Wakoopa'nın verimliliğe katkısı
Genel

Wakoopa'nın verimliliğe katkısı

wakoopa

Bilgi kirliliğinden kurtulmak, yazılım ve web teknolojisini daha verimli kullanabilmek için bir an önce çeşitli çabalar içine girmek gerekiyor. Bu süreçte istatistik biliminden ve kullanıcı deneyimlerinden yararlanmalıyız.

-Kadınlar Photoshop'ta erkeklerden 2 kat daha fazla zaman geçiriyor. -Kullanıcıların Firefox'ta geçirdiği süre Internet Explorer'da geçirdiği sürenin 8 katı. -Ortalama bir bilgisayar kullanıcısı yaklaşık olarak 54 adet yazılım kullanıyor. -Bilgisayar ile birlikte gerçekleştirilen ikinci büyük aktivite "İletişim". -Bilgisayar oyunları en çok Pazar Günleri, en az da Salı Günleri oynanıyor.

Yukarıdaki bilgilere yazılım, oyunlar ve web uygulamaları odaklı bir sosyal ağ olan Wakoopa sayesinde ulaştım.

Wakoopa; binlerce yazılım, uygulama ve oyun arasından kendi ihtiyaçlarımızı karşılayabilecek olanları tespit edebilmemizi sağlayan - yenilerini keşfetmemizi kolaylaştıran -  kendi tecrübemize ve çevremizdeki kullanıcı tecrübesine paralel öneriler sunan bir servis.

Masaüstüne yüklenen küçük bir takip aracı sayesinde yazılım, web servisi ve oyun kullanımlarını kayıt altına alarak kullanıcılara detaylı bilgiler sunuyor. Çeşitli kategoriler altında sıralanabilen deneyimler sayesinde de bir çok konuda kullanıcılara bilgi sunmuş oluyor. (Mesela iletişim araçları  "Windows Live Messenger, Skype, Yahoo! Messenger, mIRC, Digspy, Pidgin ve Google Talk" olarak  sıralanmış. Wakoopa kullanan kullanıcılar sayesinde Pidgin'i öğrenmiş oldum.)

Wakoopa 2007 yılının ortalarından itibaren geliştirilmeye başlayan bir uygulama olmuş olsa da, içeriğin hacminin istikrarlı artışı sayesinde daha yeni yeni kendini buluyor ve kullanım hacmi Alexa kadar büyüdüğü takdirde bizlere daha harika istatistikler sunacak.

Bundan sonraki dönemlerde önemleri gittikçe artacak olan bu inovatif sosyal ölçümleme/değerlendirme araçlarını daha dikkatli takip etmenizi tavsiye ederim.

Yorumlar (6)
 1. Sercan Yilmaz Sercan Yilmaz

  Servisi uzun zamandır takip etmekteyim. Gittikçe büyüyen, akıllıca hazırlanmış, niş bir sosyal ağ. Bilgisayarla haşır neşirseniz, siteden çıkmanız baya bi zaman alıyor :)

 2. Bahadırhan Bahadırhan

  İyi fikir aslında insan bazen hangi programı kullanacağını şaşırıyor. Alternatifler çok fazla, aynı işlevi yapan birsürü program var.

  Aslında en çok kullanılan en iyi olandır anlayışı da yanlış. Ona da dikkat edilmeli. Örneğin bana göre skype, messenger live dan çok daha kaliteli iletişim programı ve daha fonksiyonel. Görüntü olarak da son çıkan messenger sürümünden çok çok daha iyi.

  Yani sadece ne kadar çok kullanıcıya ulaştığı değil de gerçekten kaliteli ve fonksiyonel olup olmamasıyla ilgili bilgi veriyorsa çok daha işe yarar olur site..

 3. Ilyas Teker Ilyas Teker

  Bir bakıma istatistiksel bilgilerin bulunduğu farklı bir site. Bilgiler daha da detaylandırılabilir..

 4. Çok hoş bir site, yeni yazılımlara bakmaktan, onları denemeken zevk alan çok önemli bir topluluk var. :)

 5. Ruby on Rails RULZ

 6. Çağdaş Çağdaş

  Üzülerek söyliyorum ki, wakoopa kapanıyor.