Doğan'ın yeni projesi VideoTurk.com
Video

Doğan'ın yeni projesi VideoTurk.com

Henüz herhangi bir mecrada lansmanı yapılmasada bugün öğrendiğim kadarıyla Doğan Grubu'nun daha doğrusu DTV'nin video alanındaki girişimi VideoTurk.com yayına girdi.

Doğan Grubu televizyonlarının yanında ATV, TRT gibi kanalların da yayınlarının yer aldığı VideoTurk.com'da kullanıcılar tarafından gönderilmiş videolar da yer alıyor.

Şu an için sistemde diğer video sitelerindeki türden grup ya da benzeri ek özellikler bulunmuyor. Sadece video kategorileri ve video gönderme özelliği yer alıyor.

YouTube'un hakkındaki erişim yasağının kaldırıldığının söylendiği ve birkaç güne kadar tekrar Türkiye'den ulaşılabileceğinin haberlerinin gezdiği şu günlerde VideoTurk.com pazardaki rekabetten nasıl sıyrılacak açıkcası merak ediyorum.

Bu konudaki tahminim Doğan Grubu'nun bugüne kadar kendisine ait televizyon programlarının yayınını yapan sitelere karşı uygulamadığı yaptırımı uygulamaya başlayacağı yönünde. Bu sayede VideoTurk.com üzerinden yayınlanacak olan Doğan Grubu televizyonlarının programları ve özellikle diziler kullanıcılar için tercih sebebi yaratacaktır. Elbette bunlar sadece tahmin ancak şunu da belirtmeliyim ki, böyle bir yöntemin uygulanması durumunda çok başarılı olunabileceğini sanmıyorum.

Bu arada VideoTurk.com şirketin bu dönemlerde yayına alacağı tek projesi olmayacak. Video'nun yanında şirketin müzik, sosyal ağ ve oyun alanlarında da girişimleri olacağını biliyorum. Hatta bugün birkaç İK gazetesinde yarım sayfa çıkan ve şirketi belirtilmemiş olan bir iş ilanının söz konusu girişimler için verilmiş olduğunu da söylemek isterim.

Şu anda yayında olan VideoTurk.com'un gelişimini ve şirketin diğer girişimlerini takip ediyor olacağız.

Yorumlar (40)
 1. Umut Akyol Umut Akyol

  Yotutube yerellik konusundaki doğal handikapı için veya da sadee işitme engelliler için "closed caption" dediği alt yazı servisi imkanını devreye aldı veyahut ben yeni duydum... Eee aklın yolu birdir... :)

 2. Burak Bayburtlu Burak Bayburtlu

  Konuyla ilgili zaten ortalıkta uzun süredir "doğan'ın video portali gelecek" spekülasyonu dolaşıp duruyordu, şaşırtıcı olan bu şekilde açılmış olması ki ona da Serdar'dan açıklama gelmiş.

  Bir işi doğru yapmamak, bazen hiç yapmamaktan daha zararlı. Burada ders alınıp alınmayacağı tartışılacak bir konu değil.

  Tartışılması gereken Özgür'ün de bahsettiği "dezenformasyon" kavramı. Doğan, Videturk'ü açtığı gün "Çin'de çözüm yereldi, biz hala tartışalım" derken Türkiye'de kimse yerel çözümler tartışmıyor, aksine yerel çözümlerin Youtube'un kapalı kalmasından ne kadar yarar gördüğünü, İzlesene'nin trafiğinin nasıl 2 katına çıktığını konuşuyordu.

  Konuyla ilgili bir kısım tartışma da Friendfeed'imde cereyan etti: http://kolayurl.com/r1 Çin'deki durum ve nedenlerine ilişkin Yavuz'un yorumundaki linke bakmanızda fayda var.

 3. @cihan turgut, güzel fikir. ben de tüm video'nun yüklenmesine resmen uyuz oluyorum çoğu zaman. İstediğin zaman yüklemeyi durdurabilceğin pratik bir çözüm getirilebilir.

  youtube'la karşılaştırmalar v.b. yorumlar biraz yersiz olmuş bence. Sitenin asıl amacı dahil olduğu holding bünyesindeki TV programlarının ve özellikle dizilerin rahat rahat yayımlanması. bu da ayıp değil günah değil, çok yerinde bir girişim.

  site tasarımı da kötü değil. kanallar kısmı kullanışsız geldi bana.

  ha bu demek değil ki doğan grubunu ben çok seviyorum. kendisini olduğunu herkes biliyor sanıyorum.

