulunmaksa heralde en fazla kullanmaktan ibaret olacak diye düşünüyor. üzülmeden edemiyor. :(

 5. Looks messy.

 6. Video çoğu kişiyi tatmin etmese de,kullanılabilirlik olarak oldukça başarılı buldum. Kim ne derse desin Google bu işi de başaracak gibi görünüyor.

 7. Deran Delice Deran Delice

  Amerikan kullanıcılar için çok büyük bir etki yaratacağı kesin ama türkler için bence şu haliyle hiç bir şey ifade etmiyor. Youtube engelli, hulu ve pandora'ya giriş yapılamıyor. Üstelik bir çok kullanıcı kotalı internet kullanıyor. Bunun yerine Moblin kullanmak bence daha mantıklı, google'ın karizmasından başka bir şeyi yok işletim sisteminin içinde şu an :D

 8. Savas Ates Savas Ates

  "it's been an exciting nine months since we launched the Google Chrome browser. Already, over 30 million people use it regularly...." diyor ama bloglarinda.

 9. Chrome’un Mac versiyonu geç bile kaldı. Ayrıca Apple ile iyi bir rekabete hazırlanıyorlar gibi gözüküyor. Hem cep telefonu pazarında hemde bilgisayar pazarında... Bakalım neler olacak?

 10. Hidayet Dogan Hidayet Dogan

  Chrome OS yanlış anlaşılıyor sanırım. Linux kernel üzerinde çalışan özelleştirilmiş Chromium browser arayüzü sadece. Online ve offline uygulama kabiliyeti var (Google Gears ve HTML5 offline storage özellikleri kullanılmış sanırım). Gerçek bir işletim sistemi değil.

 11. Mafiamax Mafiamax

  Sadece 45 saniyeyi dert ettikleri için mi bu işletim sistemini çıkarmaya karar vermişler? Şu an yapabildiklerimizden fazla bir şey sunmuyor ki!

 12. Cumhur Onat Cumhur Onat

  Firefox üzerine bir kaç eklenti yüklenerek yapılabileceklerden fazlasını sunamaz bu işletimsi sistem.

  Google'ın bunu chrome üzerine bir eklenti şeklinde değil de bağımsız bir işletim sistemi olarak sunması da fevkalade bir pazarlama stratejisi.

 13. Her ne olursa olsun Googleyi tebrik etmek lazım.

  1. Son_Silahsor Son_Silahsor

   Neden? Sırf bir İşletim Sistemi çıkardı diye mi?

 14. İsa Koç İsa Koç

  Google her fırsatta microsoftu eleştiriyor yok windowsta internet explorer var yok media player var falan filan. gördümki bu google'un işletim sisteminde google hizmetlerinden başka 1-2 tane program veya uygulama hariç geri hepsi google'un ürettikleri. Gelde şimdi google'a kızma.

 15. Şaban Ulutaş Şaban Ulutaş

  1) gerçek bir os değil bence. bellek yönetimi, işlem yönetimi nerde. os gibi os de bunlar olmalı.

  2) google bence basitlik ve kullanılabilirlik işini çok iyi yapıyor. dolayısıyla son kullanıcılar için iyi bi bu chrome os.

  3) ben verilerimi google a vermek istemem ;)

 16. Gizlilik güvenlik gibi konulara nasıl çare getirecek google bilmem ama oldukça iyi ilerde eğer tutulursa başka kimselerinde uygulama geliştirmesine izin vericektir Google.Sadece tek düz Google servislerini kullanmak can sıkıcı bir durum

 17. Aytaç Zeren Aytaç Zeren

  Artık google ı hayatımın her yerinde görmekten.

  Önce siteydiler. Sonra gmail i çıkardılar hotmail le yahoo yu bitirmeye çalıştılar. Sonra GTalk ile Skype ve Msn e saldırdılar. Sonra Calendar, Docs u çıkardılar office e saldırdılar. Youtube u aldılar.

  Son olarak Google Chrome ile bütün sempatimi yitirmiştim.

  Şimdide işletim sistemi.

  Bu kadar basit olmamalı ve google. Herşeyi basitleştirerek, herşeyi insanların hayatına BETA olarak sokarak, nereye varacaksın ki?

  Tekelleşmeye karşı olan sen iken, neden her alanda saldırmaya çalışıyorsun?

  Artık karşımda büyük devler görmek istemiyorum. Herkesin kendi sahasında bir veya daha fazla rakibi olsun istiyorum.

  Bıktım artık birbirini bitirmeye çalışırken her yere saldıran devlerden.

 18. Seyfullah Seyfullah

  Google aslında çok önemli bir fikir ortaya atmış oldu. Geliştirilebilir bir proje. Yani artık büyük harddisklere neredeyse gerek olmadan, serverlar üzerinden çalışan bilgisayarlar.

  Ancak güvenlik, server kapasiteleri ve internet hızı gibi konular çok büyük problem.

  Yenilikçiliği için tebrik etmek ve beklemek lazım.

 19. Düne kadar tekelcii tekelcii diye ağlayarak herkesi Microsof'a kışkırtan, mahkemeler açıp bık bık eden google, bu gün tekeli dayatıyor da dayatıyor.

  Sevin, koruyun ve laf kondurmayın tabi.

 20. Gökhan Gökhan

  Google'u bu konuda tekelcilik ile suçlamanın bence anlamı yok. Eğer başarabilirse netbook sınıfında da olsa MS'un tekelini kırıp onunla "rekabet" edebilir. Rekabetin olduğu yerde tekelden söz etmek olmaz bence.

