Yenilenen Marro.ws Geleceği Görüyor

Global Türk girişimlerinden Marro.ws ilk adımlarını attıktan sonra, son dönemde yaptığı yeniliklerle gücünü oldukça katladı. Geliştirilen yeni özelliklerin yanında kullanıcı kitlesi de giderek artan Marro.ws'un kurucusu Ali Babaoğlan'dan geçtiğimiz günlerde JCI kişisel başarı ödülünü aldıktan sonra projenin gidişatına dair bir takım bilgiler aldım.

Marro.ws şimdilik sosyal imlemeye içerik konseptini de ekleyerek daha zengin bir modelde kullanıcılara kalıcı bir kütüphane yaratma imkanı veriyor. İçerik dünyasının genişlemesi basitleştikçe önem kazanan kaliteli içerikler, Marro.ws altında kendine ayrı bir yer tutuyor. İşlevsel olarak değerli olan Marro.ws'un kullanıcı açısından çok büyük yankı uyandırmamasının nedeni ise yukarıda açıkladığım mantığın tam olarak anlaşılamaması ve basit kullanıcıların ötesindeki kitleye hitap ediyor olması. Yani Marro.ws'u aktif olarak değerlendirmek için onu anlamak gerekiyor. İçerik ve üye sayısı için aceleci olmayan Marro.ws kalitesiz içerikleri ayıklamak için de güçlü bir spam filtresi kullanıyor.

marrows ali babaoglan2. versiyonu ile Marro.ws'un oldukça gelişerek kendini sosyal dönüşüm ile zenginleştirdiğini görmek gerçekten mümkün. Bunlar arasında counter (siteniz için imleme sayacı), widget (sosyal profil eklentisi), kişiselleştirilebilir profil sayfası ve profiller arası iletişim özelliklerinin geliştirilmesi kullanılabilirliği artıran yeniliklerden bazıları.

Bunların yanında Ali Babaoğlan'dan projeye dair aldığım en önemli kısım ise Marro.ws'un geleceği üzerine idi. İlkel döneminden uzaklaştığımız internetin gelecek çağı olan Web 3.0 (semantizm-anlamsallık) şimdilerde Marro.ws'un çalışmalarının odaklandığı nokta. Bu kapsamda RDF çatısını değerlendirmeye başlayan ama işi ortaya koymadan çok konuşmayan ekibin içerik anlamlandırma ve bunu kullanma üzerine emin adımlarla gittiğini söyleyebilirim. Bu noktada Google'ın Wave çıkışına da kulak verecek olursak konunun ciddiyetini sanırım anlayabiliriz.

Şimdilik ana işlevinin etrafında sosyal ağ kurgusunu genişleten Marro.ws'un bundan sonraki gelişmeleri beni daha fazla heyecanlandıracağa benziyor. Son olarak Ali Babaoğlan, içerikleri gizli olarak da imleyebildiğimiz Marro.ws'a sizlerden de daha fazla ilgi bekliyor ve PHP, jQuery, Ajax konularında bilgili kişilere kapılarının açık olduğunu ekliyor.

Global anlamda geleceği gören bu projede yer almak isteyenler aliimpreda.com adresinden kendisine ulaşabilirler ve umarım Grou.ps ile güzel bir örnek çıkardığımız global arenada gücümüze  güç katarlar.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.