TechCrunch50'den ilk gün izlenimleri
Etkinlikler

TechCrunch50'den ilk gün izlenimleri

Açıklama: Bu yazı Grou.ps'un CEO'su Emre Sokullu tarafından Webrazzi'ye özel olarak yazılmıştır.

Dünyanın dört bir yanından birbirinden yeni internet fikirlerinin kendilerini ilk defa dünyaya duyurduğu Techcrunch50 etkinliği bugün başladı. Etkinliğin ilki geçtiğimiz sene yine San Francisco'da, Techcrunch40 adı altında düzenlenmişti; hatta Turkiye'den BeFunky de katılımcılar arasındaydi. Bu sene Turkiye'den bir girişim henuz göremedim; ama hazır buradayken gözlemlerimi Webrazzi okuyucularıyla paylaşmaya çalışacağım (bu fırsatı verdiği için Arda'ya teşekkurler!)

Gençlik & Eğlence

Shryk
Çocuklar için bankacılık. Hoş bir kullanıcı arabirimi ile geliyor. Eksperlerin ve katılımcıların ortak fikri alan adının kötu olduğu; ve bankalarla partnerlik yapmak dışında bir iş modeli olmadığı yönündeydi.

Hangout
Direkt browser'dan çalışan bir 3D dünya sosyal ağ uygulaması. Offline e-ticareti bu 3D dünya ile birleştiriyor; şimdiden partnerleri olduğunu söylediler. Teknoloji heyecanlandırıcı ancak gerçekçi olmadığı, gerçek dünyada ölçeklenebilir olamayacağı konuşuluyor. Göreceğiz.

Blah Girls
Ashton Kutcher'ın da kurucularından olduğu uygulamayı Ashton'ın kendisi sundu - Ashton'la tanıştım, Türkçe teşekkür etmesini biliyor :) Amaçları Hollywood içeriğini Silikon Vadisi teknolojisiyle milyonlara ulaştırmak. Genç kızları hedefliyorlar. Getirdikleri bir yenilik; kullanıcıyı bağlamak için herhangi bir videoya yorum yaptığınızda size videonun çizgisel kahramanlarından basit bir yapay zeka uygulamasıyla bir cevap geliyor.

Tweegee
İsrail'li şirket çocuklar için Flash dolu bir destination site olmak amacında. Tweegee, Craigslist, email gibi sık kullandığımız araçları çocuklarla buluşturmayı hedefliyor.

Haberler & Mimler

Dotspots
Haberleri Wikipedia'dan gelen data ile semantik olarak düzenliyor. Demo'da Türk basınından bir örnek göstermesi dışında ilgimi çeken birşey olmadı. Sitenin sidebar mantığıyla çalışıyor olması eksilerinden.

Angstro
Sosyal network'lerinizden bilgileri toplayıp size bir çeşit newsfeed sunuyor; profesyonel ağ dikeyine odaklanmış durumda.

LiveHit
Digg ve StumbleUpon'dan bildigimiz social discovery'yi GPS aracılığıyla konumsal boyuta taşımayı hedefliyor.

Quant the News
Bir diğer semantik uygulama. Text'ler uzerinde duygu analizi yapıyor; böylece YouTube'daki bir yorumun nefret dolu olup olmadığını makinelerle anlayabiliyorsunuz; başarısını gerçek dünya uygulamarıyla göreceğiz.

Kurumsal

FairSoftware
Online işinizi internet uzerinden yönetmek ister miydiniz? FairSoftware kurucuları, çalışanları, ürünleri belirleyip, şirketinizin sanal varlıklarını (hisse oranları gibi) yönetebildiğiniz bir platform. Eksperlerden Salesforce CEO'su Marc Benioff'un onerisi şirketin hisse üzerine fokus olması, fazla özellikle çok dağılmaması yönündeydi.

Yammer

Geni'in kurucusu Chris Sacca'nin yeni girişimi olan Yammer bir kurumsal Twitter uygulaması.

Connective Logic
En büyük programlama problemlerinden paralel programlamayı hoş bir arabirim ile kolaylaştırmayı amaçlayan bir Microsoft Visual Studio eklentisi.

OpenTrace
Japonya merkezli bu girişim aldığınız ürünün barkodunu okutmanızla dünyaya olan atık etkisini size bildiriyor. Marc Benioff fikri beğendi; önerisi bu şirketin FairTrade ile partnerlik yapması yönündeydi.

Reklam ve Ticaret

Burt
İsveçli şirket reklam verenlerin kampanya düzenleme deneyimlerini zenginleştirmek amacında.

Adgregate Markets

İnternet üzerindeki geleneksel reklam modelinin hedefi dikkati alakalı sitelere dağıtarak bu alakalı sitelerin gelir kazanmasını sağlamak. Adgregate Markets bunun yerine direkt ürün satarak 130 milyar dolarlık bir pazara saldırmayı hedefliyor.

