Bing Visual Search (Görsel Arama) Yayında
Arama Servisleri

Bing Visual Search (Görsel Arama) Yayında

bing-visual-search

TechCrunch50'de sunumu yapılan Microsoft'un arama motoru Bing'in görsel arama özelliği Visual Search yayına alındı. Farklı kategoriler arasından yapacağınız seçimle görsel olarak arama yapabilmenizi sağlayan servis Microsoft tarafından geleceğin arama teknolojisi olarak görülüyor.

GÜNCELLEME: Visual Search sayfasına ulaşmak için Bing'deki ülke seçimini Amerika yapmanız gerekiyor.

Silverlight yüklemeyi gerektiren Bing Visual Search ile kitap, film, cep telefonu, şarkı, çanta, iPhone uygulamaları hatta dünya liderleri arasında arama yapabiliyorsunuz.

Görseller arasından yaptığınız seçimden sonra filtrelerden faydalanarak seçimlerinizi daraltabildiğiniz Visual Search kullanım olarak gerçekten beni etkiledi diyebilirim.

Özellikle cep telefonu ve iPhone uygulaması aramalarının işinize fazlasıyla yarayacağını tahmin ediyorum. Cep telefonları arasından WiFi özelliği olanları seçip ayrıştırabilmek, iPhone uygulamalarını fiyat, kategori ve üretici kriterlerine göre filtrelemek işleri oldukça kolaylaştırıyor.

Gelecekte kullanıcıların arama tercihleri gerçekten görsel modellere kayar mı bilemiyorum ancak verinin işlenmesi ve bilgi olarak sunuluyor olmasının daha akıllı bir geleceğin habercisi olduğu ortada.

Bing Visual Search'ü denemenizi öneriyorum ve Silverlight yüklemesinin de gözünüzü korkutması gerekmediğinin altını çiziyorum. Açıkcası önce bu ne dedikten sonra, birkaç dakika bile sürmedi.

Yorumlar (9)
 1. Mustafa Mustafa

  Bu haberin arkasından Google Fast Flip haberi geliyorum diyor. http://googleblog.blogspot.com/2009/09/read-news-fast-with-google-fast-flip.html

  Gerçekten güzel fikir. Tavsiye ederim.

  Ayrıca bu bing.com haberleri çakma buluyorum. Nitekim adamlar Türk iplerine bir çok özelliğini kapamış durumdalar.

 2. Said Murat Said Murat

  Hele şükür! desem de, Yok, Google ve Yahoo search yeterli benim için... Bing'i de çook denedim. Ama aradığımı bulamadım tabiri tam olarak bu proje için uygun diye düşünüyorum...

 3. Mesut Keklik Mesut Keklik

  www.bing.com/visualsearch 'a gidince bing böyle bir sayfa bulunamadı diyor

 4. Winterismute Winterismute

  Daha yayına alınmamış, TC50 de sadece duyuruldu diyor, bende iki saat aradım yok bir olay. bing.com/visualsearch'ı ya tutarsa diyemi yazdınız?

  1. Ülke seçimini Amerika olarak yaparsan görebilirsin. Türkiye seçiminde henüz yayında değil.

 5. Cumhur Onat Cumhur Onat

  Karar motoru olma yolunda güzel bir adım atmış bing.

  Eğer kümeleme ve indexleme kapsamlarını arttırırlarsa, sınıflandırılmış bilgi ihtiyacına yönelik başarılı bir çözüm üretmiş olacaklar.

  Aynı çalışma mantığı henüz beta sürecinde olan Google Squared'in sahip olduğu veritabanı ile birleşebilseydi ortaya eminim çok güzel şeyler çıkabilirdi.

 6. Winterismute Winterismute

  önceki post'uma düzeltme: silverlight gerekiyormuş.

 7. özellik insanları kandırmaya yönelik görsel arama böyle olmaz. ordan resimlere bakıp seçiyoruz bunun neresi görsel arama allah aşkına. en azından resim upload edip benzerlerini gösterebilirdi.

 8. Ismail Ismail

  bir kişi neden google varken arama motoru yapma ihtiyacı duyarki ?