Hatırlarsanız bir zamanlar YouTube engellenmişti!
Genel

Hatırlarsanız bir zamanlar YouTube engellenmişti!

dikenli

YouTube'un ülkemizde erişiminin engellenmesinin üzerinden aylar geçti hatta yıllar geçmek üzere. Konunun üzeri öyle bir örtüldü ki aylardır kimse bununla ilgili iki satır yazmış değil. Bu durum beni biraz tedirgin ediyor. Hafıza sorunu çeken bir toplum olduğumuzdan dolayı ülkemizdeki YouTube dahil olmak üzere engelli olan bilimum siteleri ve bize kaybettirdiklerini biraz hatırlatmak ve hatırlamak istedim.

Konuyu aslında kısaca bizim açımızdan, yani Webrazzi açısından, nasıl problemler yarattığı üzerine değerlendirmek istiyorum. YouTube'un engelli olmasından dolayı Webrazzi.TV'yi Vimeo üzerinden yayınlıyoruz. Eğer YouTube engellenmiş olmasaydı işimiz çok daha kolay olmasının yanında teknik olarak da yapabileceklerimiz çok daha üst düzeyde olurdu. Hatta esneklik sayesinde sadece Webrazzi.TV yani biz değil, tüm Türk internet girişimcileri dünyanın en popüler video sitesini aktif olarak yeri geldiğinde uygulamaları üzerinde kullanabilirlerdi.

Tüm dünya önemli videoları YouTube üzerinden paylaşıyor. Bizim bu tür değerli içerikleri okuyucularımızla paylaşmamız ya imkânsız ya da fazlasıyla zor oluyor. Örnek olarak Sprint'in Twitter'ın nasıl günlük yaşama girmeye hazırlandığını da gösteren şu harika reklamını tüm Webrazzi okuyucuları ile paylaşmak isterdim. Hatta bunu embed kodu ile Webrazzi.TV'ye eklemek isterdim. Ancak bunu yapabilmem için videoyu YouTube'dan indirip Vimeo'ya göndermem lazım, ki Vimeo reklam yayınına izin vermiyor, sadece kullanıcıların yarattığı videoları yayınlatıyor.

UStream.TV ve Justin.TV engeli de başka bir konu. Ülkemizde birbirinden değerli organizasyonlar ve etkinlikler yapılıyor. Bu etkinlikler söz konusu servisler üzerinden son derece kolay olarak tüm dünya ile paylaşılabilir. Ancak malesef her iki servis de ülkemizde engelli. Çünkü birileri Lig TV maçlarını oradan yayınladığı için telif hakkı ihlali oluşmuş. Engellendiğinde sorun aşılmış oluyor sanki... İstenildiği takdirde bir proxy kurulur, UStream arkasına alınır ve her an IP ve alan adı değiştirilerek her türlü yayın yapılabilir. Örnek olarak Fizy.org'u düşünebilirsiniz. YouTube videolarından şarkı dinletiliyor ve bu içerikler sistem üzerindeki proxy'den veriliyor.

Webrazzi.TV için UStream kullanarak dönemsel olarak ofisimizden ya da bulunduğumuz alternatif mekanlardan canlı yayın yapmayı planlıyorduk. Ancak servisin kapalı olması ve ülkemizde de böyle bir servisin olmaması sebebiyle planlar suya düştü. Şu an elimizde alternatif olarak Qik var, ancak tabi aynı tadı vermiyor. Şimdi birileri çıkıp biz yayınlarız canlı olarak diyebilir, ama benim istediğim deveye hendek atlatmak değil. Tüm dünyanın kullandığı basit ötesi servislerle kendi işim için kolaylıkla değer yaratmak...

