Bravoo'nun Kapanması İle İlgili Webrazzi'ye Özel Bilgiler

Bravoo'nun Kapanması İle İlgili Webrazzi'ye Özel Bilgiler

Bugün Doğan Yayın Holding ve SEAT Pagine Gialle ortaklığında kurulan bravoo!'nun kapanma kararı ile ilgili haberimizden sonra ismini açıklamamızı istemeyen bir şirket çalışanından konuyla ilgili detaylı bilgi içeren bir e-posta aldım.

Ekonomik krizin sebep gösterildiği kapanma kararı ile ilgili, kaynağımızın görüşlerini paylaştığı mesajı sadece özel bölümlerini çıkartıp Webrazzi'ye özel olarak olduğu gibi yayınlıyoruz.

Ali Altuğ Koca tarafından yazılan ve bravoo.com'un kapanışını konu alan haberinizi okudum. Bu haberi sizinle bizzat ben paylaşmak isterdim ancak iş akdim diğer birçok çalışanlarımızla birlikte feshedildiği için şirket adına resmi bir açıklama yapamıyorum. Bu konuda bir çok spekülasyonlar yapılacaktır. Ben yalnızca bu noktada kendi adıma söz alıp şirketin daha bir ofisinin bile olmadığı ilk günlerinden ekibe katılıp kapanma işlemlerinin başladığı son güne kadar işin içinde olan ve sürecin her adımına tanıklık eden biri olarak, kapanma nedeninin tek başına ekonomik kriz olmadığını söyleyebilirim. Evet, bu sene başında reklam satışlarımızı olumsuz etkilemişti ama kapanmaya sebebiyet verecek ölçüde değil. bravoo! hem basılı rehberinin hem de web sitesinin performansına bakıldığında başarılı bir proje olmuştur. Orası kesin. Basılı rehber gerçekten çok maliyetli bir iş, ancak reklamverenlerimize kazandırdığı değerin ve getirdiği iş hacminin sanıldığı gibi düşük olmadığını, dünyada yavaş yavaş terkedilen bir platform olsa da Türkiye için orta vadede hala iş yapabilecek bir ürün olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Ha, bana sorsanız, ben de sadece internet sitesi yeterli olurdu derim, o başka.

Kapanma kararı da o kadar kolay verilmedi. 2007 Kasım'ında bu işe 5 yıllık çizilen bir plan dahilinde anlaşmaya varıp para koyan ortaklar, Doğan Grubu ve Italyan SEAT Pagine Gialle Grubu değişen ekonomik ve siyasal/sosyal konjonktur çerçevesinde bu projeyi desteklemeleri için gereken koşulların artık var olmadığına kanaat getirerek çekilme kararı aldılar. Yine bana sorarsanız, iş herşeye karşın devam ettirilebilirdi, çünkü sistem oturmuş, ekip yetişmiş ve çarklar dönerek para getirmeye başlamıştı. Yani zor kısmı geride bırakmıştık. Ancak bu noktada da stratejik olarak odaklanmak ve kaynaklarını sarfetmek istedikleri alanların seçiminde yönetime saygı duymak gerekiyor. Bu iş, sözkonusu gruplar için dikkate alınacak boyutta bir proje olmadığından daha fazla üzerinde durulmamıştır. Yatırımcılarına karşı sorumlulugu bulunan büyük şirketlerin, bünyelerinde hayata geçirilen projelerde internet girişimcisi gibi davranmasını ve varını yoğunu bu işe koymalarını beklemek gerçekçi değil, bu maalesef dünyanın her yerinde böyle.

Sonuç olarak, bizler de çok üzgünüz. Piyasadan çekilmemiz,  önceki başarısız örnekler nedeniyle reklamverende ve küçük işletmelerde bu platforma karşı oluşan ve bizim 1,5 yıl içerisinde ancak yeni yeni onarmaya başladığımız güvensizliği tekrar canlandıracak ve bundan bizimle benzer iş yapan ya da bizden sonra aynı iddia ile pazara girmeye çalışacak markalara da zarar verecektir. Müşterilere gönderilen faksta da gördüğünüz uzere, bu olumsuz etkiyi azaltmak için operasyonda kalan son arkadaşlarımız gereken çalışmaları yapıyor. Bundan sonrasında da bize ancak, rakiplere başarı dileklerinde bulunmak kalıyor.

Ben de Altuğ'nun haberde bahsettiği gibi bravoo!'nun yoluna küçük kadrolar ile devam edebileceğini düşünenlerden olarak, açıkcası bu kapanma kararını oldukça yadırgadım. Diğer taraftan kaynağımızın paylaştıkları arasından özellikle sektör için kötü bir örnek teşkil etmesi noktasına fazlasıyla katılıyorum. Bence bu pozisyonda biraz daha sorumlu bir davranış gösterip KOBİ'leri hedefleyen bu çapta bir girişim için daha kontrollü bir planlama ve devamlılık sağlanmalıydı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.