Yahoo! profil sayfaları dünya ile aynı anda Türkçe oldu!

Yahoo! profil sayfaları dünya ile aynı anda Türkçe oldu!

Yahoo!'nun Türkiye operasyonunun başlaması ile dikkatimi çeken bir konu var. Şirket Türkiye pazarında global versiyonunda sunduğu özellikleri neredeyse eş zamanlı olarak devreye alıyor.

Mesela Yahoo! profil sayfaları... Yahoo!'nun sosyal ağ özelliğini güçlendirmesi için hatta sosyal ağ kapsamından bir adım öteye geçerek Facebook gibi gelişmiş profil detayları barındıran bu yeni sayfaları dünya ile aynı anda Türkçe olarak yayına girdi.

Konuyla ilgili Yahoo! Türkiye Komünite Müdürü Volkan Biçer ile görüştüğümde kendisi de "Servisi Türkiye’de dünya ile eş zamanlı çıkarmamız bizim için başarı." diyerek düşüncemi destekledi. Aynı zamanda Yahoo! profil sayfalarının Yahoo! için önemli bir odak noktası olduğunu da özellikle belirtti.

Yahoo! için bu kadar önemli olan bu açılımın Amerika pazarına sunulurken Türkiye'yi yani Türkçe'yi de desteklemesi bence oldukça önemli bir gelişme ve şirketin Türkiye pazarına bakışını gösteren bir hamle diyebilirim.

Benzer eğilimleri Google da gösteriyor. Servis global pazarlara yani İngilizce olarak sunduğu neredeyse tüm özellikleri aynı anda Türkçe olarak Türkiye pazarına da sunuyor. Mesela Google Ad Manager...

Dünyanın dev internet şirketlerinin Türkiye pazarını dolayısıyla İngilizce dışındaki bazı pazarları bu kadar öncelikli ve eş zamanlı olarak değerlendirmesinin arkasında yatan sebep nedir?

Şöyle açıklayayım.

Google'ın geçtiğimiz günlerde açıkladığı 2008 yılı üçüncü çeyrek finansal sonuçlarını inceleme fırsatı bulduysanız şu rakamlar dikkatinizi çekecektir.

Şirketin uluslararası operasyonlarından, yani Amerika dışından, sağlanan gelirleri $2.85 milyar. Bu rakam Google'ın bu dönemdeki toplam gelirinin %51'i. Şirketin uluslararası operasyonlarından 2007'nin aynı döneminde sağladığı gelir oranı ise %48 olarak açıklanmıştı. Yani şirket geçen yılın üçüncü çeyreğine göre uluslararası gelirlerinin toplam gelirlerindeki oranını artırmış.

Yahoo!'nun uluslararası gelirleri ile ilgili herhangi bir bilgiye ulaşamadım ancak Google'ın Amerika dışı pazarlardan sağladığı faydanın diğer şirketlerin de iştahını kabartacağını tahmin ediyorum.

Diğer taraftan Türkiye'nin yani Türk kullanıcılarının global sosyal ağlardaki konumunu da unutmamak gerekiyor. Facebook ve Netlog gibi global sosyal ağlardaki Türk kullanıcı popülasyonu özellikle sosyal web uygulamalarındaki potansiyelin bizim pazarımızda görülmesine sebep oluyor.

Google'ın Türkiye online reklam pazarının tamamının yaklaşık iki katı kadar ciro yapıyor (resmi bir rakam değil tahmindir) olması da yine pazarımızdaki reklam geliri değerini ortaya seriyor. Kaldı ki Google'ın toplam gelirlerinin çoğunluğunu AdWords üzerinden sağladığını unutmamak gerekiyor.

Kısacası, şirketinizin gelirlerinin %51'ini sağladığınız müşterinizin gönlünü hoş tutmak isterdiniz değil mi? Hatta rakibinizin cirosunun yarısını sağlayan bir müşteriyi kendinize bağlamak için de yoğun mesai harcardınız diye tahmin ediyorum.

Şanslısınız ki şu anda müşteri konumunda oturan sizlersiniz, yani bizleriz, Türk internet kullanıcıları ve Türkiye internet pazarı. Değerimizi iyi bilelim...

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.