Türk girişimi Montagraph fotomontaj ile global pazarı hedefliyor
Eğlence

Türk girişimi Montagraph fotomontaj ile global pazarı hedefliyor

Fotomontaj ve kendi montaj şablonlarınızı oluşturabilmek amacıyla hayata geçirilen Montagraph bir Türk girişimci ve yazılımcı olan Melih Gümüşçay tarafından beta olarak yayına alındı.

Global bir girişim olan Montagraph ile ilgili Melih Gümüşçay şunları söylüyor:

"Dünyada internetteki fotoğraf paylaşım, baskı, fotoğraf işleme, mobil cihazlara gönderme (MMS) pastası milyar dolarlık bir sektör hali hazırda. Tüm internette topu topu 2-3 fotomontaj sitesi var zaten (Zingfu ve Pikipimp). Onlar da ya sadece şapka göz ekleme ya da hazır şablonlarla fotomontaj olanağı veriyorlar. Sosyal topluluk gibi anlayışları da pek yok. Dolayısı ile bunların hiçbirinde olmayan (bildiğim kadarıyla internette ilk kez) fotomontaj şablonu (template) oluşturma ve paylaşma, varolan fotomontajdan veya şablondan yenisini türetme hatta bunlara basit foto işleme özellikleri katıp bunu bir de sosyal topluluk (profil, mesajlaşma, avatar oluşturma, yorum yazma, abonelik, oylama, diğer sosyal topluluk siteleri ile facebook, orkut vb entegrasyon.) anlayışıyla harmanlayıp ortaya yenilikçi, basit - yalın, eğlenceli bir Web 2.0 uygulaması çıkartmaya çalıştım."

Melih Gümüşçay'ın sözlerinden de anlaşılabileceği gibi Montagraph global pazardaki boşluğu değerlendirip fotomontaj ile sosyal web özelliklerini biraraya toplayan yeni bir Web 2.0 girişimi.

Servisi incelemek için kısa bir çalışma yaptım ve oldukça başarılı buldum. Hazır şablonlar üzerinden fotomontaj yapmak son derece kolay, ayrıca kullanıcıların kendi şablonlarını oluşturabilmeleri ya da hazır şablonlar üzerinde oynayabilmeleri de kullanışlı oluyor.

Montagraph'ın sosyal boyutuna gelince, kullanıcı profil sayfaları ve oylama özellikleri ne kadar kullanılır bilemiyorum ama eğer popüler sosyal ağlarla entegrasyon bir şekilde sağlanabilirse ürünün kendi alanında pazardan pay alması mümkün olabilir.

Melih Gümüşçay'ın girişimini bildirdiği e-posta'da yazdığı önemli bir nokta vardı. Şöyle diyor:

"Bu yolda ilerlerken edindiğim tecrübeler en büyük kazancım oldu ve olacak, bu bile bana yeter."

Evet, global projeler üzerinde çalışmak hem pazarın genişliği hem de bu alandaki bazı dinamikleri tecrübe etmek adına büyük önem taşıyor. Farklı kullanıcı profilleri ile etkileşimde olmak, pazarlama modellerini denemek ve global sosyal medyayı anlamak bu alandaki girişimciler için global sektörlerdeki devam projelerinde önemli katkılar sağlıyor.

Montagraph'ı denemenizi ve beta sürecinde olan bu ürün ile ilgili düşüncelerinizi bildirmenizi öneririm. Eğer gelişimine devam edebilirse dikkat çekebilecek basit ve değerli bir araç olacağını düşünüyorum.

Yorumlar (8)
 1. Melih Gümüşçay Melih Gümüşçay

  Eleştiren arkadaşlara yapıcı eleştirilerinden dolayı teşekkür ederim daha bir haftayı doldurmadık ama yine de bu alandaki en iyi sitelerle karşılaştırılmak güzel:

  Sinan Bey e:

  -javascript için canvas ve svg çözümleri düşünmüştüm ilk başta fakat bunlardan(canvas)crossbrowser olmamaları(canvas ie çıktı),ie taki hafıza açıkları(memory leak) artı 100K extra yük getirmeleri,yeni filtre ekleme(ileride emboss,sketch vb.) zorlukları yüzünden vazgeçmiştim.

  -Ana sayfanın donuk olduğu konusunda, yalın olmasına çalıştım önce son fotomontajları, üyeleri koydum sadeliği bozdu. Bunun dışında onaylanmamış fotomontajları koymak düşünülemez bile(pornografik, ırkçı olabilir). Fakat rotator tarzı bir resim güncelleme(5-10 değişik foto)iyi olur.

