Put.io'nun İlk Ekran Görüntüleri Webrazzi'de!
Araçlar

Put.io'nun İlk Ekran Görüntüleri Webrazzi'de!

putio-logo1Pilli'nin bir süredir sosyal medyada adı geçen global girişimi put.io'nun şu ana kadar bırakın ekran görüntülerini, ne olduğu bile tam olarak bilinmiyordu. Bu merakı şimdi gideriyoruz ve küçük bir demo anında iPhone ile çektiğim put.io ekran görüntülerini Webrazzi'ye özel olarak paylaşıyoruz.

Görüntülere geçmeden önce put.io nedir diye merak eden okuyucularımız olduğunu bildiğim için hemen bana göre dünyada büyük ses getirecek girişimin detaylarına geleyim.

Bir servis düşünün ki sizin için Rapidshare'den dosya indirsin sonra onu internet üzerindeki disk alanınızda saklasın. Ya da Rapidshare'i boşverin, sizin için Bittorrent üzerinden dosya indirsin.

Başka bir örnek vereyim. Put.io ile indirdiğiniz bir DivX videoyu bilgisayarınıza hiç indirmeden ve kalite kaybetmeden online izleyebilir, aynı şekilde indirdiğiniz müzik dosyalarını tarayıcınız üzerinden dinleyebilirsiniz.

Peki, servise gireceğiniz RSS kaynakları sürekli takip edilerek içlerindeki torrent, MP3 ve AVI'ler otomatik olarak kaydedilebilecek dersem?

Tamamen sunucu taraflı çalıştığı için indirme performansı da evdeki bağlantılardan yüksek olan put.io, 700 mb'lık dosyaları bile birkaç dakikada indiriyor ve izlemeniz için size sunuyor.

Put.io üzerindeki dosyalara iPhone, iPod Touch, bilimum akıllı telefonlar, PSP ve PlayStation 3 üzerinden ulaşabiliyor hatta isterseniz videoları MP4 formatına otomatik çevirterek iPhone üzerinden de 3G performansı izin verdiği ölçüde izleyebiliyorsunuz.

Elbette bu kadar hayat kolaylaştıran bir ürünün sosyal boyutu da unutulmamış. Put.io üzerindeki dosyalarınızı arkadaşlarınızla kolaylıkla paylaşabiliyorsunuz.

Sonuç olarak put.io dosya indirme işlemini birden fazla yöntemle sizin için yapabilen ve sizin için dosyalarınızı online olarak saklayan son derece değerli ve geleceği olan bir girişim.

Doğrusunu söylemek gerekirse böylesine yenilikçi bir ürünü de Pilli'den başkasından beklemiyordum, nitekim öyle de oldu.

Servis şu anda kapalı beta aşamasında ancak kısa süre içinde beta kullanıcı alımı tekrar başlayacak. Her ne kadar öncelikli olarak Avrupa hedefleniyor olsa da, beta alımında Türk kullanıcılara öncelik verilecek.

Bu arada belirtmekte fayda var, put.io ücretli bir servis olarak hayata geçiriliyor olacak. Yani, "ne kadar popüleriz herkes bizi kullanıyor, biri satın alsa da batmasak" türü Web 2.0 girişimlerinden değil.

Put.io'nun ne olduğunu anlattıktan ve merakları giderdikten sonra şimdi de ekran görüntülerini paylaşayım. Halen arayüzlerde çalışmaların sürdüğü put.io'nun ön yüzlerinin monitör üzerinden iPhone ile çekilmiş görüntüleri Webrazzi'ye özel olarak sizlerle. Bir süre sonra da yine Webrazzi'ye özel olarak bakarsınız davetiye dağıtırız. ;)

P1010008

P1010015

P10100182

Put.io'nun şu an için çalışmaları devam ediyor ve kısa süre içince beta alımı başlayacak. Bu süreçten sonra girişimin dünyada gerçekten fazlasıyla ses getireceğine inanıyorum. Eğer put.io'daki gelişmeleri takip etmek isterseniz girişimin Twitter hesabını takibe alabilirsiniz. Ayrıca servisin adresinin http://put.io olduğunu da özellikle hatırlatmamda fayda var sanırım.

Tekrardan Pilli ekibini bu başarılı girişim için tebrik ediyor ve Webrazzi'ye verdikleri özel bilgiler için teşekkür ediyorum.

Yorumlar (51)
 1. Tevfik Bülent Öngün Tevfik Bülent Öngün

  kesinlikle iştah kabartıcı görünüyor. uluslararası iş yapabilecek çok ciddi bir proje hissi uyandırdı bende. umarım çok başarılı olur. sevgiler,

 2. Serdar Yaman Serdar Yaman

  Beta sürecinde bir süredir kullanıyorum. Bağımlısı oldum diyebilirim.

  Fikir ve uygulama oldukça etkili. Çok yoğun emek ve yatırımın yanında yılların deneyimi ile oldukça başarılı bir iş çıkmış.

  Tebrik ediyor, başarılar diliyorum.

