Bilgi temelli sosyal ağ; Knowband.com

Dünyanın her yerinde Google, SlideShare, Youtube, Scribd, Wikipedia, Delicious, vb.. gibi başarılı markalamalar yapan web servisleri kullanılarak bilgiye hızlı bir şekilde ulaşmak amaçlanıyor. Bunun yanında üniversiteler, özel eğitim kursları da süreçlerinin bazı kısımlarını e-learning'e taşıyorlar. Oluşan bütün bu içeriklerle birlikte tüm bu servisler içinde anlık komüniteler oluşuyor. Site içi gruplar kuruluyor ya da bir şekilde içerik üreticileri takip etme olanağı sağlanmaya çalışılıyor.

İlk kez bilgi ile sosyal ağ kavramını aynı niş çatı altında buluşturacak ve yukarıda bahsettiğim tüm servisleri içine alarak içeriğini temin edecek "bilgi temelli sosyal ağ" projesinin ismi Knowband.

5 Kişilik bir proje ekibinden oluşan Türk şirketi Knowband özgün konseptiyle bu alanda yer alan ilk başarılı markalama.

Projenin PR Direktörü Üçer Aksu "Nasıl çalışır?" sorusuna şu yanıtı veriyor:

"Sistemin nasıl çalıştığını basitçe şöyle özetleyebiliriz. İnsanlar sisteme üye olup bir profil sahibi oluyor ve ilgilendikleri, bir şeyler öğretmek ya da öğrenmek istedikleri herhangi bir konuda "kurs"lar açıyorlar. Kurslar için kurs profili dediğimiz bir sayfa oluşturuluyor ve insanlar bu sayfa aracılığıyla konuyla ilgili presentasyon, ofis dökümanları, resim, video makale vb.. materyalleri paylaşıyor bunlarla ilgili tartışıp yeni şeyler öğreniyor, benzer ilgi alanlarına sahip yeni insanlarla tanışıyor, arkadaş oluyorlar. Bu insanlarla aynı zamanda istediklerinde son derece gelişmiş özelliklere sahip Virtual Classroom uygulamamız olan Knowband Live sayesinde canlı sesli ve görüntülü olarak oturumlar düzenleyebiliyorlar."

Yeni başlayanlar için hazırladıkları sunuma da bu linkten ulaşabilirsiniz.

İlerleyen dönemlerde üreticiler de bilginin karşılığını sağda solda yer alan profillerde değil, Knowband üzerinden derli toplu olarak paylaşarak -kendi ya da şirket- markalarının değerini yükseltebilecekler.

Ayrıca fikir başından sonuna kadar başarılı bir gelir modeline oturtulmuş ve aldığı close yartırımlarla da geleceğinin parlaklığı kavranılabilmişe benziyor.

Son olarak vizyonlarından bir kaç cümleyi de paylaşmak istiyorum:

"Knowband insanlara "doğal" bir tanışma ortamı sunacak bu sayede insanlar arası bilgi temelli bir sosyal ağın yaratılmasının önü açılmış olacak. Aynı konularla ilgili olan insanlar arasında bir tür "bilgi bağı" "öğrenme ağı" oluşacak. Zihinsel akrabalıklar ortaya çıkmaya başlayacak ve bu gerçek hayata da yansıyacak.

İnternette paylaşılan video döküman vb. içeriğin Knowband üyelerinin birlikte çalışması(collaboration) yoluyla kurslar içerisine eklenip kategorize edilmesi sayesinde projenin semantik webe de büyük bir katkısı olacak."

Girişimci arkadaşlarımıza çok fazla katkılar yapabileceğini bildiğim Knowband ekibiyle uygun bir tarihte Knowband üzerinden canlı bir oturum düzenlemek için buradan söz almış olalım.

Kontenjan ve oturum tarihini belirlesinler, biz de ilk kapsamlı canlı oturumu hep birlikte gerçekleştirelim. Değil mi Üçer? ; ) Sıkıştırma 2.0 böyle bir şey sanırım.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.