  1. Aytaç Zeren Aytaç Zeren

   Google la kim rekabet edecek?

   1. Gökhan Gökhan

    Bu durumda "Google MS'un işletim sistemi alanındaki tekelini kırıp kendi tekelini yaratacaktır" mı demek istiyorsunuz? Bu da çok iddialı bir söz olurdu bence. Bana göre ancak "rekabet" edebilir. O da bizim yararımıza olur.

   2. Gökhan Gökhan

    Google'ın MS'un işletim sistemi alanındaki tekelini kırıp kendi tekelini yaratabileceği gibi bir yaklaşım bence şu aşamada çok iddialı olur. Bence ancak bir "rekabet" yaratarabilir. Bu da bizim faydamıza olur. Asıl sorun Google'un bu işletim sistemini tamamen kendi servisleri ile destekleyecek olmasıyla alakalı olabilir.

 21. Benim gorusum google'in pazardan pay almak icin netbooklardaki hatalari duzeltmis insanlarin beklediklerini vericek. Once yazilima yardimda bulunanlardan ve feedbacklerden yeni bir isletim sistemi windows 7'ye rakip olacak parayla satilacak yada ucretsiz olacak konunun google'a herkesin bagimli olmasini kullanmasini saglamak bu topluluga reklam gostermek istersiniz degil mi :D

 22. amerikalılar bılgisayar teknolojisini fazla geliştiremez.bunların hepsi Pentagon sistemlerinin artıkları.Çin malı işletim sistemi piyasaya yakında çıkıyor.Berbat Amerikan mallarından kurtulunuyor.

 23. video, sanki bir işletim sistemi değilde bir web sitesini tanıtıyor gibi geldi. eğer böyleyse olmamış :)

 24. Kullanmak için sabırsızlanıyorum :)

 25. Bülent Sakarya Bülent Sakarya

  Google Chrome OS ile ilgili ilk haber çıktığında netbook'lardan ziyade tabletler için iyi bir alternatif olacağını düşünmüştüm ve yine webrazzi'de yorum olarak yazmıştım. şimdi yine söylüyorum, google docs ve wave'in iyice kullanılması sonucu bilgisayarı klavye ile değilde bir kalem ile yönetmek (hele hele docs'ta hızlıca yazı yazmak, wave'de konuştuklarımızın direk yayınlanması gibi gelişmeler ile) Chrome OS geleceğin işletim sistemlerinde yerini sağlamlaştırır.

 26. Aytaç Zeren Aytaç Zeren

  Google kölesi insanlığa hazır olun.

 27. "açık kaynaklı işletim sistemi" olması güzel..

 28. Ahmet K Ahmet K

  yani web yoksa hirbir işe yaramayacak.

  nedense google a karşı bir antipatim var.

  Microsoft ürünlerini ve özellikle pc kullanımından bi haber olan kişiler için verdikleri destek konusundan bakarsanız( ücretsiz) microsoft aldığı paranın hakkını verdiğini düşünüyorum. Basit düzeyde bir web sitesi için verilen paraları düşünürseniz. Birde hayatınız olan işletim sistemine verilen para olarak değerlendirirseniz aslında uçuk bir ücret olarak görmüyorum.

 29. Kemal Kemal

  Şimdi birçok program internet üzerinden çalışsa da tamamı web tabanlı değildir ve de web hiçbir zaman internetin tamamını kapsayamaz(büyük kapasiteli online oyunlar gibi). o yüzden eğer chrome os özellikle windows veya linux tabanlı programları çalıştıramadıktan sonra (internet üzerinde çalışsın çalışmasın farketmez) herkez bir veya birkaç kez meraktan kurar sonra silip eski işletim sistemine geri döner. geri kalanıda google ın online ofisi haricinde facebook, microsoft live veya messenger, webmailler ve flash oyunlarından başka birşeyle ilgilenmeyen kişilerden oluşur.

  1. İşte gelecekte bir çok program hemen hemen tamamı web üzerinden çalışabilecek. Google Chrome OS'de bunu görüyor. "Hiçbir zaman tamamını kapsayamaz" diyemeyiz. Olmaz dediğiniz büyük kapasiteli online oyunlar çok yakında www.onlive.com ile geliyor. Hem de bildiğiniz video oyunlar. İnceleyebilirsiniz. Tek ihtiyacımız olan yüksek hızda internet. Yani fiber internet. Bir kaç yıl bekledikten sonra müthiş gelişmeler göreceğimiz kesin. Bekliyoruz.

 30. Kemal Kemal

  ikinci bir sakıncası da chrome os de tüm belgeleriniz (filmleriniz şarkılarınız resimleriniz de dahil) kendi harddiskinizde değil google ın serverlarında bulunacak. bu da önemli bir güven sorunudur. (internete bağlanamama sorununu katmıyorum bile)

 31. Zaten Ubuntu ve diğer Linux lar yıllardır ucretsiz ve her turlü desteği sağlıyorlar. Niye chrome os için yeni bir bilgisayar alıp masraf edeyim ki. Ubuntudan şaşmayın derim ben

 32. Onur Kinin Onur Kinin

  Masaüstü olmayacaktır sistemde videoda gördügünüz gibi sadece web tarayıcısı üzerinden çalışacaktır.

 33. eğer bu güvenlik sorununu da aşarsa google,batması mümkün olmayan, insanları kendine bağımlı hale getirmiş ve dahası bir sonraki nesil tarafından,sanki başka bir dünyadan gelme tek güvenilir merci olarak tanınan bir şirket olacak gibi... biraz science fiction oldu sanki.

  bu yazdıklarım bana bir filmi anımsattı aslında...