El emeği göz nuru ürünler Pasaj.com'da
E-Ticaret

El emeği göz nuru ürünler Pasaj.com'da

Nokta'nın çiçeği burnunda girişimi Pasaj.com kullanıcıların yarattıkları el işi ürünlerin satıldığı yeni bir e-ticaret servisi olarak yayına girdi.

Dünyada özellikle Amerika'da oldukça popüler olan Etsy.com'un modelinde çalışan Pasaj.com özellikle hizmet verdiği coğrafyada kullanıcıların kendi ürettikleri ürünleri eBay'de satmak yerine tercih ettikleri bir mecra konumuna gelmiş ve bu sebeple oldukça dikkat çekmişti. Hatta aldığı $31.6 milyon seviyesindeki yatırım ile de bu dikkati çektiğini ispatlamıştı.

Nokta'nın e-ticaret alanındaki ilk girişimi olma özelliğini de taşıyan Pasaj.com'da şu an için 30'a yakın ürün var. Henüz test aşamasında olan ve yayın süresi saatlerle ölçülen servisin örgü, dantel, mücevher, kağıt işleri, mumlar, işleme ve patchwork gibi birçok ürün kategorisi bulunuyor.

Türk internet kullanıcılarının özellikle bayanlar tarafından tercih edilen el işi içeriğine olan ilgisi, ülkemizde birçok şehirde dikkatinizi çekebileceğini düşündüğüm el işi ürün tezgahları ve elbette bu tür içeriğe sahip önemli sayıda blogu bünyesinde barındıran Blogcu.com'un Nokta bünyesinde yer alması değerlendirildiğinde Pasaj.com'un yakın zamanda son derece önemli bir seviyeye geleceğini tahmin etmek zor olmuyor.

Kısaca Pasaj.com sisteminden de bahsetmem gerekirse. Servise üye olan kullanıcılar eğer ürün satmayı istiyorlarsa kendi pasajlarını açıyorlar ve ürünlerini listelemeye başlıyorlar. Pasaj.com kullanıcıların yapacakları satışlardan sadece satış sonrasında %10 komisyon alıyor ve listeleme için ek bir ücret talep etmiyor. Söz konusu %10'luk komisyonun da %6-7 kadarlık kısmı Pasaj.com hesabına geçiyor ve geri kalanı vergi ve banka masrafları olarak dışarıya ödeniyor.

Türkiye'de uzun süredir ihtiyaç olduğunu düşündüğüm bu modelin Nokta tarafından başarılı bir uygulama ile hayata geçirilmiş olmasına memnun olduğumu söylemek isterim. Ayrıca şu anda ürünün test aşamasında olduğunu da tekrar belirtmem yerinde olacaktır. Henüz çok sıcak olan açılışla ilgili gelişmeleri öğrendikçe detayları paylaşmaya devam edeceğiz.

Yorumlar (17)
 1. Engin Engin

  Geçen sene tam bu zamanlar bu işi yapmak için araştırma yapmıştım. Ama siteyi yazdırmak için gerekli yatırımı bulamadığımdan olmamıştı. Demek yapsaydık şimdi noktaya satardık :P

 2. Engin Engin

  birde sergistan.com var

 3. Ender Ender

  :) abimle birlikte biz bu işi Türkiyede ilk düşüneniz belkide etsy.com da yoktu hatta 1999 girişimcilik dersi projemdi sadece bunu webe aktarmak gerekti. 4 yerden projeyi anlatmadan teklif aldık 30.000$- 60.0000$ arası teklif vermişlerdi. tabi bizim düşündüklerimiz pasaj'ın versiyon 3 olcak hali diyelim. Proje sadece kağıt üzerinde kaldı tabi... etsy benzeri Türkiyede şarttı ilk yapanda sergistan.com dur :)

  Sayın Arda Kutsal kaz gelmeyecek yerden tavuğunu esirgemen dileğiyle:)

 4. Sergistan Sergistan

  “El emeğinin paylaşıldığı ilk ve tek adres” sloganı yalandır. Türkiye’de bunu yapan ilk ve düne kadar tek adres amatör bir girişimle kurulmuş sergistan.com’dur.

  Ve Sergistan, açıldığı ilk gün virgul.com reklam yayıncılığına başvurduğu için pişmandır.

  Sergistan.

 5. yaklaşık 10 yıldır internet sektöründe hatırı sayılır işler yaptım.Ancak bu kopyacılık, taklitcilik işinden bir türlü kurtulamdık.Üretemeyen kabızlığın aklına ilk gelen Orjinalin rengini virgülünü değiştirerek benim demek. hadi işveren parayı basan sindiriyor ama bunu birfiil kodlayan, yazan tablosunu açan adam nasıl sindiriyor anlamıyorum.

  Sendikamı kuralım, bakanlık mı açalım bunu engellemek için.

  Sergistan hislerini anlıyorum, kınıyorum, daha da bişey diyemiyorum.

 6. Melis Soylu Melis Soylu

  Nokta'nın diğer siteleri gibi (izlesene.com, sinemalar.com, ...) Pasaj.com'da bence çok başarılı bir çalışma olmuş. Nokta ailesini gönülden tebrik ederim. Evde annemin yaptığı onlarca el emeği işler vardı, artık onları rahatlıkla satabileceğim bir sitenin çıkması çok heyecan verici :)

 7. neden tasarım ebay'e benzetilmiş merak ediyorum...