 4. Doğan grubunda kesinlikle anlamadığım en önemli konu budur. Hurriyet, Milliyet ve DTV aynı grup değillermiş de sanki birbirlerine düşmanlarmışcasına rekabet ediyorlar. (bkz. hurriyet oto - arabam.com, hurriyet emlak- milliyet emlak, yenibiris - insankaynaklari.com (yenibiris'in ekolay varken gidip mynet ile işbirliği yapması en uç noktadır heralde)). DTV niye video sitesi açar da Azbuz'la bir işbirliğini düşünmez? Niye oyun sitesi satın alır? Kaynaklar bol olunca mı bu kadar kolay israf ediliyor? Garaj kültürünün önemi burada ortaya çıkıyor sanırım. Bir ülke internetine yol verenlerin (vermesi gerekenlerin) vizyonu sadece basit ticari kaygılara dayanıyorsa nasıl ileri seviye, dünyanın konuşacağı projeler çıkartılabilir ki? Bu grupların yöneticileri kendi üstlerindekilere rapor verirken günü kurtarsınlar yeter, ileriyi düşünmelerine gerek yok, zaten kaçı aynı koltukta 2 yıldan uzun oturuyor ki?

 5. Cihan Turgut Cihan Turgut

  Türkiyenin video izlerken düşündüğü ve yaşadığı en büyük sorun: KOTA. Bu yüzden buna yönelik çalışmalar yapılmalı.

  Örneğin videonun tamamen yüklenme ihtiyacı olmamalı. Kullanıcı istediği zaman videonun ortasını veya sadece sonunu izleyebilmeli. Bunun örnekleri var.

  Ama youtube da dahil olmak üzere böyle bir özellik çoğu video sitesinde yok. Küçük bir ayrıntı ama büyük ziyaretçi çekebilecek bir özellik bana kalırsa.

 6. Hasan Yalçın'ın portfolyosunu incelerken şunu buldum

  sitenin tasarımı sanırım yakında böyle olacak: http://portfolio.hasanyalcin.com/pf/vt_b.jpg

 7. M. Serdar Kuzuloğlu M. Serdar Kuzuloğlu

  Sevgili Webrazzi okuycuları / yorumcuları,

  Bu yazıdan dolaylı olarak haberdar oldum. Sonrasında Arda ile biraz üstünde sohbet ettik. Ancak yorumlara bakınca tercih etmediğim halde bir açıklama yapma gereği duydum.

  VideoTurk.com ve yakında açılacak bir dizi site benim DTV Holding tarafında çizdiğim uzun dönemli bir stratejinin parçalarıdır. Bunların bütün safhalarını bizzat ben yürüttüm.

  Ancak işlerin yürüyüş tarzından dolayı mevcut konunumumda yeteri kadar verimli olamadığımı düşündüğüm için başka bir çözüm arayışına girdim; bunu yönetimle de paylaştım.

  Temmuz ayındaki eTohum toplantısında da açık olarak herkese aybaşından (Ağustos 1) itibaren DTV tarafında sadece danışman olarak devam edeceğimi zaten açıklamıştım. Sürpriz bir şey de değildi.

  Bazı yorumcular sanki oradan çıkartılmışım, bir ekip varmış ve onlar da çıkmış gibi şeyler düşünmüş ya da duymuşlar. Ben halen DTV tarafında web operasyonlarının DANIŞMANLIĞINI yürütüyorum. Günümün yarısı bu işlerin arka tarafındaki detaylarla geçiyor. Bir ekibim yoktu, dolayısıyla birlikte çalıştığım herkes de hala orada çalışmaya devam ediyor. Üstelik bu işin ucundan tutan herkes de halen hayatta. Bu çıkarılma hikayesi nereden, kimden çıktı bilemiyorum ama doğruluk payı olmadığını söylemem gerekiyor.

