Google sosyal medyayı anında aramak istiyor
Genel

Google sosyal medyayı anında aramak istiyor

Sosyal medyanın en önemli oyuncularından Twitter'ın Google ile bir satış görüşmesinde olduğu yönünde söylentiler TechCrunch tarafından duyurulmuştu. Daha sonra yapılan bir güncelleme bu görüşmelerin henüz başlangıç aşamasında olduğunu hatta satıştan ziyade Google'ın gerçek zamanlı arama vizyonu çerçevesinde Twitter ile birlikte yol almasının söz konusu olabileceğini bildirdi. Sosyal medyanın internete bambaşka bir duruş getirdiği günümüzde Google'ın stratejileri ve internet girişimcilerine yönelik fırsatlar açısından biraz düşünelim istedim.

Google'ın çalışma prensibi her ne kadar klasik arama konusunda eline su döktürmez nitelikte olsa da, söz konusu sosyal medya olunca elbette bu alanın ana oyuncuları kadar hızlı aksiyon alması mümkün olamıyor. Bugün örnek olarak Amerikan başkanlık seçimlerini düşünecek olursak, süreç boyunca Twitter'ın arama özelliğinin anlık haber almak konusunda Google'dan hatta birçok haber kaynağından çok daha verimli çalıştığını söylemek yanlış olmaz.

Bazen öyle zamanlar oldu ki ülkenin ana haber kaynakları bile son dakika haberlerinde Twitter güncellemelerini kaynak gösterir duruma geldiler ve insanlar servisin trend kelimeleri ön plana çıkartması ile gündemi birçok medya organından çok daha kolay takip ettiler.

Google'ın herzaman tekrarladığı vizyon bilinir: "Dünyanın tüm bilgisine sahip olmak". Aynı zamanda şirketin doğru olduğuna inandığı 10 maddelik bir listesi vardır. Burada der ki, "En iyisi bir şeyi gerçekten ama gerçekten iyi yapmaktır."

Gerçek şu ki; Sosyal medyayı anlık olarak tarayamayan, sosyal medya hakkında en iyi arama motoru olamamış bir Google, bu vizyonunu hayata geçirmiş sayılmayacaktır.

Sosyal medya geliştikçe ve içerik anlamında zenginleştikçe şirketler ve markalar açısından olduğu kadar kişiler için de bu dinamik ve sınırsız platformu takip etmek şüphesiz zorlaşıyor. Sosyal medya takip uygulamaları bu bağlamda önümüzdeki dönemlerin popüler araçları haline gelecektir. Diğer taraftan takip etmenin ötesinde bu yeni nesil medyayı yönetmek de ayrı bir hedef haline gelecektir. Bu tür ihtiyaçlara cevap verebilmek girişimciler için değer yaratabilir.

Bu öngörüyü haliyle Google'ın da kolaylıkla göz önünde tuttuğunu düşünerek, dünya devinin Twitter'la başlayan bir işbirliği ya da satın alma operasyonunu FriendFeed'e de taşıyacağını tahmin ediyorum.

Zaten Google kültürünü bünyesinde taşıyan FriendFeed'in günü geldiğinde eve dönüşünde zorluk çekeceğini de düşünmüyorum.

Sosyal medya 2010 yılında yeni bir dönem başlatacak. 2007 yılında video, 2008 yılında sosyal ağları konuştuk. 2009 yılında ise sosyal medyanın nefesini ensemizde hissettik. Bu gelişim güçlenerek büyüyecektir ve 2010 yılı sosyal medyanın kendisini kaybetip pazarları çalkaladığı yıl olacaktır.

Bu gelişimi göz önüne alarak kurumsal ve bireysel boyutta sosyal medyaya yönelik servis ve araçlarda fırsat olacağını rahatlıkla söyleyebilirim. Elbette ki bu kapsamda girişimciler açısından global ya da lokal pazarlarda sosyal medyayı kurgulamak önemli olacaktır. Fazla detaya kaçmadan "fayda" odaklı modellenmiş girişim fikirleri Türk internet girişimcileri için başarıyı beraberinde getirebilir.

Google ve Twitter'a dönecek olursam, bu iş öyle ya da böyle olacak diye tahmin ediyorum. Satın alma mı olur, ortaklık mı, işbirliği mi bilemiyorum. Sadece aklın yolu birdir diyerek Google'ın Twitter'ın peşini bırakmayacağına inanıyorum...

Yorumlar (6)
 1. Muhammed Büyüktemiz Muhammed Büyüktemiz

  Umarım bu satın alma işi gerçekleşmez. Google bünyesine kattığı şirketleri genelde daha ileriye götürmek yerine öldürücü darbelerle geriletiyor. Bir de önündeki engelleri kaldırarak sürekli tek olma çabası içinde olması internetin geleceğini olumsuz etkileyeceği kanaatindeyim. Jaiku'yu 2007 yılında satın almıştı Twitter'a rakip olabilmek amacıyla, ama başaramadığı için Jaiku'nun adı bile duyulmuyor.

  Twitter'a da aynı şeyin olmaması adına gerçekleşmemesi güzel olur.

 2. Eğer satınalırlarsa Youtube gibi ayrı bir şirket olarak yönetilmesi uygun olacaktır.

 3. Cazcaz.net Cazcaz.net

  Google almazsa bir başkası alacak. Google alırsa eğer en azından Twitter ilerleyen günlerde reklamlara boğulmaktan kurtulur.

 4. Levent Karabeyoglu Levent Karabeyoglu

  Ben google'un 10 maddelik listesinin en basinda internet'in hepsine sahip olmak da olmali.

 5. Burak Budak Burak Budak

  Daha geçen gün tasarımcı ordan ayrılıp twitter'e geçmedi mi? Evet geçti. O zaman satın alma olacağını sanmam çok saçma olur... Bakalım izleyip göreceğiz...

 6. Onur Değerli Onur Değerli

  satın alma ya da değil google'ın internette ilgilendiği alanlar dışındaki alanlara da kayması aslında internet kullanıcıları için iyi sonuçlar doğuracağını düşünmüyorum. herkes en iyi olduğu işi yapmalı. bu şekilde davranmak rekabeti azaltacağı gibi kaliteyi de azaltır..