 8. Pasaj.com Pasaj.com

  Herkese Merhaba,

  Yeni projemiz ile ilgili yorumlarınız için öncelikle hepinize çok teşekkür ederiz. Umarız Pasaj.com herkes için ihtiyaca cevap veren, anlamlı bir site olur. Yorumlarda bahsi geçen gerekli düzenlemeleri yaptık. Sergistan ekibine gerekli uyarıları için teşekkür eder, başarılar dileriz.

  Sevgiler,

  Ergin Tekinbaş

  Pasaj.com Proje Yöneticisi

 9. Taci Yalçın Taci Yalçın

  Bazı projelerde, projenin sağlıklı şekilde yürümesi için düzenli kullanıcı akışına ihtiyaç vardır. Yani bu tarz projelerde kullanıcı ve proje türü gereği ürün sayısı yeterli düzeyde değilse, o proje sağlıklı ve düzgün şekilde yürümez, herhangi bir ivme kaydedemez. Pasaj.com gibi projeler de bahsettiğim tarzda projeler. Nokta AŞ, elinde milyonlarca kullanıcı barındıran büyük bir ağa sahip. Yani yeni açtığı projelerine kullanıcı akışını sağlayabilecek büyüklükte. Bu yüzden bahsettiğim tarzda projeler yapmalarında hiçbir sakınca görmüyorum. Eleştirmeden önce, biraz düşünmek gerek diye düşünüyorum.

  Sergistan'a geleyim. İnternetle uzun yıllardır içli dışlı biri olmama rağmen (hem profesyonel, hem de son kullanıcı olarak) adını ilk defa duyuyorum. Akla ilk gelen şey ''yeterli tanıtımın yapılamadığı'' yönünde olacaktır. Fakat az önce de bahsettiğim gibi, bazı projeler tanıtımla, reklamla değil; belirli bir kullanıcı sirkülasyonuyla yürür temel olarak. Sergistan'ın böyle bir potansiyeli olmadığı için; haliyle proje de kendini gösterememiş; en azından ben duymamışım diye düşünüyorum.

  Nokta ailesini, kendi kimliklerine uygun projeler yaptıkları için de tebrik ediyorum. Her ne kadar çoğu zaman bazı işlerini ve tutumlarını eleştirsem de, temelde çok sağlam ve vizyoner bir şirkettir. Bunu da açıkça söyleyebilirim.

  Pasaj.com proje yöneticisi Ergin Bey'in de buraya gelip, yanlışlığı düzeltmesini ve sitedeki ''ilk ve tek adres'' ifadesini kaldırmasını takdir ediyorum. Her iki projeye de başarılar dilerim.

 10. Murat Murat

  "Sergistan ekibine gerekli uyarıları için teşekkür eder, başarılar dileriz."

  Neyine teşekkür ediyorsunuz? Projeyi hayata geçirip beyninizde "kopyala bunu" kıvılcımları çaktırttığı için mi? İyi ki sitelerimi virgüle eklemiyorum.

  @Arda Kutsal: Sponsorlarının her yaptığını büyük bir olaymış gibi yazmanın Türkçede binbir türlü deyişe denk düştüğünü ve bunların %95inin argo olduğunu hatırlatmak isterim.

 11. Annem durmadan birşeyler örüp ona buna hediye ediyor. Kız arkadaşımın 15-20'şer tane atkısı, şalı kazağı vardır bu sebepten.

  Az önce hesap açtım, anneme de söyledim "şöyle güzellerinden, moda olanlarından 5-6 tane atkı şal ör" dedim.

  55 yaşında kadın, bakarsın satılır mutlu olur.

 12. Nuri Yüksel Nuri Yüksel

  Site bence çok güzel olmuş. Bir açığı kapatıyor. Özellikle bayanlar için çok iyi bir gelişme.

 13. Hatice Türkdal Hatice Türkdal

  biz, eskişehir büyükşehir belediyesinin her ev bir atölye projesikapsamında başlamış kurslara devam eden kursiyerleriz yaptığımız ürünleri değerlendirmek için kendi pazarımızı yaratmak zorundayız araştırma yaparken tesadüf PSAJ'ı duyduk ben bikaç arkadaşımın ve kendi yaptığım ürünleri PASAJ'da satışa sundum umarım ürün sayısı yeterli olur ve proje sağlıklı düzgün yürür ve ivme kazanır

 14. Leyla Horozal Leyla Horozal

  süper sitenizi harika buldum hepinizi kutluyorum başarılar diliyorum

 15. Tuna Alpaslan Tuna Alpaslan

  Gerçekten güzel bir girişim yaptığım el işlerini (dekoratif yastıklar, örtüler vb.)Kendim pazalayamadım. Çok üzülüyorum.Benim gibi düşünen çok kişinin olduğunu tahmin ediyorum.O yüzden sizleri kutlarım.İmkan verilirse birçok ev hanımı üretici konumunda olur.Teşekkürederim.

 16. Pasaj'in Turkiye de ozellikle ETsy'i ornek alarak siteyi kurmasi bir harika. Reklam olarak Derya Baykal'i dusunmesi ise muthis. Tebrik ediyorum.

  Umarim fiyatlarini bir sure sonra arttirmayi dusunmez. Gittigidiyor popularitesine ulaşmasini bekliyoruz ama lutfen fiyatlar bu sekilde kalsin.

 17. Ilkbahar Ilkbahar

  sergistan da patlamıııış pasaj da patlamış hey gidi günler olmuş