Gençler için Kariyer: KariyerGenc.com
Kariyer

Gençler için Kariyer: KariyerGenc.com

kariyergenc_logo1KariyerGenç, üniversiteden yeni mezun ya da halen eğitimi devam etmekte olan kişilerin kariyer gelişimine destek olmak amacıyla hayata geçirilmiş yeni bir girişim. "Üniversiteli ve Yeni Mezun İnsan Kaynakları Platformu" olarak nitelendirilen servis kapsamında staj ve iş ilanlarının yanında köşe yazıları ve KariyerGenç.TV'de gençlerin kariyer hedeflerine yönelik videolar yer alıyor. Nurettin Özdoğan, Hasan Toprakkaya ve Sinan Kaplan'ın girişimi olan KariyerGenç'in yatırımcısı ise Sina Afra. Markafoni'den hatırlayacağınız Akinon Design Studio'nun da ortakları arasında olduğu KariyerGenç aslında genç girişimcilerin gerçekten istedikleri takdirde neleri başarabildiklerini göstermek adına da önemli bir örnek.

Nurettin Özdoğan'ı geçtiğimiz yıl tanıdığımda kariyer alanında ve özellikle de gençleri hedefleyen bir modelde girişim fikri olduğunu anlatmıştı. Aynı dönemlerde hatırladığım kadarıyla Burak Büyükdemir'in organize ettiği E-Fikrim'de dereceye girmişti. Bir süre girişimi ile ilgili pek bir yol alamadığını hatırlıyorum ama görünen o ki pes etmemiş Nurettin...

Birkaç ay önce Sina Afra'nın KariyerGenç projesine melek yatırım sağladığını öğrenmiştim. Konuştuğumuzda paylaşmak için henüz çok erkendi ve girişimin yazılabilecek kıvama gelmesini bekliyordum. Artık o gün gelmiş... Bugün KariyerGenç'in yayına girdiğini öğrendim.

Girişimi genel olarak incelediğimde henüz çok yeni olduğundan ilanlar ile ilgili içerik göremedim. Ancak hali hazırda -büyük olasılıkla yatırımcıların etkisiyle- GittiGidiyor, Magnet, Ericsson gibi şirketlerin sistemde yer aldığını gördüm.

Servisin ilgimi çeken ve özgeçmiş tabanını güçlendirmek için değerli olacağını düşündüğüm özelliği ise "Turuncu Kravatlı Üyeler". Bir tür premium üyelik olan bu mertebeye terfi eden üyeler CV'lerini hangi firmaların incelediğini takip edebiliyor, kariyergenc.com/genc/ad-soyad şeklindeki adreste CV'lerini yayınlayabiliyor, başvuru yapılan firmaların İnsan Kaynakları yetkililerinden kendilerini geliştirmeleri gereken alanlarla ilgili geri bildirim alabiliyor ve CV'lerini PDF formatında alıp firmalara direkt olarak gönderebiliyorlar.

Standart üyelerin turuncu kravat takmak için yapmaları gereken ise, arkadaşlarını davet etmek. Davet edilen ve CV'sini KariyerGenç'de oluşturan her yeni üye, davet eden kişinin turuncu kravatlı kalma süresini artırıyor. Örnek olarak kullanıcının 5 arkadaşı CV oluşturursa kendisi 5 ay boyunca Turuncu Kravatlı oluyor. Dahice :)

Özel ve boş kalmış bir alana odaklı KariyerGenç'in başarılı olması için herşeyi var diyebilirim. Önümüzdeki dönemlerde içinde bulundukları pazarı domine ettiklerini görürseniz çok şaşırmayın derim. Umarım genç girişimcilerin bu azmi ve ilk parti başarıları aksiyon almak yerine şikayet etmeyi tercih edenlere de örnek olur.

Yorumlar (8)
 1. logo bana biraz pageboss.com kokuyor gibi geldi. veya tam tersi, bilemiyorum.

  1. Murat Incesu Murat Incesu

   Bizimde benzer bir projemiz vardı. stajyer ve staj bulmaya odaklanmış bir projeydi. Ancak çeşitli sebeplerden proje durdu. Ortağım şu an sosyal ağ şeklinde yeniden açtı siteyi. İlk başladığımızda Nurettin'den bizi gazetedeki köşesinde tanıtmasını rica etmiştik ama pek ilgilenmedi. Nasıl olduysa şimdi kendisi benzer bir konseptle ve hatta benzer bir logoyla bir proje çıkartıyor ortaya. Bu fikrin bizim tekelimizde olduğunu iddia etmiyorum ama insan bari logo konusunda biraz özgün olur. Bu da bize ve diğer girişimcilere ders olsun.

   1. Murat Incesu Murat Incesu

    Yorumdaki adıma tıklarsanız siteye gidiyor ama ben gözden kaçabileceği için tekrar yazayım sitenin adresini

    http://www.stajik.com

 2. Vadi Efe Vadi Efe

  Kariyergenç ekibine başarılar diliyorum. Turuncu kravat sistemini de başarılı buldum, sitenin yayılması için iyi bir katalizör olacaktır.

  Site beta yayınına açıldığında yazdığım bir yazıyı sektörel blogumdan okuyabilirsiniz;

  http://vadiefe.com/kariyergenc-ve-turkiyede-gencken-calismak/

 3. Hasan Özdal Hasan Özdal

  Geçenlerce gözüme bir site çarpmıştı, unisnul.com diye bir siteydi galiba. İşlev olarak hemen hemen aynı. Bir kaç arkadaş oradan part-time iş bulduklarını söylemişlerdi.

  Başarılar...

 4. Cüneyt Pişkin Cüneyt Pişkin

  Her gun onlarca, yuzlerce site aciliyor. İs arayanlar artik nereye bakicagini sasirdi, bu kadar universite, bu kadar kariyer sitesi ama milyonlarca issiz insan..ve ne yazikki bircogu sonucsuz..

  1. Ahmet Hakan Ahmet Hakan

   katılıyorum kardesime.. bi de herbirine ayrı ayrı uye ol ugras dur.. simdi sirketler de kendi sitelerinde kariyer sayfaları yarattı.. full time calismak gibi bisey oldu is basvurusu yapmak..

   Aslında bu da is fikri, cok detaylı bilgilerden olusacak bir cv havuzu yaratıp tum kariyer siteleri ve sirketlerle anlasılacak, ise basvuru yaparken ya cv olusturun cikacak kendi siteleri icin ya da bizim yapcamız siteye uye olanlar uye girisi yapacak cv si o siteye post etcek falan filan.. anladınız umarım.. cevrem var sirketleri ve kariyer sitelerini hallederim diyen varsa alın size is fikri..

 5. Mustafa Mustafa

  bi tarafta baslik baslik kurs konulari

  bi tarafta kursu almaya niyetli kursiyerler

  bi tarafata kursu vermeye niyetli ogreticiler

  bi tarafta her kullanici icin uygun zamanlarini gosteren kisisel takvimleri, cizelgeleri

  bi taratfa bu kullanicilari bu uygun zaman dilimlerine gore toplayan bi duzenek

  ve belki de bi tarafta da kurs ucreti verdi - aldi bulusturucusu (match maker'i)

  ve hatta belki de kursun duzenlenebilecegi derslikler icin de bi match maker duzenegi

  nasil olur boyle bi se?