Yenilenen Marro.ws Geleceği Görüyor
Genel

Yenilenen Marro.ws Geleceği Görüyor

Global Türk girişimlerinden Marro.ws ilk adımlarını attıktan sonra, son dönemde yaptığı yeniliklerle gücünü oldukça katladı. Geliştirilen yeni özelliklerin yanında kullanıcı kitlesi de giderek artan Marro.ws'un kurucusu Ali Babaoğlan'dan geçtiğimiz günlerde JCI kişisel başarı ödülünü aldıktan sonra projenin gidişatına dair bir takım bilgiler aldım.

Marro.ws şimdilik sosyal imlemeye içerik konseptini de ekleyerek daha zengin bir modelde kullanıcılara kalıcı bir kütüphane yaratma imkanı veriyor. İçerik dünyasının genişlemesi basitleştikçe önem kazanan kaliteli içerikler, Marro.ws altında kendine ayrı bir yer tutuyor. İşlevsel olarak değerli olan Marro.ws'un kullanıcı açısından çok büyük yankı uyandırmamasının nedeni ise yukarıda açıkladığım mantığın tam olarak anlaşılamaması ve basit kullanıcıların ötesindeki kitleye hitap ediyor olması. Yani Marro.ws'u aktif olarak değerlendirmek için onu anlamak gerekiyor. İçerik ve üye sayısı için aceleci olmayan Marro.ws kalitesiz içerikleri ayıklamak için de güçlü bir spam filtresi kullanıyor.

marrows ali babaoglan2. versiyonu ile Marro.ws'un oldukça gelişerek kendini sosyal dönüşüm ile zenginleştirdiğini görmek gerçekten mümkün. Bunlar arasında counter (siteniz için imleme sayacı), widget (sosyal profil eklentisi), kişiselleştirilebilir profil sayfası ve profiller arası iletişim özelliklerinin geliştirilmesi kullanılabilirliği artıran yeniliklerden bazıları.

Bunların yanında Ali Babaoğlan'dan projeye dair aldığım en önemli kısım ise Marro.ws'un geleceği üzerine idi. İlkel döneminden uzaklaştığımız internetin gelecek çağı olan Web 3.0 (semantizm-anlamsallık) şimdilerde Marro.ws'un çalışmalarının odaklandığı nokta. Bu kapsamda RDF çatısını değerlendirmeye başlayan ama işi ortaya koymadan çok konuşmayan ekibin içerik anlamlandırma ve bunu kullanma üzerine emin adımlarla gittiğini söyleyebilirim. Bu noktada Google'ın Wave çıkışına da kulak verecek olursak konunun ciddiyetini sanırım anlayabiliriz.

Şimdilik ana işlevinin etrafında sosyal ağ kurgusunu genişleten Marro.ws'un bundan sonraki gelişmeleri beni daha fazla heyecanlandıracağa benziyor. Son olarak Ali Babaoğlan, içerikleri gizli olarak da imleyebildiğimiz Marro.ws'a sizlerden de daha fazla ilgi bekliyor ve PHP, jQuery, Ajax konularında bilgili kişilere kapılarının açık olduğunu ekliyor.

Global anlamda geleceği gören bu projede yer almak isteyenler aliimpreda.com adresinden kendisine ulaşabilirler ve umarım Grou.ps ile güzel bir örnek çıkardığımız global arenada gücümüze  güç katarlar.

Yorumlar (19)
 1. Mert K. Mert K.

  Takib ettigim projelerden biri, yukselisini izlemek nasip oldu.

 2. Arda Kural Arda Kural

  Hala bu basit web sitesini çok büyük bir işmiş gibi tanıtmanıza şaşıyorum. Bence hiçbir faydası olmayan çok gereksiz bir web sitesi. Bir de bu web sitesi için arkadaşlar amerika'ya gitmişler. Koskoca gittigidiyor veya benzeri siteler bile sizin kadar kendilerini büyük görmüyor kaldı ki siz onların yanında okyanustaki su damlası kadar kalıyorsunuz. Hayal dünyasından kurtulmayı başarırsanız daha farklı ve gerçekçi işlerle daha başarılı olabilirsiniz.

  1. Volkan Candost Volkan Candost

   Selam arda, bence söylediklerin çok yalnış. Bu projenin içeriği ve geleceği çok parlak olduğu halde bu karalama politikanın nedenine çok anlam veremedim. Anlaşılan proje kurucularından biri ile bir polemik yaşamışsın. Bunu kişisel bir sorun olmaktan çıkartıp, bu gençler çok kısa süre içerisinde neler yapmışlar onu irdelemek gerekiyor. 5 ayda böyle çıkış yapmış bir startup projesinden bahsediyoruz. İçerik ile symentik algoritmalar yapmaya çalışıyor ne kadar çok kullanmasamda çok takdir ettiğim bir proje. Gittigidiyor.com'dan falan bahsediyorsun bunların konseptleri çok fakrlı onlar türkiye projesi olarak yola çıktılar. marrows global proje olucam diye yola çıktı. gitti gidiyorun hedef kitlesi türktü adamlar o yüzden yurtdışına çıkmadı. marrows ekibi amerikada şirket kurup, amerikada adam çalıştırıp para veren bir şirket.

