Video paylaşım sitelerinin sorunları

Birkaç gündür video pazarında ilginç gelişmeler yaşıyoruz. Son gelişmeler bize internet üzerinden video izlemenin her ne kadar vazgeçilmez bir alışkanlık olsa da, bu sektörde kâr etmenin ne kadar zor olduğunu gösteriyor.

Geçtiğimiz günlerde AOL sürpriz bir açıklama ile, YouTube’a rakip olan video paylaşım sitesini 18 Aralık itibariyle kapatacağını bildirdi. Kapanan servis yerine şirket, önümüzdeki dönemde TV kanalları ve yapım şirketlerinden aldığı profesyonel yapımları yayınladığı AOL Video sitesine ağırlık vereceğini söyledi.

Bu gelişme ilk başta AOL, YouTube ile baş edemedi diye yorumlansa da, aslında YouTube’un durumu da hiç parlak değil. AOL ve YouTube’un yaşadıkları sorunların temelinde de video paylaşım sitelerinin yüksek işletim maliyetlerini karşılayabilecek düzeyde reklam geliri elde edememeleri var.

Financial Times’ın yayınladığı habere göre, News Coorperation ve NBC Universal tarafından desteklenen TV programları ve film gösterim sitesi Hulu, YouTube’a göre çok daha az trafik almasına rağmen YouTube kadar gelir elde edebiliyor. Financial Times’ın Screen Digest’in rakamlarına dayanarak yaptığı habere göre 2008 yılında Hulu’nun 70 milyon dolar, YouTube’un da 100 milyon dolar reklam geliri elde etmesi bekleniyor. Ancak Screen Digest bu farkın 2009 yılında kapanacağını ve her iki şirketin de 180 milyon dolar civarında bir gelir seviyesine ulaşacaklarını öngörmüş. Fakat en can alıcı nokta ise iki şirketin kârlılık oranları. YouTube zarar ederken, Hulu’nun 2008 yılında 12 milyon dolar kâr etmesi bekleniyor.

Aslında AOL’in kapatma kararının ve YouTube’un bir türlü kâr edememesinin arkasındaki en büyük sorun, bu sitelerin kullanıcılar tarafından yüklenen videoların çoğunu paraya dönüştürememeleri. YouTube’a yüklenen videoların sadece %4’ünden para kazanabildiği tahmin ediliyor. Bunun da en önemli sebebi, video paylaşım sitelerindeki videoların çoğunun telif hakkı açısından problemli olması. Bunun sonucunda da bu siteler telif açısından problemli videolarda efektif reklam gösterimi yapamayarak gelirlerini artıramıyorlar. Dolayısıyla bu %4 geri kalan %96’nın masrafını karşılamıyor ve site zarar ediyor. Bugün Türkiye’den de YouTube, Sevenload ve benzeri sitelerde en çok izlenen Türkçe içeriğin telif hakkı alınmadan bu sitelere yüklenen diziler olduğunu tahmin ediyorum.

Fakat Hulu sitesinde gösterdiği programların tamamının telif hakkına sahip olduğundan bu videolarda istediği şekilde reklam gösterimi (özellikle video aralarında) yapabiliyor ve çok daha az kullanıcısı olmasına rağmen doğru gelir modeli ile yüksek gelirler elde edebiliyor. Birçok kişi buna karşı çıkabilir ama bence YouTube, Google’ın yaptığı en kötü yatırım.

Bu arada Hulu’nun bu yükselişine karşı, YouTube’da MGM ile bir anlaşma yaparak YouTube üzerinden film göstermeye başlayacak. Atılan bu adımla ve daha önceki yazımda bahsettiğim yeni reklam modeliyle YouTube’un durumu düzeltip düzeltemeyeceğini göreceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.