Televidyon Webrazzi.TV'yi mezara gömdü...

Televidyon Webrazzi.TV'yi mezara gömdü...

Webrazzi.TV bildiğiniz üzere Televidyon üzerinden yayına yapmaktaydı. MYK Medya'nın altyapısı ve ekibi sayesinde Türkiye'deki Web 2.0 takipçileri için geniş kapsamlı bir kanal yaratma amacımız bulunuyordu.

Kişisel olarak Webrazzi.TV'deki o zamanlardaki planlarımı size şöyle anlatayım.

Benim ve diğer Webrazzi yazarlarının programlar çekecekleri, Türkiye'de konumuzla ilgili etkinliklerin görüntülerinin yayınlanacağı bir platform olması hedefim vardı.

Ancak bilimum sebeplerden dolayı bu planlar gerçekleşemedi. Neydi bu sebepler?

Günlük iş koşturmasında Webrazzi.TV için benim sürekli ve düzenli program yapabilmem mümkün olamadı. Çünkü malum bir çekim yapmak için önce randevu sonra hazırlık sonra da mekana gitmek şeklinde düşündüğünüzde en azından yarım gününüz harcanmış oluyordu.

Hal böyle olunca benim çektiğim programlarda gecikmeler yaşanmaya başlandı. Ben de farklı kişileri çekimlere dahil etmek istedim ancak elbette kamera karşısına geçip konuşmak çok kolay bir iş olmadığı için bizim ekipten de bu teklife yanaşan olmadı.

En baştaki planlardan, etkinlikleri Webrazzi.TV'de yayınlama konusuna gelince zaten ülkemizde gerçekleşen etkinliklerin sayısı belirli bir seviyede olduğu için planı hayata geçirmek mümkün olamadı. Bu sıralar en yoğun çalışan etkinlik serisi eTohum'un ise kendi kanalı olunca zaten bu model de devre dışı kaldı.

Biliyorsunuzdur MYK'nın kendi stüdyoları bulunuyor ve stüdyo çekimi yapmak ofislere gidip sektörün üst düzeyleri ile sohbet etmekten çok daha hızlı ve verimli bir yöntem. Bu şekilde yapalım diye düşündük ancak benim tek başıma kamera karşısına geçip izleyicilere birşeyler anlatmam oldukça anlamsız geldi. Ayrıca zaten bu benim yapabileceğim birşey de değildi.

Sonra birden aklıma bir model geldi. Üç kişi birlikte sohbet ortamında genel olarak sektör konuşacaktık ve bence son derece keyifli ve bilgilendirici bir program olacaktı. Çekimler de stüdyo ortamında yapılacaktı.

Bu programda Yüce Zerey, Serdar Kuzuloğlu ve ben olacaktık. Yüce Zerey fikre çok sıcak baktı ve zaman ayırmak isteyeceğini söyledi. Konuyu Serdar'a aktardım o da sıcak baktı ancak sonra bu iş ile ilgili yoğunluğundan olsa gerek herhangi bir geri dönüş yapmadı. Fikir kendi kendine yok oldu.

Geçtiğimiz günlerde MYK Medya'da neredeyse tüm çekim operasyonunu yöneten kişi Murat Ayyüz beni aradı ve çekim yapıp yapmayacağımı sordu. Zaten Murat'tan son zamanlarda sürekli bu tür telefonlar alıyordum. Yeni program çekelim, ne zaman çekelim, ofis ziyareti yapalım gibisinden. Ancak malum kriz ortamı, işler zaten zor ilerliyor, ben de söz konusu Crenvo ya da Webrazzi ile ilgili iş toplantıları olunca tercihimi program çekiminden değil iş toplantısından yana kullanıyordum. Bunun üzerine Murat bana dedi ki, eğer çekim yapmayacaksak bari bilelim kanalı kapatalım. Tam cümle bu olmasa da böyle birşeydi. Tamam dedim, ama ben önce Serdar'la bir konuşayım. Çünkü Webrazzi.TV ile ilgili benim farklı fikirlerim var, bir şekilde Webrazzi.TV bitmeyecek devam edecek ama benim modellediğim yapıda olacak.

Dün sabah Serdar'ı aradım bunları konuşmak için. Sonuçta kendisiyle uzun süredir görüşmediğimizden böyle bir anda "hadi kapattık kardeşim!" olsun istememiştim. Serdar müsait değildi, ben seni ararım dedi. Dün bütün gün arayan soran olmadı.

Bugün sabah önüme düşen bir online medya takip listesinde Webrazzi.TV'nin Televidyon'da "Mezarlık" olarak adlandırılan bir kategoriye eklendiğini gördüm. "Nasıl yani?" dedim...

Evet, uzun lafın kısası böyle bir sürecin sonunda Webrazzi.TV ile Televidyon'un yolları ayrılmıştır. Webrazzi.TV'yi her ne kadar Televidyon "mezara gömmüş" olsa da kısa süre içinde kendi altyapısı, ekibi ve modeliyle tekrar yayına girecektir.

MYK Medya başarılı bir girişim, Televidyon ise aynı şekilde Türkiye'de son derece ihtiyaç olunan bir servis. Zaten başarılı olduklarını Serdar Kuzuloğlu TurkTicaret.Net ile gerçekleştirdikleri ortaklığı anlatan yazısında dile getirmişti. Bugünden sonra da başarılı olmaya devam edeceklerine inanıyorum. Türkiye'de ilk yılında kârlı olan çok fazla web girişimi olmaz biliyorsunuz, MYK Medya bunu başarmıştır. Tekrar tebrik ediyorum.

Tekrar etmem gerekirse Webrazzi.TV'nin sadece Televidyon'daki yayını sona ermiştir. Çok kısa süre içinde Webrazzi bünyesinde çalışacak Webrazzi.TV ile ilgili gelişmeleri sizlerle paylaşıyor olacağım. Bu süreçte fikir ve önerilerinizi de paylaşırsanız elbette çok memnun olurum.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.