Facebook 2008 değerlendirmesi ve artan Türk popülasyonu
Analiz

Facebook 2008 değerlendirmesi ve artan Türk popülasyonu

Facebook şüphesiz geçen yılın en yükselen değeriydi. Toplam aktif üye sayısının 150 milyona ulaştığı geçen hafta şirket blogundan Mark Zuckerberg tarafından duyuruldu. 140 milyondan 150 milyon üyeye ulaştığı zaman aralığını göz önüne alacak olursak hergün 450 bin yeni kullanıcı kayıt olmuş demektir ki bu ciddi bir rakam. Son durumda Facebook'un nüfusu 150 milyon oldu ve bu sayıyla eğer Facebook bir ülke olsaydı dünyanın 8. en büyük nüfusa sahip ülkesi olacaktı diyebiliriz.

Facebook'ta böyle bir büyüme olurken özellikle Amerika'daki en büyük rakibi MySpace'in gerilemesini hemen her istatistikte görmek mümkün. Compete'in verilerine göre Aralık 2008'de Facebook ziyaretçi sayısında MySpace'i yakalamış. Facebook'un Amerika'daki büyümesi aylık %3.8 iken MySpace'in büyüme oranı %0.8'de kalıyor. Bu istatistiğe dayanacak olursak Facebook Myspace'in Amerikadaki üye sayısını 2010 yılında yakalayacak. Şu anda Amerikan Facebook üye sayısı 42 milyon civarlarında. Yıllık üye sayısındaki artışı baz alacak olursak Facebook'ta %57'lik bir büyüme varken, MySpace'te bu oran %10 olarak gözüküyor.

Bir diğer dikkat çekici bilgi ise 150 milyon Facebook kullanıcısından 20 milyon kadarının mobil cihazlarla siteyi kullanmaları ki bu kullanıcıların diğer kullanıcılardan %50 daha aktif olduğu söylenmiş Facebook COO'su Sherly Sandberg tarafından. Mobil cihazlardan internet kullanımının 2009'da hızlanarak artacağının bir başka göstergesi olarak kabul edilebilir bu bilgi.

Türkiye Facebook'taki 4. en büyük popülasyon olarak Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Kanadanın arkasından geliyor. Türkiye'den kullanıcı sayısı 8 milyonu geçmiş durumda. Facebook'taki Türk üye sayısı geçmişten gelen lineer yükselişine devam ediyor. 8 milyon kullanıcıyla Facebook'un Türkiye penetrasyonu % 10'a ulaşmış. (İnternet kullanıcısı bazında penetrasyon hesabı yapacak olursak bu değer %31 civarında çıkacaktır.) Diğer taraftan Facebook'ta 830 civarında Türkçe uygulama bulunuyor. Bu uygulamaların büyük bölümünü il, meslek ve üniversitelere özel uygulamalar oluşturuyor. Kişisel tahminine göre özgün uygulama sayısı 400 civarındadır.

Yorumlar (7)
 1. Junkchorn Junkchorn

  Türkiye'de facebook kullanıcı sayısının bu kadar artmasında ki en büyük sebep Türkçe olmasıdır!

  Birçok tanıdığım "Türkçe değil kardeşim, ne halt edeyim orada diyordu!" Şimdi her biri oradan ayrılmıyor.

  %51 Üniversite öğrencisi olduğuna açıkcası inanasım gelmiyor çünkü o kadar saçma gruplara katılıyorlar ki... Demek ki sorun üniversiteye girme mantığında..

  Teşekkürler.

 2. Tunç Tunç

  Arkadaşlar, lütfen grafikte de kullanılan şu "bay, bayan" yanlışından vazgeçelim.

  Bay ve Bayan "Bay Ahmet", "Bayan Ayşe" şeklinde kullanılır. Bir cinsiyet ifade etmek için kullanılmaz.

  Bunun için tüm dünyada kullanılan "Erkek/Kadın" tercih edilmeli.

  Ama yok, biz "kız-kadın" konusundaki tuhaf takıntımızdan dolayı "kadın" diyemiyoruz, "bayan" gibi saçma bir kelimeyi kullanıyoruz.

  Eğer "kadın"ın nazik şeklini istiyorsanız, o da "hanım"dır. İngilizce tercümesi "Lady".

  Ama hiçbir yabancı grafikte "lady" kullanılmaz, "female" veya "women" kullanılır. Kimse de "aaa bunlar kız mı kadın mı ekikiki" diye yadırgamaz.

  Hakkı Devrim'lik yaptım ama en azından webrazzi'de bunu görmek istemezdim.

 3. Fikirsel Fikirsel

  Facebook'un başarısını en iyi bu yazı anlatır herhalde.

 4. Uğur Samsa Uğur Samsa

  Güzel bir yazı olmuş, teşekkürler. Eğitim grafiğinde eksik mi var acaba diye düşündüm. Hiç ortaokul ya da ilkokul mezunu üye değilmiş gibi Facebook'a. Belki de yanlış bilgi vermişlerdir ya da liseden daha düşük bir okuldan mezun olanlar eğitim bilgilerini girmemiş olabilirler.

 5. @Uğur Samsa: Facebookun sağladığı verilerde sadece lise, üniversite ve üniversite mezunu olduğu için böyle bir grafik ortaya çıkabildi.

 6. Serhad B Serhad B

  Türk kullanıcılarla ilgili istatistiklerin kaynağı nedir acaba?

 7. merhaba, bu yazı oldukça güzel olmuş ancak Türkiyedeki Facebook kullanıcı istatistikleri kaynağı yazılmamış.

  acaba yazar bu konuda bir bilgi verebilirmi.

  o garfikler nereden temin edilmiş*