Google uygulamaları için bayi programı açıldı

Google uygulamaları için bayi programı açıldı

Google'ın e-posta, video, wiki, döküman paylaşımı gibi uygulamalarının birarada bulunduğu Google Apps paketinin premium satışları için başlattığı Google Apps Authorized Reseller Program başvuruları alınmaya başlandı.

Google'ın sağladığı ve ülkemizde de yoğun olarak kullanılan uygulamalara 1 milyondan fazla şirket hali hazırda kayıtlıymış. Aynı zamanda günde 3000 yeni şirket de bu servislerden faydalanmak için sisteme katılmaya devam ediyormuş.

Henüz Google Apps hakkında bilgi sahibi olmayan okuyucularımız için kısaca özetlemem gerekirse, google.com/a adresinden inceleyebileceğiniz uygulamaları kendi alan adınız üzerinde çalıştırabilir ve ister ücretsiz, ister ücretli olarak farklı paket avantajları ile kullanabilirsiniz.

Genellikle küçük işletmeler için ücretsiz paketin yeterli olduğu Google Apps kapsamında şirketinize özel kişiselleştirilmiş logo alanıyla Gmail keyfini yaşamanız ve Google'ın yakından tanıdığınız döküman paylaşımı gibi değerli hizmetlerini kullanmanız mümkün.

Tekrar Google'ın yeni hizmetine dönecek olursam, burada amaç tahmin edeceğiniz gibi Google'ın sağladığı hizmetlerin premium paketlerini satacak bayiler yaratmak. Zaten donanımsal olarak sorunsuz, sistem olarak da kullanım kolaylığı sağlayan arayüzlere sahip bu uygulamaların şirketlere katacağı değer ortada. Buna ek olarak bu uygulamalar üzerinde uzmanlaşmış satış ve pazarlama ekiplerinin de ekosisteme dahil olmasıyla hem Google, hem bayi, hem de müşteri tarafında önemli bir değer yaratılmak isteniyor.

Premium paketler üzerinden bayilere indirim sağlanarak pay verilmesi modellenen sistemde müşterileri ile bayiler arasına hiçbir üçüncü parti dahil edilmiyor. Google ise sadece bayileri ile fatura işlemlerini yürütüyor. Yani, bayi müşterisine fatura kesiyor, Google bayiye şeklinde bir döngü yaratılıyor.

Google AdWords için zamanında başlattığı benzer uygulama ile birçok şirkete gelir kanalı yaratmıştı, Google Apps ile de çok daha üst düzeyde bir avantajı özellikle KOBİ'ler seviyesinde sağladığını düşünüyorum.

Başvuruların başladığını yazımın başında belirtmiştim. Eğer ilgili olan şirketler varsa bence zaman kaybetmeden bu program içinde yerlerini almalılardır.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.