Mobil ödemenin başarı hikayeleri oluşuyor: Gizem Canatan
E-Ticaret

Mobil ödemenin başarı hikayeleri oluşuyor: Gizem Canatan

mikroodemeTurkcell Mobil Ödeme servisi için kolay kurulum ve kullanım imkanı sunan ve Turkcell tarafından yetkilendirilmiş ilk ve tek iş ortağı olan Mikro Ödeme ile Webrazzi Gündem toplantısında tanışmıştınız. Şirketin sunduğu mobil ödeme servisi Nisan başından beri aktif olarak çalışıyor ve alternatif ödeme kanalı olarak yarattığı başarı hikayeleri de kulağımıza geliyor. Bu başarı hikayelerinden biri Botégo tarafından inovatif bir proje olarak kurgulanan Gizem Canatan projesi.

Botégo altyapısı üzerine kurulan ve kullanıcılarla gelecekleri üzerine sohbet eden uygulama Nisan ayında aktif yayına başlamış. "Aşk mı Para mı?" sorusu ile başlayan sohbet "Turkcell Mobil Ödeme" üzerinden gerçekleştirilen 2.99 TL'lik ödeme ile devam ediyor ve öğrendiğim kadarıyla hem kullanıcılar hem de yaratıcıları halinden memnun.

gizem_1

Kullanıcılar tarafında bir eğlence ve motivasyon aracı olarak algılanan Gizem Canatan ile ilgili bugüne kadar hiçbir problem yaşanmamış. Para iadesi, içerikten memnuniyetsizlik gibi durumlar oluşmamış. Hatta teşekkür e-postaları gönderen kullanıcılar oluyormuş. Şirket tarafında ise memnuniyet elbette görülen ilgiden dolayı yüksek...

Net olarak aldığım verileri kısaca paylaşırsam mobil ödeme ile yakalanabilecek başarı ve oluşturulabilecek inovatif iş modelleri üzerine sanırım fikir sahibi olabilirsiniz.

Bugüne kadar 91.000 sohbet seansı gerçekleştirilmiş, bu sohbetler esnasında 14.280 satın alma girişimi olmuş, 3327 ödeme başarılı olarak sonuçlanmış. Yani, servise giriş yaparak satın almayı gerçekleştiren kullanıcıların oranı %3.66 olmuş. Standart kullanımın yanında premium kullanım ile direkt mesaj gönderip kişiye özel cevap alma özelliği de bulunan servisin bu özelliği ise 19.99 TL. Bugüne kadar 87 kişi bu özellikten yararlanmış ve ödemeyi gerçekleştirmiş.

Gizem Canatan için açılmış olan Facebook grubuna şu anda 932,697 kişi kayıtlı, hayran (fan) sayfasında ise 156,994 kişi bulunuyor. Ayrıca servisin Facebook uygulaması da 150.000'den fazla kere yüklenmiş.

Akıllara ilk gelebilecek sorunun cevabını hemen vereyim. Projenin hukuksal boyutta herhangi bir sorunu bulunmuyor. Konuyla ilgili bilişim hukuku alanında uzman iki avukatın danışmanlığı alınmış. Bu sayede hem ürün, hem içerik, hem de sunum anlamında projenin Türk Ceza Kanunu (TCK) ile uyumlu olması sağlanmış.

Mobil ödeme ile kurgulanabilecek iş modelleri çok geniş bir perspektifte değerlendirilebilir. Mikro Ödeme A.Ş.'den aldığım bilgilere göre mobil ödeme servisini kullanmak için gerekli olan koşullar ve imkanlar şu şekilde:

 • Sadece internet üzerinden değil, offline ortamda da tahsilat yapılması mümkün.
 • Tek seferlik tahsilat, aylık abonelik ve haftalık abonelik seçenekleri mevcut.
 • Servisi kullanmak için ticari bir kuruluş olmak yeterlidir.
 • Tahsilata başlamak için herhangi bir entegrasyon bilgisi gerekmez. Ürünün adı, tanımı, kategorisi, fiyatı ve başarılı/başarısız işlem URL’leri belirtildikten sonra, oluşturulan kod web sitesinde uygun yere kopyalanır. Tüm entegrasyon süreci bu kadardır.
 • Offline ortamda tahsilat yapmak için özel bir POS cihazı kullanılır. POS cihazıyla tahsilat yapabilmek için firma kaydı oluşturmak ve sözleşmeyi göndermek yeterlidir.
 • Tüm tahsilatları üye işyerleri, kontrol panellerinden gerçek zamanlı olarak takip edebilmektedirler.
 • Servisi kullanmak için herhangi bir aylık ücret, kurulum/entegrasyon ücreti vs talep edilmemektedir. (POS cihazı için aylık veya yıllık işletim bedeli, POS sağlayıcısı iş ortağına ödenir)
 • İşlemlerde üst limit 20 TL’dir. Aylık limitler, kontörlü hat kullanıcıları için 2.000 kontör, faturalı hat kullanıcıları için 50 TL ile 150 TL arasındadır.

