Genel

Bravoo Kapanıyor!

GÜNCELLEME: Konuyla ilgili şirket çalışanlarından birisi tarafından Webrazzi'ye özel bilgiler gönderildi. Konuyla ilgili aldığımız e-posta'nın tüm metnini yeni yazıdan okuyabilirsiniz.

Yayın hayatına yaklaşık bir sene önce başlayan Bravoo, bugün müşterilerine gönderilen fax ile kapanacağını duyurdu. Ömer Enis Şen'in Webrazzi'yi bilgilendirmesi ve FriendFeed'de taranmış faksı paylaşması sonucunda haberdar olduğumuz yazılı açıklamada, ekonomik krizin şirketin kar ve verimliliğini etkilediği, bu sebeple iş planlarının yeniden gözden geçirilmesi sonucu kapatma kararının alındığı belirtiliyor.

Doğan Yayın Holding ile SEAT Pagine Gialle ortaklığında kurulan şirketin daha ilk senesini tamamlamadan kapanması gerçekten üzücü. KOBİ'lere yönelik bu alanındaki nadir girişimlerden biri olan Bravoo, çok başarılı olabilecekken kapatılması bizi çok şaşırttı diyebiliriz.

Bravoo'nun kapatılmasında, ekonomik krizin sebep olarak gösterilmesi artık krizin en ateşli dönemlerini geride bıraktığımız şu günlerde bize oldukça düşündürücü geldi. Daha uzun soluklu bir şansı hakettiğine inandığımız Bravoo'nun sahip olduğu alan adı, sistemi ve markası ile en azından kendi halinde daha küçük kadrolarla devamlılığı sağlanabilirdi diye düşünüyoruz.

Konuyla ilgili Bravoo tarafından Webrazzi'ye bilgilenlendirme yapılırsa paylaşıyor olacağız.

Yorumlar (28)
 1. Oldukça şaşırtıcı bir haber gerçekten daha geçtiğimiz aylarda oturduğum apartmandaki her dairenin önüne koydukları tanıtım katalog/dergi/rehber/her neyse( bizim kapıya bırakmamışlardı çözemedim ne olduğunu (: ) dikkatimi çekmişti. Bu kadar yatırımdan, reklamdan sonra durumu krize bağlayarak bravo'yu kapatmalarıyla yine beni şaşırttılar. Belki gerçekten doğan holding'de bir kriz vardır. Vergi cezaları v.s. İyi bir projeydi aslında. Yazık oldu.

 2. Burak Sarica Burak Sarica

  ben en çok bravoo yu o rehberleri dağıtma konusunda kim ikna etmişti onu merak ediyorum. firmalardan para aldılar mı acaba? aldılarsa o rehberlerin maliyetini çıkardı mı acaba. Çıkardıysa da internet çağındayız. Ptt bile sarı sayfaları olan rehberler çıkarmayalı yıllar oluyor :)

  geçmiş olsun.

  1. Alper Kılıç Alper Kılıç

   Aynen katılıyorum. O rehber benim evime de geldi. Arasam bulurum bir yerde duruyordur ama bir kere bile bakmadım içine...

   İnterneti tanımayan sermayedarların internete düz bir şekilde girmeleri sonucu oluyor bu tip başarısızlıklar bence...

   O kadar parayı böyle bir projeye yatırım mantığıyla dökeceklerine bu kadar destek bekleyen genç girişimci var onlarla paylaşsalardı daha başarılı olurlardı.

   İnternette para her şey değil, para olsa da projeler başarılı olamıyor. Vizyon, azim ve tutku olmadıkça sonuç her zaman böyle olacaktır.

 3. Halil Kara Halil Kara

  bukadar basit bi site bile kapanıyorsa diyecek birşey yok. doğan amcayı kesecek kadar para getirmemiş demekki site. yoksa kriz bahane.

  1. site basit çünkü insanların kullanımı kolay olsun diye düşünüldü...

 4. Decameron Decameron

  doğan amcanın bir dek doğru işi varmı acaba az önce arkadaşla webtv yi tartışıyorduk Türkiye'nin ilk offline webtv si yazmalıydi title da ;)

 5. Melih Melih

  Bravoo tamamen alt yapı olarak kapıda pazarlama yönetimi ile yapılmış, klasik firma rehberi sistemi diyebilirim.

