Bilgi temelli sosyal ağ; Knowband.com
Arama Servisleri

Bilgi temelli sosyal ağ; Knowband.com

Dünyanın her yerinde Google, SlideShare, Youtube, Scribd, Wikipedia, Delicious, vb.. gibi başarılı markalamalar yapan web servisleri kullanılarak bilgiye hızlı bir şekilde ulaşmak amaçlanıyor. Bunun yanında üniversiteler, özel eğitim kursları da süreçlerinin bazı kısımlarını e-learning'e taşıyorlar. Oluşan bütün bu içeriklerle birlikte tüm bu servisler içinde anlık komüniteler oluşuyor. Site içi gruplar kuruluyor ya da bir şekilde içerik üreticileri takip etme olanağı sağlanmaya çalışılıyor.

İlk kez bilgi ile sosyal ağ kavramını aynı niş çatı altında buluşturacak ve yukarıda bahsettiğim tüm servisleri içine alarak içeriğini temin edecek "bilgi temelli sosyal ağ" projesinin ismi Knowband.

5 Kişilik bir proje ekibinden oluşan Türk şirketi Knowband özgün konseptiyle bu alanda yer alan ilk başarılı markalama.

Projenin PR Direktörü Üçer Aksu "Nasıl çalışır?" sorusuna şu yanıtı veriyor:

"Sistemin nasıl çalıştığını basitçe şöyle özetleyebiliriz. İnsanlar sisteme üye olup bir profil sahibi oluyor ve ilgilendikleri, bir şeyler öğretmek ya da öğrenmek istedikleri herhangi bir konuda "kurs"lar açıyorlar. Kurslar için kurs profili dediğimiz bir sayfa oluşturuluyor ve insanlar bu sayfa aracılığıyla konuyla ilgili presentasyon, ofis dökümanları, resim, video makale vb.. materyalleri paylaşıyor bunlarla ilgili tartışıp yeni şeyler öğreniyor, benzer ilgi alanlarına sahip yeni insanlarla tanışıyor, arkadaş oluyorlar. Bu insanlarla aynı zamanda istediklerinde son derece gelişmiş özelliklere sahip Virtual Classroom uygulamamız olan Knowband Live sayesinde canlı sesli ve görüntülü olarak oturumlar düzenleyebiliyorlar."

Yeni başlayanlar için hazırladıkları sunuma da bu linkten ulaşabilirsiniz.

İlerleyen dönemlerde üreticiler de bilginin karşılığını sağda solda yer alan profillerde değil, Knowband üzerinden derli toplu olarak paylaşarak -kendi ya da şirket- markalarının değerini yükseltebilecekler.

Ayrıca fikir başından sonuna kadar başarılı bir gelir modeline oturtulmuş ve aldığı close yartırımlarla da geleceğinin parlaklığı kavranılabilmişe benziyor.

Son olarak vizyonlarından bir kaç cümleyi de paylaşmak istiyorum:

"Knowband insanlara "doğal" bir tanışma ortamı sunacak bu sayede insanlar arası bilgi temelli bir sosyal ağın yaratılmasının önü açılmış olacak. Aynı konularla ilgili olan insanlar arasında bir tür "bilgi bağı" "öğrenme ağı" oluşacak. Zihinsel akrabalıklar ortaya çıkmaya başlayacak ve bu gerçek hayata da yansıyacak.

İnternette paylaşılan video döküman vb. içeriğin Knowband üyelerinin birlikte çalışması(collaboration) yoluyla kurslar içerisine eklenip kategorize edilmesi sayesinde projenin semantik webe de büyük bir katkısı olacak."

Girişimci arkadaşlarımıza çok fazla katkılar yapabileceğini bildiğim Knowband ekibiyle uygun bir tarihte Knowband üzerinden canlı bir oturum düzenlemek için buradan söz almış olalım.

Kontenjan ve oturum tarihini belirlesinler, biz de ilk kapsamlı canlı oturumu hep birlikte gerçekleştirelim. Değil mi Üçer? ; ) Sıkıştırma 2.0 böyle bir şey sanırım.

Yorumlar (12)
 1. Afyonblog Afyonblog

  Bir Türk girişimi olması güzel. Biz de yapabiliyormuşuz. Seçenekler de mutlaka Türkçe olmalı.

  Başarılar.

 2. Ercüment Eser Ercüment Eser

  Güzel bir uygulama, tasarım olarak "clean" olması büyük artısı. Ancak rekabet etmeleri gereken çok fazla site bulunmakta bu alanda.

  Bu konuda benim aklımda kalan birkaç site:

  http://www.wiziq.com/ (sevdim) http://www.junioru.com/

 3. Murat Turan Murat Turan

  Tebrik ederim, Tasarımı gözü ve aklı yormayan bir tasarım, özellikle Türk girişimcilerin bir ürünü olması çok güzel. Yanlız siteyi gezerken fark ettim: bazı linkler http://www.knowband.com/user/view/?userId=) güvenlik sorunu teşkil edebilecek hatalar veriyor.

