Ideshot Yeni Versiyonuyla Tasarım ve Özelliklerini Yeniledi
Pazarlama

Ideshot Yeni Versiyonuyla Tasarım ve Özelliklerini Yeniledi

ideshot_logoAralık 2008'de kapalı beta olarak yayına başlayan ve kullanıcılarının önde gelen markalara önerilerini sunabildikleri ideshot bugün itibariyle yeni tasarım ve özelliklerini devreye aldı.

1 yaşına gelmek üzere olan girişim geçen süre içinde önemli markalarla anlaştı. Hızlıca baktığımızda dikkatimizi çekenler arasında Nokia, Rixos, Kanyon, Bilyoner, Migros Sanal Market, Wagamama, İstanbul Cevahir bulunuyor.

Markalar ile müşterileri arasında bir köprü kuran ideshot'ta bugüne kadar sistem üzerinden kullanıcılar tarafından gönderilen önerilerden bir bölümü markalar tarafından hayata geçirilmiş. Hatta, ideshot yeni versiyonunda hayata geçirilen öneriler ile ilgili bir de bölüm açmış. Bu bölümde dikkatimizi çekenler arasında Wagamama tarafından hayata geçirilmiş olan resimli menüler bulunuyor.

Yeni versiyon ile birlikte ideshot artık içeriklerle beslenen bir ana sayfaya da sahip oldu. İlk açıldığı günlerden beri yayında olan versiyonda ana sayfa bulunmuyordu. Bunun yanında yeni versiyon ile birlikte dışa açık üye profil sayfaları ve özel marka sayfaları da sisteme dahil edilmiş. (Örnek: Bilyoner)

ideshot-ana1

Ideshot'ın yeni versiyonunda şahsen son derece değerli olduğunu düşündüğüm bir özellik daha bulunuyor. Bugüne kadar sadece sistemde yer alan markalara öneri gönderilebilirken, artık sistemde olmayan markalara da kullanıcılar öneri gönderebiliyorlar. Hem daha geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşmak hem de servisin amacını tam anlamıyla ortaya çıkarmak adına bu değişimi son derece yerinde buldum.

Burada anlattıklarım elbette benim dikkatimi çeken ve önemli gördüğüm değişimler. Bunların dışında neredeyse tamamen yenilenmiş olan ideshot'ın farklı yeni özellik ve düzenlemeleri de bulunuyor.

Türkiye'de pek fazla girişimin barınmadığı bu alanda başarılı işler çıkarttığını düşündüğüm ideshot'ın yeni versiyonunu incelemenizi ve sevdiğiniz markalara önerilerinizi göndermenizi öneririm.

Yorumlar (11)
 1. Hakan Cezayirli Hakan Cezayirli

  Ben ideshot tarzı konseptlerin uzun ömürlü olacağını düşünmüyorum. Bir marka, bir ürün ile ilgili araştırma yaparken o alanda uzmanlaşmış siteleri takip etmek meraklıların daha çok yöneldiği bir hareket tarzı. Aynı şekilde bu siteleri marka ve ürünleri dağıtan (üreten, temsilciliğini vs yapan) firmalarda takip ediyorlar. Hatta zaman zaman aktif katılımcılar olarak da görebildiğimiz platformlar var.

  Bence gelecekte belli konulara odaklanmış konseptler çok daha iyi konumlara gelecekler.

  1. Deniz Aydin Deniz Aydin

   sizidinliyor.com kendisini daha iyi konumlandırmış. orayı takip etmek daha iyi yani.

 2. Nurettin Özdoğan Nurettin Özdoğan

  Şahane! Yeni arayüzü ile kendini tam bir Silikon Vadisi projesi gibi gösteriyor. Ideshot'un yeni versiyonunu ilk deneyen şanslı insanlardan biri olarak Angelabs ekibini kutlarım.

 3. İçeriğini bilmiyorum ama tasarımı felaket. Whitespace ve typography hataları var.

  CSS ile birçok resim entegre edilebilir, css-sprites ile indirilen kb miktarı azaltılabilirdi.

  Bird devamlılık sıfır. Bir sayfada tuşlar siyah diğerinde mavi, bir diğerinde sarı....

  Umarım para vermemişlerdir bu tasarıma...

