Türk blog komünitesi Bloxoo'ya taşınıyor
Bloglar

Türk blog komünitesi Bloxoo'ya taşınıyor

Bir süredir kurucu ortağı olduğum Blograzzi'deki gelişmeler hakkında açıklama yapmak için bekliyordum. Bugün itibariyle söz konusu açıklamaları yapmam için herhangi bir engel kalmadı.

Öncelikle bana en çok sorulan sorunun cevabıyla konuya gireyim.

Bloxoo nedir? Blograzzi ile ne ilgisi var?

Blograzzi artık yoluna Bloxoo olarak devam edecek ve benim Bloxoo'da bir ortaklığım bulunmuyor. Blograzzi'deki haklarımı yaptığımız anlaşma gereğince Inveon'a devrettim ve projeden ayrıldım. Blograzzi ismi ise "razzi" uzantılı isimlerin Webrazzi ve dolayısıyla benimle özdeşleşmiş olmasından dolayı bizde kaldı. Inveon artık Bloxoo'nun tek sahibidir ve yenilenmiş arayüzlerle, Bloxoo adıyla blogküredeki çalışmalarını sürdürecektir.

Inveon'la herhangi bir problemimiz olmadı ve son derece dertsiz bir şekilde Blograzzi projesindeki devir işlemlerini gerçekleştirdik. Bunu özellikle açıklama ihtiyacı duydum çünkü bu da oldukça fazla soruldu.

Önümüzdeki birkaç ay Blograzzi.com alan adı Bloxoo.com'a yönlendirilmiş olacak. Bunun sebebi ise hali hazırda Blograzzi.com'a üye olan 14916 kullanıcı ve toplamda 9933 olup 6752 tanesi sahiplenilmiş blogu mağdur etmemek. Herkesin ayağı ve sistemi Bloxoo.com'a alıştıktan sonra bu yönlendirme son bulacak ve Blograzzi.com alan adı açığa çıkacak.

Peki Blograzzi.com alan adı ne olacak? Yeni bir Blograzzi geliyor mu?

Bu da çok sorulan bir soru oldu şu son 2 haftada. Evet Blograzzi.com boş kalmayacak ve yeni bir Blograzzi gelecek!

Eski Blograzzi.com'un Haziran 2007'de açılışından itibaren geçen sürede Türkiye'deki blogküre ve blocular hakkında ciddi anlamda tecrübem oldu. Türk blogcuların, blog komünitesini hedefleyen servislerden çoğunlukla ne beklediğini, bu tür servislerde nelere dikkat edilmesi gerektiğini ve elbette blogküreyi nasıl değerlendirmemiz gerektiğini fazlasıyla öğrendim diyebilirim.

Buradan yola çıkarak bu tecrübeyi Blograzzi.com için tekrardan değerlendireceğimi rahatlıkla söyleyebilirim. Proje detaylarına şu an için girmem çok doğru olmayacaktır. Bunun sebebi de bir tek projeden değil birden fazla projeden bahsediyor olmam. Şu an için hangisi Blograzzi.com üzerinde çalışacak bilemiyoruz. Hatta belki ikisi birden bu alan adını kullanır gibi durumlar söz konusu.

Sonuçta tecrübeden dolayı bildiğimiz şu: Türk blogküresi için ne değer yaratır ve blogcular ne istiyor? Bunun uygulama şekli, markalama stratejisi ve konumlandırması ayrı bir konu. Şu günlerde ise bu tür bilinmezlerin detaylı analizini yapmakta olduğumuzdan, yanlış bir bilgi verip bunu Webrazzi'de kayda geçirmek çok doğru gelmiyor. Hatta riskli geliyor :)

Türkiye'nin en büyük blog komünitesindeki ortaklığımdan ayrılmış olmak biraz hüzün yaratsa da blog küre için hayata geçirmeyi planladığımız yeni Blograzzi(ler) için de heyecan duymuyor değilim. Hatta bu heyecan burukluğu bastırıyor diyebilirim.

Şimdi sözü fazla uzatmadan Blograzzi'de kayıtlı blogu olan herkesi, özellikle sahiplenme kodlarını değiştirmek üzere, Bloxoo'ya yönlendirmek istiyorum. Ne kadar hızlı Bloxoo'ya geçiş yapılırsa o kadar hızlı Blograzzi.com boşa çıkacak dersem çok ayıp olur mu? :)

Şaka bir yana bir kez daha kendi adıma Inveon'a ve Bloxoo'ya başarılar diliyorum. Inveon bu ülkede kendileriyle çalıştığımız süredeki tecrübeye istinaden rahatlıkla söyleyebilirim ki, Blograzzi gibi detaylı bir sistemi bu kadar kısa süre içinde hayata geçirebilecek ve ayakta tutabilecek sayılı şirketlerden biridir ve disiplinli çalışmaları ile kesinlikle yazılım sektöründe adından daha çok söz ettirecektir.

