Çağlar Erol'dan bir satın alma mı geliyor?
Genel

Çağlar Erol'dan bir satın alma mı geliyor?

Ocak ayında XING tarafından satın alınan Cember.net'in kurucusu Çağlar Erol'un şu günlerde sadece yazılarını paylaştığı blogunu güncellediğini biliyoruz. Yeni girişimler üzerinde çalıştığını bilmeme rağmen kendisine sırada neler var diye sorduğumda ise yorum yapmak ve detay paylaşmak istemiyor. Benimle yeni girişim fikirlerini paylaşsa ne olabilir ki? :)

İşin şakası bir yana, bugünlerde Çağlar'ın yeni bir girişim ile ilgilendiğinin duyumlarını alıyorum. Kendisine bunu sorduğumda yorum yapmak istemesede çok büyük olasılıkla çok yakında haberini alacağımız bir satın almanın söz konusu olduğunu söyleyebilirim.

Peki, nedir bu yeni girişim?

Çağlar'ın sağlık sektörüne ilgisinin olduğunu blogunu yazmaya başladıktan sonra yazdığı şu yazıdan tahmin edebiliyorduk ve tahminler şu anda doğru çıktı diyebilirim.

Dediğim gibi Çağlar Erol konu ile ilgili yorum yapmasada şu günlerde DoktorSitesi.com ile bir satın alma görüşmesi yaptığını biliyorum.

Sağlık sektörü bence de Türkiye'de önemli bir alan. İlaç sektöründeki reklam yasaklarına rağmen sektörün inanılmaz pazarlama bütçeleri olduğunu biliyoruz. Bunun yanında ilaç satışı için şirketlerin kırk dereden su getirerek doktorlara ulaşma kanalları yaratmaya çalıştığı da bilinen bir gerçektir.

Çağlar'ın iş ağlarını yönetme tecrübesini özel bir alana aktarıp burada doktorları biraraya toplaması ise bence çok zor olmayacaktır ve komünite tecrübesi olan bir girişimci için başarının birkaç gerekliliğini ortadan kaldıracaktır.

DoktorSitesi.com'un olası bir satın almasının gerçekleşmesi durumunda, Çağlar'ın sağlayacağı yatırımla zaten kazandığı ivmeyi devam ettireceğini tahmin edebiliyorum.

Bu arada doktor.com'un da halen GittiGidiyor üzerinden satışta olduğunu hatırlatmak isterim. Şu anda 88.000 YTL'den açık artırmada olan alan adının 11 dilde aynı anlama geliyor olması herhalde sağlık sektörü ile ilgili girişimciler için değerli olacaktır. "Hemen AL!" fiyatı 125.000 YTL olan alan adının zamanında $100.000 karşılığında alındığını duymuştum ancak kesin bir rakam değildir.

Ben duyduklarımı yazdığıma göre artık Çağlar Erol'un konuyla ilgili yorum yapmasını beklemek kalıyor. ;)

Yorumlar (19)
 1. Nurettin Ozdogan Nurettin Ozdogan

  Çağlar Bey hangi alanda bir web girişimi yaparsa yapsın o girişimin başarılı olacağına inanıyorum. Umarım Çağlar Bey'in bu başarısı birçok Türk gencine ilham verir.

 2. Mehmet Alp Mehmet Alp

  Doctor.com Sitesini inceledim,Sağlık kategorileri var dişcilerden,veterinerlerde kadar , isteyen kişiler hastalığına göre doktor arayıp bulabiliyorlar.Üyelik vesaire güzel bir sistem ancak .nette pek duymuşluğum yoktu..

  Eğer doktor.com u alan kişi doctor.com benzeri bir proje yaparsa Doktor profili açmak ücretli olsa(aylık 45$),100 tane doktor ilk 1 yıl içinde bu üyelik şeklini alsa.

  100*45 = 4.500$

  1 aylık kazancı,Türkiyede binlerce özel çalışan doktor varken sadece 100 tanesinden 1 ayda bu meblağı kazanmak hiçte zor değil.

  Aslında büyütülecek bir rakam değil 4.500$ ancak 100 doktor'dan bu paranın alınabileceğini düşünürsek...1000 taneden , 10.000 taneden...

  Neyse ben çok konuştum gene bu arada "ev alma,domain al" :)

 3. Doktor.com'u ben de takip ediyorum. İlk açık arttırmada satılamadı, bu ikinci herhalde. Tahminimce bunda da satılamaz.

 4. Mehmet Alp Mehmet Alp

  dün gece aldığım bir habere göre doktor.com alan adı satın alınmış?

  bir bilginiz varmı ?

 5. Devrim Demirel Devrim Demirel

  Doktor.com için Gittigidiyor diyor ki: "Bu ürünü 7.333,33 YTL'den başlayan taksitlerle alabilirsiniz!"

