Nokta e-ticareti sevdi: FotoKritik Market yayında!
E-Ticaret

Nokta e-ticareti sevdi: FotoKritik Market yayında!

Nokta'nın yeni yayına aldığı el işi ürünlere özel satış sitesi Pasaj.com'un ardından şirket tarafından gelen yeni bir bilgiyi paylaşmak istiyorum.

Nokta aynı anda bir e-ticaret servisini daha devreye almış ve popüler fotoğraf komünitesi FotoKritik'e eklediği Market bölümü ile kullanıcılarının ikinci el fotoğrafçılık ekipmanlarını alıp satabilmelerini sağlamış.

FotoKritik Market ismi verilen servis bünyesinde Pasaj.com'da olduğu gibi herhangi bir listeleme ücreti yok. Satışın gerçekleşmesi durumunda alınan komisyon bedelleri ise Pasaj.com'a kıyasla biraz farklı.

500 TL'ye kadar %10 olan komisyon oranı satış fiyatı yükseldikçe düşüyor ve 1750 TL üzerinde %7 seviyesine geliyor.

Negatif.com'dan farklı olarak fotoğrafçılıkla ciddi anlamda ilgili kullanıcıları bünyesinde barındıran FotoKritik'in yaklaşık 175 bin üyesinin kullanımına açılan FotoKritik Market'in de Pasaj.com gibi önemli bir potansiyeli olduğunu düşünüyorum.

E-ticaret'e dikey alanlardan giriş yapan Nokta'nın uyguladığı stratejinin son derece doğru modellendiğini söylemeden de geçemeyeceğim. Klasik e-ticaret modellerinin aksine komünite ve ilgi alanları bazında geliştirdiği iş modellerinin, olumsuz haberlerinden sıkıldığımız e-ticaret sektörü için taze kan yaratacağına inanıyorum.

Henüz çok yeni olmasına rağmen FotoKritik kitlesi tarafından sahiplenilmiş gözüken FotoKritik Market'te şu an için yaklaşık 70 kadar ürün listeleniyor. Tasarım olarak Nokta çizgisini hissettiren servisin fotoğrafçılık meraklıları için değerli bir nimet olacağı tartışılmaz.

Nokta'nın e-ticaret konusunda sıradaki adımının ne olacağını ya da bir sonraki basamakta hangi alanda olacağını bilemiyoruz. Ancak görünen o ki, şirket reklama dayalı gelir modellerine klasik iş modelleri ile de destek sağlamaya başlıyor ve haliyle pazardaki değerini artırıyor.

Yorumlar (4)
 1. Engin Engin

  bunda listeleme ücreti var sanırım http://www.fotokritik.com/yardim/yardim.php?id=81

 2. noktanin çok iyi reklamini yapiyorsunuz sanirim sponsor olmanin getirisi bu..yakinda kategorilere nokta ile ilgili bölüm açarsınız..birazda amatörlerede yar verseniz iyi olacak..

 3. Tayfun Akkus Tayfun Akkus

  Nokta daha ziyade etsy'yi sevmis gibime geldi benim de.

 4. 5Posta.com 5Posta.com

  Web de gezinen insanların birşeyi çok iyi bilmesi gerekiyor. Bu alemde tüm işler reklamla dönüyor. Hobi için açılan blogları/siteleri kastetmiyorum tabii ki. Webrazzi ve benzeri gibi siteleri sürekli güncelleyip, ayakta tutmak belli bir emek isteyen iş. Karşılığında da muhtemelen kazanılacak 3-5 kuruşa birileri bozuluyorsa biraz daha derine inip internetin nasıl bazı servisleri bedava ayağımıza getirdiğini görmek lazım.

  Esasında amatörlere bir hizmet vermiş bu haberi ile Webrazzi. Amatör bir fotoğrafçı isen, nasıl dünyanın parasını vermeden alet edavat edinebileceğine dair tüyo veriyor.

  Para kazanana kem gözle bakma zihniyetinin değişmesinin vakti geldi, geçiyor...