 3. Ahmet Alp Balkan Ahmet Alp Balkan

  Ücretli kullanıma açılıyor olması fakir milletimizi epey üzecek ama buradan Hasan Yalçınkaya ve tüm ter akıtan pilli takımına bir çift sözüm var: Dünya kalitesinde bir startup çıkardığınız için sizi tebrik ediyorum, bütün duygularımla kutluyorum. Umarım uygulama aşamasında da bütün sıkıntıları aşarsınız ve bu büyük servisi tüm dünyanın kullanımına sunarsınız. Başarılar!

 4. Guru Fasulye Guru Fasulye

  İlk defa beni heyecanlandiran bir turk projesi. Su iki tane fotograf tasarima ne kadar deger verdiklerini ortaya koyuyor. Ayni basariyi umuyorum altyapida da yakalarlar.

 5. Eren Emre Kanal Eren Emre Kanal

  Putio'dan once ve Putio'dan sonra diye ayriliyoruz bundan sonra. Kullanmadan boyle yorumlar yapiyor insanlar, bir de kullandiktan sonra neler olacagini dusunun :)

 6. Mert K. Mert K.

  Stream sisteminin gelistiginin farkindaykin. Bir firmanin stream ile baska bir bilgisayarda oyun oynamaniza izin veriyor yani artik gaming pc almaya masraf etmeniz gerekmiyecek. Onlarin fikrini degistirmisler insanlardaki sabirsizlik(download surelerini bekleyemiyorlar)dan yararlaniyorlar. Guzel bir is fikri. Bir kac fikir geldi bu projeyle ilgili bir mail yazayim kendilerine.

 7. Mustafa Mustafa

  Başarılı olacağına inanıyorum. Pilli ekibini kutlarım...

 8. Sibel Deha Sibel Deha

  Umarım piliniz hiç bitmez ve yepyeni projelerle şaşırtmaya devam edersiniz.

 9. Berker Gonca Berker Gonca

  Gerçekten çok güzel ve büyük bir sistem. Birşey sormak istiyorum , Bu sistem sayesinde kota derdindende bir nebze kurtulmuş sayabilir miyiz kendimizi?

 10. Barış Mert Gezer Barış Mert Gezer

  Harika fikir! Peki telif hakları konusunda üzerine gelinmeyecek mi bu servisin?

 11. Winterismute Winterismute

  ölçeklenebilecekmi? bunun gibi international bir proje yaptıklarına göre ölçeklendirilebilir bir mimari kullandıklarını düşünmek normalmidir?

 12. Mathiaxbars Mathiaxbars

  Gerçekten üzerinde düşünülmüş ve gelir modeli olsun , gelişme nasıl sağlanır olsun ayaralanmış proje ve merak ettiğim projeler arasında ilk sıraya oturdu.

  Ancak merak ettiğim dosya yükleme sitelerinden birsüre sonra çok yüksek seviyeye ulaşıcak dosya indirme taleplerini nasıl karşılıyacaklar (paralı üyelikmi alınacak siterlerlemi anlaşılacak), ayrıca rapid gibi siteler bu tür veri çekmeye sıcak bakıcakmı , paralı üyelerini çaldığını düşünmezmi ?

  Benim aynı mantıkta farklı bir iş fikri olan projemde bu gibi sorunlarda takılı kalmıştım.

  Ayrıca rapid dosyları görmediğini idaa ederek hukuktan kurtuluyor ama sizde dosyalar birleşmiş durumda olucak ve zaten bu tür siteleri %90 lara varan oranda sırf illegal yoldan dizi olsun film olsun müzik olsun çekmek için kullanan bir insan kitlesine maruz kaldığınızda ne gibi gibi bir yol bulucaksınız ?

  Bu gibi bir kaç sorun eksik kalmış umarım sorunlara yol bulunulmuş ve tam oturtulmuş bir site olarak yayın hayatına başlar.

 13. Uludağ Sözlük'ten Prof Uludağ Sözlük'ten Prof

  ekran görüntülerinden görüldüğü kadarı ile tasarımı herzaman ki pilli işi gibi sade ve güzel. türk girişimcilerden global bir proje düşünülmesi, şekillendirilmesi, kodlanması ve hatta yayına hazır hale gelmesi çok sevindirici. böyle bir site için hiç bir türkün hayal edemeyeceği altyapı limitlerini göze almışlar ki bu da ancak yurt dışında barındırma ile olur. galiba içeriği yurt dışında barındıracaklar. maliyet ve kullanıcı profili açısında da mantıklı olan o zaten.

  daha öncede bunun gibi dosya depolama siteleri vardı ama onlar 1 divx'in bile sığamayacağı alan veriyorlardı. şimdi bir sitenin 1 kullanıcı için 1 gb boyutunda alan ayırmayı göze alması büyük cesaret işi. eğer tutar da 1 milyon kullanıcısı olursa devasa boyutlar olur ki gmail bile 7gb verdiği sözü tutmakta zorlanıyor, daha önce hiç bir servisinde olmayan kesintiler falan olur.