Mobil ödemenin genç nüfusu oldukça fazla olan Türk internet kullanıcıları arasında değer göreceğini tahmin ediyordum. Ayrıca sadece genç kesim değil, halen e-ticaret'e güvensizlik duyan yetişkin kesim için de tercih unsuru olacağını düşünüyorum.

Ülkemiz internet pazarının ekonomik anlamda gücünü artırması için önemli gördüğüm bu fırsatın girişimciler tarafından değerlendirilmesini tavsiye ediyorum.

Yorumlar (19)
 1. İlker Eroğlu İlker Eroğlu

  Hala kredi kartlarini internette kullanmaktan cekinen hatiri sayilir topluluk oldugu biliniyor. Onlara Yeni odeme secenekleri sunmak oldukca onemli. Cok guzel bir is. tebrikler.

 2. Umut Akyol Umut Akyol

  Gerçekten de iyi bir fikir, hem mobil ödeme fikri ihem de hazırda geliştirilmiş bir sohbet servisinin bu şekilde "Fal Servisi" olarak sunulması iyi bir fikir. :)

 3. Murat Turan Murat Turan

  MikroÖdeme tek yetkili olduğundan işin kaymağını götürüyor...

 4. mikroödeme'nin sadece turkcell için yetkili olması bir handikap. aynı zamanda komisyon oranları hakkında da sitede bir bilgi verilmeyip telefon numarası ile ulaşın denilmiş. oysa en azından genel bir bilgi verilebilirdi.

  diğer operatörler için de yetkili olan böyle bir girişim mevcut mu acaba?

 5. Neden Mikro-Ödeme komisyon oranlarını net bir şekilde açıklamıyor? Ürüne göre farklılık gösterirmiş :)

  "İnternet" hizmeti sunuyorsunuz, hizmetin bedelini "internet" üzerinden açıklamaya neden çekiniyorsunuz?

 6. paraların elektronik ortama çevrilip cep telefonu gibi bir cihazla insanlar bir birlerine para aktarabilmeliler bence herkesin(gerçek ve tüzel) numarası olacak... 100 TL göndermek istediğin numarayı tuşlayacaksın... (bir site ise sitenin sistemine bağlanacak örneğin, sipariş numaranızıda girin tarzında) onaylıyor musun?... evet..

 7. @tolga, dün Avea Genel Müdürü'ne bu soruyu yönelttik, 3G'den sonraki gündemlerinden birisi olduğunu söyledi. Vodafone'un da yapacağını biliyoruz.

 8. eğer şu ana kadar 90.000 chat gerçekleştirilmişse nasıl oluyor da facebook grubunda 950.000 kişi oluyor merak ettim.

  bir de turkcell'in aldığı komisyon oranları sitede yazmıyor. bilgisi olan var mı?

 9. Sanırım %25 miş komisyon

 10. Sercan Yilmaz Sercan Yilmaz

  Yeri gelmişken belirtmek istedim:

  Mikro Ödeme ile ilgili 2 sorum var. Birincisi hizmet sağlayacısının aldığı komisyon oranı ortalama olarak nedir? Bir diğeri ise örneğin 2 TL lik bir hizmet satışı yapıldığında bunun faturası tüketiciye nasıl ulaştırılıyor? Ya da ulaştırılıyor mu? Ya da ulaştırılmak zorunda mı? Nasıl yürüyor bu işler?

 11. Komisyon oranları ile ilgili en doğru bilgiyi elbette Turkcell ve Mikro Ödeme A.Ş.'den alabilirsiniz. Ama ben bildiğim kadarını paylaşayım.

  Komisyon oranları %15 ile %40 arasında değişiyor. Bu değişim satılan ürün/hizmet, satış yapılan web sitesi ve müşteri profili gibi kriterlere göre belirleniyor.

  Turkcell'in bu konudaki açıklaması, ki yine kendileri ile görüşmek en doğrusu, risk faktörünün komisyon oranını belirlediği yönünde.

 12. Vadi Efe Vadi Efe

  Gizem Canatan'ın öyküsünü birinci ağızdan dinleme fırsatı buldum, ilham veren bir proje. Bu tür mikro girişimler büyük potansiyel vaat ediyor bence.

 13. Umut Akyol Umut Akyol

  Komisyonlar birkaç ay önce imzaladığımız bir sözleşmeden hatırımda kaldığı kadarıyla sunulan hizmete göre farklı bir şekilde belirleniyor. Sözleşmedeki gizlilik başlığına baktığımda bu bilginin paylaşılması sözleşmeye aykırı görünmüyor: "Oyun %40 - İçerik, Arkadaşlık %25, Fiziksel Ürün Satışı %5" vs. gibi devam ediyor olmalı...

