İlginin depolanma sürecine doğru güzel adım: Get Glue
Analiz

İlginin depolanma sürecine doğru güzel adım: Get Glue

glue-webrazzi4Bilgi patlaması bugün -her şeyi akışına bırakmış olsak da- internetin en büyük çözümsüzlüklerinden birisi. Bunu aşmak için geliştirilmekte olan bir çok kurgu var. Büyük resme, küçük parçaları keşfederek yaklaşmamız için geçen hafta Wakoopa ile başladığım verimlilik serisine semantik bir çözüm olan tarayıcı eklentisi Glue ile devam edeceğim.

Friendfeed ve Facebook tarzı hayat akışlarının izlendiği web sitelerinde kullanıcıların ilgileri henüz depolanmıyor. Kelime anlamıyla sadece bir akış var. Kullanıcı ilgisinin depolandığı ve işleneceği akıllı uygulamalarla çok sık karşılaşmaya başlayacağız - hatta bir bir devler tarafından satın alınarak bunlarla bir şekilde entegre olacaklar.

glue-webrazzi2

Glue, internette sörf yaparken sizi -yüklediğiniz tarayıcı eklentisi sayesinde- takip ediyor ve desteklediği sitelere (Amazon, Wikipedia, IMDB, Walmart, vb.. ) uğradığınız anda arka planda çalışmaya başlıyor.

Sinema, kitap, müzik, tv şovları, elektronik cihazlar, vb.. 10 kategoride karşınıza çıkan bir öğeyi tarayıcı üstünden Friendfeed stili puanlamanızı ve yorumlanızı sağlıyor. Reaksiyonda bulunmasanız bile gezdiğiniz öğeleri izleyerek, depoluyor.

Facebook, Friendfeed, Twitter gibi servislerdeki arkadaş listelerinizi uygulamanın içine çekebiliyorsunuz. Bu sayede toplanan ve işlenen ilgi sosyal çevrenizle de hızlı bir şekilde paylaşabileceğiniz hale geliyor.

glue-webrazzi

AdaptiveBlue isimli uygulamanın devamı olan Glue; 500bin+ kişi tarafından kullanılıyor, yeni bir iPhone uygulamasına sahip ve kısa süre içinde de sitelerin Glue uyumlu hale gelmesini sağlayacak bir kod yayınlayacaklar.

Fikrin zamanlaması ve büyüme çizgisi uyumlu şekilde ilerliyor. Gelişen ve gün geçtikçe anlamlanan bu tarz web teknolojilerinin Türkiye'de de halka inmesi için Glue'nun Facebook tarafından satınalınmasını beklemek dışında yapacak bir şey göremiyorum.

Tıpkı Friendfeed'in ancak Facebook onu taklit edince halka inebilmiş olduğu gibi...

Yorumlar (5)
 1. Ahmet Alp Balkan Ahmet Alp Balkan

  Gerçekten güzel bir fikirmiş. Semantiğin doruklarında yaşamak böyle olsa gerek :) Wakopaa çılgınlığından kat kat daha iyi duruyor.

 2. Uğur Aydoğdu (Jnbn) Uğur Aydoğdu (Jnbn)

  Sadece Firefox için kullanılabiliyor olması şu an için büyük dezavantaj gibi gözükse de, temel prensipleri göz önünde bulundurulursa tıpkı FriendFeed gibi patlamaya hazır bir bomba diyebiliriz...

 3. Egitisim Kariyer Enstitusu Egitisim Kariyer Enstitusu

  Semantik son zamanlarda sıkıntılı konulardan biri idi. Elmastan takı yapamama durumu mevcuttu. Güzel bir zamanda güzel bir proje görmek sevindirici.

 4. Ertuğrul Ertuğrul

  8 ay önceydi benzer fikri projelendirip, ANN kullanarak TR yi hedefleyerek yapmayı planlamıştık. Maddi yetersizlik ve ekibi sağlam oturtamamamız nedeniyle olmadı. Bunuda ıskaladık glb, belki başka sefere tuttururuz :)

 5. Gectigimiz hafta icinde GetGlue firmasi gelistiricilerinin Brooklyn'deki "Javascript ile Firefox eklentileri gelistirme" bulusmasina katildim.

  Buradan edindigim izlenime gore, proje oldukca basarili ilerliyor ve arkalarina buyuk destek almis durumdalar... Olusturduklari sistem simdilik kitap ve cd gibi urunler icin oldukca iyi calisiyor. Ancak gelistirdikleri sistemi genis bir urun yelpazesine yaymalari oldukca zor gozukuyor.

  Ayrica onumuzdeki gunlerde diger sosyal aglara ile entegre bir uyelik sisteminin gelistirme asamasini da bitirmek uzereler...