Alışveriş sitelerinin karnesi: NeredenAldin.com
E-Ticaret

Alışveriş sitelerinin karnesi: NeredenAldin.com

NeredenAldin.com kullanıcıların alışveriş sitelerinde yaşadıkları tecrübeleri paylaştıkları ve siteleri değerlendirdikleri bir platform. Sistemde ülkemizin birçok alışveriş sitesi ile ilgili yapılan yorumlara ulaşabilirsiniz.

Servis genel yapısı itibariyle SikayetVar.com'un alışveriş sitelerine özel versiyonu gibi değerlendirilebilir. Şu an için henüz geliştirmelerin sürdüğünü tahmin ettiğim NeredenAldin.com fikir olarak güzel olmasına karşılık tasarım ve kullanım anlamında malesef önemli eksikliklere sahip. Ancak içeriği bu açığını kapatıyor diyebilirim.

Kullanıcıların yazdıkları yorumların alışveriş sitelerinin yetkililerine e-posta ile iletildiği NeredenAldın.com'da, şirketler yapılan yorumlara sisteme üye olarak cevap da verebiliyor.

Şu ana kadar 109 alışveriş sitesinin kayıtlı olduğu serviste, şirketlerle ilgili toplam 638 adet yorum girilmiş. Girilen yorumlara şirketlerin cevap verme yüzdelerinin de yayınlandığı NeredenAldin.com'da, ayrıca en çok yorumlanan sitelerde bir liste olarak sunulmuş. Listede en üst sırayı 105 yorum ile Shobbo.com ve 85 yorumla Weblebi.com paylaşıyor.

Dediğim gibi, fikir ve mevcut içerik olarak güzel ancak tasarım ve uygulama olarak gelişmesi gerektiğini düşündüğüm NeredenAldin.com'un yakaladığı fırsatı doğru değerlendirmesi durumunda SikayetVar.com'un sağladığı türden önemli bir kaynak olacağına inanıyorum.

Yorumlar (32)
 1. Tuncay Tuncer Tuncay Tuncer

  Tio'da biz sadece alışveriş yapanların siteler hakkında yorum yapmalarına imkan tanıyan ve objektif olduğuna inandığımız, ağırlıklı ortalama ile puan hesabı yaptırdığımız bir sistem kullanıyoruz. Bünyemizdeki firmaların müşterilerinden feed back almalarına olanak tanıyoruz ki bu önemli bir durum.. Data çöplüğüne dönmeyecekse bu sistem de güzel bir fikir bence... tabiki içinin dolu olması yetmiyor, makyajı ve bakımı da yerinde olmalı:)

  başarılar...

 2. @ali

  Ersin bey kendi kendine eğleniyor. Bu iticilikle başarılı olması zor.

 3. Ersin Koç Ersin Koç

  @ali kimsin nesin bilmem de birileri eleştirmez ise çöplüğe dönecek etraf. Beni değil de işimi eleştiriyor olsanız, beni laf olsuna tebrik edenlerden daha fazla severdin sizi. :) Kısacası haketmeyeni pohpohlamayı da bana alkış tutulmasını da tasvip etmiyorum.

  @Önder Eren arkadaşım misyon yazmak zorunda değil sitede, bu siteye girenlerin (siz hariç diyeyim) beklentisine göre bir site tanıtılmıyor.

  Eğer webrazzi de yazmışsa ciddiyetli olmalıdır. Önceki yorumumda da dediğim gibi sitede en son eklenenler kısmındaki 3 sitede çeşitli sebeplerle artık olmayan siteler. :) Güncelliği mi sorun yoksa bilerek mi konmuş o siteler bilmiyorum. Renkler ve tasarıma değil olgunlaşmamış fikre bile karşı çıkıyorum.

  Protest olmadığım mesajlarım da oluyor ama siz çok görmediğiniz için bu türlerini ben öne çıkıyorum. :)

 4. @Hsn

  çok doğru söylüyorsun millet olarak polis memuruna bile teşekkür etmiyoruz. onun görevi diyoruz :) girip şimdi bütün memnun kaldığım e ticaret siteleri ile ilgili olumlu olumsuz düşüncelerimi yazacağım. Haklısın...

