Bravoo'nun Kapanması İle İlgili Webrazzi'ye Özel Bilgiler
Genel

Bravoo'nun Kapanması İle İlgili Webrazzi'ye Özel Bilgiler

Bugün Doğan Yayın Holding ve SEAT Pagine Gialle ortaklığında kurulan bravoo!'nun kapanma kararı ile ilgili haberimizden sonra ismini açıklamamızı istemeyen bir şirket çalışanından konuyla ilgili detaylı bilgi içeren bir e-posta aldım.

Ekonomik krizin sebep gösterildiği kapanma kararı ile ilgili, kaynağımızın görüşlerini paylaştığı mesajı sadece özel bölümlerini çıkartıp Webrazzi'ye özel olarak olduğu gibi yayınlıyoruz.

Ali Altuğ Koca tarafından yazılan ve bravoo.com'un kapanışını konu alan haberinizi okudum. Bu haberi sizinle bizzat ben paylaşmak isterdim ancak iş akdim diğer birçok çalışanlarımızla birlikte feshedildiği için şirket adına resmi bir açıklama yapamıyorum. Bu konuda bir çok spekülasyonlar yapılacaktır. Ben yalnızca bu noktada kendi adıma söz alıp şirketin daha bir ofisinin bile olmadığı ilk günlerinden ekibe katılıp kapanma işlemlerinin başladığı son güne kadar işin içinde olan ve sürecin her adımına tanıklık eden biri olarak, kapanma nedeninin tek başına ekonomik kriz olmadığını söyleyebilirim. Evet, bu sene başında reklam satışlarımızı olumsuz etkilemişti ama kapanmaya sebebiyet verecek ölçüde değil. bravoo! hem basılı rehberinin hem de web sitesinin performansına bakıldığında başarılı bir proje olmuştur. Orası kesin. Basılı rehber gerçekten çok maliyetli bir iş, ancak reklamverenlerimize kazandırdığı değerin ve getirdiği iş hacminin sanıldığı gibi düşük olmadığını, dünyada yavaş yavaş terkedilen bir platform olsa da Türkiye için orta vadede hala iş yapabilecek bir ürün olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Ha, bana sorsanız, ben de sadece internet sitesi yeterli olurdu derim, o başka.

Kapanma kararı da o kadar kolay verilmedi. 2007 Kasım'ında bu işe 5 yıllık çizilen bir plan dahilinde anlaşmaya varıp para koyan ortaklar, Doğan Grubu ve Italyan SEAT Pagine Gialle Grubu değişen ekonomik ve siyasal/sosyal konjonktur çerçevesinde bu projeyi desteklemeleri için gereken koşulların artık var olmadığına kanaat getirerek çekilme kararı aldılar. Yine bana sorarsanız, iş herşeye karşın devam ettirilebilirdi, çünkü sistem oturmuş, ekip yetişmiş ve çarklar dönerek para getirmeye başlamıştı. Yani zor kısmı geride bırakmıştık. Ancak bu noktada da stratejik olarak odaklanmak ve kaynaklarını sarfetmek istedikleri alanların seçiminde yönetime saygı duymak gerekiyor. Bu iş, sözkonusu gruplar için dikkate alınacak boyutta bir proje olmadığından daha fazla üzerinde durulmamıştır. Yatırımcılarına karşı sorumlulugu bulunan büyük şirketlerin, bünyelerinde hayata geçirilen projelerde internet girişimcisi gibi davranmasını ve varını yoğunu bu işe koymalarını beklemek gerçekçi değil, bu maalesef dünyanın her yerinde böyle.

Sonuç olarak, bizler de çok üzgünüz. Piyasadan çekilmemiz,  önceki başarısız örnekler nedeniyle reklamverende ve küçük işletmelerde bu platforma karşı oluşan ve bizim 1,5 yıl içerisinde ancak yeni yeni onarmaya başladığımız güvensizliği tekrar canlandıracak ve bundan bizimle benzer iş yapan ya da bizden sonra aynı iddia ile pazara girmeye çalışacak markalara da zarar verecektir. Müşterilere gönderilen faksta da gördüğünüz uzere, bu olumsuz etkiyi azaltmak için operasyonda kalan son arkadaşlarımız gereken çalışmaları yapıyor. Bundan sonrasında da bize ancak, rakiplere başarı dileklerinde bulunmak kalıyor.