  :)

 6. Taci Yalçın Taci Yalçın

  Güzel bir atılım olur Çağlar bey için. Aldıktan sonra da bayağı bir elden geçireceğini düşünüyorum siteyi. Fakat dediğiniz gibi, doktor.com çok daha mantıklı bir yatırım olabilir. Gerçi fiyat biraz tuzlu ama, eğer kısa zamanda geri dönüşünün olacağı düşünülüyorsa bence kaçırılmaması gereken bir fırsat.

 7. Mehmet Alp Mehmet Alp

  XİNG ile alışverişinden sonra bazı arkadaşlar piyasayı bırakır kafayı dinler felan demişti:)

  Anlaşılan Çağlar bey bu işte erken pes edecek değil.

  Eğer girişim alanı olarak "sağlık ve ilaç" seçtiyse gerçekten henüz web girişimcilerinin farkına varmadığı büyük bir alan.

  Son 4-5 ayda bu tür ihtiyaçlar çoğaldı , bu ihtiyaçlara kaliteli bir şekilde cevap verebilen kaliteli bir servis yok , sanırım Çağlar bey (eğer varsa böyle birşey) ilk başta kaliteye ve reklama önem verecektir...

  Kendisini destekliyorum;)

 8. Vedat Erol Vedat Erol

  Doktor.Com satıldı zaten. Aradan kaçan bir domain daha uygun fiyata satıldı. Çok kişinin fiyatı duyunca ah edeceğini biliyorum. Tatil.net 12 000 ytl gibi bir fiyatla satılmış.

 9. tabii ki. ama Çağlar gibi bu sektörde birkaç milyon dolar kazansaydın vermeyi düşünebilirdin. O fiyata domaini zor satarda belki birkaç pazarlıktan sonra orta yeri bulurlar. Doktor.com geri dönüşümü olacak bir domain adresi.

 10. XING'e satılan şey Cember.net 'miydi yoksa bizmiydik? Bu noktada kafam basmıyor. Satılan şey bizsek (userlar) neden bize para vermiyorlar?

 11. Nurettin Özdoğan Nurettin Özdoğan

  Dün markalaşmada "konumlandırma" kavramını bulan dünyaca ünlü stratejist Al Ries'in Marka olmanın 22 kuralı kitabını 2. kez okudum.

  Orada marka olmanın kurallarından biri jenerik isimlerden mümkün olduğu kadar kaçmak gerektiği idi.

  Aynı kuralın web'de de geçerli olduğunu düşünüyorum. Ama nedense web camiasında jenerik isim çok önemli gibi lanse ediliyor.

 12. Çağlar sağlam adımlar atıyor. Bu tutmaz korkusunu yeniyor önce.

  Jenerik isimlere gelince bence jenerik isimler tutar. Unutmayın ki ikinci nesil pazarlama var :)

 13. 30 Ağustos 2008

  Doktor.com alan adı satılmıştır. İlginiz için teşekkürler.

 14. doktor.com sitesi nejdet.net adresine yönlendiriliyor.

  Buradaki blog da doktor.com adresinin birine satıldığı yazıyor.

  Ayrıca doktorsitesi.com'u daha önceden yakından tanımışlığım vardı. Eski sistemlerin de bir çok açık bulunmaktaydı. Kapatmaları konusunda uyarmıştım. 3-4 hafta sonra yeni platformları ile birlikte yayına başladılar.

  Ama domainin jenerikliği pek önemli değil. Çember.net ismi business, iş veya kariyer vb. bir ticari terim içermiyor. Ama iyi bir finansman ve strateji ile istediği yere gelebiliyor.

  Ben 125bin lira doktor.com a vermezdim. Bu para markalaşma için yeterli bir para.

  Ama parası çok olan bir yatırımcı için, mantıklı olan, hem doktor.com u almak hemde markasını güçlendirmek için yatırım yapmak.

 15. Doktor Çağlar işini bilir.

 16. E.kaan Ercelik E.kaan Ercelik

  doktor.com alanadını http://www.r10.net/domain-satis/201215-www-doktor-com-satilik.html

  adresinde de görmüştüm bayağı kopuk mesajlar var :D

 17. Vedat Erol Vedat Erol

  Doktor.Net olsaydı Çağlar Bey alırdı. Cember.net ten sonra jenerikte com domainine geçmez sanırım :)

  Aslında jenerik adların başarılı olduğu çok az proje var çünkü jenerik domainleri sadece satılmak için alınmış durumda. bknz Kıvılcım İstanbulluoğlu. Bu arada bu adam kimdir bilen var mı ?

  Konuyu dağıtmadan doktor sitesi başarılı bir projeymiş. Yatırım yapılır.

 18. Doktor oldukça kaliteli bir domain sağlık sektöründe büyük bir sermaye var. İyi bir proje ile milyoner edebilir sahibini...