Televidyon Webrazzi.TV'yi mezara gömdü...
Genel

Televidyon Webrazzi.TV'yi mezara gömdü...

Webrazzi.TV bildiğiniz üzere Televidyon üzerinden yayına yapmaktaydı. MYK Medya'nın altyapısı ve ekibi sayesinde Türkiye'deki Web 2.0 takipçileri için geniş kapsamlı bir kanal yaratma amacımız bulunuyordu.

Kişisel olarak Webrazzi.TV'deki o zamanlardaki planlarımı size şöyle anlatayım.

Benim ve diğer Webrazzi yazarlarının programlar çekecekleri, Türkiye'de konumuzla ilgili etkinliklerin görüntülerinin yayınlanacağı bir platform olması hedefim vardı.

Ancak bilimum sebeplerden dolayı bu planlar gerçekleşemedi. Neydi bu sebepler?

Günlük iş koşturmasında Webrazzi.TV için benim sürekli ve düzenli program yapabilmem mümkün olamadı. Çünkü malum bir çekim yapmak için önce randevu sonra hazırlık sonra da mekana gitmek şeklinde düşündüğünüzde en azından yarım gününüz harcanmış oluyordu.

Hal böyle olunca benim çektiğim programlarda gecikmeler yaşanmaya başlandı. Ben de farklı kişileri çekimlere dahil etmek istedim ancak elbette kamera karşısına geçip konuşmak çok kolay bir iş olmadığı için bizim ekipten de bu teklife yanaşan olmadı.

En baştaki planlardan, etkinlikleri Webrazzi.TV'de yayınlama konusuna gelince zaten ülkemizde gerçekleşen etkinliklerin sayısı belirli bir seviyede olduğu için planı hayata geçirmek mümkün olamadı. Bu sıralar en yoğun çalışan etkinlik serisi eTohum'un ise kendi kanalı olunca zaten bu model de devre dışı kaldı.

Biliyorsunuzdur MYK'nın kendi stüdyoları bulunuyor ve stüdyo çekimi yapmak ofislere gidip sektörün üst düzeyleri ile sohbet etmekten çok daha hızlı ve verimli bir yöntem. Bu şekilde yapalım diye düşündük ancak benim tek başıma kamera karşısına geçip izleyicilere birşeyler anlatmam oldukça anlamsız geldi. Ayrıca zaten bu benim yapabileceğim birşey de değildi.

Sonra birden aklıma bir model geldi. Üç kişi birlikte sohbet ortamında genel olarak sektör konuşacaktık ve bence son derece keyifli ve bilgilendirici bir program olacaktı. Çekimler de stüdyo ortamında yapılacaktı.

Bu programda Yüce Zerey, Serdar Kuzuloğlu ve ben olacaktık. Yüce Zerey fikre çok sıcak baktı ve zaman ayırmak isteyeceğini söyledi. Konuyu Serdar'a aktardım o da sıcak baktı ancak sonra bu iş ile ilgili yoğunluğundan olsa gerek herhangi bir geri dönüş yapmadı. Fikir kendi kendine yok oldu.

Geçtiğimiz günlerde MYK Medya'da neredeyse tüm çekim operasyonunu yöneten kişi Murat Ayyüz beni aradı ve çekim yapıp yapmayacağımı sordu. Zaten Murat'tan son zamanlarda sürekli bu tür telefonlar alıyordum. Yeni program çekelim, ne zaman çekelim, ofis ziyareti yapalım gibisinden. Ancak malum kriz ortamı, işler zaten zor ilerliyor, ben de söz konusu Crenvo ya da Webrazzi ile ilgili iş toplantıları olunca tercihimi program çekiminden değil iş toplantısından yana kullanıyordum. Bunun üzerine Murat bana dedi ki, eğer çekim yapmayacaksak bari bilelim kanalı kapatalım. Tam cümle bu olmasa da böyle birşeydi. Tamam dedim, ama ben önce Serdar'la bir konuşayım. Çünkü Webrazzi.TV ile ilgili benim farklı fikirlerim var, bir şekilde Webrazzi.TV bitmeyecek devam edecek ama benim modellediğim yapıda olacak.

