Derinlemesine Twitter Analizi – 2: Twitter Ne Zaman ve Ne Nerede Popüler?
Mesajlaşma

Derinlemesine Twitter Analizi – 2: Twitter Ne Zaman ve Ne Nerede Popüler?

twitter_birdİlk yazıda paylaştığım Twitter’ın kimler tarafından nasıl kullanıldığına dair istatistiklerden sonra bu kez aynı araştırmada öne çıkan Twitter'ın zamansal ve bölgesel kullanımı hakkında bilgiler paylaşacağım. Google Wave'in kendini açığa vurmaya başladığı bu günlerde mikro bloglama servislerinin Real Time  Search ile yakınlaşması ve lokasyon bazlı kurgulanacak servisler muhtemelen gelecek dönemin en popüler girişimlerini doğuracak.Twitter'da kullanıcıların aktifliğini gösteren bir başka istatistik de son tweet gönderimlerine ilişkin. Buna göre Twitter hesabına sahip kulllanıcıların neredeyse yarısı son bir haftada yeni bir tweet göndermiyor. Kullanıcıların %37'si ise hergün Tweetlerini yeniliyor.

twitter analiz 1

tweet analizGün Bazlı Kullanım:Twitter'in en çok kullanıldığı gün araştırmaya göre Salı ve Çarşamba. Pazartesi sendromu atlatıldıktan sonra artan tweetler haftanın en yüksek seviyesine ulaşıyor. Salı ve çarşamba günü gönderilen tweetler tüm tweetlerin yaklaşık %32'si. En düşük Tweet gönderilen günler ise tatil yapılan Cumartesi ve Pazar günleri. Saat Bazlı Kullanım:Gün boyu canlı yaşayan Twitter'da sabah 6 gibi yükselmeye başlayan Tweetler, günün ortalarında en yoğun saatlerini yaşıyor. Öğleden sonra düşmeye başlayan Tweet sayısı gece 20.00-23.00 arası küçük bir artış gösteriyor ve Tweetler sabaha yaklaştıkça etkisini yitiriyor. Webden Mobilden Gelen Tweetler:Başlı başına kendi sektörünü oluşturan Twitter üzerindeki aktiflik %55 oranında kendisi üzerinden kaynaklanıyor. Web uygulamaları olarak ikinci sıradaki TweetDeck %19,7'lik bir kullanıma sahip bulunuyor. Tweetdeck'in ardından ise Twitterfeed, TwitterFox ve Twhirl takip ediyor.Mobilden Gelen Tweetler:Twitter'in mobil ortamda kullanımı daha renkli bir tablo çiziyor. Mobilde başı çeken araçlar sırasıyla Twitterfone, Tweetie. Mobil webin yanısıra UberTwitter ve TwitterBerry'de dikkat çeken kullanım oranlarına sahipken Twitter'in kendi mobil sayfasının neden daha büyük oranlara sahip olmadığını merak ediyorum.Ülke Bazlı Kullanım:Twitter'in ülke bazlı kullanımına baktığımızda ilk 10'da Türkiye'yi göremiyoruz. İlk sırada yer alan Amerika %62,14'lük çok büyük bir paya sahip. Onu takip eden Birleşik Krallıkta %7,87, Kanada'da ise %5,69'luk Twitter kulanımı söz konusu.Şehir Bazlı Kullanım:Şehirler üzerinde yine Amerika'nın üstünlüğü göze çarpıyor. NewYork, Los Angeles,Toronto ve San Francisco Twitter aşıklarınınn en çok toplantığı şehirler. Son iki sırada ise Avrupa'dan Paris ve Londra var. Türkiye ülkesel kullanımda ilk 10'a giremediği gibi İstanbul'da Twitter müdavimi ilk 10 şehir arasında görülmüyor.Twitter'in zaman ve mekan bağlamında popülerliğini konu alan bu istatistikler ülkemizde mikroblogging macerasının pek popüler olmadığını gösteriyor.  Anlaşılan o ki, sosyal ağlar ve çevrimiçi mesajlaşmada internetin altını üstüne getiren yurdum insanı, 140 karaktere kendini sığdıramıyor.Analizin son bölümünde Twitter- iPhone ilişkisi ve sosyal medya taraflarına göz atacağım ve sizlerden Twitter hakkındaki görüşlerinizi isteyeceğim. ;)

Yorumlar (7)
 1. bakalım twitter çılgınlığı daha neler getirecek. kısa mesajın sırrını çözmek için bu kadar boşa beklemişiz. meğerse ne fırsatlar varmış kısa mesajda.

 2. Ayisigi Ayisigi

  güzel bir makale olmuş teşekkürler. şu sıralar çok popüler twitter ve friendfeed bu ikisi çok iyi hit saglıyor.

 3. İyi bir yazı serisi olmuş. Daha önceki yazıdaki istatistikler daha yararlı bilgiler içeriyordu. %30'un tum site aktifliğini belirlediğini düşünürsek son 1 haftada tweet atanların %37 olması çok normal.

  Haftasonu tweet'lerin az olması ilginç. Bunun biraz da şirket bazlı tweet'lerin azalmasından dolayı olduğunu düşünüyorum. Çarşamba+Salı'nın daha çok olması bana değişebilir geldi. Sonuçta %32 demişsiniz ama zaten haftanın iki günü 2/7'den 28.5% ediyor :) 32%'ye çıkış da haftasonundaki azlıktan ortaya çıkıyor.

  Son olarak Türkiye'nin ilk 10'da olmamasını 140 karakter sınırlamasından ziyade Türkiye'de henüz en yüksek popülaritesine ulaşmadığından kaynaklandığını düşünüyorum.

  Yazının sosyal medya kısmını merakla bekliyorum!

 4. Kunter Ilalan Kunter Ilalan

  Twitter'ı modern zaman kısa mesajlaşma sistemi olarak görüyorum; üstelik tek bir kişiye SMS atmıyorsunuz, daha sizi gizliden gizliye takip eden koca bir grup var.

  Ben kunter.posterous.com 'da twitter'ın neden facebook'a üstün geldiğini iş dünyasına olan avantajıyla ele almıştım. Hem twitter'ın mesaj alıp iletmek gibi yalnız tek bir konuya odaklanması, hem de eldeki data'nın iyi yapılandırılmış API'ler aracılığı ile erişilebilir olması nedeniyle, facebook'da olduğu gibi amaç dışı türlü "atraksiyonlara" elverişli imkanlar sunmuyor :) - cümle bitecek mi diye ben de merak ettim - twilight zone.

  Belki Türkiye'de bireysel öz güven eksikliği mi yaşadığımızdan, yoksa sahiden sadece ülkece fakir olunmasından mıdır, bireylerin bir araya gelmesi ve hasetlik doğurmadan paylaşımcı ortamlar yaratmaları dışarıda gördüğümüz, göre geldiğimiz ve okuduğumuz şekillerde olmuyor. ( örn. http://nymag.com/daily/intel/2009/09/meet_nick_gray_thrower_of_cult.html )

  Twitter'ın bir modern zaman başarısı olmasındaki en büyük artısının MOBILITY olduğunu sanıyorum posterous ta yazmıştım. Zaten posterous ta aynı özelliği yüzünden başarılı değil mi?

  Peki MOBILITY neyi getirir? hemen söyliyeyim kendi cebinden (!!) para harcayabilecek insanları.. yani harcı borcu olmayan, faturalı hattı olan, ay başı veya sonu para eline geçtiğinde tamamına yakınını tasarrufu daihilinde kullanabilecek insanları getirir. Ee bunlardan bizde yok ki..

  Ayrıca müreffeh herhangi bir ülkede "kardeşin var mı" sorusuna "evet" deme oranı "hayır" deme oranıyla yarışamıyor. Bizdeki soruysa "kaç kardeşin var".

  Peki bu neyi getirir?

  Evdeki iPhone sayısını..

  zaten 5 tane varsa böyle bir manyaklık İngiltere'de yok.. yok 5 değil 1 tane var üstüne de kontörlü hat çektiyseniz, ara sıra kardeşleriniz 1'er gün alıp gidiyorsa, işte o kadar TWITTER kullanırız. O kadar serbestçe gezebildiğiniz bir yerin resmini alıp FLICKR da paylaşırız. Ve.. böyle gider bu konu :)

  biraz da arda kutsal yazsın rol çaldık gibi oldu - saygılarımla :)

  p.s. tenezzül edip ilk defa girdim, çok güzel bir çalışma oluyor ya da olmuş :)

  p.s. selde zarar görenlere geçmiş olsun diyorum - afeti görüp düne laf etmeyin, yarınki işleri seçtiklerinize adam gibi yaptırın (yapılırken orada olun)

  k.ilalan

 5. Gökhan Gökhan

  Bana göre twitter'ın için dönüm noktası "Ne yapıyorsun" konseptinden "Neler oluyor" konseptine geçtiği andır.

 6. Serkan Saygi Serkan Saygi

  Bugün Facebook, Yarın Twitter ile tanıştık . Peki Ya sonra . Yarın ne çıkacak merak ediyoruz

 7. Twitter Her alanda güncel olmaya başladı. insanların Cıvıldamaya ne kadar da ihtiyacı varmış öyle değil mi ? Sahi bundan önce Cıvıldamak yerine ne yapıyorduk ?