FriendFeed'in yeni tasarımı beta olarak yayında

FriendFeed'in yeni tasarımı beta olarak yayında

Popülasyonunda Türk kullanıcıların büyük pay sahibi olduğu FriendFeed bir süredir yeni tasarımı ile ilgili çalışmalar sürdürüyordu. Servisin bugün resmi blogundan yaptığı açıklama ile beta.friendfeed.com üzerinden yeni tasarımını kullanıcılarının beğenisine açığını öğrendik.

Yeni tasarımla birlikte FriendFeed'e yeni birkaç özellik de eklendi.

Bu özelliklerden ilki arkadaş gruplama. Kullanıcıların takip ettikleri kişileri gruplamasına yarayan bu özellik sayesinde FriendFeed'in genellikle şikayet edilen içerik kalabalığı bir ölçüde aşılmış olacak gibi gözüküyor. Tabi madem içerik kalabalığında şikayet ediyorsun neden herkesi takip ediyorsun derler ama orası başka bir konu.

FriendFeed'in yeni versiyonunda dikkatimi çeken bir diğer özellik de bir kullanıcının ana sayfasına ulaşma imkanı vermesi. Yani, benim takip ettiğim kişilerin içeriklerini benim gördüğüm gibi diğer kullanıcıların da görebilmesi olarak açıklanabilir. Bu sayede benim takip ettiğim kişileri takibe almadan benim sayfam üzerinden takip yapılması mümkün oluyor. Biraz karışık bir anlatım oldu sanırım ama ana fikir şu "Arda ve Arkadaşları" tarafından sağlanan içerikler sayfası.

Yeni tasarımda sistem üzerinden paylaşım yapmaya yarayan "Share Something" özelliği de geliştirilmiş. Artık bu özelliği kullanarak paylaşılan içeriklere fotoğraf göndermek/yüklemek mümkün.

Kişisel görüşümü sorarsanız yeni tasarım ve özellikler hoşuma gitti. Minimalist ve sakin bir gelişim gösteren FriendFeed'in yavaş yavaş kullanıcıların arkadaşları ile ilişkilerini de detaylandırarak zaman içinde hakkımızda Facebook kadar bilgi sahibi olmasını olası görüyorum. Elbette bu sayede Web 2.0'ın "dijital kimlik" ve "anti-anonim" vizyonuna da önemli bir platform sağlayacağı kesin.

FriendFeed'in yeni tasarımının önizlemesini beta.friendfeed.com adresi üzerinden yapabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.