Amerikan başkanı Barack Obama iki gün boyunca ülkemizdeydi. Bu süreçte "Beyaz Saray" resmi blogu üzerinden sürekli güncelleme yaparken, gençlerle yapılan toplantının yayını için popüler sosyal ağlarla iletişime geçildi. Ülkenin pazarlama alanında sergilediği bu mükemmel model ve Amerika'nın imajı için çizilen resim başarılı bir şekilde tüm dünyayla paylaşıldı. Gençlerle yapılan toplantı birçok kesimden büyük alkış aldı ve bütün basında gündeme oturdu. Acaba Obama'nın orada oturan gençlerin internet özgürlüklerinin kısıtlı olduğundan haberi var mıydı? Ya da acaba bu tür canlı yayınlarda bu yönde bir soru sorulsaydı kaç gün sonra konuyla ilgili aksiyon alınırdı?

Sözü çok fazla uzatmak istemiyorum. Biz unutkanızdır, üzerine bir örtü sereriz ve konuyu açmayız. Nasıl olsa KTunnel, VTunnel ve alfabenin bilimum Tunnel'ları mevcut ve isteyen YouTube'a girebiliyor - "Ben girebiliyorum siz de girin!"

Ancak böyle olmamalı. İnternet yerel bir yapı değildir. İşe yarayan, değer yaratan ve başarılı bir servis sadece bulunduğu coğrafya için geçerli olup, Türkiye için bunun alternatifi planlanmamalıdır. Bugün İzlesene.com'un baş rakibi YouTube.com'dur, aynı şekilde Blogcu.com'un baş rakipleri Wordpress ve Blogger.com'dur. Ülkemizdeki reklam ağları ReklamStore, AdTech, AdNet, AdKlik, AdHood'un baş rakibinin Google AdWords/AdSense olduğu gibi...,

Global pazarların kendisini en yoğun gösterdiği internette, bu tür araçlara/servislere ulaşamamak ya da ulaşmak için çırpınmak bizler için global pazarlarda rekabette dezavantaj yaratmaktadır. Türkiye'nin ulusal başarılar elde edebileceği en önemli mecra olan internette önü içinde bulunduğumuz fırsat döneminde, hazır tren kaçmamışken tıkanmamalıdır.

Yukarıda verdiğim ve Webrazzi olarak bizi etkileyen örnekler çoğaltılabilir. Ben şu gün içinde aklıma gelen, günlük iş temposu içinde canımı sıkan birkaç küçük örneği paylaşmak istedim.

Sizlerin ülkemizde engelli olan servislerden dolayı yaşadığınız problemler ya da önünüzü tıkayan durumlar var mı? Varsa lütfen paylaşın.

Ayrıca YouTube'un Türkiye'de 1 yılı aşan süredir engelli olduğunu ve bugüne kadar kaç kere internet engellemelerine karşı harekete geçildiyse sonunun herzaman sonuçsuzlukla bittiğini de mümkünse unutmayın!

Görsel Kaynak: zabno

Yorumlar (29)
 1. Arda, bence çok önemli bir konuya değinmişsin. Teşekkürler. Bu konuda ilk defans hattı olması gereken bilişim sektörü dernekleri başarılı olamadılar sanırım.

 2. Hüseyin Uysal Hüseyin Uysal

  Öncelikle internetteki yasaklara ( ahlak dışı siteler dışında) karşı olan biri olarak youtube'un kapatılmasını çok ilginç buluyorum. Fakat şunuda söylemeliyim ki youtube'da kapatılmak için elinden geleni yaptı. T.C'nin tüm resmi yetkilileri mevcut video veya videoları kaldırılması ve aynı zamanda yayıncılarının tespiti için yaptığı tüm çalışmalara yardımcı olmayarak bunu hak ettiğini düşünüyorum. Fakat yinede çözüm bir sitenin komple kapatılması olmasa gerek. Söz konusu Türkiye Cumhuriyetinin değerleri olduğu için gerekli makamlarında haklı taraflarını görmek gerekli. Aynı zamanda bu kapatılma Türk internet girişimcilerinin oldukça işine gelmiş gözüküyor. Nihayetinde youtube kapatıldıktan sonra izlesene.com, timsah.com, vidivodo.com gibi Türk video sitelerinin katmadeğeri arttı :)

 3. Erhan Erdoğan Erhan Erdoğan

  Bir video şirketi adına çalışan biri olarak YouTube yasağına ve her türlü yasağa karşı olduğumuzu özellikle vurgulamak istiyorum. Uzun vadede online video kullanım alışkanlıklarını köreltecek olan bu yasaklar yüzünden çok şey kaybedeceğiz.