  put.io ücretli mi olacak bilmiyorum. benim tahminin tutar ama kullanıcı kitlesi sınırlı olur. eğer meraklı kullanıcılardan aylık bir ücret karşılığı hizmet verirse de başarılı bir site proje olarak devam edebilir.

  sony'nin playstation'ın yeni versiyonların için böyle bir projesi vardır. bu gibi spesifik durumlarda ve çok dilli olarak gelişebilir.

  burda yazılanlar kadarı ile yorum yaptım. bir web sitesinin hangi yönünün daha etkili olacağını ne yönde gelişeceğini siteyi yapanlar bile başlangıçta bilemeyebiliyorken henüz açılmadan da büyük yorumlar yapmak doğru değil.

  umarım türk girişimcilere örnek olur. artık türk girişimciler de global projeler yapabilirler. çünkü artık türk geliştiricilerle dünyadaki geliştiriciler arasındaki bilgi, tecrübe, vizyon farkı azaldı. artık türk geliştiriciler de yüksek kapasite gerektiren sitelerin altından rahatlıkla kalkabiliyorlar.

 14. Alper Kanat Alper Kanat

  Yasal dertlerden nasıl kurtulmayı planladıklarını ayrıca merak ediyorum ben.. 2 gün sonra Türkiye'den erişimi yasaklanırsa ya da ne bileyim Türkiye'den Pilli'ye "fikir ve sanat eserleri kanunu" kapsamında bir dava açılırsa Pilli'den buna nasıl bir reaksiyon gelir merak ediyorum.

  Bunu merak etmemdeki en büyük sebep de Türk firmalarının genelde bu durumu göğüsleyecek cesarete haiz olmamalarıydı. Bir ilk olması açısından ve bu bahsettiğim durum dolayısıyla kendilerine başarılar diliyorum.

 15. Sercan Yilmaz Sercan Yilmaz

  Kesinlikle beni heyecanlandıran bir girişim. Pilli ekibini tebrik ediyorum. Çalışır halini görmek için de sabırsızlanıyorum. Kafama takılan tek nokta, telif hakları vs. konularında bir sıkıntı olur mu sorusu. O noktada bi sıkıntı olmazsa bu proje kesinlikle iş yapar. Başarılar pilli :)

 16. Almanyadaki linux sunucularına ssh bağlantıları kurduğumda sık sık dosya indirirdim. kıytırık pII sunucular 10 gb lık diskler bile inanılmaz hızlı işlem yapıyordu. Teknik açıdan ok verilebilecek bir çalışma. Sınırlar ne olur o merak konusu sadece.

  Bunu dışında kafama takılan telif hakları sorunu en önemli sorun. Pilli düşünmeden iş yapmaz ama işin için medya download girince kullanıcılarda düşünerek iş yapmayacak o kesin.

  Bir şaşırdığım noktada ben bunu pilli ya da nokta.com gibi girişimcilerden değil, arda kutsal'dan beklerdim. hala hayretle neden bu kadar pasif kaldı diye düşünüyorum.

 17. Sonunda innovatif bir proje yaratıldı yurdum topraklarında.. :) Tebrikler.

 18. Açıkcası proje beni heyecanlandırdı. Pilli'den yine bir blog beklerken böyle bir proje çıkartmasıyla beni bir aparkatta yere sermiş oldular. İşin teknik zorluklarının üstesinden gelirler de hukuksal boyutunda ne olur bilemiyorum. Geri projeye başlamadan muhakkak ki hukuk danışmanlarından bilgi almışlardır.

  Ne diyelim başarılar.

 19. M.ozan.hazer M.ozan.hazer

  Güzel gözüküyor, umarım başarıya ulaşır.

  Teknik anlamda düşündüğüm zaman disk alanı her ne kadar artık epey bir ucuzlamış olsa da maliyeti olacaktır o yüzden fiyatları merak ediyorum.

 20. Ahmetbulent Ahmetbulent

  Tam olarak ihtiyaç duyduğum bir servis. Bunu Pilli'nin gerçekleştiriyor olması çok heyacan verici. Merakla bekliyorum.

 21. stream etmek yerine, putio herşeyi dvd'ye basıp gondersin bana. stream ederek film izlenmiyor. ya da stream ve dvd alternatifli olsun. ama semi-yasal içerik olacağı için posta adresi vermek de sakat olabilir.

  bi de torrent, rss vs bulmakla uraşmayayım. çoğu insan nasıl torrent arayacağını bile bilmiyor. ayrıca garip şeyleri bulamıyorsun. ben yazayım bana şunları bulun diye. bir editor bulsun biyerlerden. bunun ekstra ücreti olur hatta. ya da crowdsourcing yapılır. başkasına yardım edene putio kredi verir.

  çok yasal sorunu olacak gibi geliyor bana da.

 22. Muammer Okumuş Muammer Okumuş

  Çok heyecan duydum açıkcası. Hatta internetten film-dizi izlemediğim, müzik v.b. indirmediğim ya da çok çok az indirdiğim halde bu siteye üye olup ücret ödeyerek kullanım alışkanlıklarımı değiştirebileceğimi düşündüm. Yolları açık olsun.

