Türk blog komünitesi Bloxoo'ya taşınıyor

Türk blog komünitesi Bloxoo'ya taşınıyor

Bir süredir kurucu ortağı olduğum Blograzzi'deki gelişmeler hakkında açıklama yapmak için bekliyordum. Bugün itibariyle söz konusu açıklamaları yapmam için herhangi bir engel kalmadı.

Öncelikle bana en çok sorulan sorunun cevabıyla konuya gireyim.

Bloxoo nedir? Blograzzi ile ne ilgisi var?

Blograzzi artık yoluna Bloxoo olarak devam edecek ve benim Bloxoo'da bir ortaklığım bulunmuyor. Blograzzi'deki haklarımı yaptığımız anlaşma gereğince Inveon'a devrettim ve projeden ayrıldım. Blograzzi ismi ise "razzi" uzantılı isimlerin Webrazzi ve dolayısıyla benimle özdeşleşmiş olmasından dolayı bizde kaldı. Inveon artık Bloxoo'nun tek sahibidir ve yenilenmiş arayüzlerle, Bloxoo adıyla blogküredeki çalışmalarını sürdürecektir.

Inveon'la herhangi bir problemimiz olmadı ve son derece dertsiz bir şekilde Blograzzi projesindeki devir işlemlerini gerçekleştirdik. Bunu özellikle açıklama ihtiyacı duydum çünkü bu da oldukça fazla soruldu.

Önümüzdeki birkaç ay Blograzzi.com alan adı Bloxoo.com'a yönlendirilmiş olacak. Bunun sebebi ise hali hazırda Blograzzi.com'a üye olan 14916 kullanıcı ve toplamda 9933 olup 6752 tanesi sahiplenilmiş blogu mağdur etmemek. Herkesin ayağı ve sistemi Bloxoo.com'a alıştıktan sonra bu yönlendirme son bulacak ve Blograzzi.com alan adı açığa çıkacak.

Peki Blograzzi.com alan adı ne olacak? Yeni bir Blograzzi geliyor mu?

Bu da çok sorulan bir soru oldu şu son 2 haftada. Evet Blograzzi.com boş kalmayacak ve yeni bir Blograzzi gelecek!

Eski Blograzzi.com'un Haziran 2007'de açılışından itibaren geçen sürede Türkiye'deki blogküre ve blocular hakkında ciddi anlamda tecrübem oldu. Türk blogcuların, blog komünitesini hedefleyen servislerden çoğunlukla ne beklediğini, bu tür servislerde nelere dikkat edilmesi gerektiğini ve elbette blogküreyi nasıl değerlendirmemiz gerektiğini fazlasıyla öğrendim diyebilirim.

Buradan yola çıkarak bu tecrübeyi Blograzzi.com için tekrardan değerlendireceğimi rahatlıkla söyleyebilirim. Proje detaylarına şu an için girmem çok doğru olmayacaktır. Bunun sebebi de bir tek projeden değil birden fazla projeden bahsediyor olmam. Şu an için hangisi Blograzzi.com üzerinde çalışacak bilemiyoruz. Hatta belki ikisi birden bu alan adını kullanır gibi durumlar söz konusu.

Sonuçta tecrübeden dolayı bildiğimiz şu: Türk blogküresi için ne değer yaratır ve blogcular ne istiyor? Bunun uygulama şekli, markalama stratejisi ve konumlandırması ayrı bir konu. Şu günlerde ise bu tür bilinmezlerin detaylı analizini yapmakta olduğumuzdan, yanlış bir bilgi verip bunu Webrazzi'de kayda geçirmek çok doğru gelmiyor. Hatta riskli geliyor :)

Türkiye'nin en büyük blog komünitesindeki ortaklığımdan ayrılmış olmak biraz hüzün yaratsa da blog küre için hayata geçirmeyi planladığımız yeni Blograzzi(ler) için de heyecan duymuyor değilim. Hatta bu heyecan burukluğu bastırıyor diyebilirim.

Şimdi sözü fazla uzatmadan Blograzzi'de kayıtlı blogu olan herkesi, özellikle sahiplenme kodlarını değiştirmek üzere, Bloxoo'ya yönlendirmek istiyorum. Ne kadar hızlı Bloxoo'ya geçiş yapılırsa o kadar hızlı Blograzzi.com boşa çıkacak dersem çok ayıp olur mu? :)

Şaka bir yana bir kez daha kendi adıma Inveon'a ve Bloxoo'ya başarılar diliyorum. Inveon bu ülkede kendileriyle çalıştığımız süredeki tecrübeye istinaden rahatlıkla söyleyebilirim ki, Blograzzi gibi detaylı bir sistemi bu kadar kısa süre içinde hayata geçirebilecek ve ayakta tutabilecek sayılı şirketlerden biridir ve disiplinli çalışmaları ile kesinlikle yazılım sektöründe adından daha çok söz ettirecektir.

Inveon'a ve Blograzzi'de bize destek veren herkese teşekkürler.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.