FriendFeed'in yeni tasarımı beta olarak yayında
Analiz

FriendFeed'in yeni tasarımı beta olarak yayında

Popülasyonunda Türk kullanıcıların büyük pay sahibi olduğu FriendFeed bir süredir yeni tasarımı ile ilgili çalışmalar sürdürüyordu. Servisin bugün resmi blogundan yaptığı açıklama ile beta.friendfeed.com üzerinden yeni tasarımını kullanıcılarının beğenisine açığını öğrendik.

Yeni tasarımla birlikte FriendFeed'e yeni birkaç özellik de eklendi.

Bu özelliklerden ilki arkadaş gruplama. Kullanıcıların takip ettikleri kişileri gruplamasına yarayan bu özellik sayesinde FriendFeed'in genellikle şikayet edilen içerik kalabalığı bir ölçüde aşılmış olacak gibi gözüküyor. Tabi madem içerik kalabalığında şikayet ediyorsun neden herkesi takip ediyorsun derler ama orası başka bir konu.

FriendFeed'in yeni versiyonunda dikkatimi çeken bir diğer özellik de bir kullanıcının ana sayfasına ulaşma imkanı vermesi. Yani, benim takip ettiğim kişilerin içeriklerini benim gördüğüm gibi diğer kullanıcıların da görebilmesi olarak açıklanabilir. Bu sayede benim takip ettiğim kişileri takibe almadan benim sayfam üzerinden takip yapılması mümkün oluyor. Biraz karışık bir anlatım oldu sanırım ama ana fikir şu "Arda ve Arkadaşları" tarafından sağlanan içerikler sayfası.

Yeni tasarımda sistem üzerinden paylaşım yapmaya yarayan "Share Something" özelliği de geliştirilmiş. Artık bu özelliği kullanarak paylaşılan içeriklere fotoğraf göndermek/yüklemek mümkün.

Kişisel görüşümü sorarsanız yeni tasarım ve özellikler hoşuma gitti. Minimalist ve sakin bir gelişim gösteren FriendFeed'in yavaş yavaş kullanıcıların arkadaşları ile ilişkilerini de detaylandırarak zaman içinde hakkımızda Facebook kadar bilgi sahibi olmasını olası görüyorum. Elbette bu sayede Web 2.0'ın "dijital kimlik" ve "anti-anonim" vizyonuna da önemli bir platform sağlayacağı kesin.

FriendFeed'in yeni tasarımının önizlemesini beta.friendfeed.com adresi üzerinden yapabilirsiniz.

Yorumlar (4)
 1. Mehmet Alp Mehmet Alp

  Yeni tasarımda fazla detaydan kaçınılmış ana konuya odaklanmış bir yapı var...

 2. Ersin Koç Ersin Koç

  İlk bakışta farklı bir siteye girdiğimizi, yenilikler geldiğiniz sanıyor gibi oluyor ama temelde aynı olduğunu farkediyoruz. Buna da alışırız. FF'in yükşelişi engellenemez. :)

 3. Önder Eren Önder Eren

  Facebookun yaptığı gibi radikal bir arabirim düzenlemesi yapmamaları çok mantıklı. Herşey alıştığımıza yakın ama daha derli toplu yeni sürümde. Sadece hariçten besleme değil dahili sistemi de kullandırmaya özendirmek için yapılan eklemeleri de mantıklı buluyorum. Bir an önce betadan finale geçmelerini diliyorum.

 4. Otomatikportakal Otomatikportakal

  facebook'un gittikçe friendfeed'e benzemesiyle bence friendfeed büyük oranda güç kaybetti. zaten friendfeed'i ilk kullananlar bilir, siteye üye olur olmaz facebook eklentisini yüklememizi önerirdi. şimdi facebook durum paylaşım ve başka sitelerden içerik paylaşımını standart hale getirdi. bir başka deyişle friendfeed'e gerek kalmadı.