 23. Ersin Ünal Özbilen Ersin Ünal Özbilen

  hadi hayırlısı diyelim...

 24. Hasan Yalçınkaya Hasan Yalçınkaya

  Merhaba, iyi temmenileriniz için gerçekten çok çok teşekkürler.

  Bir kaç belirgin soruya cevap vereyim:

  Sistemin baştan itibaren ölçeklenebilir olmasına dikkat ettik. Kaynak arttırmamız gerektiğinde yapmamız gerekenler belirli. Hazırlıklıyız. Henüz 10 kişi kadar aktif kullanıcısı var, bir sonraki aşamada bu 100'lere çıktığında ne olduğunu göreceğiz.

  Olası yasal problemler konusunda ilk günden beri avukatımız Başak Purut ile birlikte çalıştık. Onun uyarıları ile bazı özellikleri kaldırdık.

  Şu haliyle kullanıcılara bir disk alanı veren ve bu alanı kolayca doldurabilmek için araçlar sunan bir servisiz. Yani bu disk alanı ile ne yapacağınız sizin bileceğiniz iş. Bizim görevimiz servisin kesintiye uğramamasını garanti etmek.

  Bir kaç not:

  - Maliyetler çok yüksek. Bu yüzden freemium modelini kullanmadık. Belki test amaçlı sınırlı sayıda hesap olabilir.

  - Yine maliyetler sunucuları Türkiye'de değil Hollanda'da tutmak mecburiyetinde bıraktı.

  Destekleriniz için tekrar teşekkürler, umarız altından utanmadan kalkabileceğiz.

  1. Çoksevdimnazliyari Çoksevdimnazliyari

   Aklıma takılan bir nokta var. Bir servis sağlıyorsunuz, insanlar sisteme bir şekilde tanımını yapıp kaynağını belirttikleri verileri yüklettiriyor - sisteme yükleme emrini veriyor, sistem ilgili protokole göre bir çözümleme yapıp artık rapid den mi torrent den mi nereden indirebilirse bu veriyi kendi alanına, kendi yöntemini kullanarak indiriyor ve depoluyor. Çok açık şekilde söyleyebilirim ki bu indirilen verilerin neredeyse hepsi de internette dağıtımı yasal olamayan - üreticileri tarafından yasal görülmeyen (korsan kaçak ne derseniz işte)film, mp3 tarzında şeyler olacağını da siz biz herkes biliyor.

   Sonra çıkıp diyorsunuz ki; biz bir veri depolama servisiyiz, kullanıcıların yaptığı şeyler onları bağlar; - hehe üzgünüm sizi pek inandırıcı bulmadım. - zannımca iş modeliniz korsan stream trafiğini bir değere dönüştürme çabasının ötesinde bir pratikliğe sahip değil.

   Korsan tartışması çok ayrı bir konu olabilir, ama kurduğunuz iş modelinin korsan paylaşımı kolaylaştırmak ve bundan bir gelir elde etmek üzerine olması ve bunun bu mecrada bu kadar değer görmesi benim -biraz- canımı sıktı. - açık açık söyleyin işte , korsanı bir değere çeviricez diyin - krizden fırsat güzel fikir ;)

   1. Atamert Ölçgen Atamert Ölçgen

    Evet, can sıkıcı. Benim de aklıma hep korsan hep yasal olmayan şeyler geliyor.

    http://www.debian.org/CD/torrent-cd/

    http://orange.blender.org/download

  2. Çoksevdimnazliyari Çoksevdimnazliyari

   birde aklıma geldi, indirilmesi yasal olmayan bir içeriği insan indirince sıkıntı oluyor ama bir insanın yazdığı arkasında bir şirket olan bir yazılım sistemi indirince ve depolayınca ve paylaşınca sorun olmuyor(mu). yoksa siz yasalardaki yazılmamış arka kapılardan mı geçmeye çalışıyorsunuz? :)

 25. Emre Sokullu Emre Sokullu

  Denedim, guzel bir fikir, cok hos bir arabirimi var, ekonomik model uzerinde kafa patlatilmis. Dosya paylasimi internette en cok zamanimizi alan eylemlerden. Bunu sosyal aglarla birlestirmek akillica. Yasal sorunlarla ilgili; ABD hukukundaki safe harbor haklarindan faydalanabilirler, cok dert edilmemeli bence. Bol sans,

 26. Recep Önder Sürmeli Recep Önder Sürmeli

  Vay be diyorum başka bir şey diyemiyorum. Yolu açık olsun ve kullanması bize de nasip olsun:)

 27. Çağlar Erol Çağlar Erol

  Fikrin muhteşem olduğunu düşünüyorum; uygulamanın da Hasan'ın ekibinden çıkması nedeniyle çok iyi olduğuna eminim. Gelecek sene bugünlerde global başarısından hayranlıkla sözettiğimiz bir iş olacak bence. Başarılar!