Ben de Altuğ'nun haberde bahsettiği gibi bravoo!'nun yoluna küçük kadrolar ile devam edebileceğini düşünenlerden olarak, açıkcası bu kapanma kararını oldukça yadırgadım. Diğer taraftan kaynağımızın paylaştıkları arasından özellikle sektör için kötü bir örnek teşkil etmesi noktasına fazlasıyla katılıyorum. Bence bu pozisyonda biraz daha sorumlu bir davranış gösterip KOBİ'leri hedefleyen bu çapta bir girişim için daha kontrollü bir planlama ve devamlılık sağlanmalıydı.

Yorumlar (9)
 1. Baris Unver Baris Unver

  Bu durumda olayı Doğan Yayın Holding'e kesilen dev vergi cezasının ardından Doğan Grubu'nun küçülmeye çalışmasına bağlayabilir miyiz? (Gerçekten sorudur, "ben böyle düşünüyorum ama soru şeklinde belirteyim ki monoton bir yorum olmasın, hem riske de girmem" düşüncesi yoktur.)

 2. Evren Evren

  Bravoo'nun kapanmış olmasına evet üzüldüm; ancak bu kadar büyük yatırımcıların dahil olduğu projede beklentilerin kesinlikle karşılanmadığını söyleyebilirim.

  Proje hayata geçmeden çok öncesinde haberdar olanlardanım, ilk duyduğumda yapmış olduğumu yorumu destekleyen nitelikte bir haber bu. Ben açıkcası bravoo'nun yetersiz olduğunu ve üstüne birçok yenilikçi yaklaşımın mutlaka gerekli olduğunu düşünüyordum, zaman içerisinde de yenilikleri sürekli takip etmeye çalıştım ancak sonuç benim açımdan olumsuzdur.

  Evet üzüldüm bravoo ekibi için, ama kanımca sonuç kaçınılmazdı...

  Umarım bundan sonraki projeleri başarı ile sonuçlanır.

 3. Ismini Vermek Istemeyen Izleyici Ismini Vermek Istemeyen Izleyici

  Parası olan interneti bilmiyor, zaten güvenmiyor.

  Birileri aklına giriyor bu işte para var diyor, da 3-5 diplomalı işi hiç bilmeyeni alıp kocaman yatırımlar yapıp batırıyor.

  Parası olmayan ama interneti çok iyi bilen de bir gün biri sitemi görür o kadar uğraştığımı ama boşuna çabalamadığımı fark eder de küçücük bir yatırım yapar da hem onu hem kendimi zengin ederim hem insanlara faydalı oluruz diye bekleyip duruyor…

 4. Özgür S. Özgür S.

  ABD'de 22-23 yaşlarında iki kişi Google yapar, bizdeki 50 yıllık iş adamı, internete para yatırmayı bilmez. Türkiyeden niye Google çıksın ki zaten.

 5. Selcuk Yilmaz Selcuk Yilmaz

  isim falso bir kere... geçen sene yazmışım...

  http://www.selcukyilmaz.com/blog/neredebu/

 6. Gürsel Gürel Gürsel Gürel

  Bu yatırımcılar gelsinler onlara danışmanlık yapayım. 2-3 sene içinde Dünyada nereye gelecekler hep beraber görelim...

