Technorati 2009 Blogosfer Raporundan Öne Çıkanlar [video eklendi]

technorati-state-of-blogosphereGeçtiğimiz günlerde yeni yatırım alan ve ardından siteye yeni özellikler ekleyerek görüntüsünü de yenileyen dünyanın en büyük blog dizini Technorati, 15-17 Ekim tarihleri arasında Las Vegas'ta yaptığı BlogWorld etkinliğinde 2009 Blogosfer Durum Raporuna dair bazı verileri paylaştı. Technorati'nin CEO'su Ricard Jalichandra tarafından yapılan sunumda anafikir olarak blogların büyük bölümünün hobi olarak kullanıldığı ancak blog yazarlığını profesyonel olarak yapanların sayısının arttığı yönünde.

2900 blog yazarıyla yapılan anket ve araştırmanın ortaya çıkardıkları şu şekilde;

  • blog-persentageBlog yazarlarının %72'si hobi olarak blog yazıyor. Herhangi bir para kazanma amaçları yok, temel olarak kendilerini ifade etme ve insanlarla birşeyler paylaşma ihtiyaçlarını gideriyorlar.
  • Blog yazarlarının %15'i blog yazarlığını yarı zamanlı bir iş olarak yapıyor. Bilgi birikimlerini ve kendi uzmanlıklarını başkalarına aktararak belki direk olarak değil, ancak dolaylı olarak fayda sağlamak amacındalar.
  • Blog yazarlarının %9'u blogculuğu tam zamanlı iş olarak yapıyor. Bu kesimdeki insanların %70'i şirket sahibi ve işleri hakkında blog yazıyor. %22'lik bir kesim ise blogları aynı zamanda şirketleri oluyor.
  • Geriye kalan %4'lük kısım ise şirketler adına blog yazanları oluşturuyor. Bu kesimdeki insanlar tam zamanlı olarak şirketlere blog yazıyor ve %53'ü yeni müşterileri çekerek şirkete kar sağlamak amacıyla blog yazdığını bildirmiş.

Blog yazarlarının %73'ü Twitter kullanırken profesyonel blog yazarlarında bu oran %81 ila %88 arasında değişiyor. 2008 yılındaki Technorati blogosfer raporunda Twitter kullanım oranı %41'idi.

Profesyonel Blog Yazarları Kimlerdir?

Profesyonel olarak blog yazanların 2/3'ünü erkekler oluştuyor. Bu grubun %60'ı 18 ila 44 yaş arasında. Yine 2/3'ü 2 yıldan fazladır blog yazıyor ve ortalama olarak 4 farklı blogda yazıyor. Profesyonel blog yazarlarının %17'si tüm gelirlerini sadece blog yazarak kazandıklarını dile getirmiş.

Profesyonel olarak blog yazanların %40'ı daha önce geleneksel medyada çalışmış. Bu %40'lık kısımdakilerin %40 dergi yazarlığı yapmış, %28'i günlük gazetelerde, %27'si de radyoda çalışmış.

Profesyonel olarak blog yazanların %27'si halen bir geleneksel medya kuruluşunda çalışmakta. %3'lük kısım geleneksel medyanın bloglarında yazarken, %24 ise blog yazarlığını ayrı bir iş olarak yapıyor.

Profesyonel blog yazarlarının %73'ü blogların artık çok daha ciddiye alındığını düşünüyor. %60'ı önümüzdeki 5 yıl içinde insanların büyük bölümünün artık haber ve bilgileri bloglar aracılığıyla ulaşacağı görüşünde birleşiyor. Böyle düşünenlerin %40'ı gazetelerin önümüzdeki 10 yıl içinde hayatta kalamayacağı görüşünü savunuyor.

Blog Yazarları Nereden Para Kazanıyor?

Blog yazarak para kazanmak amacındaki blogcuların %40'ı display reklam, %39'u arama reklamları, %36'sı affiliate, %8'i ise ücretli yazıdan para kazanıyor. Blog yazarlarının %17'si blogundan para kazanmayı birinci öncelik olarak belirtmiş.

Son 1 yıldır Türk blogosferinde de yoğun şekilde tartışılan marka-blog ilişkisi de sunumda yer almış. Buna göre blog yazarlarının %70'i markalar hakkında yazılar yazmış. Yarı ve tam zamanlı blog yazarlarının %80'i markalar hakkında yazı yazıyor. Bu kısımdakiler en azından haftada 1 veya 3 inceleme yazısı yazdığını dile getirmiş ve şirketlerin markaları hakkında yazı yazdırmak için para verdiğini belirtmiş.

blog-brandBu hafta veya önümüzdeki hafta tamamının yayınlanması beklenen Technorati 2009 Blogosfer raporundan dikkat çekenler bu şekilde. Raporun tamamı paylaşıldığında yeniden değerlendireceğiz. Yayınlanan sunumun tamamını aşağıda bulabilirsiniz.

Technorati SOTB 2009 - Güncelleme: Etkinliğin videosunu izleyebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.