eBay StumbleUpon'u serbest bıraktı!
Genel

eBay StumbleUpon'u serbest bıraktı!

stumbleuponeBay Mayıs 2007'de popüler web sitesi keşif servisi (nasıl anlatılabilir ki?) StumbleUpon'u $75 milyon karşılığında satın almıştı. Hatta bu satın alma haberi Webrazzi'nin tarihindeki en kısa yazısı olmuştu. :)

eBay bir süredir StumbleUpon'u tekrar satmaya çalışıyordu ancak başarılı olamıyordu. TechCrunch'ın son dakika olarak paylaştığı habere göre eBay şirketi serbest bırakmış ve tekrar kurucularının ve yatırımcılarının yönetimine vermiş.

StumbleUpon'un bu serbestliği ile yeni yatırımcıları Sherpalo Ventures, Accel Partners ve August Capital olmuş.

Şirketin resmi blogunda yayınladığı açıklama da bu gelişmeyi doğruluyor.

Diğer taraftan StumbleUpon'un TechCrunch'da yayınlanan basın bültenini okurken dikkatimi çekti. Aylık 7.5 milyondan fazla kullanıcısı olan ve 425 milyon tavsiye yapılan servisi 20.000 reklamveren kullanıyormuş. 20 bin reklamveren! Türkiye'de toplam kaç reklamveren var dersiniz?

Konuyu dağıtmayalım. Benim bugüne kadar hatırladığım böyle bir satın alma ve sonra serbest bırakma olayı gerçekleşmemişti. Sanıyorum ki ilk oldu. StumbleUpon acaba gerçekten eBay gibi kurumsal bir yapı içine girdiği için mi gerilemeye başlamıştı yoksa servisin ömrü mü dolmuştu bunu bugünden sonra hep birlikte takip edip görüyor olacağız...

Yorumlar (5)
 1. Oguz Serdar Oguz Serdar

  Nasil yani, hicbir karsilik almadan mi birakmislar? Sartsiz / kosulsuz. Bence aralarinda bir bag vardir illa ki.

  1. Biraz hissesi olabilir deniyor ama henüz bilgi yok.

 2. Gercek Gercek

  Stumbleupon'u 2005 Kasim'dan beri kullaniyorum ve ilk gunden beri Internet'e olan bakisimi tamamen degistirdi.

  Ancak SU bu sure boyunca yeterli sicramayi yapamadi. Ebay satin aldiktan sonra bir hareketlenme olur gibi oldu ancak 2 ay once gerceklestirilen yenilikler bile yetersiz kaldi...

  Stumbleupon'un yuvaya donuyor olmasi oldukca heyecan verici... umarim uzun zamandir beklenen yenilikleri en kisa surede hayata gecirirler.

 3. Ebay e hangi ölcüde sinerji katabilirdi ki böyle bir site ?

  Skype in bile yeterince ebayle (yada tam tersi) sinerji olusturamadigi bir ortamda bana sorsalardi söylerdim zaten bu isin karasevda oldugunu ve mutlu sona ulasamayacaklarini.

  Ebay Maalesef benim gözümde onca satinalmalarinda Paypal haricinde dise dokunur bir hamle yapamadi.

 4. Ebay'in SU' yu alması gözlerimi dolu dolu yapmıştı. Sonra saçma sapan değişiklikler başladı.

  Kendi sayfama yabancılaştım.

  Sanırım bir denge var, Yeni özellikler eklerken bu denge dikkate alınmadığı zaman soğutucu oluyor.SU kullanıcı dostu olmayı ve sistemin kolay anlaşılabilirliğini kaybetti...