  Öte yandan videoturk şu anki hali ve konumlanmasıyla benim tasarladığım yapıda değil. Bir gün elbet olacaktır. Şu an öncelikler değişti ve yapıfarklı bir düzlemde ilerliyor.

  Bütün bunlarla ilgili zamanı gelince konuşacağım, yazacağım şeyler var. Özellikle bu sitenin / sektörün okurlarının / yatırımcılarının / yaratıcılarının bilmesi, tanıması gereken insanlar, olaylar ve yaşananlar var. Fakat benim konumumdaki kişilerin de belirli sorumlulukları var. Üstelik halen de bilfiil içinde olduğum bir organizasyonu burada masaya yatırmak yakışık almaz.

  Benim iletişim bilgilerim internette var, ulaşılmaz biri de değilim. Böyle yorumlar yazıp çizerken bir danışsanız, sorsanız doğrusunu paylaşmaktan çekinmem.

  Selamlar, sevgiler hepinize.

 8. Simdi bu projenin basinda teknoloji uzmani serdar kuzuloglu mu var yoksa baska biri mi? Baskasi ise serdar kuzulogluna ne oldu?

 9. Burak Gulbahce Burak Gulbahce

  @Cumhur Onat

  Cok tesekkurler ek bilgi icin.

 10. Onur Taner Onur Taner

  Doğan'ın YouTube kapatmasında örnek: PiknikTube

  YouTube'un adını kopyalamış.

  Hem bana kendi kamerasını hakkını vererek yapılan videoblogların bulunduğu kaç Türk video paylaşım sitesi verebilir? HİÇBİRİ!

  YouTube'da olan bizdeki köstekçilerde yok.

 11. Serdar kuzuloglu nun dtv nin yeni nesil direktoru oldunu yine Webrazzi den ogrenmistik. Hatta kendi yazisi da var ama simdi bulmaya usendim. Bu yeni pozisyonun onemi ve onundeki buyuk projelerden bahsediyordu.yakin zamanda yapilan e-tohum toplantisinda ise bu gorevden ayrildigini soylediginde anlam verememis ve sasirmistim. simdi anliyorum ,galiba kendi istegiyle ayrilmamis da baska bi sey olmus :)

 12. Doğan grubunda para çok, Youtube'u yine kapattırlar bir şekilde.

 13. güzel bir video sitesi videolara kolaylıkla ulaşılıyor ama tasarımı hiç iyi diğil :)

 14. Umut Akyol Umut Akyol

  Youtube mutube hikaye. Uzun vadede Youtube, Türk kültürüne ayak uyduramayacak ve Tv dizilerinin telif haklarının da gündeme gelmesiyle devreden çıkacak...

  Genel olarak adam gibi Türkçe bir rakibi yapılan ve yerelliği kullanımda ön planda olan bir sürü servisin başına aynı şey gelecek.

  Yanlış anlaşılmak istemiyorum, kullanımda bir servisin yerel olması önemli degilse o zaman global sitelere bir şey olmayacak, ancak misal Gitti Gidiyor’un sıfır risk şeysi olmasa e-bay deveye hendek atlatsa bile, Türkiye'de selpak bile satamaz... Ne yazık ki düz mantık, yine uzun vadede orijinal bir şey üretemeyen içerik siteleri bir şekilde yok olacak. Ha, copy paste'li anahtar kelimeli siteler yapıp günde 1000$'lı adsense gelirleri olmayacak mı, uzun müddet olacak, hatta bu koşullarda yapmamak anlamsız.

  Aslında alakasız ancak, meğer ki netin en büyük salaklığı anonimlik yok olursa o zaman Gitti Gidiyor’da ağzınla kuş tutmak durumunda kalabilir. Tabi bence...

