Milliyet'ten "Bu haber neden bahsediyor?" oyunu

Milliyet'ten

Dünyadaki web gelişmelerini Türkiye'ye uyarlarken bire bir kopyalamalar değil, gerçek anlamda hedef kitleyi gözeterek yapılan uyarlamalar başarılı oluyor. Başarılı bulduğum bir etiketleme uyarlaması olan Milliyet'in yeni servisi "Bu haber neden bahsediyor?"un bir çok kişiye ilham vermesini isterim.

Öncelikle anlamamız gereken şey son kullanıcının web'den, trendlerden doğrudan anlaması gerekmediğinin kavranması. Web kültürü ile yeni tanışmaya başlayan genel kullanıcımıza yeni nesil teknolojileri bir oyun gibi sunma fikriyle yola çıkan Milliyet'in son "etiketleme" yaklaşımı gerçekten etkileyici.

Servisin açıklaması da mevcut hedef kullanıcıya böyle özetlenmiş:

"Haberlerin yanındaki “Bu haber neden bahsediyor?” kutusuna haberi en iyi yansıttığını düşündüğün kelimeyi gir, ne kadar çok okur seninle aynı tahminde bulunursa o kadar çok puan kazan.

Tek yapmanız gereken maksimum 35 karakterden oluşan kelimeyi girmek, Kaydet tuşuna basmak ve üye girişinizi yapmak.

Daha önce aynı kelimeyi girmiş ne kadar üyemiz var ise o kadar puan anında senin olacak. Yarışma haftası bitene kadar da ne kadar üye bu kelimeyi girerse puanların eklenerek büyüyecek."

Gördüğümüz gibi son kullanıcının delicious'u bilmesine, "Thirteen Tips for Effective Tagging" tarzındaki makaleleri okuyarak kendini .com balonları içinde bulmasına gerek kalmadan, bu teknolojiyi onların anlayabileceği tatta sunan Milliyet'i tebrik ediyorum.

Tuncay'ın harika çalımının haberinin altında yer alan kutuyu inceleyebilirsiniz. Son olarak da yazımı servisin kendi sunum kapanışıyla bitirmek istiyorum.

Hadi tahmin et bakalım; “Bu haber neden bahsediyor?”

Bu haber sanırım başından beri kapıldığımız "furyadan geri dönülünebilineceğinden" bahsediyor. 35 Karakteri geçmeyen etiketlenmiş halleriyle de: "Yerinde, mantıklı, bravo"dan.

Arkaplanını merak edenler de etiketleme teknolojisinin son trendlerini buradaki linklerden inceleyebilirler. http://friendfeed.com/e/3a8ec01f-b2f0-4744-a9d2-249055b16f02/Want-to-write-about-tagging-now-Are-there-any-new/.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.