2020 yılında internet nasıl olacak?
Genel

2020 yılında internet nasıl olacak?

Pew Internet 2020 yıllında internet dünyası nasıl şekillenecek ve o yıllarda internet nasıl olacak konulu bir araştırma yayınladı. Pew bu araştırmanın verilerini internet sektöründe uzman ve sözü geçen 578 katılımcı ve 618 kurumsal ortağından topladığı veriler ile oluşturdu. Araştırmanın ortaya koyduğu en dikkat çeken beklenti 2020 yılında internete bağlanmadaki temel yöntemin cep telefonları ve mobil cihazlar üzerinden olacağı.

Kendilerini hızla yenileyen ve geliştiren mobil cihazlar düşünüldüğünde bu çok muhtemel gözüküyor. Fakat katılımcılar tarafından öne çıkarılan bir başka sebep de, gelişmekte olan ülkelerde ve düşük sosyo-ekonomik gruplardaki cep telefonu kullanımın oranlarının çok yüksek olması.

Bugün ülkemizde internet erişimi olmayan ve bilgisayar kullanmayan birçok insan için cep telefonu vazgeçilmez bir araç. Telefonların birçoğunun gelişen ve ucuzlayan mobil teknolojiler sayesinde çok kısa zamanda internet uyumlu telefonlara dönüşmesi ile beraber internet kullanım oranlarında ciddi bir artış olacağını beklemek yanlış olmaz.

Araştırmanın diğer bir sonucu da özellikle ses tanımlama teknolojilerindeki gelişmelerle beraber, ses ile çalışan arayüzlerin, dokunmatik ekranlar ile önümüzdeki 10 yıl içerisinde klasik klavyelerin yerini tamamem alacağı. Katılımcıların diğer bir beklentisi de 3-D sanal gerçeklik teknolojilerinin internetle kullanımının artması ile beraber gerçek dünya ile sanal internet dünyası arasındaki çizginin giderek ortadan kalkacağı. Malesef bütün bunların sonucu internetin iş hayatımızda bizi çok daha fazla esir alması. Özellikle mobil internet kullanımındaki artışın da buna sebep olduğu ortada.

Katılımcılar telif hakkı problemleri hakkında da fazla iyimser bir gelecek öngörmemişler. Katılımcıların çoğu korsan kullanım sorunlarının 2020 yılında da devam edeceğini belirtmiş. Diğer bir öngörüde DRM'in kalıntılarının 2020 yılında hayatımızın içinde olacağı.

Sizlerin de 2020 yılında nasıl bir internet beklediğinizi merak ediyoruz. Lütfen bizlerle yorumlarda paylaşın.

NOT: Raporun PDF versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (6)
 1. Olcayto Cengiz Olcayto Cengiz

  Ben kişisel olarak burada bahsedilen öngörüye bir noktada katılıyorum, mobil cihazlar. Ceh telefonu diye bir kavramın ortadan kalkacağını, iPhone tadında, telefonu bilgisayarı kılı yünü içinde "mobil cihazların" ortalığı saracağını düşünüyorum. Bildiğimiz kalıpların da dışında olacak bu cihazlar kuvvetle muhtemel. Ancak benim için esas olacak olan şey, internetin "temel" olacağı. TV yayınları, radyo, iletişim tamamen internet üstüne yığılacak. Herkesin özeli ortak paylaşımda olacak ve internet evimizdeki elektrik kadar olmaması düşünülemeyecek bir halde olacak. Bence esas sorulması gereken, 2021'de internet göçerse dünya ne olacak?...

 2. Mehmet Ali Sabuncuoğlu Mehmet Ali Sabuncuoğlu

  Bence;

  bir yüzük olacak:

  tansiyonumuzu,kalp atışımızı, hatta kan şekerimizi ölçecek. Baz istasyonlarından verilen internet yüzüğümüzde hayata geçip online doktorum sitesine mail atacak durumumuzu ve en ufak değişiklikte cebimize mesaj gelecek siteden:

  "

  Sayın Mehmet Ali Sabuncuoğlu;

  Denizli Merkezde sıcaklık 43 derece

  bu sıcaklık altında tansiyonunuzun şu aralıkta olması gerekirken sizin şu seviyede. Lütfen durup dinlenin, Soluklanın . Tuzlulardan uzak durun. Ceviz ve çikolata yemenizi öneriyorum. En yakın çikolata yiyebileceğiniz yer 300 metre kuzeyinizde Denizli Çikolata Sarayı. "

  Bunlar neden olmasın ki diyorum. Nereden nerelere geldik İnternet ile ve teknolojinin ufalttığı ve iliğimize kadar iliştirdiği donanımlar ile sanal- gerçek dünya arasındaki farkı minumuma indirmek içten bile değil.