 15. Mustafa Kayıkçı Mustafa Kayıkçı

  Webrazzi'de hoşuma gitmeyen şey bu örnekte de olduğu gibi yüzeysel kalması. Bir haber var ve bunun arkasındaki niyeti, insanları amaçları ve bağlamı tamamen kaçırıyor. videoturk'ün bağlamına kafa yormadan burada eleştirmek veya spekülasyon yapmak pek bizi bir yere götürmüyor. Bir şeyleri daha iyi anlamak için DTV'nin internet tarihçesine bakalım. DTV bünyesinde bir internet projeleri birimi oluşturulmuştu, sanırım 2007'nin Aralık ayındaydı. Hızla bir ekip oluştu, aktif olarak bazı satın almalar ve projeler üzerine çalışmaya başladılar.Grup tv sitelerinin üzerine onları tamamlayacak eğlence odaklı siteler açmaya çalışacaktı. Ekibin başına ise Serdar Kuzuloğlu getirildi. Bilişim İnternet üzerine yazı yazmakla bu işi yapmanın ne kadar paralel olduğu ayrı bir konu ama duyduğumuz kadarı ile kısa sürede 10-20 kişi gibi bir ekip toparlanmış ve şu anda çoğunun işine son verilmiş. Bunların hepsi 7-8 ay içinde oldu ve bitti! Videoturk bu sancılı dönemin prematüre bebişidir. Yarım kalan bazı projelerini tamamlamak ve Tv sitelerinin içeriğini tamamlamak istiyorlar sadece. Hani onu youtube ile karşılaştıranlar, Youtube'un kapatılmasında Doğan Grubu'nun parmağını arayanların yorumlarını görünce gülüyorum. Doğan Grubu'nun böyle bir vizyonu olsaydı....inanın farkederdik :)

 16. Burak Gulbahce Burak Gulbahce

  Bence fazla sade ve islevsellikten uzak bir site olmus. Eger Youtube acik olsaydi, kullanicilarin Youtube`dan Videoturk`e gecmesini saglayacak ozellik acaba ne diye dusundum, malesef bulamadim.

  Videoyu tam ekran yaptiginizda verdigi "press esc to exit full screen mode" gercekten de cok videoturk.

 17. Cumhur Onat Cumhur Onat

  @Burak Gülbahçe

  Bahsettiğiniz uyarı sandığınız gibi başarısız bir (ç)alıntıdan kalıntı değil, flash player'ın standart olarak verdiği ve kaldırılması mümkün olmayan bir mesaj.

 18. Metin Kahraman Metin Kahraman

  Gene de yabancı blog ve benzeri sitelerde tanıtım ve anlatımlar için youtube embed code yoğun olarak kullanılan bir yöntem. Tabi ki doğal olarak yazının içinde yer alan bu videoları da seyretmek istiyoruz. Yerli video servis sağlayıcısı bu problememizi çözemeyecektir diye düşünüyorum.

 19. Bildiğim kadariylee Serdar KUZULOĞLU Doğan tv internetinin başına getirilmişti. Bu da onun projesi olması lazım. Şu anki beta haliyle bile sade ve şık bir site olmuş. Serdar a tebrikler. Bu tür projelerinin devamını bekliyoruz.

 20. Cyberhaberci Cyberhaberci

  DTV, son 10 yıldır Türkiye'de modelledikleri, "eğlence ve az sonra" merkezindeki televiyonculuk anlayışının bir uzantısını Internete çıkarmış, buna şaşırmıyorum.

  "Çakma youtube" tasarımı ve navigasyon arabirimi de cabası olmuş. İş modelinin ne olacağı belirsiz (acaba "onlayn" gazetelerindeki gibi bir türlü doğru işlemeyen, "içeriğe duyarlı" reklam gösterimini mi kullanacak, diye sormadan edemiyor insan).

  Mevcut "pazar"dan kopyalama yoluyla pay kapma telaşında bir çaba; dizi var, eğlencelik program var; eee, daha ne duruyorsun? Yap çakma bir youtube, adında da "Türk" olsun (yabancı ürünü Türkleştirme çabaları için bkz. bir içecek markası). ARGE mi yapıyorsun? Türk ve yabancı içerik sağlaycılara bir telif mi vaad ediyorsun? İzleyicilerine nasıl video çekileceğin, kurgulanacağınını mı öğretiyorsun?

  Nasıl olsa herkes ortadaki 50-100 tane birbirinin kopyası işi kullanıyor, onlar kullansa çok mu?

  Yapalım bir yeni site oradan da kazandığımız katmerli olsun, demişler ama ne yazık ki tutmayacak.

  Internet yayıncılığını gerçek katma değer olarak hala göremeyen, görenlere de uygulatmayan bir kafayla kısa günün kârı ile ortaya çıkan girişimler hep aynı hüsran dolu sonu yaşayacak gibi.

  Taşın eline altını koymadan, kısa vadede pazardan parsayı toplayıp işin içinden çıkarım zihniyetindeki projeler hep dipsiz Internet kuyusunu boyluyor.

  Samimi ve kalıcı işlerin artmasını ve daha çok öne çıkmasını özlemle bekliyorum.

  Ben de web sitesi girişimlerinin geleceğini şimdiden görmeye mi başladım nedir? :-)

 21. Onur Taner Onur Taner

  Bence Doğan, VideoTürk gibi bir karbon kopya yapacağına YouTube'a destek olsun.

 22. Hüseyin Taşdemir Hüseyin Taşdemir

  Ersin Koç öncelikle site dogan onlinenin.

  Sitenin tasarımı harbiden berbat. Diger video sitelerden hiçbir ayrıcalıklı yönünü göremedim. Tek farkı daha önceleri dizileri yayınlayan internet sitelerini kapattıran Dogan grubunun artık dizileri kendileri tarafından yayına sunulmuş olacagı.

  Özgür söz açılmışken Mynetinde senin söyledigin yöndeki bir girişimi aklıma geldi

 23. Tasarımı çok kötü olan video sitesi. Girdiğim an çıkma hissi uyandırdı.

 24. Berbat tasarım. İlk saniyede gözümde bir puan kaybetti.

 25. Peki neden böyle bir çözüm önermiş acaba? :)

  nedeni basit.. http://www.tailan.net/dogan-grubu-ve-videoturkcom/

 26. Ersin Koç Ersin Koç

  Sitenin Doğan grubuna ait olup olmadığı tartışılabilir. Görünen bilgiler SadeceHosting-MarsTelekom üzerinde konumlanmış sunuculara sahip diyor. Ama DNS kaydı dol.com.tr görünüyor, whois bilgileri gizlenmiş. Şirket tamamen bu iş için kurulmuş ve Doğan logosu nedense kullanılmamış. İyidir kötüdür diye yorum katmak yerine webrazzi de doğan grubuna karşı bir tutum niyedir onu da tartışmak isterdim.

  Site eli ayağı düzgün görünen klasik bir video sitesi. Yeterince hızlı ve böyle kalırsa da tutmaması için sebep yok.

  @ozgur alaz'ın dediği gibi haberdeki konuya bakınca bu sitenin Doğan'a ait olduğunu düşünürsek herşey düz mantık (bu laf tanıdık gelebilir) :) Hemen binelim tepelerine. Ben istiyorum ki kim ne girişim yapıyorsa, girişimciye değil de girişimin eksiklerine takılalım. Hayırlı olsun site, umarım 3 gün sonra kapandık demezler.

  Ben doğan'ı neden sevemiyorum?

  Ben sizlerden daha fazla karşıyım, hiç suçum yokken d-smart kartım onlara göre kopyalama girişimi, başka cihazda kullanım vb sebeplerle (sebep te kesinleşmemiş tahminler) bloke oldu diye benden 100 ytl istediler. Dedim kart sizde kalsın, içerdeki 170 ytl smartparamı da kredi kartıma iade edin. Bugün yine kavga edeceğim anlaşılan telde. Kısacası çakallık edip 100 ytl daha almak isterlerken ben içerdeki ödenmiş paramı da isteyip ilerleyen senelerde para kazandırmamayı, dayatmacı zihniyetlerine itiraz etmeyi seçtim. :)

  Doğan tek alternatif olsa video işinde eminim ilerde ondan da allem edip kallem edip para çıkarma hesabı yapmıştır. :)

 27. Hayal edilen başarıyı yakalaması zor. Sitenin enerjisi varsa bile bana veremedi. Enerjisi olmayan yada ciddi bir katma değer yaratamayan siteler ölür. Bir katmadeğer ilk bakışta görünmüyor. Sıradan bir görüntü ve sonuna eklenen turk kelimesi vasat bir taklit izlenimi veriyor bence.