  Bahsettiğin 3. parti inovatif ürünlerin önünün kapanması apayrı bir acı.

  Elimizden gelen ne? Bu konuda neler yapabiliriz? Bu sorulara niye bugüne kadar yanıt veremedik? Uzar gider bizim sektör hikayemiz...

  1. Fatih Demir Fatih Demir

   Bunun bence tek çözümü (Arda seninle de ayaküstü konuşmuştuk bu konuyu) hep dile getirdiğim gibi etkin olarak faaaliyet gösterecek bir dernek.

   Cem Sertoğlunun dediği gibi daha önce kurulanlar başarılı olamadı maalesef etkin olamadıkları için. Şu an Avcılar bölgesinde Vestel, Panda, Colins, Collezione gibi firmaların da üyesi olduğu, üyelerinin yıllık 2 milyar USD ciro yaptığı bir derneğin yönetim kurulundayım. Ne kadar etkili olduğunu tahmin edemezsiniz.

   Şu an sadece Friendfeed gibi sanal ortamlarda biraradayız. Bunun kanun için bir manası yok tabiiki. Bunu reele dönüştürüp yeri yurdu belli olan bir dernek haline getirmeliyiz. Çünkü eğer birlik olmazsak her sitenin başına gelebilir bu.

   İçimizde alışveriş sitesi, arkadaşlık sitesi, açıkartırma sitesi, yemek sitesi, haber sitesi, blogger.. yani her sektörden çok kıymetli arkadaşlarımız var. Bir karar aldığımızda bunu duyuracak veya basına yansıtacak gücümüz de olacaktır diye düşünüyorum.

   Hatırlarsanız izlesene.com ve birçok siteyi MUYAP kapatmıştı. Yani tek bir müzik şirketi yapamazdı bunu. Ama MUYAP olarak yani bir birlik olarak yaptılar.

   Sonuna kadar haklı olduğumuz bu konuyu her birimiz ayrı ayrı dile getirmeye devam edersek hiçbir yere varamayız. Ama bir araya geldiğimizde inanın sesimiz çok güçlü çıkar.

 4. Ahmet Alp Balkan Ahmet Alp Balkan

  Yasal problemlerle sektörün baş edebilecek olması kolay değil. Nitekim yasamayı biz yapmıyoruz, meclis yapıyor. Birimiz bir vekili ikna edip soru önergesi verirse sanırım yasada değişikliğe gidilebilir.

  1. Muhittin Muhittin

   Yasamayı yapanların yetersizliği kadar yürütme ve yargı organlarının da yetersizliği söz konusu malesef. Buna topyekün bir çözüm getirmek nasıl olabilir hiç bilemiyorum. Ama 201x'lu yıllara yaklaşırken hala bir çözüm bulunamamış olması acı verici...

 5. Onur Almişlar Onur Almişlar

  Ben "Konunun üzeri öyle bir örtüldü ki aylardır kimse bununla ilgili iki satır yazmış değil" sözüne katılmıyorum. Bloggum.com engellendiğinde de yazdım ve en son 2 Nisan günü Şunu yaptım http://www.zehirliorumcek.net/2009/04/02/internette-sansure-son-harekete-sen-de-katil/) Facebook gurubu kurdum. Yazdım çizdim, kimse katılmadı, yazmadı, konuşmadı. Tabi ben kişisel bir tepki verdim.

