PayPal'ın Türkiye hareketi
E-Ticaret

PayPal'ın Türkiye hareketi

PayPal'ın Türkiye pazarına girişi ile ilgili 2008 sonu ve 2009 başında aksiyon alınacağı haberini Şubat 2008'de vermiştik. Sözünü ettiğimiz dönem geldi ve PayPal cephesinde gelişmeler başladı.

PayPal artık Türkçe bir arayüze sahip ve bir süredir Türk kredi kartlarına para aktarımı yapıyor.

Türkçe arayüzleri ile ilgili birkaç gün önce şirketten gelen e-posta şu şekildeydi:

Sevgili Arda Kutsal, PayPal web sitesinin kendinizi evinizde hissedeceğiniz geliştirilmiş yeni versiyo-nuyla sizleri tanıştırmaktan mutluluk duyuyoruz! Web sitemizin büyük bir bölümünü tercüme ettiğimiz için, artık PayPal hakkında bütün bilmeniz gerekenleri hızlı ve kolay bir şekilde ve Türkçe olarak bulabileceksiniz. Bu sizin için şu anlama geliyor:

* PayPal Türkçe konuşuyor, * Gerekli bilgilere daha kolay ve hızlı erişim, * Yılbaşı için daha güvenli ve kolay alışveriş fırsatı.

Online ödemelerde güvenli, basit ve akıllı bir yol olarak PayPal'ı seçin. Yeni ve geliştirilmiş web sitemiz hakkında daha fazla bilgi için:

Saygılarımızla, PayPal Ekibi.

Konuyla ilgili GittiGidiyor Yönetim Kurulu Üyesi ve eBay'in Türkiye'den sorumlu Managing Director'ı Sina Afra ile görüştüğümde kendisine Türkiye pazarına tamamen girişin ne zaman olacağını sordum. Sina Afra, 2009'un ilk yarısında YTL olarak banka hesaplarına transfer olanağının geleceğini ve PayPal'ın tam olarak Türkiye'ye girişinin 2009 sonu, 2010 başı gibi gerçekleşeceğini belirtti.

Ne zaman ki GittiGidiyor PayPal ile ödeme almaya başlar, ne zaman ki PayPal'dan ilgili bölümlerde alışveriş için eBay'e verilen link eBay Türkiye ya da GittiGidiyor'u gösterir o zaman heyecanlanmaya başlanabilir diyorum. Türkiye e-ticaret pazarının gelişimi için dönüm noktası olduğuna inandığım PayPal ve benzeri ödeme modellerinin hayata geçişinin yaratacağı değeri bir kez daha vurgulamak adına bu konudaki fırsatlara dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Yorumlar (7)
 1. Adnan Kala Adnan Kala

  paypal ile ilgili güzel bir yazı daha aşağıda http://www.tamisabet.com/paypal-10-yilini-kutluyor/

 2. Alihan Çetin Alihan Çetin

  Son gelişmelerle ilgili dün yayımladığım yazı da bilgi verici olabilir...

  PayPal Türkiye’de, hemde Türkçe!

 3. Hüseyin Taşdemir Hüseyin Taşdemir

  Ebay ülkemizde yatırım yapıyor ama paypal bu ülkeye ödeme yapmakta sıkıntı çıkarıyor sürekli bu ne büyük çelişki anlaşılabilir değil. Söylediğin gibi gittigidiyor üzerinden paypal ile alışveriş, hem para kazananlar hemde paypal harcayanlar için işlemleri hızlandıracak ve hareketlilik oluşturacak..

  Bu cümleni çok sevdim bu arada.. Konuyu çok güzel açıklıyor ve geleceğide öyle umarım yetkililerine ulaşır.

  "Ne zaman ki GittiGidiyor PayPal ile ödeme almaya başlar, ne zaman ki PayPal’dan ilgili bölümlerde alışveriş için eBay’e verilen link eBay Türkiye ya da GittiGidiyor’u gösterir o zaman heyecanlanmaya başlanabilir diyorum."

 4. Serhat Arsal Serhat Arsal

  Hayatımda Paypal kadar sıradan ve basit birşey görmedim.Yani bu kadar sıradan birşeyi bu kadar abartmaları ve tüm dünyada hakim kılmaları tam bir pazarlama ve reklam cambazlığı.Başka birşey değil.İşin içinde Museviler olmasa bu Paypal'un kimse ne olduğunu dahi bilmezdi.Ne demek istediğimi anlamışsınızdır umarım ;)

  1. Arkadasim ,ne ilgisi var bir kere PayPal kurucusu Max Levchin Ukrayna Kiev dogumlu bir ABD IT-uzmani.Ayrica bu ödeme sekli Avrupada cok yaygin vede seviliyor.

   Ali (Almanya)

 5. merhaba,

  türkiyeye ne zaman girecek merakla beklıyorum.ama yerlı e-ticaret siteleride girmeye baslamış www.efirsatci.com suan gecerli olduğunu biliyorum.

 6. Gelinlik Gelinlik

  adamlar işi bilio.Türkiyede iyi bir pazar tabi.