YouTube'da sessiz video dönemi başladı
Genel

YouTube'da sessiz video dönemi başladı

YouTube telif hakkı ihlallerini engellemek için yeni bir uygulamayı test etmeye başladı. Yeni yöntem ile YouTube, telif hakkına aykırı bir şekilde kullanılan müzikleri içeren videoları siteden çıkarmak yerine sesini kapatıyor. İnsanın ilk duyduğunda inanası gelmiyor ama bu uygulama ile YouTube onlarca sessiz video ile dolmaya başladı bile. Bu şekilde sesi kapatılan videoların altında şöyle bir uyarı mesajı yayınlanıyor.

Mesaj şöyle diyor: "Bu videoda kullanılan müzik için telif hakkı sahiplerinden izin alınmamıştır. Bu sebepten ses hizmet dışı bırakılmıştır."

Fakat işin anlamsız tarafı kullanıcılar tarafından yaratılan videolarda da bu uygulamanın test edilmesi. Yani bu uygulama ile artık kullanıcılar kendi videolarında telif hakkını almadıkları müzikleri kullanamayacaklar.

Tahmin edildiği üzere, YouTube lisanssız müzikleri tespit eden bir yazılım hayata geçirmiş ve lisanssız müziklerin olduğu tüm videoların sesi otomatik olarak kısılıyor. Yasal açıdan bakıldığında bu uygulama doğru bile olsa, bunu sadece müzik klipleri için uygulamak yerine, kullanıcılar tarafından yaratılan videolarda da uygulamanın çok tepki çekeceğini ve YouTube'a zarar vereceğini düşünüyorum.

Sizler bu uygulama için neler düşünüyorsunuz?

Yorumlar (6)
 1. Tomtom Tomtom

  Huseyin:

  Amerikadaki telif yasalarina gore bu sekilde yapmalari mecburi. Muzigin arka planda olmasi veya baska biri tarafindan calinmasi durumu degistirmiyor.

  Videoyu oldugu gibi kaldirmak yerine en azindan kullanicinin videosunu korumak ve Telif yasalarinin bu yonunun ne kadar sacma oldugunu gostermek acisindan sadece sesi kaldirmislar.. Tatsiz bir durum ama yapabilecekleri baska bir sey yok.

  Bu tur bir seyi isteyerek ve gonullu olarak yaptiklarini mi dusunuyorsunuz?

 2. Deniz Oktar Deniz Oktar

  Gecen hafta benim bir videomu arka planındaki muzik copyrighted diye kaldirdilar. Bu uygulama bana denk gelmedi sanıyorum. Çok saçma bir uygulama, bir çok amatör çekim ve kısa film arka planında şarkı bulunduruyor. Türkiye de en bildiğimiz bana kitap al, sütü seven kamyoncu vs.. gibi videolar da sessiz anlamsız duruma düşüyorlar. Youtube garip bir döneme girdi, bir kullanıcısı olarak memnun degilim acikcasi 1 senedir duran videomu sildikleri için.

 3. Tolga Tolga

  Açıkçası youtube'nin yaptığı bu uygulamayı destekliyorum ama kulanıcıların yarattığı videoları etikelemesi kötü olmuş buna bir şekilde çözüm bulmaları lazım yoksa youtube ziyaretçi kaybedecektir.

 4. Hüseyin Erkmen Hüseyin Erkmen

  Liberal-Komünist bir tutum içerisine giriyorlar. Fakat bu onlara ne kadar, hala kar yapmayı becerememiş bir uygulama olan youtube pazar payını artıran rakipleri karşısında saçma bir tavır almış oluyor.

 5. youtube'da bu tarz benim videolarında ses kapatılıyor. Bence çok saçma.Tv'de de duyuyoruz sonuçta.

 6. arkadas sesılerı mp3 convert den cevırdıgınız zaman muzıklerı bulabılırsınız ben oyle yapıyorum ama vıdeolarınız varsa ve baskaları ızlıyorsa o da ayrı konu