Yahoo!'nun Türkiye sevdası erken bitti

Yahoo!'nun Türkiye sevdası erken bitti

Temmuz 2008'de Türkçe versiyonunu yayına alan ve öncesinde de ülkemizdeki operasyonun yönetimi için Volkan Biçer'le anlaşan Yahoo!'da maceranın sonuna gelindiğini tahmin ediyorum. Volkan Biçer'in bir süre önce şirketten ayrıldığını duymuş ve devamında yerine yeni bir kişinin geldiğinin haberini de almamıştık.

Bugün baktığımızda Yahoo! Türkiye ana sayfası içinde bulunduğu pazarın rekabet dinamiklerinden fazlasıyla uzak, sadece Webrazzi'nin de olduğu birkaç blog ve haber sitesine link veren, diğer tüm bölümleri İngiltere sitesine bağlanan bir yapıda çalışıyor. Bunlara ek olarak da açılmış olan Yahoo! Türkiye blogu en son Aralık 2008'de güncellenmiş olarak kaderine bırakılmış. Gelinen noktada Yahoo! Türkiye terkedilmiş bir kasaba havasında demek yanlış olmaz.

Şirketin Amerika'da tatsız günler geçirdiğini biliyoruz. Türkiye pazarının da zaten bu tür siteler için vizyondan uzak bir kulvarda sürdürülen yarıştan ibaret olduğu tartışma gerektirmez. Durum böyle olunca da Türkiye'ye girme süreçlerinde şahsen de tanık olduğum yurtdışı merkezinin ağır tavrı ve buna karşılık Volkan'ın tek başına gösterdiği çaba Yahoo!'nun sektör rakiplerine bir rakip gibi görünmesinin imkânsızlaşmasına sebep oldu.

Elbette tüm bu yazdıklarım süreci başlangıç ve gelişim aşamalarında aşağı yukarı gören, sektörü tanıyan ve dışarıdan bir göz olarak şirketin mevcut durumundan tahmin ile çıkarttığım sonuçlar. Belki biz bilmeden Yahoo! arkada bir yerlerde yarışa tekrar hazırlanıyordur.

Şahsen böyle bir hazırlık olduğunu sanmıyorum. O yüzden şöyle bir önerim var... Bence yeni bir aksiyona kadar yahoo.com.tr'de "Yahoo! artık Türkçe" yazmasın...

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.