YouTube Türkiye'de tasarım değişikliği ve yeni reklam modeli(!)
Genel

YouTube Türkiye'de tasarım değişikliği ve yeni reklam modeli(!)

Yayına girişinin yıldönümünü kutlamamıza kısa bir süre kalan "YouTube Türkiye"'nin tasarımı yenilendi.

Beyaz fon üzerine kırmızı olan "YouTube Türkiye" ana sayfası yapılan tasarım değişikliği ile daha kurumsal bir havaya büründü. Mavi tonlarının hakim olduğu yeni "YouTube Türkiye" sayfalarında bir değişiklik daha göze çarpıyor, o da servise dahil edilen reklam modeli.

"YouTube Türkiye" sayfalarının yöneticisi olan Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen değişiklik ile "YouTube Türkiye" sayfalarında kuruma ait web sitelerine linkler eklenmiş. Şu an için herhangi bir bilgimiz olmasa da ilerleyen dönemlerde link değişimine dönük reklam modeli farklı kurumları da kapsar şekilde genişletilirse önemli geri dönüş sağlanabilir.

Google PageRank değeri "9" olan YouTube.com ana sayfasından link alan tib.gov.tr, guvenliweb.org.tr, ihbarweb.org.tr sitelerinin önümüzdeki günlerde trafik ve bilinirlik adına değerli bir katkı elde edeceği şüphesiz.

Aldığımız bir başka duyum(!) da şöyle ki; YouTube ile aralarındaki sıcak(!) ilişkilerden dolayı dünyanın en popüler video sitesi kurumun yaptığı reklam için kendisinden herhangi bir maddi beklenti içinde de değilmiş.

TİB'in önemli global Web 2.0 şirketleriyle olan stratejik ortaklığının(!) gelişeceğini tahmin ediyoruz. Hali hazırda "YouTube Türkiye"'nin dışında "Tagged Türkiye" ile de link değişimine başladığını öğrendiğimiz kurumun "Virb Türkiye" ve "Justin.tv Türkiye" ile ise henüz bir çalışması(!) bulunmuyor. TİK eğer bu siteleri de reklam ağına dahil ederse inanıyoruz ki Türkiye'nin en büyük(!) reklam ağının yönetimine sahip olarak pazardaki rekabet ortamında son derece güçlenecektir.

Henüz Türkiye operasyonunda TİK ile çalışmayan Google Türkiye, Yahoo! Türkiye, MSN Türkiye gibi şirketlerin de yakın zamanda TİK bünyesine dahil olmasını bekliyoruz(!).

Ayrıca YouTube.com adresi üzerinden yapılan link yayınının yasal olarak ne tür bir zemine oturacağını merakla bekliyoruz...

Buraya kadar işi oldukça hicvettiğim ortadadır. Ancak son cümlemde son derece ciddi olarak bir cevap arıyorum. Dünyanın en önemli markalarından biri olan YouTube'un resmi alan adı üzerinden TİK'in web sitelerine link verilmesi hukuksal olarak uygun mudur? Etik olarak uygun olmadığını bunun yanında Türkiye'nin "Güvenli Web" markasını, yani Çin'in "Great Firewall"'u yani "Altın Kalkan Projesi" (Golden Shield Project) gibi bir markayı, güçlendiren bir çalışma olduğunu düşünüyorum.

Yorumlar (18)
 1. Olmamış böyle, şahsen "adsense" reklamı yayınlamalarını bekliyordum. Cık cık cık, olmamış, hiç olmamış... Elin bilmem nesiyle gerdeğe girmek derler ya, işte ondan.

 2. Erman Haskan Erman Haskan

  Yaptıkları insanlık dışı uygulamalardan sonra tüm engellenen sayfaları kendi sitelerine yönlendirmelerirlerse şaşırmamak gerek.

  O linklerde arama motorları bakımından bir kazanç sağlamayacak. Robotlar amerikadan girdikleri için o sayfaları göremez.

 3. yüzsüzlük dedikleri...

 4. Onur Almişlar Onur Almişlar

  Ama yeni tasarım baya iyi olmuş. Web2.0 tarzında, gayet şık. Hahahaha :) Ya Sevgili Arda, ilk başta tereddüt ettim! "Acaba benim YouTube engelli diye mi o resim çıkıyor?" diyorum :) Yani yeni tasarım falan, ilk şaşırdım ama sonra toparladım :)

 5. Ertuğrul Ertuğrul

  Arda,

  Hicv yeteneğin süper baya baya güldürdü yazdıkların.