 6. Ne kadar oldu bilmiyorum ama diğer video sitelerine alışamadım gitti!

 7. Sercan Yilmaz Sercan Yilmaz

  Sektörün içinden birileri yasal anlamda bir yerlerde söz sahibi olmadıkça Youtube sittin sene açılmaz, başka sitelerinde kapatılmasına aynen devam edilir.

 8. Amarat Amarat

  Bizler youtube yasağını protesto etmiştik. Açıkçası blogger arkadaşlardan da destek isteriz. Bunların basında etkisi de vardı.

  Young activists question judiciary over YouTube ban / http://www.todayszaman.com/tz-web/detaylar.do?load=detay&link=132892

  Ayrıca Cnn Türk'te tarafsız bölgeye konuk dahi olduk.

  http://3hhareketi.org/index.php?option=com_content&task=view&id=412&Itemid=40

  Yabancı basınında ilgisini çektik .

  3H's Views in Dutch Press about Youtube Ban

  http://www.depers.nl/buitenland/183527/Beledigend-Ataturk-filmpje-Heel-YouTube-plat.html

  YouTube'a Özgürlük İstediler başlığı ile yerli basında da çıktık.

  http://yenisafak.com.tr/aktuel/default.aspx?t=21.01.2008&c=5&i=94708

  Ntv'de bizi gördü,

  http://3hhareketi.org/index.php?option=com_content&task=view&id=4&Itemid=40#usercomments

  Fakat tabikide bu eylemlerimizde bizler blogger arkadaşlara ulaşamadık ya da onlar bizi görmedi.

  Velhasıl biz buradayız. Başbakan'ın ben girebiliyorum sen de gir demesini esefle kınıyor ve blogger arkadaşlardan destek bekliyoruz.

  Biz liberal bir hareketiz. Yani özü itibariyle özgürlükçü bir hareketiz. Çok farklı düşüncelere sahip olabiliriz fakat youtube yasağı gibi yasakçı zihniyette bir çok kişi ile aynı düşünceye sahip olduğumuzu biliyorum.

  Blogger arkadaşlardan ricam Tekrar bir youtube eylemi yapsak bizlere destek verirler mi ? Zira bizim eylemlerimizde en önemli sorun katılımcı eksikliği. Bu konuda da Kendisini blogger olan herkesten destek bekliyoruz.

  3H Hareketi

  Hürriyet, hukuk, hoşgörü..

 9. Fatih Demir Fatih Demir

  Bunun bence tek çözümü (Arda seninle de ayaküstü konuşmuştuk bu konuyu) hep dile getirdiğim gibi etkin olarak faaaliyet gösterecek bir dernek.

  Cem Sertoğlunun dediği gibi daha önce kurulanlar başarılı olamadı maalesef etkin olamadıkları için. Şu an Avcılar bölgesinde Vestel, Panda, Colins, Collezione gibi firmaların da üyesi olduğu, üyelerinin yıllık 2 milyar USD ciro yaptığı bir derneğin yönetim kurulundayım. Ne kadar etkili olduğunu tahmin edemezsiniz.

  Şu an sadece Friendfeed gibi sanal ortamlarda biraradayız. Bunun kanun için bir manası yok tabiiki. Bunu reele dönüştürüp yeri yurdu belli olan bir dernek haline getirmeliyiz. Çünkü eğer birlik olmazsak her sitenin başına gelebilir bu.

  İçimizde alışveriş sitesi, arkadaşlık sitesi, açıkartırma sitesi, yemek sitesi, haber sitesi, blogger.. yani her sektörden çok kıymetli arkadaşlarımız var. Bir karar aldığımızda bunu duyuracak veya basına yansıtacak gücümüz de olacaktır diye düşünüyorum.

  Hatırlarsanız izlesene.com ve birçok siteyi MUYAP kapatmıştı. Yani tek bir müzik şirketi yapamazdı bunu. Ama MUYAP olarak yani bir birlik olarak yaptılar.