Inveon'a ve Blograzzi'de bize destek veren herkese teşekkürler.

Yorumlar (12)
 1. Rss_Ems Rss_Ems

  Arayüz güzelleşmiş,daha sağlam bir yönetim kurulursa Bloxoo'ya geçişte bir problem olmaz diye düşünüyorum.

  Asıl benim hoşuma giden blograzzi(ler) oldu.Bu projeyi en yakın zamanda hayata geçireceğinizden eminim.Başarılarınızı dilerim.

 2. İdris Cin İdris Cin

  Blog küremiz için hayırlı uğurlu olması dileğiyle.

 3. Mafiamax Mafiamax

  Maddi olarak karlı bir satış olduğunu düşündüğünüz için veyahut finansmana ihtiyacınız olduğu için satmış olabilirsiniz, ama benzer servis(ler)i kurmayı düşünürken onca veritabanını satmanız da garip geliyor.

  Umarım kurmayı düşündüğünüz yeni servis(ler) bir an önce hayata geçer ve başarılı olurlar.

 4. Inveon Inveon

  Türkiye'de Internet ve Web 2.0 komünitesinin nabzını tutan en önde gelen uzmanlardan biri olan Arda Kutsal'la birlikte gerçekleştirdiğimiz Blograzzi projesi boyunca tecrübelerinden faydalanma fırsatını edindik. Blogküre'ye değer kattığına inandığımız projelerimizi ayrı ayrı devam ettirme kararı almış olsak da, birçok noktada kendisinin değerli fikirlerine başvurmaya ve danışmanlığını almaya devam edeceğiz.

  Bu açıklamayı fırsat bilerek en başta Arda Kutsal'a ve ardından Blograzzi ve Bloxoo'yu destekleyen tüm blog yazarlarına en içten teşekkürlerimizi iletmek istiyoruz.

 5. Dilaver Şahin Dilaver Şahin

  Yol yakınken siz bu ismi bir daha değiştirin.Blograzzi gayet güzel bir isimdi.

  Bloxoo ne akılda kalıyor ne de birşey ifade ediyor.

 6. Domatessuyu Domatessuyu

  Inveon ile ne yaşadığınızı bilmiyorum ama blograzziyi kuran geliştiren sizsiniz ve ben bloxoo pek tutmadım hatta hiç tutmadım diyebilirim. İsim bir kere çok saçma Inveon gibi bir firma başka isim bulamadımı merak ediyorum. Ayrıca büyük bir şey olmalı ki bu projeden elinizi çektiniz bunuda merak ediyorum ve bu yazımda http://www.domatessuyu.com/bloxoo/ cevaplamanızı bekliyorum. Yeni blograzzi'yide merakla bekliyorum.

 7. Fikirsel Fikirsel

  Öncelikle hayırlı olsun.

  Yönlendirmeyi yaparken her bağlantıyı ana sayfaya göndermenizi tavsiye etmiyorum.

  Ziyaretçinin geldiği adresi alıp yeni sitedeki sayfa için bağlantı oluşturmak çok zor olmasa gerek.

  Kolay gelsin.

 8. Serkan Altuntaş Serkan Altuntaş

  Blograzzi'yi boşa düşürmek için tanınan zaman biraz az gibi geldi bana. En azından bir yıl kadar başka bir şey için kullanılmaması iyi olurdu.

 9. Junkchorn Junkchorn

  Blograzzi'ye pek ısınanamıştım. Hem geç kayıt olduğum için hem de yönetim kadrosunun yavaş çalışmasından dolayı pek sevmedim. Şimdi sadece isim ve üst kısımda olan değişiklik ile blooxo olarak devam ediyor yoluna ben yine çok ümitli değilim.

  Eğer yeni blograzzi.com'un üzerine düşülür, zamanında yapılan yanlışlar düzeltilir ise çok şeyler ortaya çıkabilir. Dört gözle bekliyorum.

 10. Ibrahim Ibrahim

  hayırlı olması dileğiyle.

 11. Evden Eve Nakliiyat Evden Eve Nakliiyat

  blog ların bukadar geliştiğini bilmiyordum teşşekürler

 12. Koray Topçu Koray Topçu

  ben mi yanlış görüyorum yoksa, bloxoo.com un dns adresleri değiştirilmiş mi? hack olayı mı var acaba?

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri