Kerim Baran ve Çağlar Erol ortak oluyor
Genel

Kerim Baran ve Çağlar Erol ortak oluyor

Bugün Ersan Özer'in benim de bulunduğum bir yemekte öğrendiği gelişmeyi Yahoyt'a haber olarak yazması ile artık konunun detaylarını açıklamamam için herhangi bir sebep kalmadı.

Geçtiğimiz günlerde Cember.net satışından sonra Çağlar Erol'un DoktorSitesi.com ile ilgilendiğini ancak konuyla ilgili yorum yapmadığını paylaşmıştım. Ersan'ın yazısında sözü geçen akşam yemeğinde Çağlar ağzındaki baklayı çıkarttı ve haberi doğruladı. Ayrıca bu yatırımda yalnız olmayacağını da söylemiş bulundu.

Yonja.com'un kurucusu Kerim Baran'da Çağlar Erol ile birlikte DoktorSitesi.com'a ortak oluyormuş.

Bu gelişme Çağlar tarafından birinci ağızdan söylendiği için zaten garantiydi ve zaten bugün aldığım e-posta ile haber doğrulandı.

Konuyla ilgili Çağlar Erol'un açıklaması şu şekildedir:

"Amerika ve Avrupa’da sağlık siteleri, on binlerce farklı konuda makaleler içeren kitaplar olarak düşünülebilir. Yalnızca bu kadar değil tabi, sundukları altyapıyla ziyaretçilerin bu bilgilere dinamik erişimini ve adım adım kendi hastalıkları hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlıyorlar. Son dönemde sosyal ağlar da bu sitelerin ciddi bir parçası. Amerika’da bu yıl Health 2.0 adı altında bir konferans düzenlenmiş olması, konuya verilen önemi göstermesi açısından önem taşıyor.

Türkiye’de sağlık uygulamaları, pratikte Amerika'nın bir adım önünde bulunuyor. Ülkemizde farklı sağlık sitelerinde ziyaretçiler, üye doktorlara soru sorabiliyorlar. Bir “online muayene  veya teşhis” söz konusu olmadan doktorlar, hastalara rahatsızlıkları ile ilgili ön bilgi veriyor, ve en kısa sürede teşhis ve tedaviye başlanabilmesi için onları doğru şekilde yönlendiriyorlar.

Doktorsitesi.com  şu anki yapısıyla Türkiye’nin en büyük sağlık internet sitesi. Sağlıkla ilgili ihtiyaç duyulan bilgilere ve konularında uzman doktorlara çok kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Tüm dünyada ve Türkiye'de bir çok sağlık sitesi, yalnızca farklı yerlerden bulduğu makaleleri değiştirerek ya da olduğu gibi, yazarın ismine bile yer vermeye gerek görmeden yayınlıyor. Ülkemizde benzerleri arasında tek kurumsal yapıya sahip olan doktorsitesi.com ise, içeriğin orijinalliği ve üye doktorların kimlikleri konusunda da çok hassas. Uzman doktorlar ayda ortalama 15 bin soruyu cevaplıyor. Bu dünya standartlarının üzerinde bir başarı. Dünyadaki sağlık sitelerindeki, popüler bazı uygulamaları hayata geçirmeyi hedefliyoruz.

Tüm dünyada online sağlık uygulamalarının geleceğinin oldukça parlak olduğunu düşünüyorum. Son derece profesyonel yönetimi, başarılı çizgisi ve yükselen grafiğiyle doktorsitesi.com'un da bu alanda bir yatırım için en doğru seçim olduğuna inanıyorum."

Aynı e-postada paylaşılan konuyla ilgili Kerim Baran'ın açıklaması ise şu şekildedir:

"Beş sene önce internette doğan sosyal ağ servisleri, ilk olarak arkadaşlık ve iş ilişkilerini ön planlada tutarak kişisel ilişkilerimizi geliştirmemizi sağladı. Kendi sosyal ağımızdaki bağlatılarımızın ilişkilerini kullanarak, birey tanıma ve tanınma olanağı da bu ağ yapılarının yaygınlaşmasını ve üye sayısının her geçen gün daha da büyümesine neden oldu.  Sosyal ağları başarılı kılan bir özellik de bir çok kullanıcı tarafından üretilen içeriği, bir platform altında binlerce kullanıcıya efektif ve ölçeklenebilir bir şekilde sunabilmeleri oldu.

"İnsan" içeriği etrafında başlayan bu sosyal devrim bugün medyadaki her türlü içeriğe başarı ile uygulanıyor. Sosyal ve kullanıcı tarafından üretilen içerikler artık sadece insan içeriği, veya video içeriği gibi jenerik kategorilerden bir çok niş alana hızla yayılıyor. Bu alanlardan biri de sağlık.  doktorsitesi.com benzersiz bir yaklaşımla doktorları ve kullanıcıları aynı platformda toplayabilmiş ve hızlı büyüyen bir servis olarak dikkatimi çekti. Site, 2005’ten bu yana hizmet veriyor. Alt yapısı oldukça oturmuş. Amacımız ağ oluşumundaki bilgi ve deneyimimizi ortaya koyarak mevcut sosyal ağ yapısını kuvvetlendirmek ve hizmet alanını geliştirmek."

Ayrıca DoktorSitesi.com'un sahibi Dr. Erden Asena'nın konuyla ilgili açıklaması şu şekildedir:

"Cember.net ile Türkiye’de iş dünyasının, Yonja ile de sosyal yaşamın internetteki en büyük ağları oluşturuldu. Kerim Baran ve Çağlar Erol kendi alanlarındaki sosyal ağ oluşturma bilgilerini ve deneyimlerini doktorsitesi.com’a aktaracaklar. Böylece Türkiye’de henüz var olmayan bir yapıya birlikte imza atacağız."

Türkiye'nin iki önemli web girişimcisi ortak olarak sağlık sektörüne hem de aynı sitenin hisselerini satın alarak giriyorsa bu takip edilmesi ve değerlendirilmesi gereken bir konudur.

DoktorSitesi.com'un şu anki durumu ile ilgili de aldığım birkaç bilgiyi paylaşmak isterim.

Sitede şu anda 2800'den fazla kayıtlı doktor üye ve 120 bin'den fazla ziyaretçi üye bulunuyormuş. DoktorSitesi.com'da ayda 15 bin soru cevaplanıyormuş ve şu anda bu alandaki lider site konumundaymış.

Dediğim gibi DoktorSitesi.com çok büyük olasılıkla önümüzdeki 2 yıl içinde üç ortağı için de başarılı bir çıkış sağlayacaktır ve bu süreçte Türkiye'de sağlık alanında çok daha değerli bir konuma gelecektir.

Dr. Erden Asena'yı DoktorSitesi.com'u bu seviyeye getirdiği için tebrik ediyorum, ve yeni ortaklarıyla kendisine ve girişimine başarılar diliyorum.

NOT: Yapılan yatırım miktarı ve alınan hisseler ile ilgili bilgim yok ancak öğrenmek için elimden geleni yapacağım. ;)

Yorumlar (35)
 1. Çağatay Çağatay

  @Ertan

  Tebrikler. Senin adına sevindim. Kolay gelsin, güle güle kullan.

  @Ekim Nazım Kaya

  Etohum derken hani şu gizlilik politikaları olmadan milletin fikirlerini toplayan Etohum'dan mı bahsediyoruz? (Şu an var, biliyorum ama bir süre önce yoktu ama üyelik/başvuru işlemleri çalışıyordu.)

  Sizinle, internet kelimesini duyunca kafamızda oluşan şeyler başka sanırım. Ben açıklayayım da -kriterlerimi- siz de rahatlayın. Bir websitesi -özellikle de insanlar için, bir zümre için üretilmişleri- kullanıcı dostu olmalı. Başka kriter açıklamama gerek yok sanıyorum. Zira bahsi geçen iki site de bu konuda adeta birer çöplük(tü). Sırf bu sebep bile sizin, bahsi geçen iki siteyle bir bağınızın olduğunu kanıtlar, en azından benim gözümde. Konuyla alakalı tek kelime açıklama yapmamış olmanız da düşüncelerimin üstüne tuz ekiyor sadece. Mesela bana, bahsi geçen iki siteyi neden başarılı bulduğunuzu anlatmadınız. Ben de bu sebepleri çok çok merak ediyorum.

  Yonja ve Cember için günlerdir çene yorduğuma da inanamıyorum.

  Komik oldu bu. :)

  Türkiye'de hizmet veren uygulama/web geliştirici firmaların tamamına yakınının kullanım kolaylığı ve kullanıcı dostu uygulamalar konusunda çok sıkı bir ders almaya ihtiyacı olduğunu düşünüyordum, sayenizde bu düşünce bir hayli güçlendi...

 2. @Cagatay;

  "Sanırım benimle dalga geçiyorsunuz" :Evet. Artık dalga geciyoruz..:)

  @Ekim durumu cok guzel ozetlemis. Uzerine baska birinin soz soylemesine gerek kalmamis.

  Belki onumuzdeki donem projelerinizin arasina @Kagan ile birlikte bir internet blogu yapmayi da ekleyebilirsiniz. Boylece yayin politikalarini degistiren webrazziye ve yonja.com ile cember.net in basarili isler cikardigini dusunen webrazzi takipcisi -pismemis fikirlerini yazan- topluluga da tokat gibi bir cevap vermis olursunuz..)

  Ama o zamana kadar bence artik gundemi mesgul etmeyin..

 3. Kağan Göktürk Kağan Göktürk

  Çağatay'a katılıyorum. Bu isimler bana yanlış yönde ilerleyen bir geleneği temsil ediyor. Olsa olsa bu gelişmeden telaşlanmak lazım.

 4. @Çağatay, bu yorumlar elbette öznel ama, kriterlerini anlayabilmek için mümkünse başarılı bulduğun kişilere örnek vermeni rica ediyorum. Türkiye'den olması gerekmiyor, dünyada hangi girişimcinin hangi girişimini başarılı buluyorsun?

  Beklentiyi yüksek tutmakta sorun yok, ama, bir üretimde bulunmuş ve başkalarının da bu üründe değer görmesini sağlamış kişilere bunları söyleyeceksek, üretmeyenleri nereye koyacağız?

 5. Hater yorumlarına prim verilmemesi benim bu haberin sevindiğim diğer bir yanı oldu :)

 6. @Çağatay

  Evet doktor hakkında yorum yapılabilmeli ve bunu diğer hastalar okuyabilmeli. Hastaları sadece para olarak gören bazı sağlık personelinin bu işe kendini adamış olanlardan ayıklanması gerekmektedir. Hastasına ameliyatı yaptım deyip yapmadığı ameliyatın parasını alan doktorların bangır bangır bağırılarak teşhir edilmesi insanların uyarılması gerekmektedir. Konunun önemi ve hassasiyetini yaşayan bilir.

  Not: Anlatılan bizzat yaşanmış bir hadisedir.

 7. Muhammet Ünal Muhammet Ünal

  Çıkış sağlamış insanların bi araya gelip yeni bir projeye girmeleri ve sonuçlarını görmek bu sektörde benim için önemli çalışmalarının sonuçlarını umarım en yakın zamanda görürüz, yeni bir gelir modeli bekliyorum açıkcası.

 8. Çağatay Çağatay

  :)

  Yonja.com ve Cember.net. İkiside libidosu yüksek Çılgın Türk gençleri ve iş hayatı insanları sayesinde para, itibar, ün ve web girişimcisi yaftası kazanmadılar mı?

  İnsanlarımız azcık daha akıllı insanlar olsalardı. Bugün ne Yonja ne de Cember kalır mıydı? Önemli olan soru bu bence. Yemişim doktorsitesi'ni.

  Ayrıca bu iki girişimcinin bu projeye ortak olacaklarını düşündüğüm de ortaya ilginç manzaralar çıkıyor. Mesela, beğendiğin doktoru arkadaş listene ekleme, doktora iltifat etme, doktoru bağlantılarına ekleme, doktora yorum yazma. :)

  Bu ülkede web girişimi yok. Ya yerel klonlar var ya da mantıksızca çoğul hitlerin amaçlandığı yayıncılık anlayışı var.

  Yahu bu ülkede Reklamz gibi amaçsız bir şirket var, daha ne olsun?

 9. Yucel Eroglu Yucel Eroglu

  Bu tarz yatırım haberleri duymak gerçektende heyecanlandırıyor, kaybolan şevkimi buluyorum :)

  Şuan için kendi alanlarında lider konumunda sitelerden ve yeni girişimlerin sözü geçiyor sadece, gelecek sene bu sıralar sektördeki rekabete tanıklık etme fırsatı buluruz inş. diyorum.

 10. Darkknight Darkknight

  iki tane prof. oyuncunun aynı hedefe yönelmesi dogrusu çok ilginc :) saglam bir koku almişlardir kesinlikle özellikle iki siteninde milyon dolarlar ile el degiştirmesinden sonra.. başarilar..

 11. Kıvanç Önder Kıvanç Önder

  Bu mevzuyu bu kadar abartmasak?

  İki kişi hasbel kader ve alt tarafı bir "web sitesi" etrafında biraraya geliyorlar. Konuyu bir Apple & Microsoft birleşmesi havasına sokmanın alemi yok. Bu kişileri de abartmanın gereği yok. Mahallemizdeki taksi durağı el değiştirince heyecanlanmıyorsak buna da heyecanlanmanın gereği yok demek ki...

 12. Onder Eren Onder Eren

  Turk internet dunyasinda cok guzel seyler oluyor. Boyle yatirimlari gormek, gelecek icin umut vaad ediyor. tebrikler

 13. Ersin Koç Ersin Koç

  Umarım herşey beklendiği gibi olur. İlerleyen günlerde benzer ortaklıklar ve alımları izlemeye devam edeceğimizi hayal ettim, güzel duygu.

  Büyüyünce ne olacaksın? "Doktor", "Doktor", "Kamyon Şoförü", "Doktor" :)

 14. Mukemmel bir site, harika bir ortaklık..

  Baran ve Erol gercekten adimlarini cok saglam basiyorlar.

  Uzun zamandir "okuyana heyecan veren" belki de tek haber..

  Dogru site, dogru zaman, dogru insanlar..

  Tebrikler!

 15. Burak Arikan Burak Arikan

  Tebrikler! "Sosyal güven" bağlamında başarılı olacağını düşündüğüm bir iş.

  Yakın bir arkadaşım Cambridge'de MIT Biotech mezunlarının girişimi patientslikeme.com'da araştırmacı olarak çalışıyor. Güzel bir örnek incelemenizi tavsiye ederim.

 16. Şekip Can Gökalp Şekip Can Gökalp

  Son derece sağlam bir alan ve sağlam bir ortaklık. Çok çok üst düzey bir noktaya gideceğini düşünüyorum. Başarılar diliyorum anlaşmaya dahil herkese.

 17. Ali Rıza Babaoğlan Ali Rıza Babaoğlan

  Merakla takip ettiğim bir gelişmeydi. Sonuçlandırılmış olması güzel çünkü yurtdışında gerçekten sağlık tarafından bilinçlenme mevcut. Bunu ülkemizde de şimdiden görüp ona göre yatırımlar yapmak bencede çok mantıklı.

 18. Volkan Çelik Volkan Çelik

  Çaglar Erol ve Kerim Baran böyle büyük ve başarı bir proje ortak olmaları, Dr. Erden Asena'nın varolan büyük yapısına çok daha fazla bir katma değer katacaktır. Bir çok gelir modeli olan bir proje (kesinlikle şuan benim aklıma gelmeyen bir o kadar daha gelir modelini ortaya çıkaracaklarına inanıyorum).

  Burada birde alan adı furyası ortaya çıkacaktır. yemeksepeti.com "sepeti" eklentili bir çok alan adı ortalığı kasıp kavurmuştu (Örneğin www.ciceksepeti.com). Şimdi doktorsitesi.com ile birlikte "sitesi", bakkalsitesi.com, manavsitesi.com şeklinde bir çok alan adı aranacak ve boş olanlara yatırım yapılacaktır.

  Konuya değinmişken alan adları ile ilgili bir yazı ile bilgilerini paylaşmanı rica etsem?