  Sonuna kadar haklı olduğumuz bu konuyu her birimiz ayrı ayrı dile getirmeye devam edersek hiçbir yere varamayız. Ama bir araya geldiğimizde inanın sesimiz çok güçlü çıkar.

 10. Bahadırhan Bahadırhan

  Youtube un yasaklanması yargı tarihimizin en trajik, çelişik ve mantıksız yasağıdır heralde: yürütmenin başındaki adam yargının koymuş olduğu bir yasak için ben giriyorum siz de girin diyor. Çelişki burada

  Tüm dünya giriyor ve dilediği gibi kullanıyor. Ama hem mağdur olan Türkler, hem cezalandırılan Türkler, Cezalandıran yine Türk mahkemesi, sanki youtube un çok da umrundaydı. Mantıksızlık burada..

  Bu tarz yasakların bu devir de hala sürüyor olması ayrı dert. Yani bunu engelleyemezsiniz; sanal alemi gerçek alemle karıştırıyorlar galiba. Sen youtube u kapattın e millet tunnellerde fink atıyor. Ona ne yapacaksın. Traji de burada...

 11. Onur Yalazi Onur Yalazi

  Bu konuyu daha 4 gün kadar önce http://www.yalazi.org/index.php/archives/2009/04/04/binaya-girmek-yassah/ adresinde dile getirdim. O günden bu güne sadece 1 tepki alabildim. Blog'umun gezegen.linux.org.tr de yani Linux Kullanıcıları Derneğinin gezegeninde yayınlanmasına rağmen. Kimse konu ile ilgilenmedi. Yani yazıyı illa dernek listesine göndermemi filan bekliyorlar sanırım. Ya da illa çatlak bir aktivist konumuna girmek lazım.

 12. geçenlerde bir grup gencin facebookta atatürke hakaret eden bir grup nedeniyle savcılığa dilekçe verdiğini okumuştum.. yakında facebookta engellenirse şaşırmayalım...

 13. Sesebian Sesebian

  Türkiye'de ençok ziyaret edilen 8. site sırasında. Demekki insanlar youtube erişim bir şekilde sağlıyorlar. Bunun dışında youtube kapalı olmasının diğer video sitelerininde popülerliğini ve tıklanma oranlarını arttırdığını göz önüne alırsak bu sessizliği doğal karşılıyorum. Sanırım bizler youtube'un açık değilde kapalı olmasına alıştık (:

 14. Ahmet Yerli Ahmet Yerli

  Merhabalar,

  Bu ülkedeki yasaklara toptan karşı çıkmadıça youtube de açılmaz, üniversiteler de ilerlemez. Bu işin çözümü bu kadar basittir. Bir şey neden yasak? Eğer bu yasağın altı dolmuyorsa, keyfi ise o yasağın kalkmasından başka çıkar yol yoktur. Eğer o yasak kalkmaz ise başka saçmalıkları da yasaklaştıracaktır. Çünkü yasakların viral bir yanı vardır, ürerler.

  Bu memlekette hâlâ kıyafet yasakları var farkında mıyız? "Biz girebiliyoruz üniversitelere, siz de girin" dersiniz ama onlar giremez. Aynı sandık kafa, sandıkta da kıyafet yasağı uygulayabilir, şaşırmayız.

  Şimdi bu kadar derin ve haysiyet dışı yasak çemberinin arasında bir video sitesi kapatılmış; ne olacak?

  İnternet camiasının tepkisini Youtube yasağı konusunda elbette haklı görüyorum. Kabul edilemez bir yasak. Ancak bilin ki diğer kabul edilemez yasaklar kalkmadan bu da kalkmaz. Kalksa bile hükmü olmaz.