  Piyasada o kadar çok ücretli, ücretsiz firma rehberi varki, doğan grubu kendisini aralarından çıkarmak ve para alabilmek için ekstra bir yatırım teşebbüsünde bulunmadan, kapıda pazarla prim al mantığında kendi ekibini yönetiyordu yanlış hatırlamıyorsam.

  Artık bu tip rehberlere verilen yıllık 250-400tl yerine firmalar kendi sitelerini açıp, üst sıralara çıkarmak için SEO uzmanlarına dönüş yapıyorlar. Bu sektörüne kesin sonuçlar ve müşteri potaniyeli olarak geri dönüş sağlıyor. Ayrıca bravooya verdiğin ilan gibi alta düşüyor, görünmüyorum riskinde yok.

  Şimdi bravoo böyle bir piyasada para kazanabileceğini ben ilk duyduğumda "doğan grubu rehber işine girmiş, hadi canım" demiştim. Pazarlama kanalıyla belki demiştim. Ve sonuç olarakda haklı çıkardıda beni.

  Bence kazanmayacak bir işten fazlasıyla kazandı, artık iflası verip parayı kurtarmak onlar için en güzeli.

  en çok merak ettiğim, yıllık ödemesini aldıkları binlerce firmanın ilanları duracak mı sitede yoksa tamamen site kapanıp mağdur mu edilecekler.

  Böyle bir girişim zaten asla olmamalıydı. Türkiyede o kadar güzel yatırımlık işler girişimler varken sen git, firma rehberi çıkart ve bunu yapan (3. 5. bile değil) bilmem kaç milyonuncususun zaten.

  Piyasası doygunluk veren bir işe girişmek tamamen, amatörlüktür. Parayla her sektöre gireceğini sananlara ise iyi bir derstir diyebilirim.

  Ama ucu yine esnafa dokunacak ve mağdur olan onlar olacaktır.

  Not.

  Ayrıca bu firma rehberi gerçekten çok eski bir yöntem artık kimse rehbere bakıyormu bilemiyorum?

 6. Ismini Vermek Istemeyen Izleyici Ismini Vermek Istemeyen Izleyici

  Sebep açık,

  baskı-rehber/sitede-listeleme/sitede-ve-rehberde-sıralama-ve-sıra-yükseltme/site-verme... hizmetleri sadece İstanbul'u kapsayacak şekilde yapıldı.

  Zaten az da olsa işin içinde olduğum, konu üzerine yıllar önce hesap kitap yaptığım için diğer illere geçmenin macera olacağını baştan beri tahmin ediyordum.

  (Birkaç organize sanayi bölgesi hariç)

  Velhasıl

  satacaklarını sattılar, rehberi yaptılar, siteyi yaptılar ki yukarıda da saydığım hizmetleri de epey kuruma sattılar ardından gelir kaynakları bitti, yukarıda belirttiğim yeni maceraya da girmek istemediler ki yaptıkları iş o kadar büyük olmasa da çok büyük paralar harcadılar gibime de geliyor...

  Bu senaryo yıllardır oynanır, değişen rehberin sadece kağıt üzerinde olmamasıydı, yeni altın rehber denemelerini de "zevkle" bekliyorum.

 7. Cello Cello

  Bravoo'nun battığını 3 gün önce okumuştum http://www.haber5.com/news_details?id=25992 ancak bu şekilde kapanması firma rehberi tarzında iş yapan firmalara zaten az olan güvenin silinmesine sebep olacaktır ve bu platform neredeyse ortadan kalkacaktır

 8. www.mekanist.net de aynı işi yapmıyor mu?

  Onlar da mı batacak bu sektörde para yoksa?

  www.11824.com.tr de keza öyle?

  1. Burak Sarica Burak Sarica

   jay,

   Mekanist.net i mi incelemedin? yoksa Bravo yu mu çok merak ediyorum.

   Mekanist bir user generated content girişimidir. Yani mekanist in içeriğinden memnun değilsen, bu kullanıcı olarak senin de suçun. Ya da tam tersi içeriğini muhteşem buluyorsan, bu senin başarın.

   Ayrıca mekanist sanırım sitesinde yer alan her firmadan para almıyor. derecelendirme, sıralama kullanıcı yorumlarına göre yapılıyor. Ama mekan sahibi haftanın tanıtımlarına konu olmak istiyorsa, belki o zaman mekaniste para ödüyor olabilir. (atıyorum şu anda bunu, net bir bilgim yok, belki o yerler de ayrıca seçmedir)

 9. Serkan Serkan

  Rehberin kapanmasını yeterli sayıda reklam satılamamasına bağlıyorum

  Sektörleri inceeldiğim de belirli başlı sektörlere reklam satışı yapıla bilmiç % dilime bakıldığında sektörün %20 sini bile toparlanamamış.

