Kayıp aranıyor: TTNet VDSL2 ile 32 Mbit internet!
Arama
Genel

Kayıp aranıyor: TTNet VDSL2 ile 32 Mbit internet!

TTNet‘in VDSL2 ile tüm Türkiye’yi 32 Mbit internet ile buluşturacağını geçen yıl gerçekleşen CeBit‘den beri bekliyorduk. Sonunda herkesin beğenisini kazanan Cem Yılmaz‘lı reklam filmleri başladı, her yerde afişlerini, reklamlarını görmeye ve duymaya başladık.

Sonra servisin 32 Mbit download’a karşılık 1 Mbit upload imkanı sunduğunu duyduk… Şaşırdık ve sonra bunun şirketin “Metro Ethernet” satışları için uyguladığı bir pazarlama stratejisi olduğunu öğrendik… Sonra buna rağmen yapılan başvuruların sonuçsuz kaldığını kimsenin 32 Mbit bağlantıya sahip olamadığını öğrendik… Ve sonra birden bir sessizlik oldu…

Evet, TTNet‘in bu kadar yüksek reklam bütçeleri ile lansmanını yaptığı VDSL2‘nin birden sessizliğe bürünmesi dikkatimi çekti ve araştırdım ancak TTNet‘in resmi web sitesinde de VDSL2 sayfaları ve reklamlarının ortadan kalktığını gördüm. Yani, bir anda VDSL2 ile ilgili herşey kuş olup uçmuş gitmiş.

Bunun yanında şirketin bu konudaki tüm reklam kampanyaları da durdurulmuş ve yayınlardaki bannerlar geri çekilmiş.

İşte o gün bu gündür TTNet‘in 32 Mbit VDSL2 hizmetinden eser yok. Kısacası VDSL2 kayıp. Sanki böyle bir hizmet hiç olmadı. Belki de gerçekten olmadı…

TTNet VDSL2 ile ilgili TTNet.net.tr adresinde herhangi bir açıklama ya da herhangi bir mecrada reklam bulan olursa lütfen yorumlarda paylaşsın. Kendisini çok merak ediyoruz…

Yorumları GösterYorumlar Gizle (19)
 1. Hsn dedi ki:

  Geçen gün elime geçen eski bir gazetede reklamı vardı ben de görünce ses seda yok bi bakayım dedim ama nafile hiç birşey bulamadım 🙂

 2. Ersin KOÇ dedi ki:

  Kısacası Türk (Hariri) Telekom biraz daha oyaladı bizleri. Hani dergilerde gazetelerde en hızlıyız vs diye reklam veriyorlardı. Ya 1 Mbit upload ı görenler o fiyatlarla talepte bulunmadı, ya da talep olan yerde fiber altyapı yoktu. Kısacası kendi açımdan değerlendirirsem 16 veya 32 Mbit hatlı bir bağlantımda 1 Mbit upload olduğunu görürsem o bağlantının benim açımdan 4 Mbit download 1 Mbit upload eden adsl den hiçbir farkı yoktur. Çünkü ne 32 mbit ile sürekli download edecek bir download arşivi var, ne bunu yazacak disk 🙂 8 aylık download hakkımı 1 ayda bitirirsem 7 ay boşa para öderdim. Ama upload oranını saçmalatmayıp 3-5 mbit verselerdi o zaman eminim 100 bin başvuru gelirdi. Zaten Tellcom kazdı sağı solu, 3-5 bloklu sitelerden sonra biz 50-60 daireli binaları da hedeflerler ise hemen bir abonelik başlatacağım. Hem sabit telefonu kapatacağım, hem de adsl e alternatif bir hizmetten yararlanacağım. VDSL2 nin de telefon şartı varmıydı göremeden gitti garibim 🙂 üzüldüm bah gece gece.

  Turk Telekom’u tebrik ediyorum. Eğer VDSL2 i geri çekmişse çok iyi etmiştir.

  Bu arada Arda Bey TTNET de değil Türk Telekom da aramalısınız. TTnet diğer adsl vs. satıcılar gibi son satıcıdır. Türk Telekom onlara vermedikçe onlar satamaz. Ben ttnet veya diğer satıcılarda vdsl2 ile ilgili hiçbir zaman bilgi görmedim.

 3. Ersin KOÇ dedi ki:

  Konu ile ilgili halen haberler duruyor.

  http://www.turktelekom.com.tr/webtech/default.asp?sayfa_id=28

  http://www.turktelekom.com.tr/webtech/default.asp?sayfa_id=688

  Ama dediğim gibi TTNet, Smile vs de ben hiç görmedim. Onlar da görmedikçe de bu hizmet asla başlamamıştır. Ayrıca 1 Ağustos denmişti henüz ay bitmedi, bir bekleyin neler olacak. 🙂

 4. Onur Taner dedi ki:

  Türk.net ya da Borusan kullanırım daha iyi.

