Genel

Webrazzi 3 Yaşında!

10 Ağustos 2006'da ilk yazısını yazdığım Webrazzi bugün 3. yaşını doldurdu. Durum böyle olunca bugüne kadar neler olmuş diye bir baktım ve 3 yıl içinde toplam 924 yazı yazdığımızı gördüm. Bizim yazdığımız 924 yazıya sizler de 10.035 yorum yazmışsınız.

Webrazzi'nin ilk yazısını, "pillinetwork'ün yeni girişimi sosyomat" isimli yazıyı, yazma sürecimi hatırlıyorum da... Heyecanlıydım...

Bu arada şimdi dikkatimi çekiyor, hatalarım da olmuş. Webrazzi'nin ilk yazısında bahsedilen Sosyomat, pillinetwork'ün girişimi olarak konumlandırmamalıydı... Yapısal olarak pillinetwork ve sosyomat, Pilli'nin girişimleri çünkü. Hasan ve Cem 3 yıl önce kesin uyarmıştır da "yayınlandı kalsın" demişimdir :)

Webrazzi'yi nasıl hayata geçirmiştim diye düşünüyordum da... Karar vermemle hayata geçirmem birkaç gün sürmüştü...

O dönemlerde kişisel blogum olan ardakutsal.blogspot.com'da ara sıra yazdığım web girişimi analizlerinin gördüğü ilgiden yola çıkarak hayata geçirmeye karar verdiğim Webrazzi'nin bir gece içinde ismine karar verip Wordpress'ini kurduğumu hatırlıyorum da, zaman gerçekten çabuk geçiyormuş...

Ayrıca geriye dönüp bakıyorum, eski dinamizmi de birazcık kaybetmişiz. Aslında kaybettik sayılmaz, kontrol sürecimiz uzadı diyelim.

Bugün Teknorazzi'yi açmak için bile herşey oturmuş olmasına rağmen haftalarca çalışıyoruz. Mesela Blograzzi'nin yeni versiyonu 3 haftadır bekliyor neredeyse...

Neden biliyor musunuz? Webrazzi açıldığında 100 kişiye ulaşırken bugün 10.000 kişiye ulaştığı için gözlerin üzerimizde olması üstümüzü başımızı iyice kontrol etmeden karşınıza çıkmamızı engelliyor. Herkes başka taraflara bakarken biz daha rahattık sanırım. Yemeğin tuzu az bile olsa sonradan ekliyorduk. Şimdi yemeği tuzsuz yaparsak 5 yıldızlı otelden kovuluruz herhalde...

Sözü çok fazla uzatmayayım...

Bugün Webrazzi 3 yaşında oldu. 4 yaşından gün aldı...

Bu yaş meselesi herkesin kafasını karıştırır. Kimileri 4 yaşında der, sonra ben sorarım doğduğunda 1 yaşında mıydı diye... Sonra eller çıkar ortaya ve parmaklar çalışır. 2006'da 0, 2007'de 1, 2008'de 2, 2009'da 3...

Webrazzi'nin büyük hedefleri ve planları var. Elde imkan yokken 3 yıl içinde yaptıklarımızı, bugün daha çok çalışarak geliştiriyor ve genişletiyor olacağız.

3 yıldır önce benimle sonra "bizimle" olduğunuz için teşekkür ederim!

Çocuğumuzun, Webrazzi'nin, doğum günü kutlu olsun!

Yorumlar (36)
 1. Arda, burada web girişimleri inceleniyor, övgü ve eleştiri alıyor. Ama asıl övülmesi gereken sensin. Benzeri olmayan bir haber kaynağı, platform, bir sosyalleşme ortamı Webrazzi. Senin kadar sektörün içinde olan birinin, bu pozisyonunu bu kadar etkin kullanması bizim için şans. Tebrikler, nice üç senelere!

 2. Volkan Yılmaz Volkan Yılmaz

  nice yıllara webrazzi.

 3. Aykut Karaalioglu Aykut Karaalioglu

  Nice senelere, Umarim webrazzi onumuzdeki donemde de kaliteli ve sektore isik tutan yazilara devam eder.

 4. Nice senelere webrazzi.

 5. Faruk Uzunpınar Faruk Uzunpınar

  Webrazzi'nin yapmış olduğu çalışmalar çok güzel.

  nice yıllara webrazzi

 6. İyi ki varsınız, doğumgününüz kutlu olsun..

