Video paylaşım sitelerinin sorunları
Analiz

Video paylaşım sitelerinin sorunları

Birkaç gündür video pazarında ilginç gelişmeler yaşıyoruz. Son gelişmeler bize internet üzerinden video izlemenin her ne kadar vazgeçilmez bir alışkanlık olsa da, bu sektörde kâr etmenin ne kadar zor olduğunu gösteriyor.

Geçtiğimiz günlerde AOL sürpriz bir açıklama ile, YouTube’a rakip olan video paylaşım sitesini 18 Aralık itibariyle kapatacağını bildirdi. Kapanan servis yerine şirket, önümüzdeki dönemde TV kanalları ve yapım şirketlerinden aldığı profesyonel yapımları yayınladığı AOL Video sitesine ağırlık vereceğini söyledi.

Bu gelişme ilk başta AOL, YouTube ile baş edemedi diye yorumlansa da, aslında YouTube’un durumu da hiç parlak değil. AOL ve YouTube’un yaşadıkları sorunların temelinde de video paylaşım sitelerinin yüksek işletim maliyetlerini karşılayabilecek düzeyde reklam geliri elde edememeleri var.

Financial Times’ın yayınladığı habere göre, News Coorperation ve NBC Universal tarafından desteklenen TV programları ve film gösterim sitesi Hulu, YouTube’a göre çok daha az trafik almasına rağmen YouTube kadar gelir elde edebiliyor. Financial Times’ın Screen Digest’in rakamlarına dayanarak yaptığı habere göre 2008 yılında Hulu’nun 70 milyon dolar, YouTube’un da 100 milyon dolar reklam geliri elde etmesi bekleniyor. Ancak Screen Digest bu farkın 2009 yılında kapanacağını ve her iki şirketin de 180 milyon dolar civarında bir gelir seviyesine ulaşacaklarını öngörmüş. Fakat en can alıcı nokta ise iki şirketin kârlılık oranları. YouTube zarar ederken, Hulu’nun 2008 yılında 12 milyon dolar kâr etmesi bekleniyor.

Aslında AOL’in kapatma kararının ve YouTube’un bir türlü kâr edememesinin arkasındaki en büyük sorun, bu sitelerin kullanıcılar tarafından yüklenen videoların çoğunu paraya dönüştürememeleri. YouTube’a yüklenen videoların sadece %4’ünden para kazanabildiği tahmin ediliyor. Bunun da en önemli sebebi, video paylaşım sitelerindeki videoların çoğunun telif hakkı açısından problemli olması. Bunun sonucunda da bu siteler telif açısından problemli videolarda efektif reklam gösterimi yapamayarak gelirlerini artıramıyorlar. Dolayısıyla bu %4 geri kalan %96’nın masrafını karşılamıyor ve site zarar ediyor. Bugün Türkiye’den de YouTube, Sevenload ve benzeri sitelerde en çok izlenen Türkçe içeriğin telif hakkı alınmadan bu sitelere yüklenen diziler olduğunu tahmin ediyorum.

Fakat Hulu sitesinde gösterdiği programların tamamının telif hakkına sahip olduğundan bu videolarda istediği şekilde reklam gösterimi (özellikle video aralarında) yapabiliyor ve çok daha az kullanıcısı olmasına rağmen doğru gelir modeli ile yüksek gelirler elde edebiliyor. Birçok kişi buna karşı çıkabilir ama bence YouTube, Google’ın yaptığı en kötü yatırım.

Bu arada Hulu’nun bu yükselişine karşı, YouTube’da MGM ile bir anlaşma yaparak YouTube üzerinden film göstermeye başlayacak. Atılan bu adımla ve daha önceki yazımda bahsettiğim yeni reklam modeliyle YouTube’un durumu düzeltip düzeltemeyeceğini göreceğiz.

Yorumlar (13)
 1. Volkan Biçer Volkan Biçer

  Herhangi birisi değil ama büyük belki ayda 1 milyon üzeri unique visitor alanlardan bahsedersek maliyetler deli gibi artıyor... Türkiye'de bu embed olayını abartan içerik hakkını hiçe sayan siteler olduğu için durum oldukça enteresan. Örnek olarak bir dizi sitesinin account'unun tek bir server'ın %30'unu kapattığını şahsen gördüm...

 2. Tam aksine, youtube Google'ın yaptığı en iyi yatırım.

 3. Dilaver Şahin Dilaver Şahin

  Herkes kendince Youtube yaparak köşe olma hayalinde ama Youtube zarar ediyor.Facebook zarar ediyor.Bunları herkesin bilmesi gerek.Keşke Türkiye'deki sitelerin de kar oranlarını bilsek.Mesela izlesene.com ne durumda. Sanki her yapılan site hemen çok para kazanmaya başlıyomuş gibi bir izlenim var etrafda.Bu da bilen bilmeyen herkesin bu işlere dalmasına sebep oluyor.Özellikle büyük firmaların yanlış yatırımları sektöre yarardan çok karamsarlık getirecektir.

 4. Zehirli Örümcek Zehirli Örümcek

  Trafik akışının büyük problem yarattığını duymuştum. Gerçekten zor iş.

  @Dilaver Şahin, bilip bilmeyen derken? Facebook' profosyonller tarafından mı kuruldu mesela?

 5. Dilaver Şahin Dilaver Şahin

  @Zehirli Örümcek

  Harvard'da Computer Science okuyan bir gencin başarıyla yaptığı bir siteye PayPal'ın kurucuları yatırım yapıyor ve Facebook büyüyor.Bu işi bilene örnek.

  Bu işlerde çok para var, ne kadar zor olabilir ki, biz de açalım bişeyler diye ortalığa çıkanlar da işi bilmeyenlere örnek.Bu bazen köşe başındaki bakkal, bazen de Doğan grubu olabiliyor.

 6. Yusuf Yildirim Yusuf Yildirim

  tam aksine youtube bencede google'ın en iyi yatırımı, şuan belki kayda değer bir kar elde etmeye bilir bu sebeple zorlu bir yatırım fakat google elbette bir gelir modeli oturtacaktır yakında, ve bunu yaptığı zamanda muazzam bir gelir kapısı olacaktır onlar için. Özellikle internet kanallarının standart tv kanallarının yerini alacağı yakın gelecekte dünyanın tartışmasız en büyük medya aracı olacak youtube. Bana göre internette aslolan ziyaretçidir, yeterli trafiği çekip bir şekilde elinde tutabiliyorsan gelir modelini bir şekilde oturtursun, sen oturtamazsan daha büyük bir firma satın alır ve onlar bulurlar çaresini.

 7. Zehirli Örümcek Zehirli Örümcek

  @Dilaver Şahin :) Eyvallah. Bilmeyenlere örnekte "cuk" mu dedi ne? :)

 8. Deniz Oktar Deniz Oktar

  Bir diger sorun da ayni videolarin birden fazla upload edilmesi. Bunu yakalamak icin bazi video isleme teknolojileri var diye biliyorum ancak muhtemelen zaman alici ve masrafli isler.

 9. Kerem Özkan Kerem Özkan

  @Caglar tam olarak sorun bu aslında. HULU envanterinin %100'ünu çok yüksek fiyatlarla satabiliyor. YouTube’un, herhangi bir videodan HULU’nun Saturday Night Live’ın veya Office’in bir bölümünü verirken araya koyduğu 15 saniyelik reklamdan kazandığı kadar gelir elde etmesine imkan yok.

 10. @kerem Özkan Bu sebeple zaten ben uzun donemde kullanıcı videolarının gelecegini cok parlak gormuyorum. Eglence icin paylasımdan oteye gecemeyecekler. Video isinde cok fazla maaliyet oldugu icin zaman icerisinde belirli siteler haric diger sitelerin silinecegini dusunuyorum. Yakında Youtube kapanırsa sasırmam, google'ın hisseleri inanılmaz dusus icerisinde, maliyetleri indirmek sitedikleri zaman ilk balta videoya gelebilir...

 11. Janberk Arıkan Janberk Arıkan

  Youtube'un bence yapması gereken pilli gibi bir modeli benimsemek. Yani elde ettiği geliri kullanıcılarla paylaşmak, bu kullanıcılar diğerlerinden farklı bir rütbeye sahip olursa da sadece bu kullanıcıların videolarına reklam verir böylece reklam verenlerde neye reklam verdiklerinin bilincinde olurlar...

  Ha tabi bu sistem halihazırda olabilir de bilmiyorum ama bilmediğime göre yeterince sistemi yayamamışlar..

 12. Youtube yeni reklam modelleri uretmek yerine stratejisini degistirmeli diye dusuyorum. User-generated sitelerden para kazanmak dunyanın her yerinde cok zor aslında. Yani eger kullanıcının olusturdugu icerigin kaliteli olmasını saglayacak intensiveler olusturamamissanız kurdugunuz sistemde bu problem yaratır. Kısacası Youtube'un icerigini sistematiklestirmek adına birseyler yapması gerektigini dusunuyorum. Bu acidan yazıda bahsedilen MGM anlasması Youtube icin cok onemli. Yavas yavas kaliteli icerik olayına kayacak butun video siteleri diye dusunuyorum. Server isgal eden ve para kaybettiren videoların onune gecilmeli. Ornegin (cok basit ve fevri bir ornek ama)kullanıcıların yarattıkları videoları isteyen dvd olarak satın alabilse, kullanıcılar kaliteli yapımlar koymaya calisabilirler.

 13. Video sitelerinin reklam gelirlerinin onundeki en buyuk engel kullanıcı videoları. Markalar ne oldugu belirsiz videoların yanında varolmak istemiyorlar. Bu yüzden HULU reklam alanı envanterinin %100'unu satarken youtube deli divane bicimde donuyor nasıl para kazanacam diyerek.