 5. erronin dedi ki:

  Meraklandığınız şeye bakın canım 🙂 Hangi söylediklerini yapmadıklarını gördünüz? Gelecek diyorlarsa gelecek. Önünde sonunda… wi-fi de gelecek, avuç avuç internet de gelecek Zittirilyon DSL de gelecek… Ama 2050 yılında, ama 2150, ama 2570…

  Antika niyetine teknoloji kullanırsınız yıllardır bu aceleniz neden? 🙂

  Ayrıca normal şarlar altında TürkTelekom’a attığım her mesaj saçma sapan da olsa bir şekilde cevaplanırdı.

  VDSL2 ile ilgili attığım hiçbir mesaja cevap verme tenezzülünde dahi bulunmadılar şu ana kadar.

  Bunu da belirtmekte fayda var.

 6. cyberHaberci dedi ki:

  TTNet’in şimdiye dek NET olarak hangi hizmeti Türk insanını memnun etmiş de, süper hızlı ADSL diye lanse edilen, yüksek bütçeli bütün reklamlarda görmeye alıştığımız CY’nin “yaratıcılık” dolu reklamıyla halkımızın bir yandan gülerek bilgilendirildiği bu hizmetin gerçekleşmesini ve ardından beklentileri karşılamasını ümit edelim?
  Bana kalırsa, CY’nin oynadığı reklamları sadece parası için seçmesinin ne kadar etik bir yaklaşım olduğuyla ilgili bir sorgulama yapmanın zamanıdır.

  Yüksek meblağlı bütçelerle gelindiği takdirde, her türlü reklamda oynayabileceği artık herkesçe anlaşılan CY (geçmişteki “duygusal” beklentili reklam filmlerini hemen anımsayalım) yaptığı bu reklamdan sorumludur.
  Reklamını yaptığı ürünün gerçekten var olup olmadığını, kalitesini, iddia ettiği kadar rakiplerinden üstün olup olmadığını kendisi görmeden bunu Türk halkına tanıtıcı bir reklamı tertip etmiş; oynamış ve TTNet tarafından oynatılmasına izin vermiştir (elbette cüzzi(!) bir telif ücreti karşılığı).
  CY’nin TTNet’ten aldığı reklam ücretinin bizlere yol, su ve elektrik olarak döndüğü de herkesin bildiği bir gerçektir.
  Birkaç yıl önce, birilerinin aklına uyup Doğuş Çay reklamında oynayan NM‘nin para karşılığı reklamda oynaması yüzünden aldığı eleştiriler karşısında, CY’nin her yaptığı yanlış reklamdan dolayı eleştirilmek yerine pohpohlanması, inanın kolay sindirilecek gibi değil. Üstelik bu iki kişinin web sitelerini karşılaştırdığınızda, sanal dünyada paylaştıkları içeriklerinin arasında ne kadar büyük bir uçurum olduğunu da anlayabilirsiniz.
  TTNet gibi tek amacı tekelleşme mantığında hedeflediği kitleden mali dönüş beklentisi olan bir dinazoru eleştirmek yanında, ona sadece parasal beklentilerle yaklaşıp olmayan ürünlerin reklamını yapmak konusunda destek olan vefakâr ve kadir bilen CY gibi “ünlü”lerimizi de sorgulamalıyız. Bilinçli tüketici olmanın yolu sanıyorum buradan geçiyor. Ne dersiniz?

 7. Cem dedi ki:

  Muhtemelen bütçe hedeflerinde fazla kalmış 4-5 milyon USD reklam harcaması vardı. Onu değerlendirelim, iş planımız, hedeflerimiz şaşmasın diye harcadılar 🙂

  Geçen haftaya kadar kanyon’da yürüyen merdivenlerdeki giydirme reklamlar devam ediyordu.

  Şaka bir yana yaklaşık 1 ay önce TT genel müdürü turk.internet.com’la olan bir röportajında TK’dan onay beklediklerini 2-3 haftaya alacaklarını söylediler. Madem onayı almadın neden reklam kampanyası yaptın satın alınamayacak bir hizmet için demiyor herhalde kimse bu adamlara.