 4. Mustafa Saraç Mustafa Saraç

  Fikirlerin toplandı bir site fikri olan ideshot'ı ve yaratıcı ekibini kutluyorum. Tasarım ve anlatmak istedği şeyi gelen ziyaretçilere sunumu bakımından oldukça başarılı. Sitenin fikrenede diyecek söz bulamıyorum. Umarım bu projelerinin arkalarında durmaya devam ederler ve uzun yıllar ayakta duran büyük bir fikir bankası olurlar.

 5. Deniz Aydin Deniz Aydin

  Siteye ilk girişte neyin ne olduğunu anlatan birşey bulamıyorum. Web 2.0 standartları oluşturulmaya çalışılmış ama fonsikyonel olarak cok ciddi zayıflıkları var. Bir pazarlama uzmanı olarak web sitesinin algıyı dağıttığını belirtmek isterim. Birde olayın hiçte şahene olduğunu düşünmüyorum.Epeydir burayı takip eden birisi olarak birde yorumların bilinçli yapıldığını belirteyim. Bariz bir yönlendirme var, bilinçli kullanıcıların bunu kabul etmeyeceğini düşünüyorum. Birde ben karşılıksız olarak niye şirkete öneri sunayım ki, sistemin modelinde problem var bence.

 6. Eser Ç. Eser Ç.

  Heralde "Şahane" ile "yeni versiyonu deneyen ilklerden olmak" arasında sağlam bir korelasyon var. Böyle zorlama ve uçucu yorumların site sahiplerine hiç bir faydası olmadığını ve yorumu yapanı da zaman içinde önemsizleştirdiğini anlamak gerek..

  Görsellikle alakalı olarak, anasayfa tasarımında bir sıkıntı olduğu açık. Çok dağınık gözüküyor. Tipografi, ve görsel büyüklükler (düğmeler dahil) yeniden ayarlanırsa sorun kolayca giderilir..

  Girişimin başarılı olması için ise uzun bir zamana ve sabra ihtiyac var. Kısa sürede başarı beklenmezse hedefe ulaşmak kolaylaşır. Paylaşılan önerileri okumak için üye olmak şartı gereksiz. Başarıda kıstas, üye sayısının fazla olması değil kullanıcıların aktif olması olduğu unutulmamalı.

  Ben eğer herhangi bir markayı sevip, kullanıyorsam veya hizmet alıyorsam o markanın beklentilerimi daha iyi karşılamayabilmesi için öneri surarım. Bu noktada kazancım, markanın beni mutlu edecek önerimi yerine getirmesidir. Ayrıca site yönetimi de ödüllendirirse ekstra güzellik olur.

  -öneri

  -markanın kabul edip değişiklik yaptığı öneri

  -kabul edilip değişiklik yapılması mümkün olmayan öneri

  -başkalarının sundukları önerilere katkı

  vb durumlarda farklı puan sistemleri getirip ödül olayına gidilebilir.

 7. Goksan Goksan

  yeni arayüz çok daha iyi olmuş, daha profesyonel bir hava vermiş, tebrikler.

 8. Nuriye Candansever Nuriye Candansever

  YA Allah aşkına biri bana burada ne olduğunu anlatabilir mi? biriniz çok iyi diyor biriniz çok kötü diyor.Kim kimi yönlendiriyor.Ortada bire gerçek var iki taraftan biri yalan söylüyor.eğer sistem gerçekten iyiyse kötü diyenler çekemiyor,yok eğer kötüyse iyi diyenler yalan ın dibine vuruyor. bir bayan olarak burada erkeklerin birbirini yemesini görmek beni sevindirdi açıkçası. şimdi gelelim şu sitenin yeni haline bende pek beğenmedim açıkça sölemeliyim. siteye girdiğimde ne oldunuğunu anlayamıyorum ,ne iş yapar bu site belli değil bunu anlamak için uğraşmak gerekiyor. bence net ve kısa olmalı kişi girdiğinde hemen anlamalı durumu yani.Ben uğraşıp bulacaksam bana ne faydası var.bide marka başvurusu diye bişe var onu hiç anlamadım. eski hali, şimdi ki haine 5 basardı bence:)

 9. Arda Yaşar Arda Yaşar

  Eski tasarımı nasıldı bilmiyorum ama şu andaki oldukça başarısız ve yukarıda bahsedildiği gibi Silikon Vadisi Projesi demek silikon vadisine hakaret olur ve umarım bu tasarım için para verilmemiştir. Verildiysede kabul eden gözler o sırada neyle ilgileniyordu çok merak ettim.

 10. Site ile ilgilenen birisi yok sanırım. Önerilerin onaylanması günleri bulabiliyor.

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri