Google'dan AdWords için yeni anahtar kelime aracı
Yenilikler

Google'dan AdWords için yeni anahtar kelime aracı

Google reklam verenler için gelişmiş anahtar kelime bulma servisini bugün hayata geçirdi. Yeni servis siteniz hakkında Google Adwords ile reklam vermek istediğinizde, kampanyanızda kullanmanız için özelleşmiş anahtar kelimler öneriyor. Yeni ürünün Google’ın benzer ürünlerinden farkı, siteniz için anahtar kelimeler önerirken sitenizin içeriği ile Google üzerindeki arama sorgularının datalarını karşılaştırması. Bu yeni servis ile Google sahip olduğu arama datalarını kullanarak reklam verenlerin kampanyalarını optimize etmelerini ve kampanyalarının geri dönüşümünü artırmalarını amaçlamış. Google, bu aracın ulaştığı arama datalarını bir iki haftada bir yenilendiğini belirtmiş.

Yeni sistem anahtar kelimeler bulmanın bir adım ötesine geçerek, sitenizin içerisinde hangi kelimenin hangi sayfa ile ilişkilendirilmesi gerektiğini de size gösteriyor. Ayrıca önerdiği kelimeleri kategorilere göre ayırarak reklam kampanyalarının belli konulara göre özelleştirilebilmesine de olanak sağlıyor. Yeni araç önerdiği her kelime için ortalama fiyat ve kelimelerin rekabetçi pozisyonları hakkında da bilgi veriyor.

Yorumlar (5)
 1. Bir süre önce duyurulan Insights for Search zaten yoğun olarak Adwords reklam verenleri tarafından kullanılıyordu. Bu aslında onun entegre edilmiş hali diyebiliriz. Sadece büyük reklam verenler değil, herkes kullanabilir ve rakiplerinin önüne geçmek için kullanmalı.

 2. Google Adwords'e yeni olanlar için oldukça faydalı bir anahtar kelime aracı olacak fakat yine de profesyonel düzeyde hizmet almak isteyen veya o hizmeti veren kişiler/firmalar için bu aracın hatrı sayılır bir kolaylık veya bir gelişim sağlayacağı kanısında değilim.

 3. Data yerine veri kullanılsa, oturmuş bir kelime ne de olsa. Bir de aklınızda bulunsun "data" çoğul anlam ifade eden bir kelimedir. "Datalar"ın hem bu açıdan hem de ingilizce bir kelimeye Türkçe ek takılması açısından kullanımı yanlış olmuştur.

 4. Hüseyin Taşdemir Hüseyin Taşdemir

  Kerem hocam verdiğin bilğiler için gerçekten teşekkürler. Son derece güzel bir araç olmuş. Firmalar için değilde özellikle reklam veren büyük portalların çok fazla kullanacağı bir araç. İnternet reklamcılığı adına ise googlenin sürekli yenilenme çabaları devam ediyor, aracı incelediğimde ilk göze çarpan ise :d google reklam vermeyi teşvik edici özelliğinin olması.

 5. Recep Bülbülses Recep Bülbülses

  aslan google. yapmış yine yapacağını. her hafta yeni birşey çıkarıyor. rakipleri ise öyle bakıyor.

  bence bütün devletler kalksın, dünyayı google yönetsin.