Google uygulamaları için bayi programı açıldı
Fırsatlar

Google uygulamaları için bayi programı açıldı

Google'ın e-posta, video, wiki, döküman paylaşımı gibi uygulamalarının birarada bulunduğu Google Apps paketinin premium satışları için başlattığı Google Apps Authorized Reseller Program başvuruları alınmaya başlandı.

Google'ın sağladığı ve ülkemizde de yoğun olarak kullanılan uygulamalara 1 milyondan fazla şirket hali hazırda kayıtlıymış. Aynı zamanda günde 3000 yeni şirket de bu servislerden faydalanmak için sisteme katılmaya devam ediyormuş.

Henüz Google Apps hakkında bilgi sahibi olmayan okuyucularımız için kısaca özetlemem gerekirse, google.com/a adresinden inceleyebileceğiniz uygulamaları kendi alan adınız üzerinde çalıştırabilir ve ister ücretsiz, ister ücretli olarak farklı paket avantajları ile kullanabilirsiniz.

Genellikle küçük işletmeler için ücretsiz paketin yeterli olduğu Google Apps kapsamında şirketinize özel kişiselleştirilmiş logo alanıyla Gmail keyfini yaşamanız ve Google'ın yakından tanıdığınız döküman paylaşımı gibi değerli hizmetlerini kullanmanız mümkün.

Tekrar Google'ın yeni hizmetine dönecek olursam, burada amaç tahmin edeceğiniz gibi Google'ın sağladığı hizmetlerin premium paketlerini satacak bayiler yaratmak. Zaten donanımsal olarak sorunsuz, sistem olarak da kullanım kolaylığı sağlayan arayüzlere sahip bu uygulamaların şirketlere katacağı değer ortada. Buna ek olarak bu uygulamalar üzerinde uzmanlaşmış satış ve pazarlama ekiplerinin de ekosisteme dahil olmasıyla hem Google, hem bayi, hem de müşteri tarafında önemli bir değer yaratılmak isteniyor.

Premium paketler üzerinden bayilere indirim sağlanarak pay verilmesi modellenen sistemde müşterileri ile bayiler arasına hiçbir üçüncü parti dahil edilmiyor. Google ise sadece bayileri ile fatura işlemlerini yürütüyor. Yani, bayi müşterisine fatura kesiyor, Google bayiye şeklinde bir döngü yaratılıyor.

Google AdWords için zamanında başlattığı benzer uygulama ile birçok şirkete gelir kanalı yaratmıştı, Google Apps ile de çok daha üst düzeyde bir avantajı özellikle KOBİ'ler seviyesinde sağladığını düşünüyorum.

Başvuruların başladığını yazımın başında belirtmiştim. Eğer ilgili olan şirketler varsa bence zaman kaybetmeden bu program içinde yerlerini almalılardır.

Yorumlar (1)
  1. Hüseyin Taşdemir Hüseyin Taşdemir

    Ben çalıştığım firmaya Google APPS hizmetinden faydalanmasını tavsiye etmiştim. Maillerinde sürekli çıkan sorunlardan dolayı gmail alt yapısını kullanmalarını il dışına çıkan 10 - 15 elaman ile Google dökümanlar ve takvim hizmetlerinden yararlanma konusunda birkaç eğitim verdim ama açıkcası ilk başlarda kullanım kolaylıgı gibi nedenlerle sıcak bakılsada kullanmaya devam etmek istemediler. Bilmiyorum bunun Türkiye için satışı ne kadar başarılı olur. Açıkcası ülkemiz açısından bir pazar oluşabileceği kanaatinde değilim ama özellikle ingiltere kore gibi ülkelerde google apps hizmetinin çok fazla kullanıldığını biliyorum