Yeni reklam uygulaması YouTube’un gelir problemini çözebilecek mi?
Analiz

Yeni reklam uygulaması YouTube’un gelir problemini çözebilecek mi?

Google, YouTube'dan kazandığı reklam gelirlerini arttırmak için yeni uygulamaları birbiri ardına hayata geçiriyor. Son olarak şirket YouTube üzerinde yapılan aramalara göre belirlenen video formatlı reklam gösterimine başladı. Henüz test aşamasında olan ve küçük bir grup tarafından denenen servis, Google'ın AdWords uygulamasının YouTube'a uyarlanmış şekli gibi düşünülebir. Ancak yeni uygulamada reklam linklerinin üzerine tıklandığında, kullanıcılar başka bir siteye yönledirilmek yerine, reklam verenin YouTube hesabına yönlendiriliyor ve reklam videyosunun gösterimi yapılıyor. Google'ın gelirlerinin büyük bölümü arama motoru reklamcılığından oluşuyor. Bu teknolojiyi, YouTube'a entegre ederek yeni gelir yöntemleri elde etmeyi denemesi yerinde bir karar.

ComScore'un internet üzerinde yapılan aramalarla ilgili istatistikleri, bu reklam yönteminin doğru uygulanması halinde çok iyi bir yatırımına dönüştürülebileceğini gösteriyor. ComScore'un Ağustos ayı verilerine göre, YouTube 2.5 milyar arama ile Google'dan sonra en çok aramanın yapıldığı ikinci site. Yahoo 2.4 milyar arama ile YouTube'un arkasında yer alırken, Microsoft 1 milyar arama ile bu üç şirketin ardından geliyor. AOL ise henüz 1 milyarı geçememiş durumda ve 850 milyon arama ile beşinci sırada. İnanması güç ama bu rakamlara göre YouTube, internetin en büyük ikinci arama motoru.

Google uzun zamandır YouTube'dan yeteri kadar gelir elde edemediği için eleştiriliyordu. Google'ın CEOsu Eric Schmidt, geçtiğimiz Nisan ayında CNBC ile yaptığı röportajda YouTube gelirlerini arttırmanın Google'ın öncelikli hedefi olduğunu belirtmişti. Müzik ve oyun tanıtımı videolarının altına Amazon ve iTunes online satış linkleri eklemesi yeni reklam uygulamaları arasında kısa vadede en çok gelir potansiyeli olanı. Bunun yanında, YouTube’un CBS kanalı ile yaptığı anlaşmayla, kanalın bazı programları baştan sona tek bir video olarak ve içerisine reklam yerleştirilmiş bir şekilde Youtube’da gösterilmeye başlandı.

Yorumlar (9)
 1. Youtube'da para kazanmaya başladıktan sonra darısı Twitter ve Friendfeed'in başına diyoruz...

 2. Kerem Özkan Kerem Özkan

  Bahsettiğim uygulama çokça izlenen videoların anasayfada gösterilmesi değil reklam programına dahil olan şırketlerin reklam videolarını aramalara göre belirleneyerek gösterilmesi. Bu açıdan bakıldığında bu video formatlı Adwords uygulaması.

 3. Kerem Özkan Kerem Özkan

  Nazmi, Google'ın arama sayısı aynı dönemde 7.6 milyar olarak bildirilmiş.

 4. Evren Esat Özkan Evren Esat Özkan

  Bence reklamı olduğu yerden, reklamdaki küçük resimin boyutunda izlemek mümkün olsa çok daha iyi olurdu. Böylece hem o an önümüzdeki sayfadan ayrılmamış, hemde boşu boşuna fazla bant genişliği harcamamış olurduk. Şahsen reklam izleyeceğimi bile bile tıklayıp beklemem, ancak bahsettiğim şekilde olsa neredeyse tıklar tıklamaz oynatmaya başlayacağından biraz olsun ilgilimi çeken bir reklamı izleyebilirdim. Tahminimce enininde sonunda Google bu dediğimi adwordse ekleyecektir.

 5. Onur Taner Onur Taner

  Bahsedilen bölüm "Promoted videos" mu?

  Bu özellik yeni değil, YouTube kurulduğundan beri mevcut olan bir özellik. Önceleri çokça izlenen ve Anasayfaya çıkan videolar yer alırken şimdi YouTube Partnerlik programı'nda (para kazanma programı, 6 ila 8 ülkede geçerli.) olan popüler üyelerin videolarını göstermekte.

  Türk Milleti olarak YouTube'u kullanmasını ne yazık ki bilmiyoruz, işimiz gücümüz engellemek. Yoksa sitenin Türkiye versiyonu birkaç ay önce hazır olurdu.

 6. Nazmi Nazmi

  youtube ve diğer arama motorlarındaki arama sayısını yazmışsınız. fakat, google'nin arama sayısını yazmamışsınız. merak ettim ;)

  bir ara youtube, video yükleyenlere de para verecekti. diye duymuştum.

  ama önce kazanmalı değil mi?

 7. Önder Sürmeli Önder Sürmeli

  Çok büyük bir katkı yapacağı kesin gibi.

 8. Mehmet Alp Mehmet Alp

  Evet ilk başlarda adwords'ten kat kat az kazandıracaktır ancak bence gelecek reklam dünyasında kullanılabilecek bir reklam çeşidi...Bknz: 20 yıl önce gazeteye reklamı çıkanlar sadece büyük firmalardı,bugünse gazeteye reklam vermek ucuz ve kolay,Televizyon kanallarına (görsel) reklam vermekte büyük çapta firmaların işi.oda televizyon kanalının reytingine göre fiyatta artış gösteriri youtube'u internet televizyonu olarak görürsek reytingleri ortada...

  Hani hep deriz ya kısa süre sonra insanlar günlerini bilgisayar başında geçirecek diye..İşte o zamanda televizyon reklamları yerini bu tür internet ağı üzerineden yayınlanan reklam formatı şekline bırakacaktır..

 9. Taci Yalçın Taci Yalçın

  Adwords'e göre oldukça küçük gelirler getirecektir pek tabii ki fakat yine de bir reklam modeli oluşturmaları yerinde olmuş. Uzun vadede elbette kazançlı olacaktır bence.