Google yaptığı bir açıklama ile “Apache free-software ve açık kaynak kodu” lisansıyla geliştirilen Andoid işletim sisteminin yeni sürümü olan 1.5'in (Cupcake) SDK'sının (software development kid) ilk sürümünü geliştiricilere açtı. Geliştiricilerin işletim sisteminin yeni sürümü hakkında önceden bilgi edinmeleri için yayınlanan test SDK'sı, 1.5 ile Android'in çok daha gelişmiş bir işletim sistemine dönüşeceğinin habercisi. SDK'yı incelemek isteyenler bu adresten yeni sürümü indirebilirler.

Android'in yeni sürümü (1.5), Android Open Source Project'in, "Cupcake Branch"'i ile geliştirilmiş. Uzun zamandır beklenen ve Cupcake güncellemeleri olarak adlandırılan yeni sürümün, iPhone 3.0 ile yakın zamanda çok sıkı bir rekabete gireceğini düşünüyorum. Google ve Android ekibinin, iPhone 3.0'ın açıklanmasından kısa bir süre sonra böylesine önemli bir güncellemeyi duyurması da iPhone'dan geri kalmaya niyetleri olmadığının göstergesi. Ayrıca yakında Netbooklarda da kullanılmaya başlanması planlanan Android, yeni sürüm ile bu pazara için de hazırlanıyor gibi duruyor.

Yeni işletim sisteminde benim dikkatimi çeken ilk yenilik hem yatay, hem dikey olarak çalışma özelliğine sahip ekran klavyesi oldu. Yine çok önemli olan yeni özelliklerden bir tanesi de gerçek zamanlı web güncellemelerini Android ana sayfasına taşıyan "Live Folders" özelliği. Bunun  yanında gelişmiş video kaydetme özelliği, Stereo Bluetooth desteği, kopyala-yapıştır, ve anasayfa widgetları yeni işletim sisteminde kullanıcıların göreceği yeni özellikler arasında. Ayrıca geliştiriciler için bir dizi yeni API da 1.5'e eklenmiş.

Android ekibi önümüzdeki günlerde yeni özellikler hakkında detaylı blog yazıları yazacaklarını belirtmişler. Kişisel olarak Android'in geleceğin işletim sistemi olduğunu düşünüyorum yani yeni sürüm ve yeni kullanım alanları ile Android'in çok daha ileri noktalara geleceği kanısındayım.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.