  Çalışmış olduğum şirketin internetten faydalanması ve geri dönüşlerin salanması için bravooya kayıt edilmesi hususun da kendileriyle bir kaç kez görüşme fırsatım oldu ikna cabaları ve maddi reklam bütceleri beni cokta tatmine tmedi.

  Bu bütceyle cok daha iyi girişimler yapıla bilir . Bilinçli kulanıcıların çokta rehbere kayıt yaptırdıkları söylenemez

 10. Aytaç Zeren Aytaç Zeren

  Aslında Bravoo harika bir proje. Bana göre bu iş yazılı medya boyutuna dökülmeseydi başarısı katlanırdı. Fakat esas zoruma giden ise, hiç bi halttan anlamayan patronların böyle yenilikçi projelerden kısa vadeli dönüşler bekliyor olması.

  İllaki milyar dolarlar kazandıracak 1 senede insana yatırım projeleri. Bizim yatırımcımızın mantığı bu. Bu sebeple iz bırakamıyoruz ya...

  Her zaman anlatırım. Google 5 sene boyunca kuruş kazanmadı.

  1. Burak Sarica Burak Sarica

   Google neree, bravoo nere..

   Google'ın arkasında iyi bir doktora tezi ve entellektüel varlık yatıyordu. Bu yüzden ilk birkaç sunucunun çalıştığı görülünce rahatlıkla yatırımcı buldu. Yatırımcı = parasını ön görülebilir bir sürede geri almak isteyen adam. Bu adamlar da eminim 5 seneden ilerisini düşünerek yatırım yapmıştı.

   Bravo'da ne yenilik vardı? 1 tane yenilik var mıydı? Yeniliği geçtim eskilik vardı, adam rehber bastı. :D

 11. Nazım Demir Nazım Demir

  O resimdeki faksı müşterilere topluca gönderecek olan yazılımı hazırlayan kişi benim :) hemen kendi reklamımıda yapmış olayım :))

 12. Kartal Kartal

  Zaten cok sacma bir projeydi.

  başarılı olmadılar.

 13. Eski Çalışan Eski Çalışan

  Arkadaşlar ben bravoonun eski çalışanlarından biriyim. Konunun netlik kazanması için belli başlı konulara değinmek istedim.

  1: Sanıldığının aksine yazılı rehber işe yaramaz inanışı bia Türklere ait özellikle hala Abd ve Ab yazılı rehberi online dan daha fazla kullanıyorlar genç arkadaşlarımın düşüncesinin aksine basılı rehber bizdede çok tutmuştu.

  2: Kapanma işlemi iflas değil yeterli karın sağlanamaması olarak düşünüldü . Doğan grubu ayrılacağını aylar önce açıklamıştı, diğer ortak seat (euro pages vb.. sitelerin sahibi) yeni ortak arayışındaydılar ve türk telekomla uzun süreli görüşmeler yapıldı ama olumsuz sonuçlanınca ertesi hafta seat türkiyeden çekilme kararı verdi.

  3: Piyasa böyle bir sisteme doymuş falan değil , hala internette olan onlarca rehber bravoonun 2 senedeki başarısının yarısı bile işe yaramadılar bunu müşterilerin geri dönüşlerinden söylüyorum. Bir çok insan parasının karşılığını aldı, ayrıca kapanma sonrası müşterilerin tüm parası iade edilecektir.

  4: insanlar kendileri web sayfası yaparak gerek google gerek diğer yollardan üst sıralara çıkmaya çalışıyorlar doğrudur ancak bravoo ya yılda ödedikleri miktarın daha fazlasını ayda ödeyerek. Bravoo googla reklam anlaşması yapmış böylelikle bünyesindeki müşterilere oldukça yarar sağlamıştır ki google page rank olarak bravooya 7 puan vermiştir(Türkiyedeki sitelerin alabildiği en üst rakam)

  Eski bir çalışanı olarak bildiklerimi ve yanlış bilinenlerin doğrusunu yazmak istedim. Evet bravoo çok başarılı olabilecek bir projeydi ama yüksek kar getirecek bir çalışma değildi sonuda bundan geldi.

