İnternet Girişimcilerinin Yönetimden Ayrılmalarının 3+1 Nedeni
Genel

İnternet Girişimcilerinin Yönetimden Ayrılmalarının 3+1 Nedeni

Açıklama: Nurettin Özdoğan, kariyerGENÇ'in kurucu ortağı olup, bu yazısı konuk yazar olarak Webrazzi'de yayınlamıştır.

270663_a_good_time_to_start_somethingSevenload’ın Türk kurucusu İbrahim Evsan sevenload’daki aktif görevini bıraktığını sadece danışman ve hissedar olarak devam edeceğini açıkladı. Teknoloji Direktörü Thomas Bachem ile birlikte yeni bir startup’a girecekleri söyleniyor.

Bu haberden sonra İbrahim Evsan ve sevenload’ı çok iyi tanıyan eski bir sevenload çalışanı Vadi Efe’nin Friendfeed’deki yorumu beni bu konu üzerinde düşündürdü.

Vadi Efe şöyle yazmıştı: “Sizce bu seri girişimcilik isteği mi? Yoksa Ibo sevenload’da beklediğini bulamadı mı? “Zaten ortaklığım var firmada, enerjimi daha fazla potansiyel vaat eden bir işe ayırayım” diye mi düşündü? Bir projeyi belli bir noktaya getirdikten sonra girişimciler tatmin mi oluyor ve yeni bir projeye mi atılmak istiyorlar doğal olarak?

Bir startup’un kurucusu hele ki kendi ismiyle özdeşleşmiş startup’ın yönetimden neden ayrılır? Ya da neden ayrılmak zorunda kalır? Hadi gelin, nedenlerini örneklerle 4 başlık altında birlikte inceleyelim.

1) Yatırımcı olma: XING’in 33 yaşındaki kurucusu Lars Hinrich XING’i belli bir marka değerine getirdikten hatta şirketi borsaya açtıktan sonra 2009 başında CEO görevini bırakarak melek yatırımcı şapkasını taktı. Hatta ilk yatırımı Dopplr geçen hafta Nokia tarafından satın alındı. Bu tür girişimciler girişimci olarak gelebilecekleri en üst yere geldikleri için yatırımcılığı tercih ederek kendilerine yeni heyecanlar arıyorlar.

2) Yerinde duramama: Twitter’ın kurucusu ve fikir babası Jack Dorsey CEO’luk koltuğunu ortağı Evan Williams’a devrederek günlük operasyonlardan elini eteğini çekmişti. Mashable’da çıkan habere göre yeni bir girişime başlayacakmış. Detayları pek bilinmese de kendisinin iddiasına göre bu girişim Twitter gibi ses getirecekmiş. Bu tür girişimciler için para, girişimin heyecanına göre daha hafif kalıyor. Bu bakımdan yatırımcılığı değil seri girişimciliği tercih ediyorlar.

3) Yönetimle anlaşamama: Bu tür girişimcilere “Steve Jobs Sendromu”na yakalanmış girişimciler adını veriyoruz. Kendi şirketlerinde özgür hissetmedikleri anda kendilerine yeni bir yol çizerek yönetimi bırakıyorlar. Daha sonra daha “challenge” bir hisle geçmişte aldıkları derslerle yeni bir startup’a başlıyorlar. Jobster’in kurucusu Jason Goldberg 2007 yılında CEO görevini bırakarak Socialmedian’ı kuruyor. Golberg, Socialmedian’ı kısa bir sürede XING’e satarak XING’in ürünlerinden sorumlu Başkan Yardımcısı koltuğuna oturuyor.

3+1) EXIT: Bu konuda yorumu sizlere bırakıyorum…

Türkiye’de internet girişimciliği geliştikçe bunun örneklerini bizler de hiç kuşkusuz yaşayacağız. Bir startup’ın CEO’suysanız ya da bir startup kurmaya niyetliyseniz yukarıdaki maddeler için bir de siz sessizce düşünün. Zira bu 4 pardon 3+1 olayı yaşamanız olası!