 14. Melik Ceran Melik Ceran

  Bundan yaklaşık 3 sene önce, iyi bir proje için, böyle bir ödeme sistemi talebinde turkcell'e başvurmuştum.

  İlgili idare biriminin müdür'ü beni, 2-3 tane iş ortağı yetkili firma, müdürü'ne yönlendirdi. Böyle bir hizmet talebinde başvurduğumda, projeyi çok beğendiklerini Ankaraya çağırdıklarını, toplantı yapmak istediklerini söylediler.

  Ben toplantı veya projemi paylaşmak istemedim ki, iştahları kabarmış olabilir ama ben ödeme sistemi talebinde bulunmuştum.

  Neyse fiyatı vereyim kardeşim, demem mi gerekiyordu bilmiyorum :)

  Hoşuma giden bir yaklaşım değildi, İlk önce bana ne gerekiyor işlemler, maliyetleri gönderseler sonrada projeyi bizimle paylaşırmısınız deselerdi makul bir şekilde karşılardım. Bu yüzden vaz geçmiştim. Başka firmalar da olmadığı için tahsis edememiştim. Hep biz mantığı ters gelmişti. Yaklaşımları farklıydı.

  Şimdi ise bu konsepti, ortak olmadan sağlayan bir ödeme sistemi çıktığını yine bu güzel mecradan öğreniyorum.

  Ve sadece ödeme üzerinden komisyon alıyor olması güzel.

  Ama yetkililere kontakt form ile başvurduğumda bana hiç bir cevap vermediler.

  Sanırım bu işlerini hafife alan müşteri hizmetlerinin suçu olabilir, yada bu işi hobi için yapıyorlar, iş ticarete gelince yanaşmıyorlar...

  @Arda bey sanırım bu konu hakkında basitte olsa bir yorumda bulunur. Yanlış anlaşılmalar varsa ortadan kaldırır kanaatindeyim.

  teşekkürler...

 15. Cenk Taşkara Cenk Taşkara

  Güzel bir uygulama fakat ben TCK'ya uygunluk kısmına takıldım. Fal bir suç ise "eğlencelik", "gerçek değil" diye uyarsanız da menfaat sağlandığı için "677 nolu

  Tekke ve zaviyelerle türbelerin seddine ve türbedarlık ile bir takım unvanların men ve ilgasına dair kanun" kapsamına girecektir ki hele de bir şikayet söz konusu olursa... Bu problem ihtimalinin nasıl yok edildiğini daha çok açar mısınız?

 16. @Cenk, soru için teşekkürler. Facebook grubu "Falcı Gizem Canatan" adıyla kurulmuştu ama ticari bir proje haline getirmeye karar verdiğimizde bu tanımlama sona erdirildi. Gizem fal bakmıyor, bir eğlence servisi olarak konumlandırıyoruz ve bunu hem proje ana sayfasında, hem de kullanım şartları sayfasında duyuruyoruz. Hatta böyle bir algılama varsa bunu tamamen gidermek için sohbetin giriş cümlesini de şuna çevirdik:

  "Peşinen söyleyeyim, fala, hurafeye inanıyorsan yanlış yerdesin. Hangi konudaki hayat birikimimi paylaşmamı istersin? Aşk mı para mı?"

 17. Kemal Oflazer Kemal Oflazer

  Ekim Bey,

  Benim buradan çıkardığım sonuç şöyle: Yasal olmayan fal uygulaması yapacağız diyerek büyük bir kiteleye ulaşıyorsunuz. Daha sonra bu kitleye ulaştığınız gruptan insanları yönlendiriyorsunuz. Bu yönlendirmeyi yaptıktan sonra ise, "fal değil hayat birikimi" diye değiştiriyorsunuz.

  Oysa bütün görsel ve algı fal'a yönelik. Kılıfına uydurmuşsunuz, yakışmıyor.

 18. komisyon oranları indirildiğinde daha da cazip olacaktır.Ayrıca mobil ödeme piyasasına avea ve vodafone da dahil oldugunda uygulama daha cazip gelebilir.

 19. Logosu, içeriği ve sunduğu hizmet paketleri dahil paymo.com'u örnekleyerek sadece 1 operatör odaklı satış hedefi ile yola çıkan bu girişim ne yazıkki 3 operatörü destekleyip, daha az maliyet ile hizmet sunan boku.com, zong.com ve daopay.com gibi asıllarını yaşatmaktan öteye gidemeyecektir.

  Üretmeye başladığınız an kazanan olacaksınızdır.