 28. Proje güzel fakat, ne kadar yasal dosya var ki paylaşılan bukadar büyük adım atılsın? Çok iyi spam yapan bir proje ile eşdeğer bir proje... Boşuna emek harcanmış.

 29. Aytaç Zeren Aytaç Zeren

  Zafer şarkıları ve destansı bit galibiyetin havasını yaşamaktansa bazı soruları sormayı uygun gördüm.

  Film, Mp3 v.b. medya meraklısı olanlara Terabaytlık harddiskler yetmez oldu. Eğer insanlara bu boyutlar online olarak sunulacaksa, disk masrafından daha ucuza nasıl mal edilecek. Birde alanın altından kalkıldı diyelim. Adam bu bilgilere istediği zaman ulaşmak isteyecek. Her ulaştığında bir bant genişliği harcayacak. Bu yükün altından nasıl kalkılacak? Eğer alan ayrı bant genişliği ayrı satılacaksa, bir adam neden kısıtlı bir servise parasını yatırsın? İnternetten korsan olarak yayın yapan ve filmlerin, dizilerin streamlerini veren siteler var. Bu siteler bile reklam gelirleriyle zor ayakta duruyor ve host işlemini youtube v.b. üçünücü parti sitelerde hallediyor. Eğer sistemin ek olarak reklam geliri olacaksa, nerelerde reklam yapılacak? Reklamlı bir servise insanlar neden para yatırmak istesin?

  Bütün arkadaşlar, gelir modeli çok iyi düşünülmüş, falan gibi yorumlar yapmış. Hasan beyin cevabını bekledim ve oda bir teşekkür mesajı niteliğinde.

  Yine viyana kapılarına "Allah Allah!" diye dayanıp "Allah Allah?" diye geri dönmeyelim?

 30. Murat Sönmez Murat Sönmez

  "Bu siteye erişim şimdiden engellenmiştir"

  İki gün sonra siteye girmeye çalıştığımızda benzer bir cümle görürsem çok şaşırmam. Kalkışılan proje legal yönden bence hakikaten cesaret işi. Gerçekten global olarak başarılı olursa o koca koca şirketlerin yüzlerce avukatı boş durmaz gibi geliyor bana.

  Stream kalitesi bence bu servisin belirleyicisi. Türk kullanıcısı için bu bağlantı hızları ile ne olur merak ediyorum. Bu nedenle global bir proje olması mantıklı.

  Yolunuz açık olsun.

 31. İlker Ergen İlker Ergen

  Güzel düşünülmüş ve başarılı uygulanmış bir proje. Ölçeklenebilirlik ve yasal konular iki darboğaz olarak görülüyor. Keşke iyi bir yatırımcı bulunsaydı da freemium giriş yapılıp etkisi coşsaydı. Öyle ya da böyle bir Türk olarak beni gururlandırdı. Ne projeler görüyoruz milyonlarca dolar yatırım alan. Bunun onlardan hiçbir eksiği yok hatta fazlası var. Tebrikler Hasan.

 32. Melih Melih

  Gerçekten uzun zamandır duyduğum en büyük fikir, proje diyebilirim.

  Ama bir şeyleri indirmek için neden sizi kullansınlar diye merak etmekteyim.

  Bir vps kiralayıp, 30-40tl aynı işlemi insanlar kendileride yapabilir.

  Her ne kadar benzersiz bir proje olarak görsemde, oluşturacağı sektörün boşluğunu alternatif yöntemlerle (vps,dec. server kiralama) insanların kendisi çözmesi olası.

  Yani öyle bir servis olmalı ki, hem alternatiflerden ucuz olmalı, hemde maliyetlerini karşılayabilmeli, hemde kar edebilmeli.

  Eğer vereceği hizmetler; 300-500GB band, 50-100GB alan 30-40 tl verebiliyorlarsa alternatifleriyle yarışabilirler derim ben.

  Tabiki bu sistemin genel mantığı çok basit, kopya uygulamalar ve rakipleride hesaba katarsak, yurtdışına direkt açılmalı ve iyi bir yatırım koparmalı ki başarıya ulaşsın.

  Şuan vakit put.io aleyhine işliyor düşüncesindeyim ben.

  1. Geecerken Geecerken

   Bence sen webrazzi'ye yorum yazma.

   1. Melih Melih

    geceerken uğrayan biri olarak ukala bir yorumda bulunmuşsun.

    yorum yazma derken nedenini açıklayacak, engin bilginle beni aydınlatacaksan, saygı duyarım aksi halde ben sana cevap yazmamanı öneririm.

    put.io çalışma mantığı belli, bunu anlamamak için (gecerken uğrayan biri olmak lazım) ve yorumumun ne kadar doğru olduğunu anlaman için basit dille tekrar anlatayım.

    put.io : client tarafından gelen talep ile server-side tarafında bu linkleri alıp download etmekte, sonra http yada rtmp kendi protokolüyle film, dosya vs. dosyaları indirme ve stream etmeyi sağlamakta.