Dün sabah Serdar'ı aradım bunları konuşmak için. Sonuçta kendisiyle uzun süredir görüşmediğimizden böyle bir anda "hadi kapattık kardeşim!" olsun istememiştim. Serdar müsait değildi, ben seni ararım dedi. Dün bütün gün arayan soran olmadı.

Bugün sabah önüme düşen bir online medya takip listesinde Webrazzi.TV'nin Televidyon'da "Mezarlık" olarak adlandırılan bir kategoriye eklendiğini gördüm. "Nasıl yani?" dedim...

Evet, uzun lafın kısası böyle bir sürecin sonunda Webrazzi.TV ile Televidyon'un yolları ayrılmıştır. Webrazzi.TV'yi her ne kadar Televidyon "mezara gömmüş" olsa da kısa süre içinde kendi altyapısı, ekibi ve modeliyle tekrar yayına girecektir.

MYK Medya başarılı bir girişim, Televidyon ise aynı şekilde Türkiye'de son derece ihtiyaç olunan bir servis. Zaten başarılı olduklarını Serdar Kuzuloğlu TurkTicaret.Net ile gerçekleştirdikleri ortaklığı anlatan yazısında dile getirmişti. Bugünden sonra da başarılı olmaya devam edeceklerine inanıyorum. Türkiye'de ilk yılında kârlı olan çok fazla web girişimi olmaz biliyorsunuz, MYK Medya bunu başarmıştır. Tekrar tebrik ediyorum.

Tekrar etmem gerekirse Webrazzi.TV'nin sadece Televidyon'daki yayını sona ermiştir. Çok kısa süre içinde Webrazzi bünyesinde çalışacak Webrazzi.TV ile ilgili gelişmeleri sizlerle paylaşıyor olacağım. Bu süreçte fikir ve önerilerinizi de paylaşırsanız elbette çok memnun olurum.

Yorumlar (27)
 1. Bahadır Çiftci Bahadır Çiftci

  Hayırlısı olsun diyelim en güzelini yapacağınıza inanıyorum :)

 2. Taci Yalçin Taci Yalçin

  Çok ilginç. Keşke bir haber verselermiş. Bence kendi aralarında da bir iletişimsizlik olmuştur. Olayın iç yüzünü olduğu gibi, yalansız dolansız anlattığın için de tebrik ederim Arda abi. Senin ''Webrazzi.tv süper olacak, bomba gibi geliyor'' tarzı ısrarlı söylemlerinden ötürü, sonunun bu olacağı aklıma bile gelmedi. Ama ben Webrazzi.tv'nin de sonunun Webrazzi gibi olumlu olacağını düşünüyorum. Bu noktada bir önerim olacak. Hangi platformda olursan ol, sonuç itibariyle kendini odak noktasına koyunca; sen yoğun oldukça Webrazzi.tv aksayacak. Bu yüzden Webrazzi'ye getirdiğin çözümü, Webrazzi.tv için de düşünebilirsin. Halihazırdaki yazarlarını değil; Webrazzi.tv için farklı bir ekip kurmalısın diye düşünüyorum. Crenvo ve Webrazzi'ye başarılar.

 3. Murat Hatip Murat Hatip

  Çok faydalanılabilecek bir girişim meşguliyetten kaynaklanan bir takım sebeplerle gerçekleştirilememiş gibi görünüyor. Umarım şartlar daha elverişli bir hale geldiğinde Webrazzi Tv'yi ekranlarda görebiliriz. Sizi,Yüce Bey'i ve Serdar Bey'i aynı programda takip edebiliyor olmanın çok verimli olacağını inanıyorum.

 4. Alper Alper

  Webrazzi Tv,diğerleri gibi güzel bir internet projesiydi.Ki bir "kanal" idare etmek için oldukça zaman ayırmalısınız.Bende bu yazının başlığını okurken heralde yeni bölüm yayınlanmasına fırsat bulunmadığını düşünmüştüm.Başarılı bir girişim olduğuna inanıyorum.

  Yeni Webrazzi Tv için bekliyor olacağım.

 5. Barış Barış

  Öncelikle bu habere üzldüğümü belirtmeliyim. Yayın sıklığı az da olsa, webrazzi'yi arada sırada televidyon'dan takip etmek keyifliydi.

  Mezarlığa ekleme eylemini, üstelik sen Serdar Kuzuloğlu'yla görüşme halindeyken, sana haber vermeden yapmalarını, hiç etik bulmadığımı söyleyebilirim.

