Facebook 2008 değerlendirmesi ve artan Türk popülasyonu

Facebook 2008 değerlendirmesi ve artan Türk popülasyonu

Facebook şüphesiz geçen yılın en yükselen değeriydi. Toplam aktif üye sayısının 150 milyona ulaştığı geçen hafta şirket blogundan Mark Zuckerberg tarafından duyuruldu. 140 milyondan 150 milyon üyeye ulaştığı zaman aralığını göz önüne alacak olursak hergün 450 bin yeni kullanıcı kayıt olmuş demektir ki bu ciddi bir rakam. Son durumda Facebook'un nüfusu 150 milyon oldu ve bu sayıyla eğer Facebook bir ülke olsaydı dünyanın 8. en büyük nüfusa sahip ülkesi olacaktı diyebiliriz.

Facebook'ta böyle bir büyüme olurken özellikle Amerika'daki en büyük rakibi MySpace'in gerilemesini hemen her istatistikte görmek mümkün. Compete'in verilerine göre Aralık 2008'de Facebook ziyaretçi sayısında MySpace'i yakalamış. Facebook'un Amerika'daki büyümesi aylık %3.8 iken MySpace'in büyüme oranı %0.8'de kalıyor. Bu istatistiğe dayanacak olursak Facebook Myspace'in Amerikadaki üye sayısını 2010 yılında yakalayacak. Şu anda Amerikan Facebook üye sayısı 42 milyon civarlarında. Yıllık üye sayısındaki artışı baz alacak olursak Facebook'ta %57'lik bir büyüme varken, MySpace'te bu oran %10 olarak gözüküyor.

Bir diğer dikkat çekici bilgi ise 150 milyon Facebook kullanıcısından 20 milyon kadarının mobil cihazlarla siteyi kullanmaları ki bu kullanıcıların diğer kullanıcılardan %50 daha aktif olduğu söylenmiş Facebook COO'su Sherly Sandberg tarafından. Mobil cihazlardan internet kullanımının 2009'da hızlanarak artacağının bir başka göstergesi olarak kabul edilebilir bu bilgi.

Türkiye Facebook'taki 4. en büyük popülasyon olarak Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Kanadanın arkasından geliyor. Türkiye'den kullanıcı sayısı 8 milyonu geçmiş durumda. Facebook'taki Türk üye sayısı geçmişten gelen lineer yükselişine devam ediyor. 8 milyon kullanıcıyla Facebook'un Türkiye penetrasyonu % 10'a ulaşmış. (İnternet kullanıcısı bazında penetrasyon hesabı yapacak olursak bu değer %31 civarında çıkacaktır.) Diğer taraftan Facebook'ta 830 civarında Türkçe uygulama bulunuyor. Bu uygulamaların büyük bölümünü il, meslek ve üniversitelere özel uygulamalar oluşturuyor. Kişisel tahminine göre özgün uygulama sayısı 400 civarındadır.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.