    Peki client tarafından verilen bu komutu sen kendi sunucundan (remote desktop) bağlantısıyla kendin yapamazmısın ?

    Veya Puty (wget) ile...

    * Cevap basit evet yapabilirim.

    Peki neden bu sistemi kullanayım kendim yapabiliyorsam?

    * Cevap maliyeti düşük olmalı ki kullanayım.

    Peki bu projenin yapımı, fikri bulmak kadar zormu?

    * Cevap : basit bir uygulama ile linkleri database'de işlem sıralamasına sokup, server-side tarafında download edip uygun klasör ve protoköllerde yayına alabiliriz.

    Peki bu fikrin kopyalanması zormu?

    * Cevap : Sunucu bilgisi ve biraz masaüstü programlama, biraz da web programlama diliyle mümkün. Kısa sürede kopyalanabilir.

    Peki bu uygulama benzerlerini nasıl aşacak ?

    * Cevap : Yurtdışına açılıp global reklamını yapmalı, yoksa biz hep yurtdışından fikir kopyalayacak değiliz. Bizim kopyaladığımız fikirler yerele hitap edebilirken, onlar globale hitap edecektir.

    Peki put.io nasıl kendini gösterecek?

    Cevap : Hemen açılmalı yurtdışına kendini tanıtmalı ve yatırım koparmalı, yoksa yeni startup yapmış bir projeyi ve piyasası boşken, yatırımcılar bu basit sistemi kendisi kopyalayarak, masrafsız global olarak açılabilir.

    Neden yatırımcı size yatırımını yapsın derseniz, Siz global olarak kendinizi tanıtırsanız, onlar kopya durumuna düşecektir. aslan payını siz alırsınız.

    Neden, sorular, cevaplar hepsi net....

    Bu arada düzeyli bir ortam olmaktanda çıkıyor burası.

    Birisi birine hitap edecekse, adını geçtim, nedenini yazmalı, webrazzi buna göre yorumu onaylamalı.

    (Bence sen webrazzi’ye yorum yazma.)

    demekte ne oluyor...

 33. Hokkabazzi Hokkabazzi

  Pilli bu soruları çoğunuzdan önce düşünmüştür arkadaşlar merak etmeyiniz. Bazı arkadaşlarda kıskançlık sezdim biraz, çalışan düşünen bir ekip pilli eminim iyi olacaktır.

  Bu arada arda bey

  “ne kadar popüleriz herkes bizi kullanıyor, biri satın alsa da batmasak” deyimine katılmıyorum.

  Gelir modeli sadece reklam olan web 2.0 sosyal servislerin hepsini böyle tanımlamış olmak ne kadar doğru ?

 34. Aytaç Zeren Aytaç Zeren

  Yaa arkadaşlar yemeyelim birbirimizi. Var bu pillinin bi yerlerde güvendiği bişey.

  Yıllarca blog projeleri, şimdi böyle kompleks bi proje. Ekip kurulmuş, para bulunmuş belli.

  Benim anlamadığım daha çizimleri elimizde olan bu proje için arkadaşlarımızın zafer nağraları atmaları.

  Ya hele bi durun adamlar bi nefes alsın. Şimdi 5 dakkada göklere çıkaranlar, 5 ay sonra ; "Hanii? ne oldu Put.io?" demeye başlarlar. Böyle ilginç bişey yakalamışız bari üzerine kafa yoralımda yanlış bişeyler varsa bi bakış açımız varsa ortaya koyabilelim.

  "Gelir modeli çok iyi düşünülmüş" müş.

  "Allah aşkına nerden anladın?"

 35. Ilyas Teker Ilyas Teker

  Bu kadar yorumdan sonra yorum yazmak için tüm yorumları okumak gerektiğini düşündüm ve yorumların hepsini okudum. Gördüğüm kadarıyla bir çok arkadaş projeye olumlu yaklaşmış. Çünkü yeni şeyler her zaman heyecan verici olmuştur. Ama projeyi gelir-gider, kullanılabilirlik ve gereklilik açılarından değerlendirdiğimizde o kadar da ahım şahım bir proje olmadığını gördüm.

  Bir servisin direkt ücretli yayına başlaması için çok sağlam reklamının yapılması, herkes tarafından kullanılacak bir ürün olması gerektiğini düşünüyorum. Bu düşündüklerimi pilli ekibi onlarca kez düşünmüştür mutlaka ama olaya genel olarak realist bir yaklaşım sergilediğimizde illegal içerik çok sorun oluşturacak gibi görünüyor.

  Rapidshare biz sadece dosyaları saklıyoruz, içlerinde ne olduğunu kontrol etmemiz mümkün değil diyerek bir çok hukuki ve diğer sorunların altından kalktığını düşünsede dünya da bir çok firma hergün onlarca dava açıyor rapidshare'a. Bununla ilgilenen onlarca avukat olduğunu da lütfen göz ardı etmeyin.

