2020 yılında internet nasıl olacak?

Pew Internet 2020 yıllında internet dünyası nasıl şekillenecek ve o yıllarda internet nasıl olacak konulu bir araştırma yayınladı. Pew bu araştırmanın verilerini internet sektöründe uzman ve sözü geçen 578 katılımcı ve 618 kurumsal ortağından topladığı veriler ile oluşturdu. Araştırmanın ortaya koyduğu en dikkat çeken beklenti 2020 yılında internete bağlanmadaki temel yöntemin cep telefonları ve mobil cihazlar üzerinden olacağı.

Kendilerini hızla yenileyen ve geliştiren mobil cihazlar düşünüldüğünde bu çok muhtemel gözüküyor. Fakat katılımcılar tarafından öne çıkarılan bir başka sebep de, gelişmekte olan ülkelerde ve düşük sosyo-ekonomik gruplardaki cep telefonu kullanımın oranlarının çok yüksek olması.

Bugün ülkemizde internet erişimi olmayan ve bilgisayar kullanmayan birçok insan için cep telefonu vazgeçilmez bir araç. Telefonların birçoğunun gelişen ve ucuzlayan mobil teknolojiler sayesinde çok kısa zamanda internet uyumlu telefonlara dönüşmesi ile beraber internet kullanım oranlarında ciddi bir artış olacağını beklemek yanlış olmaz.

Araştırmanın diğer bir sonucu da özellikle ses tanımlama teknolojilerindeki gelişmelerle beraber, ses ile çalışan arayüzlerin, dokunmatik ekranlar ile önümüzdeki 10 yıl içerisinde klasik klavyelerin yerini tamamem alacağı. Katılımcıların diğer bir beklentisi de 3-D sanal gerçeklik teknolojilerinin internetle kullanımının artması ile beraber gerçek dünya ile sanal internet dünyası arasındaki çizginin giderek ortadan kalkacağı. Malesef bütün bunların sonucu internetin iş hayatımızda bizi çok daha fazla esir alması. Özellikle mobil internet kullanımındaki artışın da buna sebep olduğu ortada.

Katılımcılar telif hakkı problemleri hakkında da fazla iyimser bir gelecek öngörmemişler. Katılımcıların çoğu korsan kullanım sorunlarının 2020 yılında da devam edeceğini belirtmiş. Diğer bir öngörüde DRM'in kalıntılarının 2020 yılında hayatımızın içinde olacağı.

Sizlerin de 2020 yılında nasıl bir internet beklediğinizi merak ediyoruz. Lütfen bizlerle yorumlarda paylaşın.

NOT: Raporun PDF versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.