Görsel Kaynak: arkitekt

Yorumlar (10)
 1. Erhan Erdoğan Erhan Erdoğan

  Nurettin: Güzel bir konuya değinmişsin. İbo konusundaki resmi açıklamayı ve gelişmeleri http://www.erhanerdogan.com.tr/2009/10/sevenload-turkiyedeki-aktivitesini-arttiyor/ bugün yazmıştım. Ek bilgi olarak inceleyebilirsiniz.

 2. Erkan Erkan

  Artık oturmuş bir projeyle sürekli ilgilenmek sıkıcı olacaktırç Artık bunu profesyonel yöneticilere devredip yeni projelere başlamak yeni bir heyecan demek, daha çok para için yaptıklarını sanmıyorum, bu girişimciliğin de doğasında olan heyecan isteği.

 3. Bence olması gereken de bu. Bir girişimi hayata geçirdikten ve zirveye ulaştıktan sonra o girişime eskisi kadar heyecan duyabilir misiniz?

  Hatta ben bir projenin ortasında bile başka projelere geçiş yapabiliyorum. Bazı zamanlar insan tatmin olamıyor. Ya da aklına yeni bir girişim fikri geldiği zaman mevcut girişiminden daha çok heyecanlanıyor. Bu durumda da mevcut girişime verilen değer azalıyor.

  1. duyulan heyecan para ile doğru orantılı olabilir :)) haaa para da mevzuu bahis değilse yapacak bir şey yok..Yaşasın yeni girişim..

 4. Muhammet Ünal Muhammet Ünal

  Dün bu konuyu tartışıyorduk. Bence heyecanı kaybediyorsun. Girişimci kişi yöneticilikte çok başarılı değil sevmiyorda o yüzden bırakıp başka heyecanlar kovalıyorlar

 5. Yedincisenol Yedincisenol

  Teşekkürler.Güzel yazı.

 6. Sadik Kocabasa Sadik Kocabasa

  Nurettin, Cok guzel ve oz bir yazi olmus. Orneklerdeki girisimciler para icin calismiyor bence. Bir sey yaratma heyecani cok daha agir basiyor.

 7. Aytaç Zeren Aytaç Zeren

  Bu yazıdaki Steve Jobs sendromuna bir açıklık getirmek lazım kanaatimce. Steve Jobs yönetimle anlaşamadığından kendi isteğiyle yönetimden ayrılmamıştır. Tam aksine yönetimle anlaşamadığından dolayı yönetim tarafından şirketten atılmıştır. Steve Jobs Apple a karşı hiç bir zaman aşkını ve tutkusunu kaybetmedi.

  Bunun dışında Steve Jobs Apple dan ayrıldıktan sonra Pixar Animations ı kurmuş ve onuda bir noktaya getirmiştir. Apple Steve Jobs'un kafası olmadan batacağını anlamış ve tekrar onu göreve getirmiştir.

  Nihayet ki, Apple bir efsane olmaktan kurtulmuş dünyaya iPod, Iphone, Imac gibi ürünleri yaşatabilmiştir.

  Internet girişimciliğine gelince ise işler tamamen değişiyor. Bu kadar kolay elde edilen başarılar ve belirli kalıpları olan şirketler zaten zamanla kendini tekrar etmeye başlar. Bu adamların birincil istekleri çok kazanan bir şirketin sahibi olmak değil, kendini ispat edebilme çabası. Bir kısır döngü içine girmeyecek projeleri olsa hiç bırakırlarmı? Sergey Brin ve Larry Page bunun en basit örnekleri. Kısacası bilgi ile desteklenmeyen başarının doyumu çabuk biter.

 8. Efe Sar Efe Sar

  Merhabalar,

  Bir girişimci olarak Makaleye tamamen katılıyorum. Girişimlerin oryantasyonu yenilik ve heyecan üzerine, eğer bir projede yeterli doyuma ulaşılmışsa, artık ister istemez körelme hissiyati rahatsızlık veren bir vaziyet alıyor. Bir hapis sendromu bile denebilir.

 9. @Serdar'a katılıyorum.

  Heyecanı kalmıyor ve gittikçe bayağılaşıyor iş. Keşke kodlanırkenki alınan hazı siteyi açtıktan sonraya da sarkıtabilsek :)