 28. Bakin Dogan grubunun video kapatma siteleri icin onerdigi cozum

  http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/9722090.asp?gid=234&sz=78886

  "Türkiye’de ise tartışmalar hala “Youtube açılsın mı, açılmasın mı?” ekseninde dönüyor. Elbette her türlü sansüre karşıyız. Ama Çinliler gibi çözümü de kendi içimizde aramamız (kendi video sitemizi yapmamiz), sorunu çok daha çabuk ortadan kaldıracağı kesin."

 29. Özgür, çok iyi yakalamışsın.

 30. Önder Eren Önder Eren

  Ne kadar çok yerel video sitesine sahip olursak bence o kadar iyi. Kendilerine ait içerikleri doğru değerlendirdiklerinde zaten beklentilerinin ötesinde bir kullanıcıya kavuşabilirler rahatlıkla. (dizi delisi bir millet sözkonusu iken hele)

  Ek olarak; Doğan grubu şu imaj sorununu nasıl çözecek, ben en çok onu merak ediyorum. Seven kimse yok, ağızları ile kuş tutsalar işe yaramıyor. Bir PR uzmanı çıksa da blogunda veya burada şu durumun PR açısından analizini yapsa keşke.

 31. Çağatay Çağatay

  Helal olsun Sidar.

 32. Burak Donertas Burak Donertas

  Doğan grubundan beklenmeyecek kadar sade ve temiz tasarim. Ama hala anlayabilmis degilim. ust kisimdaki zamazingoyu youtube'dan çalmayıp kendileri yapsaydı olmuyor muydu? aynısını yapınca youtube mu olacaklar?

 33. Onur Taner Onur Taner

  YouTube'un kapanmasını bunlar sağlıyorlar işte.

  Kaynağı n'olursa olsun, YouTube'dan ötesini tanımam. Doğan'ı da sevmem zaten.

  1. Metin Metin

   nedir bu Amerikan sevgisi :)

   Yerli malı yurdun malı herkes bunu kullanmalı sözü geçerliliğini yitirdi heralde?

 34. Taci Yalçın Taci Yalçın

  Biliyorum, yine ''Doğan'ın internette doğru dürüst hangi yaptığı iş tuttu ki bu tutsun'' diyenler olacaktır. Fakat bu bana biraz daha farklı geldi. Artık işi sağlam tutacaklar gibi görünüyor. Ellerindeki medya gücünü doğru bir şekilde kullanırlarsa (Arda Bey'in de söylediği gibi dayatma modeli yapmadan) çok büyük bir kullanıcı kitlesi elde ederler.

  Youtube'un açılması olayının ise elbette olumsuz etkileri olur ama öyle sandığımız gibi büyük bir etkisinin olacağını sanmıyorum. Zira kullanıcılar Youtube açıldı, youtube kapandı, açın youtube'u gibi sözlerden çok sıkıldılar ve zaten başka video komünitelerine yerleştiler bile. Kısacası Youtube, kullanıcılar için bir sözlük artık. Bulamadıkları bir videoyu orada arayacaklarını sanıyorum. Aksi halde diğer servisleri de bayıla bayıla kullanacaklardır. Buna VideoTürk de dahil.

 35. Gerek içerik, grafik web tasarımıyla yeni bir muzi olmaya aday web projesini andırıyor.

 36. Mehmet Alp Mehmet Alp

  Çok basit bir arayüze sahip , bence bu projede fiyaskoyla sonuçlanacak ama öncekilerde script yapısı olsun tasarım olsun gayet yerindeydi bunda tasarım deseniz frontpagede yapılmış gibi , kodlama deseniz video yollama dışında birşey yok...

  Doğan grubu internet hakkında ne zaman profesyonel çalışmaya başlayacak ?

 37. Mehmet Soylu Mehmet Soylu

  bu video işlerinin telif hakları sorunları ne zaman gündeme gelecek türkiye'de merakla bekliyorum.

 38. Resim Kursu Resim Kursu

  Tebrikler güzel olmuş