  İşte şu haber bile bizimle onlar arasındaki farkı anlatmaya yeter: http://zaman.com.tr/haber.do?haberno=835268&title=amerikan-okulu-musluman-kiza-350-bin-dolar-odeyecek

  Bu yazı, sene 1999'da, güvenlik görevlilerine öğrencilerin sakal kontrolünü yaptıran çağdaş üniversitenin çağdaş rektörüne gitsin. Sevgiler.

 15. Türkiye Başbakanının okuduğu şiir yüzünden hapse girdiği, uluslararası hoşgörü, demokrasi, düşünce özgürlüğü gibi konuların konuşulduğu bu günlerde böyle gariplikler ancak Türkiye de olur dedirten olaylar bunlar. Konuşan çok ama işe el atan kimse yok. Youtube'un yasağının kalkması için illa iktardaki birilerinin internet sektörüne girmesi mi gerekiyor ya da diğer ne idüğü belirsiz kapatmalar. örnek: avea.com

  Şu anda ekonomik krizi düşünürsek sizin gi bi bir şeyler yapma çabasında olan ya da yeni fikirleri hayata geçirme düşüncesinde olan gençler için büyük bir kayıp. Maalesef 1-0 değil 3-0 geriden geliyoruz.

 16. Erman Haskan Erman Haskan

  Youtube, alternatifi olmayan çok büyük ve faydalı bir web sitesi. Bir tane embed edilmiş youtube videosuna rastlamadan yabancı bloglarda/sitelerde gezmek artık imkansız sayılır. Youtube'dan nedensiz yere mahrum olmak kötü, çok kötü. Ceza Türk internet kullanıcılarına kesiliyor.

 17. Bloggum Bloggum

  Bu kapatilma olayları girişimcilerin de işini büyük ölçüde riske atıyor. Örneğin Bloggum.com sitesi iki senedir yayında ve hala büyüme ve gelişme aşamasında olan bir servisi tamamen kapatmak 2 senelik emeği, kullanıcıların güvenini ve blog yazma şevkini büyük ölçüde zedelemektedir. Buda gazeteden bloglara olan doğal geçişi yavaşlatıyor. İnternet deyince akla gelen tanımlardan biri de özgürlük olmasına rağmen bu tür ülke bazında kapatılmalar en çok o ülkedeki insanların özgürlüğünü engellemektedir.

  Youtube in kapalı kalmasının bir başka dezavantajı ise kapatılan yeni sitelerden daha az kullanıcının haberi olması ve tepkiyi azaltmasıdır. Çünkü youtube opendns ile giren insanlar kapatılan başka sitelerin kapatıldığını anlayamıyorlar ve birşey olmamış gibi davranmalarını sağlıyor.

 18. Burç Sade Burç Sade

  Sesebian'a katılıyorum, bu kadar ziyaret edilip trafik yaratan bir sitenin kapalı kalması ülkemin yurtdışı çıkışını da ferahlatması açısından kimilerinin de işine geliyordur. Kriz zamanında yatırım yapmak zordur ne de olsa.

 19. Bu durum, bazı insanlarında işine geliyor, ve bu yüzden seslerini çıkarmadıklarını düşünüyorum. Mesela tanıdığım, yüksek trafik alan bir kaç video sitesi sahibi var. Youtube kapandığından beri, ziyaretçilerinin arttığından bahsediyorlar. Sanırım herkes için dezavantaj değil. Bazıları bunu avantaj olarak kullanıyor maalesef.