 19. Tebrikler. Kerim Baran'ıda Çağlar Erol'uda tanırım ikiside Cin gibidir hic yaş tahtaya basacak kisiler değil mutlaka güzel bir başarı cikacaktir.

 20. Çok faydalı olan bir web sitesi bu ortaklık ile daha da gelişecek ve çok değerli bir konuma gelerek Türkiye için gerekli olan bir açığı daha fazla kapatır hale gelecektir.

 21. Hater yorumlarına prim vermedik derken konunun tartışmaya dönmesine neden olduğum için herkesten özür dilerim.

  @Çağatay, E-tohum'a katılıp görüşlerini girişimcilerin kendisine yüzyüze iletmeye ne dersin? Eminim senden öğrenecekleri çok şey vardır: http://www.new.facebook.com/event.php?eid=38919565995

 22. Çağatay Çağatay

  @Kağan Göktürk

  Haklısın hem de kesinlikle

  ---

  @Ekim Nazım Kaya

  Zatıalinizin Yonja ve Cember sevgisine anlam veremediğimden, başarılı olarak nitelendirebileceğim işleri ve kriterlerimi açıklamayacağım. Yonja ve Cember geliştiricilerini de üretken insanlar sınıfına koyduğunuz için ayrıca sizi de tebrik yağmuruna tutuyorum. Sanırım benimle dalga geçiyorsunuz.

  Kağan Göktürk ne güzel demiş: "Bu isimler bana yanlış yönde ilerleyen bir geleneği temsil ediyor." İmzamı da çekinmeden iliştiriyorum.

  Webrazzi'nin de yayın politikalarını değiştirdiğini düşünüyorum. Eş-dost'un pişmemiş fikirlerini yazan enteresan bir blog olmuş burası.

 23. Çağatay Çağatay

  Hater yaftası yedim sanırım. O zaman bana da, size Yonja'da iyi şanslar dilemekten başka birşey kalmıyor.

  Haber hakkında aslında bu kadar da kötü niyetli değilim. Fakat projeye ortak olan kişiler muhtemelen -belki de kesin- bu sektör hakkında pek bilgili değillerdir. Doktorsitesi aslında başarılı ama arkaplanda kalmış bir model. Aslında başarılı da. Fakat bu ortaklığın, bu site için zerre fayda sağlayacağını düşünmüyorum.

  Unutanlar için Cember.net. Ve yine unutanlar için Yonja.com

  Sayın Ekim Nazım Kaya, hater yerine lover mı olmalıydım sizce (hala)?

 24. Vedat Erol Vedat Erol

  Hiç bir anlamı olmayan balon sosyal arkadaşlık ve video sitelerinden sonra anlamlı bir yatırım olacaktır. En azından yatırımcıların "evet farklı yerlere yatırım yapmalıyız" fikrini akıllarına kazımak açısından da önemli. Dünyanın en saygın ve aynı zamanda en başarılı web sitelerinden biri olan WebMD dururken sosyal siteleri alıp taklit etmek sıkmıştı zaten. Başarılar

 25. Öncelikle girişimden dolayı kutluyorum.Bu sektördeki açık hep girişimcilerin aklındaydı, fakat bu tarz bir girişim için iyi bir içerik gerekiyor.Bu da hem zaman hemde emek demek.

  Bir satınalma ile bu ikisindende avataj sağlamış oldular.

  Birkaç ay önce saglikliyasa.com u satın almıştım.Artık satmayı düşünebilirim :)

 26. Selim Zaloglu Selim Zaloglu

  Doktorsitesi.com sitesinde uzmana soru sor hizmetini 2 ay kadar önce kullandım.(Yeni kullanıcıya 2 adet ücretsiz soru sorma hakkı veriliyor) Doğru hastayı doğru uzmana yönlendirilebileceği, zaman ve para kaybı en önemlisi yanlış teshisin bile doğru uzmandan alacağınız tavsiye ile önlenebileceğini bizzat yaşadım. Kullanıcıya FAYDA sağlamak adına doğru proje olduğunu düşünüyorum. Ayrıca ne yazıkki bizde aile hekimliği ve check-up kültürünün olmaması, hastalanıldığı anda doktor ve hastane telaşına düşüldüğünüde hesaba katarsak kullanıcı açısından en hızlı kararın alınabileceği en doğru yol en doğru proje tebrik ediyorum.

