Google'dan stratejik kapatma kararı
Genel

Google'dan stratejik kapatma kararı

Google aynı gün içerisinde önce Gmail’ı renklendirdi ardından da sanal dünyalar projesi Lively'i kapattığını açıkladı.

Google bir süredir Gmail’i geliştirmek ve pazar payını artırmak için birçok yeniliği hayata geçiriyor. Son olarak da kullanıcıların 30 kadar temadan birini secerek, Gmail hesaplarını sıkıcılıktan kurtarıp, renkli bir şekilde kullanmalarının önünü açtı.

Henüz hangi temayı kullanacağımıza bile karar verememişken, Google yeni bir açıklama ile 4 ay önce hayata geçirdiği tarayıcı tabanlı 3 boyutlu sanal dünyalar projesi Lively’i Aralık ayı sonunda kapatacağını duyurdu. Google bu kapatma kararı hakkında detaylı bir açıklama yapmadı. Ama birçok blogda sebep olarak Lively’nin bir türlü istenen trafik oranlarına ulaşamaması gösteriliyor. Kapatma kararını trafik oranları yada Google’ın Lively’den para kazanma şansının olmadığına karar vermesi ile açıklamanın doğru olduğunu düşünmüyorum. Google’ın bu kararı çok daha akıllıca bir stratejinin sonucu.

Google bu ekonomik krizden ve önümüzdeki 5 ekonomik krizden de arama motoru, reklam servisleri ve Gmail tarzı uygulamalarından kazandığı gelir ile yara almadan çıkabilir. Sonuçta Google arama ve reklam teknolojileri geliştiren bir şirket. Google’ın esas iş kolu sanal dünyalar üretmek değil. Dolayısıyla arama işindeki pozisyonunu koruması ve geliştirmesi gerekli. Bunu başarabilmenin en iyi yolu da kriz dönemlerinde ana iş koluyla ilgili tasarruf önlemleri almak yerine, elindeki beyin gücünün dağılımını iyi organize etmek ve tüm gücünü ana iş koluna yönlendirmek. Bu açıdan Lively’nin kapanma kararından önce Gmail’den güzel bir yeniliğin gelmesi ve geçtiğimiz hafta da servise görüntülü konuşma özelliğinin getirilmesi, Google’ın bu dönemde stratejisini nasıl kurguladığının iyi birer göstergesi.

Google önümüzdeki dönemlerde yeni pazarlarda yatırım yapacaktır ama kriz dönemlerinde en doğru stratejinin yeni pazarlara açılmaktan çok kendi işini doğru yapmak olduğunu düşünüyorum.

Yorumlar (9)
 1. Pokerde kazandıran, oynadığınız eller değil, girmediğiniz ellerdir.

 2. Google beceremedi bu işi arkadaşlar, itiraf edelim, rahat olalım :) Adam açıkça demiş istediğimiz ilgiyi görmedi diye.

 3. Gmail renklendi. Şahsen, eski Gmail'e oldukça aşinaydım ve her yeni değişiklik gibi zor geldi alışmak yenisine. Fakat, hiç de fena görünmüyor yeni haliyle.

  Bu değişiklikle beraber Google yeni SearchWiki özelliğini de tarayıcısına ekledi. Farklı bir etkileşimli web tarama deneyimi sağlayacaktır bizlere.

 4. Serkan Altuntaş Serkan Altuntaş

  Allah her girişimciye attığı geri adımları bile çıkardığı yenilikler kadar başarılı bulan takipçiler nasip etsin. :)

 5. Önder Sürmeli Önder Sürmeli

  Google böyle bir servis açarak hata yapmıştı zamanında bence, şu anda ki durum ise onların gerçek iş alanlarında olmayan lively servisinin kapatılması ile doğru yolda ilerlemelerini sağlıyor. Zaman kötü eldekileri iyi düşünerek yönetmek lazım.

 6. bence google bu pazara girmekle kendi misyonuna ters düşmüştü. Ama artık internetin hepsini satın alamayacaklarını anladılar sanırım. Türkiye de bile büyük holdinglere baktığımızda herbiri belli alanlara yoğunlaşıyorlar.

 7. Muzaffer Muzaffer

  Uzun süredir gmail kullanıyorum gayet memnunum performans tutkunu olmama rağmen gmailin renklenmesi gayet hoşuma gitti ayrıca hızına diyecek söz yok. Ben kapatma gereğini son zamanlardaki google ürünlerideki yenilemelere bağlıyorum en azından iyi para getiren ürünlere yoğunluk verirse kriz döneminde daha başarılı olur

 8. Google'ın kararını çok doğru buluyorum. Geçen sene tam bugün Google'ın hisseleri 660 dolar civarındaydı, bugün ise 259 dolar. Öyle görünüyor ki bu ekonomi tamamen dibe vurmadan, işler tersine dönmeyecek. Bu da demek oluyor ki, firmalar önümüzdeki gönlerde daha çok değer kaybedecek. Google da yarar-zarar ilişkisini iyi kurarak kendisi için doğru adımları atmak zorunda. Böyle kriz zamanlarında dünyayı yeniden yerine, keşfettiklerini güçlendirmek daha akıl kârı.

 9. Ersin Koç Ersin Koç

  David A. Vise'nin yazdığı Google Hikayesi adlı kitabı okuduğumda gördüğüm kadarıyla Google kurulumu vs biraz şans işi, kurucuları ise babaları anneleri matematik ve bilgisayar bilgisi yönünden müthiş kişiler. Google İsrailde bir lisede yakında ne gibi projeleriniz var diyen çocuğa Google marka iç çamaşırı fikrimiz var diyor. Kim ister diyor ve nerdeyse tüm salon el kaldırıyor. :) Google basite indirgediği sürece tutacaktır. Ne zaman profesyonel birşey geliştirse ismine rağmen tutmama olasılığı vardır. Bu arada gmail'in de kullanım oranı bayağı bir düşük, dikkat çekerim.