Bloglara Facebook Connect geldi

Profil taşınabilirliğinde Facebook Connect'in önde olacağı birçokları gibi benim de tahminim. Facebook Connect'in buradaki en büyük zaafı ise basit kullanıcı için entegrasyonunun zorluğu. Bu sorunun aşılması için Facebook birkaç gün önce "8 dakikada blogunuza nasıl Facebook Connect eklersiniz?" adında bir video yayınlamıştı. Videonun ardından birkaç gün geçti ve bugün Facebok Developer blogunda, çeşitli blog yazılımları için geliştirilmiş eklenti dizini duyuruldu.

Eklenti dizininde şimdilik Disqus, Movable Type ve Wordpress için eklentiler bulunmakta. Türkiye'de en çok kullanılan blog yazılımı Wordpress için geliştirilmiş eklentilerininin hepsini denedim ama ne yazık ki şimdilik kararlı çalışan bir eklenti mevcut değil. Sociable eklentisi önde giden gibi gözüksede yinede son kullanıcı için hazır değil. Eklentiler hazır olduktan sonra hızla bloglar arasında yaygınlaşacağına şüphe yok. Facebook ise bu süreci hızlandırmak için geliştirici wikisine Nasıl Facebook Connect uygulaması yazılır başlıklı bir rehber eklemiş.

Developer bloguna eklenen duyuruda, Facebook Connect bağlantısını sağlayan bazı blogların eskisine göre 2 kat fazla yorum aldığından bahsedilmiş. Ne kadar doğrudur bilinmez ve tabi insanların denemek için yorum yapması böyle bir yükselişe sebep olmuş olabilir. Ben önümüzdeki dönemde Facebook Connect'in çok fazla yaygınlaşacağını düşünüyorum. Hele Facebook'taki Türk popülasyonu düşünülürse, hemen her yerli sitede Facebook Connect logosu görebiliriz.

Facebook Connect'in en büyük rakibi olabilecek Google Friend Connect'in arkasında bir profil desteği olmadığından aynı ölçüde yaygınlaşması zor olabilir. Bu konudaki diğer oyuncu MySpace'in Türkiye'de zaten geniş bir kitlesi bulunmamakta, dünya genelindeki kitlesi de git gide erimekte. Facebook stratejik bir hata yapmazsa internet nüfusunu bünyesinde toplayabilir mi veya toplamalı mı? Böyle bir tek başlılığa diğer oyuncular özellikle Google izin vermeyecektir...

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.