 27. Çağatay Çağatay

  @Çağatay

  Webrazzi'de aynı zamanda ölü model seviciler de bol bol bulunuyor yalnız.

 28. Çağatay Çağatay

  Adaşım, sen ne kadar ukalasın böyle? Kıymetli çeneni yorma, firmaların tamamına yakınına vereceğin derslere hazırlan!

  Bir de kendini beğenmişler ukalalar eksikti Webrazzi'de, şimdi tam oldu.

 29. Böylede spam yapılmaz ki :(

  Profosyonel arkadaşlardan bu tür spam girişimlerini görüyor olmak son derece üzücü.

  Hoş cember.net in özellikle son dönemindede benzer fake kişilerden davetler gelmişti. Ancak üzerinde durmamıştım.

  doktorsitesi'nde de aynı spam taktiğini görünce paylaşmak zorunda hissettim kendimi.

  Ekteki resimde detaylarını paylaşıyorum. Hiç bir siteye/servise üye olurken kullanmadığım ve bir programımın tanıtım sayfasında public olan email adresime "Haftalık Bülten" adı altında bir email geliyor söz konusu siteden. Emailin sonuna bakıyorum. Aynen şunlar yazıyor: "doktorsitesi.com haftalik bülten listesinden çıkmak için, e-mail adresiniz ve şifrenizle www.doktorsitesi.com adresine girerek "profilim > e-mail ayarlarım" bölümünden gerekli ayarlamayı yapabilirsiniz.

  doktorsitesi.com şifrenizi unuttuysanız, buraya tıklayarak yeni şifre talep edebilirsiniz. "

  (Sözde) Üyelere gelen bir email olduğu görünüyor. Hadi diyorum biri bir şekilde bu email adresi ile üye olmuş galiba deyip, Sitenin şifremi unuttum bölümüne gidiyorum emaildada belirtilen. Giriyorum email adresimi ve "E-mail adresi bulunamadı. " yanıtını aliyorum. Yani işin özeti kayıtlı değilim ne bültene ne siteye ancak bana kayıtlıymışım gibi email geliyor yani ne yazik ki "spam" geliyor. Ve üzülerek soruyorum Çağlar Erol bey'e yöneticisi/kurucusu olduğu siteye (belki haberi yoktur bilemem ancak dediğim gibi cember.net dende benzer emaillar almıştım) gerçekten buna ihtiyaç var mı? gerçektende bakıldığında içi boş olmayan, emek harcanmış bu site için böylesi bir (üzülerek söylüyorum) ucuz spam numarasına ihtiyac var mı?

  Aşağıdaki resimde ekran görüntülerini paylaşıyorum.

  http://img8.imageshack.us/img8/9458/doktorsitesi.png

 30. Flowers To Turkey Flowers To Turkey

  Doktorlarımızın yaptığı bu tür siteler çok faydalı umarım kötü niyetli kişiler suistimal etmezler

 31. Karsan Nakliyat Karsan Nakliyat

  Sevgili Doktorlarımız bizlere vermiş oldugunuz web sitelerinden dolayı cok teşekkür ederim ...

 32. Saygı değer doktorlarımıza hayırlı olması dileği ile.

 33. Çiçek Çiçek

  Hiç süpesizki sosyal olmanın değeri paylaşmaktan geçer bu neden ile böyle siteler türkiyenin sosyal olma yolunda ilerlediğinin bir kanıtıdır. Ayrıca aklıma gelen bir başka değer son yıllarda açılan büyük gelişme gösteren çiçekçiler, arkadaşlar demek oluyorki biz birbirimizi daha çok seviyoruz ve herşeyi daha çok paylaşıyoruz artık sevgimizi, üzüntümüzü ve bunuda artık internet sayesinde bize büyük kolaylık sağlayan http://www.cicekbahcem.com gibi siteler sayesinde çiçeğin önemini anlıyoruz.

 34. Bilgispot Bilgispot

  Bence çok güzel bir proje. Gerçekten yararlı olacaktır.