YouTube Türkiye'de tasarım değişikliği ve yeni reklam modeli(!)

YouTube Türkiye'de tasarım değişikliği ve yeni reklam modeli(!)

Yayına girişinin yıldönümünü kutlamamıza kısa bir süre kalan "YouTube Türkiye"'nin tasarımı yenilendi.

Beyaz fon üzerine kırmızı olan "YouTube Türkiye" ana sayfası yapılan tasarım değişikliği ile daha kurumsal bir havaya büründü. Mavi tonlarının hakim olduğu yeni "YouTube Türkiye" sayfalarında bir değişiklik daha göze çarpıyor, o da servise dahil edilen reklam modeli.

"YouTube Türkiye" sayfalarının yöneticisi olan Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen değişiklik ile "YouTube Türkiye" sayfalarında kuruma ait web sitelerine linkler eklenmiş. Şu an için herhangi bir bilgimiz olmasa da ilerleyen dönemlerde link değişimine dönük reklam modeli farklı kurumları da kapsar şekilde genişletilirse önemli geri dönüş sağlanabilir.

Google PageRank değeri "9" olan YouTube.com ana sayfasından link alan tib.gov.tr, guvenliweb.org.tr, ihbarweb.org.tr sitelerinin önümüzdeki günlerde trafik ve bilinirlik adına değerli bir katkı elde edeceği şüphesiz.

Aldığımız bir başka duyum(!) da şöyle ki; YouTube ile aralarındaki sıcak(!) ilişkilerden dolayı dünyanın en popüler video sitesi kurumun yaptığı reklam için kendisinden herhangi bir maddi beklenti içinde de değilmiş.

TİB'in önemli global Web 2.0 şirketleriyle olan stratejik ortaklığının(!) gelişeceğini tahmin ediyoruz. Hali hazırda "YouTube Türkiye"'nin dışında "Tagged Türkiye" ile de link değişimine başladığını öğrendiğimiz kurumun "Virb Türkiye" ve "Justin.tv Türkiye" ile ise henüz bir çalışması(!) bulunmuyor. TİK eğer bu siteleri de reklam ağına dahil ederse inanıyoruz ki Türkiye'nin en büyük(!) reklam ağının yönetimine sahip olarak pazardaki rekabet ortamında son derece güçlenecektir.

Henüz Türkiye operasyonunda TİK ile çalışmayan Google Türkiye, Yahoo! Türkiye, MSN Türkiye gibi şirketlerin de yakın zamanda TİK bünyesine dahil olmasını bekliyoruz(!).

Ayrıca YouTube.com adresi üzerinden yapılan link yayınının yasal olarak ne tür bir zemine oturacağını merakla bekliyoruz...

Buraya kadar işi oldukça hicvettiğim ortadadır. Ancak son cümlemde son derece ciddi olarak bir cevap arıyorum. Dünyanın en önemli markalarından biri olan YouTube'un resmi alan adı üzerinden TİK'in web sitelerine link verilmesi hukuksal olarak uygun mudur? Etik olarak uygun olmadığını bunun yanında Türkiye'nin "Güvenli Web" markasını, yani Çin'in "Great Firewall"'u yani "Altın Kalkan Projesi" (Golden Shield Project) gibi bir markayı, güçlendiren bir çalışma olduğunu düşünüyorum.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.