 7. Cem Hurturk Cem Hurturk

  Nice senelere Webrazzi! Arda iyi ki acmissin, cok buyuk bir boslugu fazlasiyla dolduruyor. Basarilarin devami dilegiyle...

 8. Hasan Yalcinkaya Hasan Yalcinkaya

  Webrazzi Ekim'in de dediği gibi hepimiz için süper bir şans ve nimet. Arda çok çok teşekkürler.

 9. Vadi Efe Vadi Efe

  Sosyomat yazısını hatırlıyorum :) Google'dan "sosyomat" diye yazdığımda webrazzi karşıma çıkmıştı. "web sitelerini tanıtan blog açmışlar" diye sevinip e-posta atmıştım, hatta o sıralarda yüksek lisans yapıyordun sanırım.

  3 senede bu kadar ilerleme, ve Türkiye internetine bu kadar çok katkı. Tebrik ederim! Sevgiler

 10. Yaratıcı Ekip Yaratıcı Ekip

  3. yaşın kutlu olsun webrazzi. Nice mutlu yıllara.

 11. Burak Budak Burak Budak

  Nice güzel yıllar, yeni analizler, yeni yazarlar ile çok daha güzel yerlere geleceğine inanıyorum.

 12. Severek takip ettiğim bir site. Nice yıllara Webrazzi!

 13. Sarper Danis Sarper Danis

  sevgili Arda,

  nice 3, 5, 10 senelere diyorum. bizi updated tuttugun icin tesekkurler ; )

 14. Önder Eren Önder Eren

  Nice yıllara! 3 değil 33'ü de kutlayacağımız günler gelecektir, yeter ki azminizden, ekip ruhundan, binlerce gölgeye karşın güneşe bakmaktan vazgeçmeyin.

  Webrazzi benim için nediri de yazmak istiyorum bu vesile ile.

  TakasMerkezi.com'u açmadan çok önceleri takibimdeydi site. Kimi zaman "neden biz düşünmedik", kimi zaman "helal olsun yapmışlar adamlar", kimi zaman "böyle bir analiz lazımdı bu siteye, dost acı söylemiş", kimi zaman "Arda nasıl oluyor da bu bilgileri bu kadar net yazabiliyor? girişimlerin sahipleri şu anda webrazzide bu şekilde yayınlandıkları için fayda mı görüyorlar zarar mı?" gibi onlarca soruya sebep olan, sektörleşme sancıları içindeki bir alandan güncel bilgi almamı sağlayan bir siteydi. Sonra Techcrunch-Webrazzi meetup için son girişimi bekliyoruz gibi bir uyarıyla ofisimde dört döndüğümü, herkesten sakındığımız projemizi paylaşıp paylaşmamayı tarttığımı hatırlıyorum. Klavyeye sarılıp "biz böyle birşey yapıyoruz" mailime müteakip "tamamdır takasmerkezini de seçtik" cevabını (bu kadar kısa değil tabi maillerin içerikleri :) ) hatırlıyorum. Sonra sunum hazırlama, o kadar insanın önünde harika bir fırsat, bir çok insanla tanışma, motivasyonumuzun tavan yapması. Etohumun dikkatini çekmemiz. İlk etohum girişim tanıtımını yapmamız. Yine onlarca heyecanlı insanla projemizi tartışabilmek...

  Hep güzel bir yazı ile tanıtılalım beklentisindeyken, tatsız bir olayla webrazzide yer almak... Bunu bir kriz yönetimi deneyimi olarak gögüslemeyi seçmemiz ve o süreçte de onlarca ders, onlarca destek mesajı, onlarda köstek mesajı...

  Özetle webrazzi sadece bana birşeyler katmadı, çocuğumdan ayırt etmediğim projemizi büyütmemize yardımcı oldu. Altımıza bisiklet vermedi belki ama biz sürüyoruz sanarken bir elini seleden farkettirmeden tutan bir baba gibi arkamızda hissettim her an. Bu güven de yeterliydi inanmış ve adanmış insanlar olduğumuz için.

  Yarın bir gün Türkiyede Internetin önce sektör sonra endüstrileşmesine şahitlik yapacaksak bunda Arda'nın ve tüm ekibinin emeklerini hiçbirimiz unutmamalıyız.