 3. Metin Kuzu Metin Kuzu

  Dikkatinize ...

  Elimden geldiğince seviyeli olmaya çalışarak, olabildiğince acımasız yorum yapacağım aşağıda....

  2020 yılında internet nasıl olacakmış??

  Ne güzel bir paylaşım yahu.

  Bilgilendirme ok

  Fakat nedir bu internet kültürüne yaklaşımınız.

  Ki burası Türkiye' de isim yapmış bir blog ve yazılan yazı çok basit

  Nedir bu yabancı hayranlığı..

  Yabancı bloklardan ve yine yabancı siteleri anlatan yazıları alın ve Türk okuyuculara sunun. Türk okuyucusuda alışkındır kendine sunulanı olduğu gibi benimsemeye..

  Al sana Türk İnterneti.

  Bumudur? Böylemi olmalıdır..

  Ne gerek var onu anlatan yazı yazmaya.

  Ne geçecek elimize.

  sizlerde ilerleyen süreçte yine yazacaksınız yine okunacak kısır döngü devam edip gidecek.

  Gelişme-Yabancı karşıtı değilim.

  Yapabilene başarana (kim olursa olsun) helal olsun derim.

  Mesele bu değil mesele anlatmaya çalıştığım kısır döngü..

  Neden siz yabancı sitelerden aldığınız yabancı siteleri anlatan yazı yazıyosunuz?

  Neden Türk İnternet kullanıcısı sadece kendisine sunulan ile yetiniyor?

  Neden Türkler iyi bir şeyler yapıp ses getirmiyo dünyada.? ( yapılanlar hariç. dahası-fazlası )

  Belki bir facebook yapamayız ama değişik yeni bir şeyler yapıp deneye deneye başarabiliriz

  Nasıl ??

  Türk İnternet Kullanıcıları = Kendilerine sunulan bu yazı ile yetinmeyip = bu yazıyı okumaya zaman ayırmak yerine ben ne yapabilirim diye kafa yorarak ve çalışarak.

  Tezgahın arkasında olan = Bu blog gibi Türkiyede isim sahibi büyük siteler = Sizlerde yabancılardan yabancı siteleri öven yazıları alıp bize sunmak yerine kafaızı gömdüğünüz kumdan kaldırarak Kendiniz bir şeyler yapın, yapanları araştırın, onları haber yapın destek verin.

  Neden bu sitem.?. Ben kim miyim?

  Ben kendi halinde bir şeyler yapmaya çalışan ve artık lanet olsun bu mantığa deyip isyan eden bir Türk İnternet girişimcisiyim.

  www.askokulu.com bu bir girişim. facebook.com hi5.com ning.com orkut.com bebo.com ve myspace.com daki uygulamalar vasıtasıyla bir köprü oluşturup üyeleri tek tıklama ile haritada görüp sosyalleşebilmeyi sağlayan Open Social ı kullanan bir yapı. 2 ayda 35.000 + üye, ( 150+ farklı ülkeden ) hergün eklenen 300-500 yeni üye, 34 farklı dilde yayın yapıyor. ( Almana almanca, vietnamlıya vietnamca oalrak otomatik açılır ) Hemde sıfır reklam-sermaye ile.

  Facebook gibi 600.000 kişi gelmiyo günde 300-500 kişi geliyo.

  Ama facebook gibi dünyaya hitap ediyo (34 dil).

  Kaç Türk biliyo bunu. Kaç Türk yazı yazdı hakkında ??

  Yeni bir şeyler yapmıyorsanız yapanı araştırın değer verin destekleyin.

  Ama yok.

  Bir Türk sitenin bir Türk blog-foruma konu olması için bile yine aynı kısır döngü lazım.

  Bu Türk site büyüyüp dünyada ses getirecek, yabancı bloglara konu olacak ve ondan sonra Türk blok yazarları bu yazıyı görecekde Türkçeleştirecekde Türk İnternet kullanıcılarına sunacak.

  Sizler kafanızı çevirip görebileceğiniz kadar yakınınızda olan şeyi görmeye zahmet dahi etmeyip kısır döngüye devam ederken, elin Amerikalısı, dünyanın öbür ucundan Türkiyedeki bu olguyu farkedip, inceleyip, tebrik etmekte ve bunu kendi resmi sitesinde konu yapmakta.

  Ning.com resmi blok sayfasında bu site ile ilgili övgü dolu ilk yazı yayınlandı ( hatırlatayım,onlar beni buldular ) ve soru-cevaplı röpörtaj şeklinde 2. yazıda istendi gönderildi ve bugün yayınlandı.

  2.yazıdan tek bir cümle herşeyi basitçe anlatıyor.