AdRocket

Email ve RSS gibi alternatifler alanlar için reklam hedefleme hizmeti. Gelir paylaşım modeliyle işliyor. Browser'larda sıklıkla kullanılan çerezler gibi kısa süreli data üzerine dayanmak yerine uzun sürede toplanan tanımlanamaz kişisel bilgi üzerine kurulular.

OtherInbox

OtherInbox bir tür disposable email çözümü. Farklı sitelere farklı email adresleri vermenizi ama hepsine tek bir kutudan erişebilmenizi sağlıyor. Disposable email ve spam problemini yeni bir marketingle geniş kitlelere duyurmaları durumunda çığır açabilirler.

Sonuç

Techcrunch50'de enteresan fikirlere rastlamamıza rağmen bunların pazarda kendilerini kanıtlamaları muhtemelen zor olacak. Benim görüşüm bu tür fikirlerin başarılı olma ihtimali eskisinden daha düşük. Platform doygunluğuna ulaşmış vaziyetteyiz. Bol sermayeyle desteklenen, kendini kanıtlamış bir yonetici takımı olan girişimlerin küçük Facebook, iPhone, Android uygulamalarını yutup birşeyler yapmaya çalıştığı bir dönemdeyiz. Eğlenceli isimli web 2.0 girişimlerinin Yahoo'suz daralan çıkış imkani ortamında fon bulmada zorluk yaşayacaklarını düşünüyorum.

Yorumlar (6)
 1. @yunus Projenizin detaylarını bloğunuzdan inceledim.Çevrenin korunması kapsamında gayet güzel bir yaklaşım olmuş.Tebrikler.

  Bence sizde Türkiye yerine yurtdışındaki yarışma vb fırsatları kollamalısınız.

  Elinizde günümüzün popüler konularından olan çevre ile alakalı bir projeniz var, kenarda bekletmeyin.Benden söylemesi.Özellikle ingilizce bir isme sahip olduğundan fikri sunmak,yarışmalara katılmak çok zor olmayacaktır.

  Şimdi beyin göçüne karşıyız diyenler çıkabilir ama gidin USA de projenizi hayata geçirin.Orada yatırım yapacak insanlara daha kolay ulaşabiliyorsunuz.

  Japonlardan önce davrandığınız için ayrıca tebrik etmek gerekiyor ;)

 2. Taci Yalçın Taci Yalçın

  Türkiye'den hiçbir projenin katılmıyor oluşu elbette üzücü. Özellikle Webrazzi&Techcrunch Meet up'ından sonra. Ayrıca Emre'nin de dediği gibi öyle 'büyük' başarılar çıkaracak bir projeye -Emre'nin anlattıklarından öğrendiğimiz kadarıyla- ben de rastlamadım. Küçük birkaç yaratıcı fikir var ama ne denli tutunabilirler, ne denli başarılı olurlar zaman gösterecek pek tabii ki. Ashton'ın da internet işlerine girmesi piyasa açısından sevindirici. Hedef kitleleriyle Ashton'ın hayran kitlesinin nereeyse birebir örtüşmesi ise onların en büyük artısı.

 3. @mehmet Teşekküler..

  Bu konuda çok haklısınız.! ama USA'a ulaşmakta bizim için okadar da kolay değil. yada yolunu bilmiyoruz.

  Bahsi geçen iki kuruluşa mail attım ama cevaplama zahmetinde bile bulunan olmadı.

 4. OpenTrace

  Japonya merkezli bu girişim aldığınız ürünün barkodunu okutmanızla dünyaya olan atık etkisini size bildiriyor. Marc Benioff fikri beğendi; önerisi bu şirketin FairTrade ile partnerlik yapması yönündeydi.

  Bu tarzda hazırlamış olduğumuz bir mobil uygulamayı (microsoft imagine cup yarışması için) Türkiye ye bir türlü kabul ettiremedik. Belki bunuda bir payı vardır Türkiyeden bir proje olmamasında.

  Bu projeyle türkcellmobil gelecekte olmak üzere bir çok kuruma başvurulduğu halde projeyi bir türlü kabul ettiremedik.

  Burada şunu söylemek doğru olur diye düşünüyorum, Türkiyede sektörün önde gelenlerinde başlıyor problem.

  Gençlerimizde okadar çok fikir varki ama hiçbiri hayata geçemiyor hepsi yarıyolda kalıyor bunlardan haberi olan varmı??

  Büyüklerimizin biz gençlerin fikirlerine güvenmiyor gibime geliyor.

  Bizde çok yüksek potansiyel var bunun harekete geçirmeye çalışan gençlerde var ama destek yok..

 5. Devrim Demirel Devrim Demirel

  Bence Türkiye'den hiçbir projenin katılmıyor olması son derece normal, ben üzülecek bir şey de görmüyorum.

  Bizim kendi pazarımızı oluşturmamız gerekiyor.

 6. Taci Yalçın Taci Yalçın

  Devrim Bey, üzgünlüğüm katılmamayı haketmiyor oluşumuzdan değil, katılacak proje geliştirememizden kaynaklanıyor :) Aslında Knowband katılabilirdi Türkiye adına. Neden katılmadılar bilemiyorum. İlk fırsatta soracağım kendilerine.