 20. Webrazzi çatısı altında bile youtube yasağını savunan ve internet mantığını anlamadan yorum yapanları görmek üzücü. Burada bu işe en çok sevinen ttnet olduğunu düşünüyorum. TC anayasası dünyadaki tüm insanların bizim kanunlarımıza uymasını istiyorsa ya da öngörüyorsa o zaman 1 dk duracaksın. Gerçek ve sanal tüm kapıları kapatacaksın. Hayatta ir kural vardır. Güçlü olan zayıfı, yoğun olan daha az yoğunu, baskın olan karşı tarafı bir şekilde ele geçirir. Eğer biz ingilizce bir sanal alemde kendimizi anlatamıyorsak doğal olarak aradaki bağlantıları kapatıp kafamızı kuma gömmeliyiz. Buradaki en etkin kurum olması gereken üniversiteler bile daha kendi kişisel yasakçı politikalarını anlamdırabilmiş değiller. Üniversitelerdenbu asaklara karşı bir uyarı gelmedikçe bu iş çözülmez. Başbakan olayı benim vatandaşım işini bilerek geçiştiriyor. Bir şekilde kimsenin işine gelmiyor youtube'un açılması

 21. Ömer Kayapınar Ömer Kayapınar

  DNS değiştirerek şuanda youtube girmek mümkün. Fakat bu durum yinede embed kodlarını kullanmamızı engelliyor. Alternatifleri kullanıyoruz burdan sevenload'a önerim player modelini değiştirmeleri dailymotion gibi veya vimeo tarzında birşey yapmalarını tavsiye ediyorum. Forever dailymotion!

 22. Alperen Alperen

  Güzel bir hatırlatma...

 23. Turklerklani Turklerklani

  Bu konu hakkında yazı yazdım ve bugünde bir mail geldi avukatın deki o yazıyı kaldırmamı yoksa banada dava açacağını söyledi inadına o yazıyı kaldırmayacağım.Engellemek kolay bir işi oldu artık.Benide engelleyin.Hayır netde bu konu hakkıdan yazı yazılmadı o kadar ay ben ona şaşırıyorum.Hiçmi tepki göstermez insan.

 24. Wamqires Wamqires

  Neden hep tam herşey yoluna girerken bir engelle karşılaşıyoruz.Bakınıyorum nerde saçma sapan ve ayrıca nerde ahlaksız yazı ve resim varsa hepsi gün yüzü gibi açıkta ben burdayım reklamlarıyla görünüyor,bize gelince sebep göstermeksizin kapatılmaya hak kazanıyoruz.Youtube engellendi ama çok sitem oldu blogger vb..siteler de aynı şekilde ama tepkileri o kadar çoktu ki insanlar genelde oralarda paylaşım yapıyordu tepkilerin çoğunluğu açılmasına sebep oldu.Youtube için programlar farklı siteler geliştirildi ve engelleme yetersiz kaldı.Ya peki biz bloggum olarak ne yapacağız.Hadi biri bize anlatsın sebep sunsun ..kendi ülkemizde yayımlamaya yasak olarak dünyaya açılma şansımız kaçta kaç???Hala anlamıyorum aradan nerden baksak 1 ay oldu hala ses seda yok.Bu kısıtlama olayı beni çok üzdü şahsen..Hatta internetten bile soğuttu diyebilirim...

 25. Serpil Serpil

  evt gerçekten engellemek artk tarzlaştı...saçmalıyolar...biri buna dur desinnn...!!!!

 26. hernekadar justin youtube gibi siteler engellensede türkiyeden giren sayısı hayli fazla :) Yazı için teşekkürler.

 27. Geçenlerde haberde çıktı Google için Atatürkçü Düşünce Derneği bir dava açmış. Eğer savcı haklı bulursa Google.com.tr 'de engellenecekmiş. Beni şaşırtan kısım Atatürkçü Düşünce Derneği gibi ilerici olması gereken bir derneğin nasıl böyle geri düşünebilmesi oldu. Google.com.tr' nin ne işe yaradığını bilmiyorlar sanırım, ya da tepki için yapıyorlar. Belki Google engellenince birileri durun ne yapıyorsunuz diyebilir diye. Bilemedim.

  Haberin ayrıntıları da burada;

  http://www.milliyet.com.tr/Guncel/HaberDetay.aspx?aType=HaberDetay&KategoriID=24&ArticleID=1082058&Date=12.04.2009&b=Google%20icin%20kapatma%20talebi