 6. Onur Şentüre Onur Şentüre

  Mert'in de dediği gibi Google PR açısından herhangi bir katkısı olmayacaktır. Aksi takdirde Google'a (zaten youtube'un sahibi de Google biliyorsunuz ki) durum bildirilir ve gereken yapılırdı.

 7. Onur Taner Onur Taner

  Sansürün soğuk yüzü.

 8. Böyle bir sömürü olmasa gerek başka bir ülkede.

  Arda abi yazı süper olmuş, son zamanların bombası bence.

 9. Dilaver Şahin Dilaver Şahin

  Ben daha gelişmiş özellikler bekliyorum.Mahkeme adları ve karar nolar tag olabilir.Mesela Ankara Çubuk Sulh üstüne tıklayınca o mahmekenin kapattığı sitelerin listesine ulaşsak ne güzel olur.

 10. Fikirsel Fikirsel

  Pr konusunda 3. yoruma katılıyorum.

  Yazıda ne çok ünlem kullanılmış. Tabii başka türlü anlatılmıyor. :)

 11. Barış Şeker Barış Şeker

  Bu yazı çok güzel olmuş.

  Youtube'un kapalı olduğunu da hatırlattın :)

 12. Hüseyin Taşdemir Hüseyin Taşdemir

  Böyle bişey olamaz ya :) tam rezalet..

  Yarın birgün TİB link satmaya başlıyormuş seoculara :)

 13. Mertol Kasanan Mertol Kasanan

  Para karşılığı PR için link satışı halihazırda Google ın kurallarına aykırı bir durum; O yüzden zaten bunu reklam değil de rüşvet olarak görmek lazım yoksa Google kendi kurallarına aykırı bir şey yapmış olurdu;

  Öte yandan Googleın devletlerle sansür konularında işbirliğine gitmesi ilk değil;Bakınız Çin Googleın kafasına silahı dayayınca Google ne hale gelmiş: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/2/2e/Google-censorship.png

  Tabi bunun suçunu Google a atmak mümkün değil; Suç,Facebookta gruplara katılmak(takip etmek falan da değil,sadece gruba katıl düğümesine tıklamak) dışında herhangi bir hakkı için herhangi bir çabası olmayan çok konuşup az iş yapan kitlelerin.

 14. Google PageRank değeri “9” olan YouTube.com ana sayfasından link alan tib.gov.tr, guvenliweb.org.tr, ihbarweb.org.tr sitelerinin önümüzdeki günlerde trafik ve bilinirlik adına değerli bir katkı elde edeceği şüphesiz.

  Burda yanlışsınız. Google Tükiye'den indexleme yapmıyor onun için engelmeyi görmüyor botlar. Bu nedenle o siteler pr Youtube'dan link alış olarak görünmez.. Ama tabi yinee youtube'dan bu şekilde link almış olmaları + değer kazandırır hit açısından...

 15. Serhat Arsal Serhat Arsal

  Böyle bir rezilliğin,geri kalmışlığın ve saçmalığın emsali dünyada yok.Halkın buna bu kadar seyirci kalması da ayrı bir saçmalık.Neymiş Yunanlı Atatürk'e hakaret etmiş? Ne yapalım yani ettiyse.O etti diye bizi niye cezalandırıyorsun? Ya bu ülkede çok şey değişmeli.Bu ülkenin Afrika muz cumhuriyetlerinden hiçbir farkı yok.Bu ülkede demokrasi yerine faşist bir düzen altında yaşıyoruz haberimiz yok.Yeter artık bu yapılan saçmalıklara biri dur demeli.Halk olarak çok tepkisiz ondan kaynaklanıyor bu.Her halta karışan ve vatandaşına zarar vermekten başka bir halta yaramayan devlet dedikleri şey bari elini ayağını sanal alemden çeksin.Artık yeter

 16. Emre Dirağ Emre Dirağ

  muhteşem kere muhteşem yorum. yakında "suç sanal olsa da polis sanal değildir" yazılı animated gif banner'ı takiben smiley central reklamları kapıda demek. tekrardan süper olmuş.

 17. Düzeltme Düzeltme

  Buradaki sitelerin PR'lerine bir etki olamaz, zira google botlarinin hicbirisi Turkiye'de bulunmadigi icin, youtube'u normal goruntusuyle crawl etmektedir. Botlar Amerika'dan baglandigi icin boyle bir şeyi gormemektedir dolayisiyla da o sitelerin pagerank'inda herhangi bir artma olmasi dolayli olarak mumkun degildir.