Sosyal medya arama motorları

Sosyal medya platformlarında biriken bilgi geniş kullanıcı kitleleleri tarafından sıklıkla başvurulan bir kaynak olmaya başladı. Bugün önemli bir olay olduğunda artık ilk bilgiler Twitter veya FriendFeed gibi sosyal medya platformlarından geliyor. Hatta artık bir ürün almak istediğimizde veya bir servis hakkında bilgi edinmek istediğimizde ilk olarak sosyal medya platformlarından bilgi toplamaya başlıyoruz.

Fakat sosyal medya platformlarının sayısının artması ile beraber bu platformları izlemek ve özellikle birçok farklı platformda neler konuşulduğunu takip etmek gittikçe zorlaşmakta. Friendfeed, Twitter gibi mikro-paylaşım sitelerinde oluşan bilgi yığınları üzerinde arama yapmak Google veya Yahoo tarzı klasik arama motorlarının gerçekleştiremedikleri bir özellik. Sosyal medya platformlarında arama yapabilen özelleşmiş arama motorları, bilgi arama kargaşasını azaltmayı ve dağınık olarak birçok farklı yerde gerçekleştirdiğimiz sosyal medya aramalarını tek bir platforma toplamayı amaçlıyorlar. Henüz bu dağınık içeriği gerçek anlamda toparlayan ve kolayca ulaşmamızı sağlayan bir arama sitesi yok. Ama bu alandaki gelişmeler 2009 yılında hızını artıracak gibi. Özellikle son dönemde Twingly ve WhosTalkin öne çıkan siteler arasında.

Birkaç mikro-paylaşım sitesinde birden arama yapmaya olanak sağlayan Twingly kısa bir süre önce "mikro-paylaşım arama motorunu" hayata geçirdi. Tek tek sitelere girerek, onların arama motorlarını kullanmak ve zaman harcamak yerine bir arama motoru üzerinden birçok mikro-paylaşım sitelesindeki bilgiyi bir anda taramanın birçok insana çok büyük kolaylık sağlayacağını düşünüyorum. Özellikle de kendileri hakkında ne söylendiğini merak eden üreticilere ve marka sahiplerine. Bunun yanında Twingly, çok basit bile olsa doğal dil işleme tabanlı birtakım arama özellikleri de sunmakta. Twingly'nin arama sentaksını buradan inceleyebilirsiniz.

Yayına yeni başlayan WhosTalkin kapsamlı bir sosyal medya arama motoru olma yolunda ilerleyen bir site. Çok basit bir arayüzü olan servis, aralarında blogların, mikro-blog platformalarının, forumların, video servislerinin, sosyal imleme sitelerinin ve sosyal ağların bulunduğu 60 sosyal medya sitesinde arama yapabiliyor. WhosTalkin kısa bir arama ile sosyal medyada neyin nasıl konuşulduğunu anlamamızı sağlamak adına başarılı bir uygulama.

Bu günlerde Davos'u takip etmeye çalışıyorsanız, sosyal medya arama motorlarının ne kadar faydalı olduğunu ve ne kadar büyük kolaylıklar getirebileceğini farketmişsinizdir. Bu alanda henüz yolun başındayız. Önümüzdeki dönemde yeni gelişmelerin bizleri sosyal medya içeriği üzerinde doğru ve kapsamlı aramalar yapmaya daha da yaklaştıracağını düşünüyorum.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.