Google Squared ile "Data Web" gerçek oluyor!
Etkinlikler

Google Squared ile "Data Web" gerçek oluyor!

Google bugün gerçekleştirdiği Searchology etkinliğinde internetin geleceğine yön verecek türden birçok yeni ürününü basın mensupları ve önemli blogcuların karşısına çıkardı. Bu yeni ürünlerden bir tanesi vardı ki, Web 3.0 dediğimiz ve zaman zaman Semantik Web olarak andığımız önümüzdeki dönem internetinin ruhunu hissettirdi.

Şirketin bu ay sonuna doğru Google Labs kapsamında kullanıma açacağı bu yeni ürünün adı, Google Squared. İnternet üzerinde anahtar kelime mantığında arama yapısını yeni bir boyuta taşıyacak olan Squared ile web sitelerindeki dağınık bilgiler veritabanı yapısında farklı alanlarda listeleniyor.

TechCrunch'dan Michael Arrington'ın da katıldığı etkinlikten özel olarak çektiği videoda görebileceğiniz gibi servis gerçekleştirilen aramayı tabular formatta tablo hücrelerine yerleştiriyor. Yani, yapılan arama "hızlı arabalar" gibi birşey olursa gelecek olan tabloda (Excel tablosu gibi düşünebilirsiniz) resim, marka, model, fiyat gibi bilimum alanlara/hücrelere sonuçlar veri olarak dağıtılmış oluyor. Ek olarak bir kolon daha eklemek isterseniz bunun için de servis size öneriler sunuyor. Mesela, tablonuza "beygir gücü" kolonu ekleyebilirsiniz.

google_squared2

Bu şu demek oluyor, artık internet üzerindeki her bir içerik anlamlandırılmış ve veri düzenlenmiş olacak. Bu şekilde hem bilgiye ulaşmak kolaylaşacak hem de internet bulutu şekilleniyor olacak. Tahmin edersiniz ki sorgular ile tarayabildiğiniz bir veri havuzu içinden çok daha kolay ve güçlü sonuçlar çıkartmak mümkündür. İşte Google'ın söz konusu deneysel ürünü Google Squared ile gelecek vizyonumuzun ilk parçası resimdeki yerini doldurmuş olacak.

Resmin tamamlanması ile bilgi patlaması bugün olduğundan çok daha yoğun bir noktaya ulaşacak. Veriye dönüşmüş içerik, anlamlandırılıyor ve bilgi olarak paylaşılıyor olacak. Bu gelişim ve dolayısıyla oluşacak değişim aslında Web 2.0 ile başlayan etki-tepki zincirinin devamı niteliğinde. Buna şimdiden hazırlanmak, vizyon tazelemesine gitmek ve yol yakından biraz beyin jimnastiği yapmak değerli olacaktır.

google_squared1

Kısacası, geleceğe hazır olmak ve yeni nesil internetin sağlayacağı veri platformuna alışmak gerekiyor. Bu vizyona alışırken şu terime de alışmanız iyi olacaktır: "Data Web"

World Wide Web'in (WWW) mucidi Tim Berners Lee'nin Nisan 2007'de BusinessWeek'e verdiği bir röportajda "Semantik Web" yerine "Data Web" söyleminin kullanımını önermesi ile hayatımıza giren kavram geleceğin internetini bence de son derece doğru tanımlıyor.

Yorumlar (13)
 1. Alihan Çetin Alihan Çetin

  Hakia'dan daha detaylı bir sistem anladığım kadarıyla.

  Eğer sistem oturursa Google'ın Pagerank hesaplaması, dolayısıyla SEO teknikleri ve buna bağlı çevre elemanları da değişecektir.

 2. Mehmet Alp Mehmet Alp

  Bu türde hiyerarşik arama sonuçları google'un yıllar öncesinde yapması gereken bir özellikti bence.

  Zaten günümüzde popüler olan e-ticaret,eğlence, vs sektörlerde yayın yapan internet siteleri bu denli sistemler kullanmakta.

  Web 3.0 sadece google'un bu sistemi ile gelecekse içi boş bir internet akımına daha hazır olmalıyız.

  Ayrıca Tim Berners Lee'nin Nisan 2007'de yaptığı 'data web' telaffuzu sadece semantik web balonunu telafi etmek için yapılmış bir açıklama olduğuna inanıyorum.

  Eğer öyle olmasaydı 2001'de Semantik Web diye anlaşıldığında hemen,olmadı en geç 1-2 ay içinde düzeltirdi,neden 6 sene sonra çıkıp ben semantik demedim , data dedim öyle anlaşıldı diyor...

 3. Umut Akyol Umut Akyol

  Alçaktan atsınlar civcivler yesinler diyorum. Yanlış anlamayın, ürün bence harika. Ancak Google gibi bir şirket böyle bir ürünü çıkaramaz. Benim fikrime göre Google %100 istikamette bu tür bir aramanın karşısında bir şirkettir. Hadi diyelim ki, rekabet kaçınılmaz olarak böyle bir ortamı zorunlu kılacak. Hadi diyelim ki, Google istesemese bile böyle bir ortama hazırlanıyor. Dünyadaki aramaları kabaca "konu, kişi, bölgesel, marka, ürün, hizmet, sarı sayfalar (firma + meslek) { Büyük Türkçe Dizin} olarak ayırırsak yukarıdaki gibi yeni tür bir arama ürün konusunda pratik olacaktır. Ürünlerin satışından para kazanan siteler bu konudan rahatsız olmaz. Ama diyelim ki "Osmanlı Tarihi" konusunda bilgi veren bir sitenin içeriğiyle ilgili bir arama sonucunda otomobil arama sonucunda yaptığı gibi bir şey yaparsa enteresan olur. Misal "kuruluşu, padişahları, yönetim biçimi" gibi bir arama sonucu sayfası oluşturursa o zaman aynı içeriği sunan sitelerin haklı öfkesini çeker. Öte yandan sanırım konuyu biraz dağıttım. :)

 4. ben almadım bu arama motorunu, bu acaba şu sorgulara da yanıt veriyor mu?, örneğin; şu fiyat aralığında ki hızlı arabalar, yada motor gücü şu aralıkta olan ferrariler vs. veriyorsa harika bir şey olacak, şerefsizim aklıma geldiydi bu. :)

 5. Egitisim Kariyer Enstitusu Egitisim Kariyer Enstitusu

  Alihan Çetin'e katılıyorum SEO kavramı daha bir nitelik ve önem kazanacak. Güzel gelişmelere olacağa benziyor.

 6. Bahadırhan Bahadırhan

  Google labs teki ürünleri bizzat google mı geliştiriyor; yoksa bireysel kullanıcılar mı ekliyor ? Örneğin similar images de çok güzel bir çalışmaydı şimdi ana görsel arama olarak görüyoruz similar images i. Bu da öyle mi olacak acaba ?

 7. Data web kulağa hoş geliyor. Bununla birlikte artık daha analitik uygulamaların yaygınlaşacağının izini rahatlıkla görebiliriz gibime geliyor.

 8. Kasım Ak Kasım Ak

  peki bu sutun yapisi neye gore ve nasil olusacak...

  1. Sanırım her sayfanın bir xml'i olacak, örneğin;

   Ali

   Veli

   18

   erkek

   Türkiye

   aklıma bu geldi...

   1. bu arada yazdığım xml gözükmedi!

 9. Yücel Eroğlu Yücel Eroğlu

  İnternet ete kemiğe bürünüyor, işsiz adam sayısı artarken yeni meslek kolları açılacak gibi.

 10. ilginç