Yeni bir internet devrimi: Ubiquity
Araçlar

Yeni bir internet devrimi: Ubiquity

Mozilla Labs tarafından geliştirilen Ubiquity yeni bir internet devriminin habercisi olarak bugün hayata geçirildi. Henüz 0.1 sürümünde olan Ubiquity bir Firefox eklentisi ve yaptığı iş ise farklı web servislerini kullanarak günlük yaşamda ihtiyaç duyacağımız birçok hizmeti tarayıcı üzerinden gerçekleştirmemize olanak tanımak.

Örnek vermem gerekirse, Webrazzi'de gördüğünüz bir yazının belirli bir bölümünü, ki bu bölümün içinde resim de yer alabilir, bir arkadaşınıza e-posta ile göndermek istiyorsunuz. Normal durumda kopyala yapıştır yöntemiyle e-posta mesajınızın içine aktarıp sonra göndermeniz gerekir. Ubiquity bu işlemi günlük yazım dili kullanarak kolaylıkla yapmanızı sağlayarak direkt tarayıcınız üzerinden gerçekleştirebiliyor.

Daha özel ve ürün lansmanında da kullanılan bir örnek olarak şunu da paylaşayım. Bir toplantı ayarlıyorsunuz ve göndereceğiniz e-posta'nın içine bir de toplantı yapacağınız yerin haritasını dahil etmek istiyorsunuz. Normalde Google Maps üzerinden link olarak haritayı e-posta mesajınıza dahil edersiniz. Ubiquity ile direkt haritayı resim gibi mesajınıza dahil edip göndermeniz mümkün ve bunu yine tarayıcınız üzerinden kolaylıkla yapabiliyorsunuz.

Ubiquity ile ilgili ben ne kadar örnek versem ürünün tanıtım filminin ve demolarının tadını vermeyecek. Bu sebeple aşağıdaki videoyu seyretmenizi öneriyorum.

https://vimeo.com/video/1561578

Henüz çok yeni ve erken sürümlerinde olan Ubiquity'nin yaptığı aslında popüler web servislerinin API'ları üzerinden işlem gerçekleştirmek. Bir web sitesinden belirli bir bölümü seçip Twitter'a göndermek, uzun bir URL'yi seçip onu anında TinyURL'ye dönüştürmek ve bir web sitesindeki içeriği anında tarayıcı üzerinden tercüme etmek... Tüm bunlar servislerin API'ları ile yapılan ancak Ubiquity'nin inovatif modeli sayesinde günlük yazım dilimize entegre edilen devrim niteliğinde özellikler.

İnternetin bir platform olması ve tüm servislerin bu platform üzerinde entegre olarak çalışabilmesi vizyonundan yola çıkarak önemli bir adım olarak gördüğüm Ubiquity ile ilgili bu yazımız konuyu açma niteliğindeki ilk paylaşımımız olsun. İlerleyen dönemlerde bu önemli eklentiyi ve devamında gelecek uygulamaları o kadar çok konuşacağız ki, hazırlık yapmış olmak gerekiyor.

Ubiquity'yi Firefox kullanıyorsanız denemezi kesinlikle tavsiye ederim. Yeni bir devrin başlangıcını yaşamak için değerli olacaktır.

Yorumlar (15)
 1. Ahmet Alp Balkan Ahmet Alp Balkan

  mükemmel. gerçekten bir devrim. git gide tüm kullanıcıların arasına çeşitli yollarla yayılan web 2.0, bu şekilde kullanımı kolaylaştıkça daha çok yaygınlaşacak. @Ekim Nazım'ın da dediğini gibi adres.com'un eklentileri aslında ileri görüşlü tasarlanmış bence :)

 2. bu mozillanın aurora projesinde gösterdiği bir şeydi. hatta ilk tanıtım videosu sırf bu özellikle alakalıydı.

  Gerçekten çok başarılı bir uygulama

 3. Mehmet Soylu Mehmet Soylu

  bunların çoğunu opera ile zaten yapabiliyorsunuz. söz gelimi arama formlarına get ve post yöntemlerini adres çubuğundan komut satırı gibi gönderebiliyorsunuz. hatta google için "g bunu bul" gibi bir uygulama sabit. whois, özel aramalar vs için kullanıyorum hep. biraz opera script öğrenirsenizde pagerank butonları falan yapabiliyorsunuz. FF iyi güzel ama eklentilerle yavaşladığını, komut satırının genel kullanıcıya hitap etmediğini bilmeleri lazım.

  Tabi bu işler arkasında eminim google var :) web 3.0 da browserlar çok önemli roller oynayacağından google FF yi şimdiden destekliyor.

 4. İsmail Aşcı İsmail Aşcı

  Uzun zamandir ilk defa bir uygulamadan bu kadar etkilendim...Video muthis heyecanlandirdi beni...

 5. Ubiquity gerçek bir inovasyon.

  Temel işlevleri açısından birkaç yıldır kullandığım adres.com bilgi servisleri ile benzeştiği için paylaşmak istedim:

  http://www.adres.com/bilgi-servisleri.php

  adrsinde listelenen bilgi servisleri ile Google arama'dan Maps uygulamasına, Ekşi Sözlük'ten Gittigidiyor veya imdb'ye bir çok web servisinde kısayollarla arama yapabilirsiniz.

  http://www.adres.com/araclar/ adresindeki araçlar ile browser'ınıza ekleyebiliyorsunuz.

 6. bu bence yakında bütün interneti google suggestions gibi yöntemlerle gezeceğimizin bir işaretidir. mozilla firefox 3,5 yada 4 e kadar bu özellik için sabredemeyip eklenti olarak yayınlaması ie için avantaj olabilir, tahminim en geç firefox 4 de bu eklenti varsayılan olarak gelir ve firefox internette gezmek için gerekli olan bir araçtan çok her zaman elimizin altında bulunması gereken bir araç seviyesine çıkabilir.

 7. Onur Yalazi Onur Yalazi

  Daha bu akşam üzeri, ubiquity yi inceleyip sisteme kurmuştum. Üzerine geldi. Hatta Hasan Özgan'ın servisi olan kıssa.be için bir kissalt komutu bile hazırladım. İsterseniz http://www.yalazi.org/ubiquity/list.html'e üye olup kullanabilirsiniz.

 8. @Onur YALAZI

  Evet yazmayı unuttuğum bir noktayı hatırlattınız.

  Ubiquity açık kaynak kodlu ve herkes geliştirebilir ;)

 9. Alihan Çetin Alihan Çetin

  Çok güzelll

 10. Başta çok güzeldi ama bi kaç komut daha tanıtayım dedim şuan hiç bi komuta cevap vermemeye başladı ilerde daha iyi olur herhalde :)

 11. Alihan Çetin Alihan Çetin

  Şimdi test ettim FF 2.0+ <3.0 çalışmıyor. Minimum FF 3.0 kullanmak lazım...

 12. Onder Eren Onder Eren

  Ubiquity'yi techcrunchta gorur gormez kurdum ve en son ne zaman bir eklenti-web teknolojisi icin bu kadar heyecanlandigimi hatirlamiyorum. ubiquity webdeki hammaliyeyi azaltiyor ve kelime anlamiyla da (ayni anda her yetde veya birden cok yerde olan) webdeki sikintilarimiza hizir gibi yetisiyor. turk web servislerinin bu devrime bir an once kendi komutlari ile entegre olmalarini tavsiye e

  erim cunku final surume gecildiginde herkesin diline dolanacaktir ubiquity. bugun 10 dakikalik bir webiki.tv cekimi yapmistim o heyecanla ama vimeonun bakimina denk geldi uploadi gerceklestiremedim. Yarin turkce bir tanitimi webiki.tv de bulabilirsiniz.

 13. Burak Gulbahce Burak Gulbahce

  Merak ettigim bir nokta bu servisten Google Maps, Yelp gibi on-site advertising yapan servisler nasil etkilenecek. Tabii ki bu servisler sadece e-mail bagimli servisler degil, ancak bu servislerin yuzlestigi impression kaybi servislerin cok da hoslarina gitmeyecek diye dusunuyorum.

 14. Ahmet Alp Balkan Ahmet Alp Balkan

  @Burak, elbet yine detaylı şeyleri servisin kendi sayfasından alıyor. Yani o kafeye direction tarifi için kullanıcı yine kendisi google maps'ten arayacak, o yelp reviewlarını okumak için yelp'e devam edecek. Ama biraz katlanacak tüm servisler buna. Kimi zaman teknoloji bazılarının hoşuna gitmez :)

 15. Çağan Şentürk Çağan Şentürk

  Ubiquity için Profesyo.net'te komut yaratmaya başladık.

  http://www.profesyo.net/ubiquity