YouTube'da sessiz video dönemi başladı

YouTube'da sessiz video dönemi başladı

YouTube telif hakkı ihlallerini engellemek için yeni bir uygulamayı test etmeye başladı. Yeni yöntem ile YouTube, telif hakkına aykırı bir şekilde kullanılan müzikleri içeren videoları siteden çıkarmak yerine sesini kapatıyor. İnsanın ilk duyduğunda inanası gelmiyor ama bu uygulama ile YouTube onlarca sessiz video ile dolmaya başladı bile. Bu şekilde sesi kapatılan videoların altında şöyle bir uyarı mesajı yayınlanıyor.

Mesaj şöyle diyor: "Bu videoda kullanılan müzik için telif hakkı sahiplerinden izin alınmamıştır. Bu sebepten ses hizmet dışı bırakılmıştır."

Fakat işin anlamsız tarafı kullanıcılar tarafından yaratılan videolarda da bu uygulamanın test edilmesi. Yani bu uygulama ile artık kullanıcılar kendi videolarında telif hakkını almadıkları müzikleri kullanamayacaklar.

Tahmin edildiği üzere, YouTube lisanssız müzikleri tespit eden bir yazılım hayata geçirmiş ve lisanssız müziklerin olduğu tüm videoların sesi otomatik olarak kısılıyor. Yasal açıdan bakıldığında bu uygulama doğru bile olsa, bunu sadece müzik klipleri için uygulamak yerine, kullanıcılar tarafından yaratılan videolarda da uygulamanın çok tepki çekeceğini ve YouTube'a zarar vereceğini düşünüyorum.

Sizler bu uygulama için neler düşünüyorsunuz?

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.