  “Online Members On Map” is quickly becoming a popular OpenSocial application. "

  Ning.com Resmi blogunda yayınlanan 1. yazı linki = http://blog.ning.com/2008/12/putting-members-on-the-map.html

  Ning.com Resmi blogunda yayınlanan 2. yazı linki = http://blog.ning.com/2008/12/a-chat-with-omoms-developer-metin-kuzu.html

  Bugün yayınlanan 2. yazı beni çok mutlu etti. Bu yazıyı okuduktan sonra dönüp Türk bloglarına baktığımda gördüğüm klasik yazıları okuyunca isyan ettim.

  Amacım bu siteyi yermek değil. Bu bir örnek.

  Beni isyan ettirip bu sitemi yaptıran yukarda bahsettiğim Türkiyedeki kısır döngü

  Yukarda anlattıklarımı bir kez daha okuyun.

  Siz benim yerimde olsanız isyan etmezmisiniz?

 4. Mehmet Kuzu'nun yazısının pardon yorumunun(!!!) yukarıdaki yazıyla alakasını pek çözemedim. Bana kendi reklamını yapmak için her fırsatı değerlendirmeye çalışan birinin nacizhane çabaları gibi geldi. Olur böyle şeyler tabii, reklamın her türlüsü mübahtı değil mi? İster git onun bunun emeğine çamur at, ister kameraların önünde soyun, ister git banner reklamı ver cabinde paran arkanda yatırımcın varsa...Mehmet Kuzu'nun reklamına da alet olduk ucundan bu yorumla ama hadi bakalım bu da kendisine kıyağımız olsun, milli duygusu yüksek yazısı gaza getirdi nitekim hepimizi...Gerçi Mehmet Bey yukarıdaki yazıyı eleştirirken yani pardon kendi reklamını yaparken Facebooktan falan örnek vermiş Yonja dururken, Ning le övünmüş ama olsun, yabancı hayranlığı değil bunlar yanlış anlamayın... Emekleri takdir görmeyince insanlar agresifleşiyor, anlıyoruz, biliyoruz da, ama böyle alakasız yerlerde alakasız patlamalar yapmayalım...gelişmiş ülkelerdeki bize yön verici gelişmeleri de yakından takip etmeli, ettirmeliyiz...yoksa yatırımcı bulmakta bile zorlanırız. Yabancı hayranlığı vesaire safsataları yıllarca kapalı kalmamamızı sağladı ama yeni nesil artık bunları yemiyor arkadaşlar...Türkiyedeki Web 2.0 camiası hiç yemiyor. Mehmet Bey siz de verin webrazziye bir banner da çözülsün bu iş, ne siz yorulun böyle uzun uzuun yorum yazmakla, ne de bizim vaktimizi çalın yazılarla alakasız, anlam ifade etmeyen yorumlarınızla. Nasıl olsa vardır paranız pulunuz bu kadar başarılı siteye kim yatırım yapmaz, değil mi ama?

 5. H.yildiz H.yildiz

  Sayın Utku Metin Kuzunun ismi Mehmet Kuzu değil. Eğer yazdığı yoruma kızmayıp hiddedlenmeyip dikkatli bakarsanız isminin Metin Kuzu olduğunu görürdünüz. Sayın Metin Kuzu Türkiyenin gerçeklerini ortaya koyuyor ve isyan ediyor ona kızacağınıza şapkanızı önünüze koyup bir düşünün bakalım niye biz bu kadar geri kaldık? Sorunun cevabı çok basit ben bir şey söylemiyorum TC. Kurucusu M.Kemal Atatürk nedenlerini çok güzel açıklıyor. Türk Milletine Sesleniyor "Önce siz kendinize saygı gösterip değer verinki başka milletlerde size saygı göstersin" Bizim kendimize ve milletimize ne kadar saygılı olduğumuz herkesce malumdur. Öğretmenine Bilim Adamlarına Girişimcisine sağladığı hayat şartlarından bellidir. Nerde hanzolar çalıp çırpıp türlü dalevere yapan varsa (Paraları var diye) onlara pirim veririz. Ve bu yıllardır böyle devam emektedir. Onun için bir adım ilerlemiyoruz. Az bilim adamı, girişimci gitmedi bu ülkeden. niye? diye kendimize oturup sormalıyız. Yoksa daha çok geri kalır ve sürünmeye devam ederiz.

  Saygılar sunuyorum

 6. Mehmet Ates Mehmet Ates

  Tom Cruise un oynadığı minority report (azınlık raporu) filmini izleyenler anlayacaktır. bence 2020 de aynen bu film deki gibi olacak. keza Sabuncuoğlu nun yorumuda neredeyse aynı konuya parmak basmış durumda.

  hatta dilinize bal çalmak adına, bu konuda TURKCELL başta olduğu bir çok iş ortağının da katılımıyla gerçekleşecek bir avrupa birliği projesi bile mevcut.