El emeği göz nuru ürünler Pasaj.com'da

El emeği göz nuru ürünler Pasaj.com'da

Nokta'nın çiçeği burnunda girişimi Pasaj.com kullanıcıların yarattıkları el işi ürünlerin satıldığı yeni bir e-ticaret servisi olarak yayına girdi.

Dünyada özellikle Amerika'da oldukça popüler olan Etsy.com'un modelinde çalışan Pasaj.com özellikle hizmet verdiği coğrafyada kullanıcıların kendi ürettikleri ürünleri eBay'de satmak yerine tercih ettikleri bir mecra konumuna gelmiş ve bu sebeple oldukça dikkat çekmişti. Hatta aldığı $31.6 milyon seviyesindeki yatırım ile de bu dikkati çektiğini ispatlamıştı.

Nokta'nın e-ticaret alanındaki ilk girişimi olma özelliğini de taşıyan Pasaj.com'da şu an için 30'a yakın ürün var. Henüz test aşamasında olan ve yayın süresi saatlerle ölçülen servisin örgü, dantel, mücevher, kağıt işleri, mumlar, işleme ve patchwork gibi birçok ürün kategorisi bulunuyor.

Türk internet kullanıcılarının özellikle bayanlar tarafından tercih edilen el işi içeriğine olan ilgisi, ülkemizde birçok şehirde dikkatinizi çekebileceğini düşündüğüm el işi ürün tezgahları ve elbette bu tür içeriğe sahip önemli sayıda blogu bünyesinde barındıran Blogcu.com'un Nokta bünyesinde yer alması değerlendirildiğinde Pasaj.com'un yakın zamanda son derece önemli bir seviyeye geleceğini tahmin etmek zor olmuyor.

Kısaca Pasaj.com sisteminden de bahsetmem gerekirse. Servise üye olan kullanıcılar eğer ürün satmayı istiyorlarsa kendi pasajlarını açıyorlar ve ürünlerini listelemeye başlıyorlar. Pasaj.com kullanıcıların yapacakları satışlardan sadece satış sonrasında %10 komisyon alıyor ve listeleme için ek bir ücret talep etmiyor. Söz konusu %10'luk komisyonun da %6-7 kadarlık kısmı Pasaj.com hesabına geçiyor ve geri kalanı vergi ve banka masrafları olarak dışarıya ödeniyor.

Türkiye'de uzun süredir ihtiyaç olduğunu düşündüğüm bu modelin Nokta tarafından başarılı bir uygulama ile hayata geçirilmiş olmasına memnun olduğumu söylemek isterim. Ayrıca şu anda ürünün test aşamasında olduğunu da tekrar belirtmem yerinde olacaktır. Henüz çok sıcak olan açılışla ilgili gelişmeleri öğrendikçe detayları paylaşmaya devam edeceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.