  1. Arda Kural Arda Kural

   "Google ile reklam anlaşması yapmış ve google pagerank olarak bravooya 7 puan vermiş" ne demek oluyor ? Bu haksızlık değil mi. Bir sitenin pagerank değerini "7" yapmak bu kadar kolay mı ? Eğer google da işler böyle yürüyorsa "bravoo" google sana.

  2. Birkan Beyaz Birkan Beyaz

   "Bravoo googla reklam anlaşması yapmış böylelikle bünyesindeki müşterilere oldukça yarar sağlamıştır ki google page rank olarak bravooya 7 puan vermiştir(Türkiyedeki sitelerin alabildiği en üst rakam)"

   Pagerank sisteminden 7 puan almasının sebebi reklam anlaşması yapmış olması değil, doğan holding ve muhtemelen italyan ortağın sitelerinden aldığı linklerdir.

 14. Burak Sarica Burak Sarica

  Ayrıca bu modelde yenilik arayanlar yext'e baksın.

 15. bravoo çok güzel bir oyun web sitesi için odemeyi nakıt aldılar 15 gün içinde açılacak dedikleri site 6 ay sonra güncellendi butun hizmetler bizden dediler ek ücret vs ödettiler 6 ay sonra guncellenen site 2 ay sonra kapandı .ve paramızıda alamadık bu kadar işte düzen bu kim nasıl düşünürse düşünsün parayı topladılar

  1. Cafer Tavşan Cafer Tavşan

   Evet reklam bedeli ödediğimiz halde yayınlanmayan reklamın ödemesini nasıl iade alacağız?

 16. Ferit Cansever Ferit Cansever

  peki diğer internet rehbercilğği yapan sitelerde kapanacakmı aynı işi www.netyerim.net te yapıyor,internete firma ekle dediğimiz zaman en az 1000site çıkıyor,peki mücadele etmek nerede kaldı koskoca doğana yakıştımı siteyi kapatmak..anlamsız

 17. İclal İclal

  Bu tarz projelerin internet çağına uygun olduğunu ve kobilerin işlerini canlandırma açısından oldukça işe yaradığını düşünüyorum kapatılması pek de uygun olmamış bence ama ufak çaplı bir araştırma yaptığım da bu işi yapan başka sitelerin olduğunu gördüm http://www.netyerim.net gibi.Gayet içerikli bir site görülmeye değer bence.

 18. Osman Hakan Osman Hakan

  Merhaba;

  Bravoo'nun kapanmasına şaşırmakla kalmadım, hayrete düştüm. Yaklaşık 10 yıldır internet tabanlı rehber yapmak istiyorum. Bunun için neredeyse gece gündüz çalıştım. İlk başlarda zaten yerli örnek yoktu. Yabancı siteleri inceledim. Kurumsal reklam satışı yaptığımdan dolayı da firmaların ne beklediklerini biliyordum. Bunun üzerine www.onlinerehber.com adresii satın alarak bu işe başladım.

  Yeterli sermaye ve uygun ortak bulamayınca biraz gerilerde kaldık. Ancak, yılların bilgi birikimi işimize eklendiğinde yakın bir gelecekte herkes görecek ki www.onlinerehber.com hem hak ettiği yere gelecek hem de kazanç sağlayacaktır.

 19. dode.com.tr 4 yıldır bu işi yapıyor

  firma ürün tanıtımı yapıyor.

  öyle kolay bir iş değil hem bilgiler doğru hem güncekl olacak hemde ziyaretcinin ihtiyaçlarını karşılayacak kadar da zengin olacak.

  bravoo nun kapanacağı belliydi hizmetaşırmadım bekliyordum.

  internette önce çok iyi hizmet üreteceksin sonra para kazanacaksın. tersini yaptılar olmadı

 20. http://www.kobilerim.com aynı sektörde hizmet veren başka bir site. Ama sanırım bu iş için öyle büyük sermayeler veya yatırımlar gerekmiyor. Sonuçta bir rehber sitesi ve önemli olan içeriğin tamamen user generated olabilmesi. Aksi takdirde data giriş elemanı ve bilgi toplama elemanı diye bir çok personel çalıştırmak gerekecektir. Bu da ekstra maliyettir. Sonuçta girdisi olmayan bir işin çıktısı ne kadar fazla olursa, böyle yitip gitmeye mahkum kalacaktır.

 21. Mobilya Mobilya

  ben bu firmanın ofisine gitmiştim abartısız 100'e yakın kişi ve klavye sesleri...

  beklentileri büyüktü ve o yüzden battılar diye düşünüyorum