  Bu iş ancak TUTKU ile yapılabilirdi ve işte yaptıkları da budur.

  Teşekkürler

 15. Teknomobi Teknomobi

  Webrazzi ekibinin bütün çalışanlarına nice bloglamalar diliyorum.

 16. Nurettin Özdoğan Nurettin Özdoğan

  Arda Abi,

  İyi ki Webrazzi'yi kurmuşsun. İyi ki kurmuşsun diyorum, zira bizim gibi birçok genç girişimci senin yazılarından, incelemelerinden, analizlerinden feyz alarak girişim yapma noktasında arzumuzu katlandı. Cesaretimiz arttı.

  Saolun, varolun.

  NRT

 17. Yedincisenol Yedincisenol

  İyiki doğdun webrazzi :)

 18. Kamil Özgenbaş Kamil Özgenbaş

  İyi ki doğdun webrazzi, iyi ki varsın arda kutsal

  Başarılarınızın devamını dilerim

 19. Bağımlılık yaptığı kesin bu sitenin. Her yeni yazı daha da değer katıyor ve iple çekiyorum yeni yazıları. Başarılarının devamını diliyorum.

 20. Üç sene boyunca web adına bilgiler sunmak, trendi yakalamak kolay bir iş olmasa gerek.

  Nice senelere!

 21. Türkiye'nin Techcrunch'ı.Nice senelere Webrazzi...

 22. Mustafa Kenan Mustafa Kenan

  Nice nice yıllara Webrazzi

 23. iyi ki doğdun Webrazzi

 24. Nice senelere

 25. Taci Yalçın Taci Yalçın

  İnternet girişimcisi olmaya karar vermemde Webrazzi'nin etkisi büyüktür. Son iki yıldır neredeyse her gün açıp baktığım birkaç blogdan, hatta blog diyerek küçümsemeyeyim, birkaç internet sitesinden biridir Webrazzi. Mutlu yıllar!

 26. Hakan Gönenli Hakan Gönenli

  Sevgili Arda,

  Her zaman söylediğim gibi, sabahın erken saatlerinde, güne başlarken ilk okuduğum/takip ettiğim 2 yerli yayından birisi Webrazzi.

  Ve de her zaman keyifle okumuşumdur...

  Sayen(iz)de güne güzel/keyifli/verimli bir başlangıç yapıyorum...

  Teşekkürler ve tebrikler, sana ve tüm ekibe...

 27. Tebrikler, teşekkürler, nice yıllara kavuşmanız için can-ı gönülde dilekler sunarım.

  Varlığınız ve katkılarınızla iyi ki varsınız!

 28. Natali Yesilbahar Natali Yesilbahar

  Arda Kutsal ve Webrazzi ekibine paylaştıkları değerli bilgiler için teşekkür ederim. Bilgisini doğru paylaşanın kazanacığını düşündüğüm çağımızda,Webrazzi kesinlikle kazanacak.

  Nice bilgi dolu & bol kazançlı yıllara!

 29. Erdal Fettahoğlu Erdal Fettahoğlu

  Nice nice senelere, bu ince çizginde devam etmen dileğiyle.

 30. Sesebian Sesebian

  İlk feedBurner abonesi olduğum blog, nice mutlu yıllara..

 31. Rıfat Oruç Rıfat Oruç

  Severek talip ettiğim nadir sitelerden...

 32. Emre Gökşin Emre Gökşin

  Umarım 30. Yılınıda görmek nasip olur:)

 33. Umut Ersoy Umut Ersoy

  Sevgili Webrazzi ekibi, basarilarinizin devamini diliyorum. Nice guzel yillara...

 34. Oturupda nette nadiren merak ve istekle okuduğum blog platformlarından birisi. İyi ki varsın Arda ve Webrazzi...

 35. Otomatikportakal Otomatikportakal

  bu blogu ilk gördüğümde "bu benim aklıma gelmişti ben yapacaktım ama...snıf snıf" dediğim durumlardan birini daha yaşadım. o yüzden blogunu biraz hasetle takip ediyorum. yine de dönem dönem bu mecradan uzaklaştığımda dönüp webrazzi'ye göz atarak neler olup bitmiş öğrenmek faydalı oluyor. teşekkürler.

 36. Berat Can Çelik Berat Can Çelik

  5.Yıl Oldu Hee :)