Gençler için Kariyer: KariyerGenc.com

kariyergenc_logo1KariyerGenç, üniversiteden yeni mezun ya da halen eğitimi devam etmekte olan kişilerin kariyer gelişimine destek olmak amacıyla hayata geçirilmiş yeni bir girişim. "Üniversiteli ve Yeni Mezun İnsan Kaynakları Platformu" olarak nitelendirilen servis kapsamında staj ve iş ilanlarının yanında köşe yazıları ve KariyerGenç.TV'de gençlerin kariyer hedeflerine yönelik videolar yer alıyor. Nurettin Özdoğan, Hasan Toprakkaya ve Sinan Kaplan'ın girişimi olan KariyerGenç'in yatırımcısı ise Sina Afra. Markafoni'den hatırlayacağınız Akinon Design Studio'nun da ortakları arasında olduğu KariyerGenç aslında genç girişimcilerin gerçekten istedikleri takdirde neleri başarabildiklerini göstermek adına da önemli bir örnek.

Nurettin Özdoğan'ı geçtiğimiz yıl tanıdığımda kariyer alanında ve özellikle de gençleri hedefleyen bir modelde girişim fikri olduğunu anlatmıştı. Aynı dönemlerde hatırladığım kadarıyla Burak Büyükdemir'in organize ettiği E-Fikrim'de dereceye girmişti. Bir süre girişimi ile ilgili pek bir yol alamadığını hatırlıyorum ama görünen o ki pes etmemiş Nurettin...

Birkaç ay önce Sina Afra'nın KariyerGenç projesine melek yatırım sağladığını öğrenmiştim. Konuştuğumuzda paylaşmak için henüz çok erkendi ve girişimin yazılabilecek kıvama gelmesini bekliyordum. Artık o gün gelmiş... Bugün KariyerGenç'in yayına girdiğini öğrendim.

Girişimi genel olarak incelediğimde henüz çok yeni olduğundan ilanlar ile ilgili içerik göremedim. Ancak hali hazırda -büyük olasılıkla yatırımcıların etkisiyle- GittiGidiyor, Magnet, Ericsson gibi şirketlerin sistemde yer aldığını gördüm.

Servisin ilgimi çeken ve özgeçmiş tabanını güçlendirmek için değerli olacağını düşündüğüm özelliği ise "Turuncu Kravatlı Üyeler". Bir tür premium üyelik olan bu mertebeye terfi eden üyeler CV'lerini hangi firmaların incelediğini takip edebiliyor, kariyergenc.com/genc/ad-soyad şeklindeki adreste CV'lerini yayınlayabiliyor, başvuru yapılan firmaların İnsan Kaynakları yetkililerinden kendilerini geliştirmeleri gereken alanlarla ilgili geri bildirim alabiliyor ve CV'lerini PDF formatında alıp firmalara direkt olarak gönderebiliyorlar.

Standart üyelerin turuncu kravat takmak için yapmaları gereken ise, arkadaşlarını davet etmek. Davet edilen ve CV'sini KariyerGenç'de oluşturan her yeni üye, davet eden kişinin turuncu kravatlı kalma süresini artırıyor. Örnek olarak kullanıcının 5 arkadaşı CV oluşturursa kendisi 5 ay boyunca Turuncu Kravatlı oluyor. Dahice :)

Özel ve boş kalmış bir alana odaklı KariyerGenç'in başarılı olması için herşeyi var diyebilirim. Önümüzdeki dönemlerde içinde bulundukları pazarı domine ettiklerini görürseniz çok şaşırmayın derim. Umarım genç girişimcilerin bu azmi ve ilk parti başarıları aksiyon almak yerine şikayet etmeyi tercih edenlere de örnek olur.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.