  Konuşup, duruyoruz, Türkiye'de internet girişimleri, gelişmeler vs. Hepi topu kaç kişiyiz? bir yandan etohumlar, bir yandan meetup'lar ama yine de ne kadar dar bir dünyamız var farkında mıyız? Hal böyleyken, bu tarz eylemlerle yapılan yanlışlar hepimize olumsuz yansıyacaktır.

  MYK'dan bir açıklama bekliyoruz.

 6. Manhem Manhem

  Hayırlısı olsun. Yaşanan sürecin amatörce olduğunu düşünüyorum. En azından böyle bir şey yapılacağı önceden bildirilmeli idi. Bu durum webrazzi.tv açısından olumsuz gibi gözükse de çok daha iyi sonuçlara ve kaliteli içeriklerle dolu başarılı bir girişime kapı açacaktır. Yeni webrazzi.tv'yi merakla bekliyorum.

 7. Erolg Erolg

  Webrazzi.tv beni ayda bir çektigi programlarla kızdırsa da her çektiği programı hayranlıkla izliyorum. Umarım webrazzi.tv tek başına devam edeceği kulvarda düzenli programlarla istikrarlı bir yayın geleceği olur.

 8. Üzüldüm. Keşke böyle bir şey hiç olmasaydı. Ama Webrazzi.tv nin bitmemiş olması güzel. Zaten sadece Webrazzi için giriyordum Televidyon'a. :D

 9. Muhammet Ünal Muhammet Ünal

  Televidyon'un bu davranışı bir webrazzi.tv takipçisi olarak beni üzdü, ortada iletişim sizlikte var sonuç olarak MYK'nın kararıdır hayırlısı olsun diyelim.

  Birbirine yakın olduğunu düşündüğüm bu girişimlerin bu şekilde ayrılmaları kafamda bazı soru işaretleride yarattı

 10. Hüseyin Erkmen Hüseyin Erkmen

  En kısa zamanda geri dönmeni bekliyoruz. Yahu en merakla beklediklerimiz arasıdaydı.

 11. Sinan Ata Sinan Ata

  doğrusu "dur bakalım ne olmuş" deyipte izlediğim tek yayın seninkiydi. daha keyifli işler, konseptler çıkacak eminim. don't give-up!

 12. Onur Kuru Onur Kuru

  hergün webrazzi tv de bişey var mı diye bakıyordum. Açıkçası üzüldüm televidyonla yolların ayrılmasına fakat Webrazzi Tv devamı gelirse çok daha memnun olurum.

 13. Burak Burak

  Selamlar,

  Televidyon servisi karlı demişsiniz. Halka açık bir şirket olmadığı için ne kadar karlı onu merak ediyorum. Acaba izleyici sayısı yüksek olmadığı için bandwith faturaları mı görece düşük? Yoksa çok iyi reklam geliri mi var? Ziyaretçi sayısı nedir televidyon kanallarının?

 14. Yekmer Yekmer

  kesinlikle televidyon ekibininde hakli gerekceleri vardir. Ama burda sorun iletisimsizlik, webrazzi,televidyon gibi girisimler kolay yetismiyor bu ulkede, herkesin dikkatli ve saygili olmasi lazim birbirine karsi. Bu hepimizin iyiligine olacak bir durum.

 15. Serkan Altuntaş Serkan Altuntaş

  Televidyon'da devam edebilseydi iyi olurdu aslında.

 16. Mehmet Mehmet

  Yani afedersin de sen git MYK ile çalış, kendi işlerin dolayısıyla oyala dur insanları e ondan sonra elbet senin onlara yaptığının daha hardcore'unu onlar da sana yaparlar..

  Trip atılcak falan bi durum yok yani, Televidyon gibi bi oluşum neden Webrazzi'den vazgeçmek istesin durduk yere..?

 17. Dilek Dayınlarlı Dilek Dayınlarlı

  Selamlar,

  Önce güzel planlarla yola çıkan bir projenin böyle sendelemesi kötü tabi. Ama şunuda belirtmek istiyorum: Güzel bir şeyler çıkartmak gerçekten yoğun emek istiyor. Webrazzi'de 1 gün yazı çıkmadığında okuyucuda sıkıntı yaratırken(Son zamanlarda yazılar ara ara çıktığı için belirtmek istedim), hele Webrazzi Tv bu kadar ara vermişken o katogoriye düşmesi normal.