 8. Mehmet TABUR dedi ki:

  Evimde 4 mbit bağlantım var ve sürekli kopma sorunları yaşıyorum. Teknik destek için arayan uzman(!)lar “abi seninki 4 mbit ya ondan kopma yaşıyorsun,2mbit olsa kopmazsın” şeklinde yaklaşıyorsa, 32mbit için TTNET in 32 fırın ekmek yemesi gerektiğine inanırım.

 9. Mehmet TABUR dedi ki:

  Evimde 4 mbit bağlantım var ve sürekli kopma sorunları yaşıyorum. Teknik destek için arayan uzman(!)lar “abi seninki 4 mbit ya ondan kopma yaşıyorsun,2mbit olsa kopmazsın” şeklinde yaklaşıyorsa, 32mbit için TTNET in 32 fırın ekmek yemesi gerektiğine inanırım

 10. poyraz dedi ki:

  yalnız türk telekom vdls için sadece alt yapıyı hazırlıyomuş ve o da hazırmış zaten. tüketici için satışa çıkarması gerekenler internet servis sağlayıcıları. sorun onlar da yani türk telekomla bir alakası yokmuş vdslin gecikmesinin. bir haberde okumuştum.

 11. Savaş YAŞAR dedi ki:

  Tekelci zihniyetin bir sonucudur bu, nasıl olsa Türkiye’de iletişim kurmak bir kimse ne de olsa Türk Telekom’a mahkum, TT bizim velinimetimiz, o olmazsa biz nasıl iletişim kurarız, bir tanecik TT’muz bizi çok sever ve ciddiye alır ne dersek elinden geleni ardına koymaz.

  Sıklıkla internet kopması yüzünden TT’i ararsınız size sormadan santrale uzaksınız, kablolar eskimiş vb nedenlerle kopma sorununu çözmek için hızınızı yarıya düşürürler, telefondaki destek yetkilisi splitter için sprinter ifadesini kullanır, tamirci gönderirler, gelen tamircilerin sizin haberiniz olmadan kontrol yapmaya geldiği ve herhangi bir sorun bulamadan geri döndüğünü öğrenirsiniz gibi meseleler..

  Şikayetler tavana vurmuş halen pişkin pişkin milyon dolarlara malolan saçma sapan reklamlarla yeni mağdurlar peşinde koşmaya devam ederler. Müşteri odaklı bir hizmet kalitesi sözleşmesi dahi imzalayamadıkları halde müşteriyi onlardan başka düşünen yokmuş gibi davranırlar. Verdikleri hiçbir hizmetin garantisi konusunda garanti vermezler.

  Acilen bu tekelin çözümü bulunmalı, yerli sermaye alternatiflerin bolca ortaya çıkmaya başlaması gerekmektedir. Alt yapıyı sağlayan kuruluştan ziyade denetlemeyi yürüten bir kamu kurumu ve Türkiye çapında omurga kuran özel servis sağlayıcılar lazım bize.

 12. Eren Soydaş dedi ki:

  Fax çekmek için İzmir’de girdiğim bir Türk Telekom Bayisinde orada çalışan bir elemandan arkadaşına söylediği şöyle bir söz işittim: “Bu VDSL2’den genel merkezin bile tam olarak haberi yokmuş. Eğer soran olursa bize henüz gelmedi diyecekmişiz !”

  Bunu duyduktan sonra palavradan ibaret birşey olduğunu anlamıştım zaten. Hem de o sırada reklamlar halen sürüyordu.(Haziran sonu)

 13. Kemal dedi ki:

  Unutmuşlardır canım aaaa, üstlerine çok gitmeyin… Yakında burada üst düzey bir TT yöneticisinin, “siz kimsniz hüleyn” gibilerinden bir veryasınını görebileceğimizi tahmin ediyorum… Sağlıcakla.

 14. poyraz dedi ki:

  ya öle bişey olabilir mi bu kadar reklamı yapıldı nasıl merkezin bile haberi olamaz. o biraz yalan geldi bana. ama dediğim gibi hala hizmet vermemesinin sebebi türk telekom değil internet servis sağlayıcılarıymış.

 15. MiMAR dedi ki:

  2009 Yılına girdik halen ses seda yok..
  Ah turktelekom ahh.. Ömrümü yedin.. Gençliğim beklemekle geçti valla 😀
  Kafamız seninle beraber…

 16. cadı kız dedi ki:

  ttnetın ısyerı paketınden yararlandım ınanılmaz kampanyalardanda yararlandım ısyerıme web bıle actım harıka oldu

 17. sertdemır dedi ki:

  ttnet 32 mbps ıle 700 gb bır fılmı 24 dk yerıne 4 dk ındırıyorum artık daha ne olsun

Bir Yorum Yazın