  Hasan ve Taci Bey e:

  -Haklısınız farklı özellikleri yeteri kadar ön plana çıkaramamışım bunları vurgulayacağım:

  -Herhangi bir plugin gerekmemesi(iphone için bir avantaj)

  -Sınırsız şablon ve şablon oluşturabilme, türetebilme(şu an bildiğim kadarıyla internette başka yok) ve dolayısı ile ortaklaşa bir şablon veya çalışma yapabilme olanağı.

  -Etiket(tag)ile daha başarılı arama, filtreleme

  -(Sadece üyelere)Foto album oluşturabilme ve sosyal topluluk kurabilme ve bunları rss ile(hatta filtreleme mevcut) rss/atom ile yayınlama

  -Üyeler arası mesajlaşma,yorum,oylama,kontakt olarak ekleme özellikleri ve bunların tarihçeleri

  -Foto montaj yapMAyanların dahi yaralanabileceği basit foto ayarları

  -İstediğiniz fotomontajı 6 farklı değişik boyuta çevirebilme ve blogunuzda vb. uygun olanı kullanabilme imkanı.

  -Diğer sitelerde hiç rastlanmayan özgün ve güzel sanatlarla(resim)ilgili şablonlar

  -Basit, adım adım arayüzü ve carousel ve sürükle bırak kolaylığı

  -Kısa yararlı sayılabilecek video demoları

  İleride çoklu dil desteği de gelecek tabiki

  Aslında, montagraph bir fotomontaj sitesi olmaktan fazlasına talip olan bir sosyal topluluk uygulaması. Sizlerin eleştirileri ve katkılarıyla daha iyi olmaya çalışacağız. Vakit ayıran herkese tekrar teşekkürler.

 2. Sinan Sinan

  Bence javascript le desteklenirse template oluşturabilme fikrinden dolayı öne çıkabilir.

  Ben olsam template oluşturmak için wikimapia daki seçme olayını kullanır sorna bir butonla içini sildirirdim tabi burada gene javascriple zoom özelliğide eklenince dadından yenmez bişey olabilir...

  Şuan mesela bi rotate yapıyorum sayfa post edip geliyor oysa, mantıklısı div kullanarak katman yapıp javascriptle son haline getirip post ettirmek, böylece hem kullanıcı çok rahat edecek hemde şuankine göre çok fazla cpu ve ram tasarrufu sağlayacak...

  başarılar diliyorum

 3. Tevfik Bülent Öngün Tevfik Bülent Öngün

  bir şekilde bir yerlerden bu tarz arkadaşların girişimleriyle dünyada önemli bir yer edineceğiz. tebrikler. gayet hoş olmuş. şansı bol olsun.

 4. Sinan Sinan

  Ayrıca, anasayfa şuan bence çok donuk , montajı yapan arkadaş "public" derse ana sayfada kaydırılmalı, hem anasayfada bi aksiyon olur hem de yeni kullanıcıya fikir verir... Hem bu sağlanırsa kullanıcının public dedikleri http://montagraph.com/kullaniciadi gibi bi adresden rss olarak verilir böylece friendfeed vb bi çok yerden trafik sağlanır ;)

 5. Zingfu ve Pikipimp'in yanında PhotoFunia'yı da başarılı örnekler arasına ekleyebiliriz. İstatistikler Photofunia'nun son dönemdeki trafiğinin üst düzeyde olduğunu gösteriyor.

 6. Hasan Keskin Hasan Keskin

  Bir de bu var:

  http://www.faceinhole.com/us/

  yorum sizin.

 7. Taci Yalçın Taci Yalçın

  Ben arada bir eğlenmek için girdiğimde FaceinHole'ü kullanıyorum ve bence içlerinde en başarılısı da o. Bu alanda (bence) sanıldığı gibi ''büyük'' bir boşluk yok. Umarım başarılı olunur. Lakin şu andaki haliyle biraz başarıdan uzak gibi. (Diğer örneklerle karşılaştırıldığında) Başarılı olmak için, benzerlerinde olmayan çok ciddi özellikler eklenmesi lazım ve bunların da yüksek teknoloji içermesi lazım diye düşünüyorum. Siteyi derinden derine incelemedim ama, incelediğim kadarıyla göremedim pek. Eğer bu tarz özellikleri zaten varsa da daha çok öne çıkarılmalı diye düşünüyorum.

 8. Sesebian Sesebian

  Gayet başarılı buldum tebrikler. Ancak şunuda belirtiyim, Yazıyı burada okumasak ve tesadüfen webde karşılaşsaydık bu sitenin bir Türk girişimi olduğunu anlamıcaktık. En azından ço0klu dil seçeneği yapılabilir. global pazarda daha çok etkili nolur, ve Güzel Türkçemiz artık çoklu diller arasına girmeye başlar..