  Yüze Zerey'in blog'unu çok severim ama o da son zamanlarda sürekli dış kaynaklı postlar yapmaya başladı. Hepinizin bir arada olup bir program yapması süper olurdu:)...

  Hatta benim bir program için bir önerim var. Bir Malcom Gladwell hayranı olarak son kitabı Outliers'ı okudum. Sizden isteğim sizinde Web 2.0'nun Outlierslarını incelemeniz olabilir.

  Sevgiler,

  Dilek....

 18. Her işte bi hayır vardır, daha güzel bir proje ile karşımıza çıkacağınıza inanıyorum.

  MYK biraz rest çekmiş gibi gelmiş anlattığınıza göre, iyi yapmamışlar!

 19. @duygu bana kalırsa stratejik yönetim hatasının esasını webrazzi yapmıştır. televidyon gibi tum programları düzenli bir periyod ve akışa sahip bir platformda kimsenin 2-3 aylık periyodlarda kafasına gore program yapma luksu yok olmamalı da.. ben webrazzi hayranıyım, nicin yeni birşeyler izlemek icin birilerinin keyfi gelecekte birseyler cekecek diye aylarca manyakca bekleyeyim ?

 20. Duygu Mutlu Duygu Mutlu

  Televidyon ekibinin yaptığı tam anlamıyla bir STRATEJİK YÖNETİM hatasıdır.

  Saygılarımla,

  Duygu Mutlu

 21. Recep Bülbülses Recep Bülbülses

  aranızda ego savaşı yaşanmış. sen ayrılmasaydın ileride myk şemsiyesi içinde kaybolacaktın. dolayısıyla ayrılmışsın. onlar da resti çekmiş. olur böyle şeyler.

 22. Murat Murat

  Haketmiştiniz!Hani düzenli program yapacaktınız, hem de buradan anons ettiniz bunu. Fazlasıyla haketmiştiniz. Çok bile beklediler bence.

  Bir de orada 2 kızımız var, sözde dizilerden bahsedeceklerdi. O gereksiz programın da tez zamanda gömülmesini diliyorum.

  @Burak: Televidyon'un doğru düzgün izleyici sayısı yok. Ancak Serdar medyadaki bağlantıları sayesinde sıkı reklam verenler yakalamış. O kadar adamın maaşı ve sunucunun over bandwidth ücretleri televidyondan geldiğine göre iyi de ücret alıyor olmalılar. Hüüüp gelsin paralar. Yakışır Serdar'a ;)

 23. Televidyon'u Webrazzi.tv için kullananlarındandım bende... hiç iyi olmamış.

 24. Emre Anıl Gözel Emre Anıl Gözel

  Selam Arda Abi

  Öncelikle şunu söylemeliyimki 15 yaşında bir blog yazarı olarak webrazzinin hayranlarından ve devamlı okuyucularından biriyim.

  Gel gelelim bu olaya Televidyon ile senin sayende tanınmış bir insan olarak tek senin programlarını beğenen biriyim.Doğrusu şuanda web programlama okuduğum ve gelecekte bilişim sektöründe çalışacak biri olarak tek senin programların ilgimi çekiyordu.Kötü olmuş evet ama yeni programlarını ve webrazzi.tv yi merak ile beklemekteyim

  Sayfılarımla..

 25. Kemal Erol Kemal Erol

  Düzenli olup olmaması neden bu kadar önemli onu anlamıyorum. Sonuçta arada da olsa bazı girişimlerden haberimiz oluyordu, işin sahipleriyle olan sohbetlerden bi şeyler ögreniyorduk. kaldırılması hoş olmamış.

 26. Duygu Mutlu Duygu Mutlu

  Televidyonda Burak Hocanın bugün yayınlanan programına baktığımızda Arda Bey sizi anımsatıyor.

  Sizgin gibisi yok.

  Tebrikler,

 27. Shitic Shitic

  büyük bir iletişim kopukluğu olmuş bence. olayın üstüne düşüp çözüm üretilmeliydi gibi geliyo. ne biliyim yeni ekip toplanabilirmiş miş gibi geliyo bana.