 7. Hüseyin Taşdemir Hüseyin Taşdemir

  Uzun zamandır edindiğim ticari deneyim ve gözümüzün önünde duran örneklere bakınca bir işe girerken masrafları olabildiğince düşük tutmak gerekiyor ki o alanda daha çabuk kar elde edilebilsin. Bravo gerçekten kendi iç harcamaları çok yüksek olan iddalı bir şirketti. Ancak kendi öz kaynaklarını (kendi matbası, kendi reklam kanalları)kullandıkları için bu etki bile azdı. Sadece ortada olan şuki doğan grubu bu işe tek başınada girebilirdi ama ortaklıga gitti ve şu anda gelinen aşamada ki kapanma kesinlikle ekonomik krizin etkisi değil. Sadece şu anda ortaya çıkan tablo, yani şirketin hedeflediği ciro bu ortaklığı tatmin edecek düzeyde degil.. Yani ortada göz doyur bir para yok ve olmayacak, yani bu iş gelecektede para getirmeyeceği anlaşıldı. Maili yazan arkadaş birçok şeyi aştıklarını ve artık ürünü toplama zamanı gelmişti desene ne yazık ki bu ürün bu iki büyük şirketin gözünü doyuracak büyüklükte değil o nedenle kaynaklarını bu yönde kullanmamayı hani zararın neresinden dönersek kardır demeyi seçtiklerini düşünüyorum.

 8. Serkan Serkan

  Bravoo nun kapanması konusunda benimde birkaç düşüncem mevcutta.

  Geçtiğimiz aylarda ikinci baskı mıydı tamhatrımda diğil üçüncüde ola bilir. Bravo çalışanları yani satış departmanında olan kişilerin bilincli internet kulanıcılarına diş geçiremedikleri bir kesin olduğu gibi bilincsiz kulanıcıları rehberlere toparlayıp sosyal rehber yapma capalarında sürdürmüş oldukları basılı rehber de devam etmelerini önerirdim. Basılı rehberi internet üzerinden bölümsel alansal satışlarıyla ilerleme kaydetmeye çalışmaları. Bu ilerlemenin de büyük maliyetlerle yapılması , reklam alan ücretlerinin yüksel maliyette olması, bu maliyetlerin internet üzerinde daha verimli kulanılarak ileri yönelik çalışmalar hazırlanması böyle bir rehberin sektörde cokta önemli olduğuna inancını kırmakta.

  Şirketlerin kriz ortamında dar gecitlerinden geçmelerinde rehberin veya reklamın daha etkin ve daha buluna bilir şekillerde bütcelerin yönetilmesi gerekirken Kim gelipte tonla parayı rehberin sayfalarına hemde henüz projenin bilinirliğinin artmadığı sürecin tv reklamları ve saha elemanlarının sözleriyle etkin medya imajlarına tonla para yatırmalarını yersiz buluyorum.

  Bögesel rehber çalışmalarında tecrubelerimden yola cıkarak bu tarz projelerin cok uzun vadeli ve aktif koşullar da kucuk bütcelerle başlanması gerektiğini. Bölgesel çalışmaların önce sektörde birkaç yılını geçirmelerini ardından girişimlerini büyütmelerini öneririm.

  Her nekadar rehber çalışmaları küliyetli ve ağır olsada bu rehberin kapanması reklam verenlerin onca reklam vermeleri ardından sektörde üzücü bir gerçeğin gün yüzüne cıkması olduğunu düşünüyorum

 9. Bravoo'nun kapanması bence çok şaşırılacak bir olay değil.Doğan gibi kuruluşlar büyük yemin peşindedir.Bir kurumları kar yapmasına rağmen eğer kar marjı düşükse hiç arkasına bakmadan kapısına kilit vurur; içide bir zerre kadar pişmanlık kalmaz. Bravoo evet başarılı bir uygulama ama bu gerçek ki şu kısa vadede istenilen populiteyi yakalaması mümkün değil.Ha ilerleyen yıllarda durum ne olur bilinmez.Kaanatimce yaklaşık 5-6 sene sonra bu uygulamalar ortaya çıkan keskin rekabetin sonucu epeyce gözde olacak.Bu sebepten dolayı doğan gibi bir şirket bir siteye sermaye yatırıyorsa o sitenin kazancı beni seni değil bir şirketi memnun edecek düzeyde olmalıdır.