  Yaklaşımlarım çok önyargılı olmuş olabilir ama düşündüklerimi paylaşmadan edemedim. Umarım başarılı bir gelir modeliyle kısa zamanda herkes tarafından kullanılan, dünya çapında söz konusu olabilecek bir başarıyla ulaşır.

 36. Melih Melih

  Biraz bu konuyu irdeledim ve karşıma şöyle bir şey çıktı : SEEDBOX

  Seedbox Nedir?

  Seedbox, dijital dosyaların upload ve download edilmesi için kurulmuş özel bir sunucudur. Seedbox'lar genelde BitTorrent protokolleri için download ve upload'da kullanılsa da, eDonkey2000 network'leri içinde kullanılabilir. seedbox'lar çok yüksek hızda internet bağlantılarına bağlanıp, genellikle 100mbit veya daha üstü hızlarda internet bağlantısına sahiptirler(Saniyede ortalama 12megabayt download/upload hızı). Dosyalar başka torrent kullanıcılarından seedbox'a indirilip ordan seed(upload) edilirler ve seedbox'ın sahibi kullanıcı dosyayı seedbox'tan http, ftp, sftp, or rsync protokolleri ile dosyaları alabilir.

  Gerisi sizin yorumunuza ve bilginize kalmış.

 37. Ercan Yaris Ercan Yaris

  merhaba,

  çaycısından şoförüne, muhasebecisinden satış ekibine, yöneticisinden yazılımcısına tüm pilli ekibini canı gönülden kutluyorum.

  doğrudan zirveye ilerlemenizi çok istiyorum. böyle güzel türk projeleri görmek beni umutlandırıyor. başınıza gelebilecek tüm olumsuz konuları da (yasal vb) şüphem yok ki en kolay şekilde atlatacaksınız.

  yolunuz açık olsun pilli ekibi.

  ercan yaris.

 38. Uludağ Sözlük'ten Prof Uludağ Sözlük'ten Prof

  beni asıl sevindiren bir başka olay da buradaki yorumlar oldu. önceleri bir türk böyle vizyoner projelere imza atınca hemen moral bozucu "sen yapamazsın" modundaki kökeninde 'kıskançlık' olan yorumlar gelirdi. buradaki gördüğüm yorumlarda herkesin projenin tutmasını ne kadar çok istediğini gösteren samimi yorumları beni çok mutlu etti. yorum yapan herkesin gözlerindeki parlamayı görebiliyorum. bu kadar insan gerçekten global başarı sağlamış bir türk girişimi görmeyi hak ediyorlar.

 39. Mumino Mumino

  Bence adı çok güzel put.io -> özellikle io : input-output. aklıma tr.im geldi. tr.im ismi de kendi alanında cuk oturan bir isim. put.io ismiyle bile kendi alanında önemli yerlere gelmesi çok kolay.

  mantıklı bir proje. stream etme olayına gelirsek de kullanıcı sözleşmesinde tüm sorumluluk kullanıcınındır gibi bir maddeyi eklemişlerdir muhakkak. Basit bir şekilde de streaming bir teknoloji. Kullanan kişinin neyi stream ettiğini biz bilemeyiz derler. Biz sadece teknolojiyi sunuyoruz diyebilirler ki öyle dediklerini düşünüyorum.

  Her şey için servis sağlayan kişileri suçlarsak da internet bağlantısını sağlayan kuruma kadar gidebiliriz. İnternette yasal olmayan birçok şey var ve internet bağlantısı satmak da yasak olur bu durumda. tabi benim dediğim kadar basit ve kolay değil ama bir savunma şekli bulabilirler.

  altyapı ve maliyet olarak ise amazon s3 gibi servisleri kullanarak da çok uygun fiyatlara hizmet sağlamak mümkün olabilir. s3 ile streaming yapamazsın diyebilirsiniz. sadece bir yaklaşım. tabi ki kendi serverlarınızın olması farklı bir şey.

 40. Göksel Ünal Göksel Ünal

  http://drop.io/ die bişi de var ama.

 41. Seval Aslan Seval Aslan

  Sanırım Web 3.0 ın ilk akımlarından olacak bu proje. İyi düşünülerek herşey hesaba katılmış. Oldukça yasal bir çerçevede hazırlıkların sürmesi de umut ve gelecek vaad ediyor. Sonuçlanmasını heyecanla bekliyor olacağım. İyi çalışmalar.

 42. Guru Fasulye Guru Fasulye

  Iyı dusunerek hersey hesaba katilmis denilmis de, ben proje fikri disinda birseyin pek aciklanmadigini goruyorum. Nasil boyle bir fikre kapildik merak ettim dogrusu.

  En basta, cok arastirma yapmadan heyecanlanip guzel bulmustum bu projeyi. Ne yazik ki fikir yenilikci bir fikir degilmis. En basta projenin amacini biraz farkli dusunmusum. Biraz arastirdim konuyu ve soyle bir sonucla karsilastirm:

  Bir cok sistem var bu sekilde calisan.

  Google'da seedbox hosting diye arattigimiz zaman karsimiza put.io gibi sitelerin yuzlercesi cikiyor. Ama acikca soylemek isterimki cok guvenilir bir firma aramalarda hemen karsima cikmadi. Boyle bir servisi "techie guys" larin kullanacagini dusunursek, onlarin da boyle bir servisi host veren sirketin markasini cok onemsemezler diye dusunuyorum. Iyi bir pazarlama stratejisi ile son kullanicilara ulasabilirseler basarili bir sonuc cikarabileceklerini inaniyorum Hasan Beyin.

  Umarim kendi yazilimlarini yaparlar, freeware kullanmaktansa. Boyle bir sistemi yazmak gercekten yetenekli yazilim muh. arkadaslar gerektirir. Gerci bu tur sistemi olusturmak telekom muhendislerine daha da uygun bir proje :) (bknz:reklamlar)

  Ayrica soylemeden gecemeyecegim. Bu durumda en cok para kazanan putio degil, host servisi veren sirket olur diye dusunuyorum.(Amazon sanirim).

  Ben olsam once turkiye pazarina girerdim, hemenpaylas.com gibi. Daha sonra zaten kendi kendinin reklamini yapardi sistem.

 43. Melih Melih

  Seedbox denilen şey aslında şuan put.io'nun yapmak istediği şey. Bu servisin bir çok türevi mevcut ve daha eskileri piyasada.

  Ve seedbox hosting diye bir çok satıcı piyasada.

  Üstteki yorumumda da seedbox hakkında paylaşımda bulunmuştum zaten yorumu size bırakmıştım.

  Detaya girersek, bu servis yeni bir proje girişimcilik değil, sadece türkiye pazarına giriş yapılan ilk seedbox projesi olması sanırım piyasamızda değerli kılabilir.

  İlk defa duyduğum bir sistem olduğu için ki buda hiç ihtiyacım olmadığından kaynaklanıyor sanırım ... iyi bir proje olduğunu düşündürdü ama ufak bir araştırmayla yenilikçi bir proje olmadığını gördüm.

  Bu Global bir girişim olsa bile yenilikçi dünyaya adını duyuracağı bir proje olmayacaktır.

  Arda beyde yazısında araştırmadan yazmanın kurbanı olmuş sanırım.

  "Doğrusunu söylemek gerekirse böylesine yenilikçi bir ürünü de Pilli’den başkasından beklemiyordum, nitekim öyle de oldu."

  Bu projede beni hayal kırıklığına uğrattı. Fikir yeni olsa gerçekten global bir proje olurdu.

  Pilli'ye başarılar, umarım verdikleri emeğin karşılığını alırlar.

 44. Cem Baspinar Cem Baspinar

  merhaba,

  put.io'nun bir seedbox türevi olduğunu düzeltmek isterim. iki ürünün kulvarları ve sistemleri tamamen farklı.

  put.io torrentleri 1:1 paylaşım oranına kadar besliyor. fazlasını yapmıyor. böyle bir amacı şu an için yok. muhasebesi ve altyapısı bu hedeflenerek tasarlanmadı.

  put.io bir online storage servisi. kendi içerisinde bir sosyal katmanı ve paylaşım sistemi var.

  download sitelerinden, ftplerden, news kanallarından, bloglardan dosya çekebiliyor.

  rss takip edip download etmek istediğiniz dosyaları yakalıyor.

  mobil kanallardan dosyalara kolay ulaşım amaçlıyor.

  ve en önemlisi dosyaları stream/play/view etmeyi sağlıyor.

  bizim yaklaşımımız seedboxları tekrar yorumlamak değil, online storage servislerini kendi inandığımız yolda tekrar ele almak oldu.

  henüz ürünü incelemeyenler farklı yorumlayabilirler, bu çok normal. biz elimizden geldiği miktarda beta kullanıcı sayısını arttırarak sizlerin inceleyip tanımasını sağlamaya çalışacağız.

 45. Kemal Karakaya Kemal Karakaya

  Merhabalar;

  PCkoloji.com olarak Put.io servisini test ettik, genelde hoşumuza gitti. Sistemde bazı aksaklıklar olsa da bunların Beta versiyonu olmasından kaynaklandığını düşünüyoruz. Put.io ekibini tebrik ediyor başarılarının devamını dileriz.

  Dosya Konumuz: http://www.pckoloji.com/dosya-konulari/14133-yenilikci-bulut-depolama-servisi-put-io.html

 46. put.io'nun mantığı ya da seedbox ülkemizde bilinen birşey değil. bakınız güzel ülkemde binlerce hosting satıyorum diye gezen kendine hazır bir site açıp hosting sağlayıcısı olmayı deneyen o kadar insan varken bir tane türk seedbox satan kişinin sitesini bilen var mı ?

  varsa benimle iletişime geçsin lütfen : www.seedboxbul.com

  paralı bir servis olunca put.io yu türkiden fazla kullanan olmaz fakat yabancılar yüksek download hızlarıyla stream için kullanabilirler bununda nedeni onların isp'lerinin korsan içeriği takip etmeleri.