 4. Tuncay Akbas Tuncay Akbas

  Sosyal ağ konseptine güzel bir yaklaşım getirmişler. Tebrikler! İçeriğin yarı Türkçe ve yarı İngilizce olması yurt dışından giren Türkçe bilmeyen kullanıcılar açısından bakıldığında çok hoş olmayabilir. Bu konuda daha dikkatli olmalarını öneririm...

 5. Taci Yalçın Taci Yalçın

  Çok iyi bir iş çıkarmışlar, gerçekten tebrik ediyorum. Ama işleri daha yeni başlıyor. Önlerinde uzun ve zorlu bir süreç var. Umarım bu uzun süreçte kolay kolay tökezlemezler ve oldukça başarılı olurlar. Bu potansiyele ve motivasyona da sahipler zaten gördüğüm kadarıyla.

 6. Mehmet Alp Mehmet Alp

  Tasarım olsun kodlama olsun herhangi bir eksi yöne rastlamadım ancak Projeyi İlk etapta Türkçe yayına sokmaları bence daha iyi olurdu(tabiki yurtdışında reklam anlaşmaları vs. yoksa)

  Bilgi amaçlı bir sosyal ağ'a Tüm dünyanın ihtiyacı mevcut,İnsanlar sağdan soldan bilgi toplamaktan bıktı,artık isteyenler bu tür siteler aracılığıyla ders taleplerinde bulunabilir , Firmalar verecekleri dersler ile kendilerini büyük bir platforma kanıtlayabilecek.

  Temennim sistemin bu seviyeye gelmesi...

 7. Önder Eren Önder Eren

  RIATalks'ta da sunumlarını izleme fırsatı bulmuştum. Genç bir ODTÜlü ekip tarafından hazırlanıyor. Çok güzel bir niş alan yakaladıklarını düşünüyorum ve önleri de çok açık bence. Knowband'ı daha çok duyacağız önümüzdeki günlerde. Gurur duyacağımız başarılar elde edeceklerine inanıyorum.

 8. Melih Bahadır Varol Melih Bahadır Varol

  Yeni olmasına rağmen olgun bir duruş yakalamışlar. İlerledikleri niş alanda başarılı olmaları çok muhtemel.

  Küçük tefek şeyler var tabi, profil ve kurs fotoğraflarının eklenirken netliğin bozulması göze çarpanlardan ilki. Kısa zamanda üstesinden gelebileceklerini düşünüyorum.

  Yukarıdaki capture'da "Knowband is Growing" bölümündeki profil fotoğraflarının başında Fırat Coşkun'un olması onlara ayrı bir mistik güç ve şans getirecektir :)

 9. Fikir, düşünce yapısı, taktiği sahaya yansıtma, oyunu köşelere yayma ve zevk veren bir futbol izletme açısından on numara bir takım kurmuşlar, bi o kadar güzelde hayata geçirme noktasına gelmişler.

  Ucunun ne tarafa gittiğini yakın zamanda kestiremeyeceğimiz hale gelecek olan bu "sosyal ağ" kavramını insanlığa fayda ölçüleri nispetinde ne de güzel yorumlamışlar.

  Can-ı gönülden tebrik ediyorum arkadaşlarımı. Daha tanışmadık ama "sosyal ağ" ya, öyle arkadaş markadaş olabiliyor insan...

 10. Üçer Aksu Üçer Aksu

  Knowband niş bir sosyal ağ mıdır?

  Eğer bundan eğitimle ilgilenen insanların, dar bir kitlenin sosyal ağı anlaşılıyorsa, hayır.

  Knowband'in hedef kitlesi genel olarak interneti bir şeyler öğrenmek için kullanan insanlardır. Farkında olunsun ya da olunmasın hemen herkes interneti bir şeyler öğrenmek bilgi edinmek ve paylaşmak ya da beceri geliştirmek amacıyla kullanır. Ayrıca Knowband sunduğu kolaylıklarla interneti bu amaçla kullanmayan insanların da bu şekilde kullanmaya başlamasını sağlama iddiasına sahiptir.

  Bizim bakış açımızla Knowband'in hedef kitlesi neredeyse Facebook'un hedef kitlesi kadar geniş bir kitledir.

 11. Üçer Aksu Üçer Aksu

  Wiziq Knowband'in rakibi midir?

  Hayır değildir. Wiziq bir sanal sınıf uygulamasını insanların kullanımına sunmuştur. Varları yokları bu sanal sınıftan ibarettir.

  Klasik anlamda eğitimin internete kopyalanmaya çalışılmasıdır wiziq.Hedef kitlesi büyük ölçüde öğretmen ve öğrencilerle sınırlıdır. Konular akademik konuların dışına çıkmaz. Sanal sınıf oturumlarını öğretmen kılıklı kimseler düzenler. Yani öyleki artık buna web 2.0 diyesiniz gelmez.

  Knowband bir sosyal ağdır ve sanal sınıf uygulaması kullanıcılarına sunduğu pek çok araçtan yanlızca biridir. Böyle olmasına rağmen Wiziq'nun sanal sınıf uygulamasından çok daha gelişmiş özelliklere sahiptir.

 12. Onder Eren Onder Eren

  Tebrikler udemy.com (knowband.com' un yeni adi) http://techcrunch.com/2010/08/31/udemy-funding/