 3. Yedincisenol Yedincisenol

  marro.ws'nin web 3.0 için şimdiden çalışmaya başlaması ve yol katetmiş olması gerçekten heyecan verici. Ekibi tebrik ediyorum ve başarılarının devam etmesini diliyorum.

 4. Alper Bellikli Alper Bellikli

  Marro.ws sayacını sitenize ekleyerek sitenizden kesilerek saklanan içeriklerin sayısını görebilir, sayaca tıklayarak bu içerikleri kimin sakladığını ve ne kadar yorumlandığını görebilirsiniz.

  1. Arda Kural Arda Kural

   Bende marro.ws'a rakip olarak pollyanna.ws diye bir site yapmak istiyorum :)

   1. Mathiaxbars Mathiaxbars

    bence siz blog açmaya devam edin...

   2. Arda Kural Arda Kural

    Bir blog açıp içerisine belli sitelerden aldığım içerikleri koplayayıp yapıştırsam sonrada bunlara belli linkler versem marrows'dan ne farkım olacak ki ?

   3. Mathiaxbars Mathiaxbars

    Bukadar üstüne düştüğünüze göre kişisel bir sorun var ortada galiba.Ama tavşan dağa küsmüş dağın haberi olmamış gibi birşey...

    Eğer yazdıklarınızın nedeni derin değilse söyliyecek birşeyim yok kişisel yorumunuzdur ve evrensel ilgi beklediklerinide sanmıyorum.

 5. Ahmet Dursun Ahmet Dursun

  Bazı şeyler çok abartılıyor. Tamam anlıyorum, Türk girişimi, global arenada, bizde destekliyoruz falan ama bu sitenin işlevini TinyPaste.Com çok daha rahat bir şekilde yerine getiriyor.

  1. Arzu Turkoglu Arzu Turkoglu

   tinypaste'den kesinlikle cok daha iyi bir proje

   pen tool'u kullanıyormusun bilmiyorum ama internette ki (ödev yaparken önemli yerleri çizdiğimiz ) sarı kalem gibi mükemmel bir toolu bize sunuyorlar. Türk insanı pratikliği sever. işini hemen halledip sosyal surfune devam edebiliyorsun. ayrıca istediğin path'den tekrardan yazına ulaşabiliyorsun. :)

   marro.ws rules

 6. Mehmet Ali Sabuncuoğlu Mehmet Ali Sabuncuoğlu

  Marro.ws ekibini, Ali Babaoğlanı ve Arda Kutsalı tebrik ediyorum. Böyle orjinal bir siteyi yapan düşünen ve tanıtan kişiler sayesinde yeni yeni fikirler tomurcuklanıp icraate geçecektir. Gördüğüm andan itibaren sitenin bağımlısı oldum. Sitenin tümişlevlerini bilmeyenler siteyi küçük görebilir ama bu tarz laflar ( eleştiri bile diyemeyeceğim ) sizi üzmesin marro.ws ekibi.

  Not: Buradan şunuda belirteyim. Bu sitenin Türkçe versiyonunuda şiddetle bekliyoruz. Mutlaka Türkçe yayını düşünüyorsuzdurda, bu süreyi hızlandırırsanız mutlu oluruz.

  1. Arzu Turkoglu Arzu Turkoglu

   :)

   Aynen katılıyorum.

   Sonuna kadar seninleyiz. Marro.ws

   Sizi sakın böyle olumsuz eleştiriler yapan kendini bilmez kişiler üzmesin.

   -

   Türkçesinide sabırsızlıkla bekliyoruz.

   Facebook'ta türkçeye çevrilsin diye facebook grupları kuruldu. facebookta marrows türkçeye çevrilsin diye grup mu kursak :)

   1. Arda Kural Arda Kural

    Bende bizim mahalleyi mi toplayıp geliyim buraya :)

 7. Ufak bir typo hatasını söyleyim: Şemantizm -> Semantizm olacak sanırım. Semantik yapıyı Şamanizm ile karıştırmasın okuyucular diye iletiyim istedim :) Semantik yapıya geçiş çok kolay bir adım değil, Hakia bile bu iş için aylarını verdi. Kendi içine dönük servislerde Semantik yapı kurmak bir nebze kolay fakat marro.ws gibi dışarıdan beslenen yapılarda bu çok zor. Ümitlerini kırmak istemem ama ben orta vadede başarabileceklerini sanmıyorum.

 8. Ben beğendim yahu :D

  Digg, Delicious hepsi bu formatta ama azıcık farklı olsa daha hoş olabilir.

 9. Hakan Cezayirli Hakan Cezayirli

  Web 3.0 yapılar konusunda aralarında Google gibi büyük ve global rakiplerde bulunan bir çok şirketin ciddi anlamda çalıştığını okuyorum. Bugünden hızlı bir şekilde yaygınlaşma sürecine giremeyen burada örneklenen gibi sitelerin global ve dev rakipleri ile rekabete girmeleri zor gözüküyor bana göre. Kısa vadede ilgi görecek ama orta vadede ağır rekabet sonucu gözden düşme potansiyeli olan bir site. İnşallah site hızlı bir şekilde yaygınlaşır ve rakiplerinin bir adım önüne geçer!

 10. Eğer benim ürettiğim orjinal ve telifli bir içerikten marro.ws gelir elde eder ve bana iade etmezse anında mahkemeye veririm.

 11. Musa Bican Musa Bican

  iyi proje fakat Türkler yapıyo Türkçe arayüzü yok bu üzücü