 5. Yanlış mı düşünüyorum bilmiyorum ama bu şekil bir projede Türk halkının oluşturduğu içerik çok sağlıklı olmaz diye düşünüyorum yani en azında olumlu yönde içerik bulmak çok zor olur.

  Biz bize yardımcı olan bir polis memuruna dahi teşekkür etmekte zorluk çekiyoruz çünkü bu onun görevi diye düşünüyoruz yani alışveriz siteleriyle alakalı sadece olumsuz yorumların olduğu bir proje olabilir :)

 6. @Ersin Bey

  Ben sizin hiç başka projelere, kişilere olumlu birşey söylediğinizi görmedim. Sizinle daha önce fikir alışverişinde bulunmaya çalıştım en ufak eleştirimde bana amatör bile dediniz. Açıkcası sizi pohpohlayan var mı bilmem ama eğer varsa kesinlikle dediğiniz gibi amatörlerdir. Dediğiniz gibi kapatılan son 3 siteye gelecek olursak kapanmadan önce o sitelerden alışveriş yapmış olamazlar mı? Zaten o sitelerle ilgili yorumlara baktım hepsi olumsuz. Uzun lafın kısası siz kendi proje veya bilemem projelerinizin webrazzi'de tanıtılmamasından tanıtılan siteleri eleştiriyorsunuz. Bu tutumunuzu düzeltmeniz dileğiyle, Sevgiler..

 7. Bu projeyi ilk defa burada duydum. Biraz çalışma ile oldukça başarılı olabileceğini düşünüyorum. Çünkü iyi yere parmak basmışlar.

  Günümüzde internet alanında başarıyı yakalamanın en önemli yollarından biridir "niş" alana hitap etmek.

  Bu bağlamda neredenaldin.com sadece internet üzerinden ticaret yapan firmaların yorumlandığı bir yapıda olmasından ötürü önemlidir bence. Çünkü internet üzerinden alış-veriş yapmanın en önemli ölçüsüdür "daha önce alış-veriş yapmış insanların görüşleri".

  Projenin tasarımsal yönü açıkcası ağzımı açık bırakmadı. Benzer bir sayfa yapma isteği de uyandırmadı. Ancak bunlar yorumları okumama engel de olmadı. Çünkü ben web 2.0'ı yuvarlak köşeli büyük puntolu sitelerin oluşturduğu bir akım olarak görmüyorum. Tamam olsa güzel olurdu. Çünkü göze hitap etmekte önemlidir. Kullanım kolaylığı olması her zaman için sizi farklı kılar. Bunları kabul etmiyorda değilim. Ama olmazsa olmazım değildir.

  Burada ki yorumları site sahibinin veya site ile ilgili birisinin okuduğunu düşünürsek bir süre sonra bazı değişiklik görmemiz şaşırtıcı olmaz.

  Yorumları okurken webrazzi ile ilgili de bir kaç yorum okudum. Açıkcası webrazzi'de sadece Arda'nın tanıdıklarının, eşisinin dostunun projeleri tanıtılacaksa, (bildiğim tek site kardeşinin sitesi) ben projemi tanıtmak için Arda'ya ödeme yapacaksam, acaba yeni bir içerik var mı dye günde bir kaç defa girdiğim webrazziyi sık kullanılarımdan kaldırmamam için hiç bir engel yok.

  Kaldıki webrazzi bir günlük burada yayınlanacaklar tamamen Arda'nın isteğiyle oluşacak yazılardır. Arda'nın kişisel husumeti olmadığı sürece bir projenin burada olmaması asıl webrazzi'nin değerini benim gözümde düşürür. Webrazzi Türkiye'de ki web'i değil Arda'nın dünyasında ki web'i bize tanıtır ki, o da benim umurumda olmaz.

  Son olarak herkese şans verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu şekilde daha doğru ve profesyonel bir şekilde webin gelişimine yardımcı oluruz. Yanlışlar yapılmadan doğrular bulunmaz. Eğer öyle olsaydı dünya yaşanılacak bir yer olmazdı.

 8. @Ersin Koç alıştık artık her yerde herkese sataşmana.

 9. Mehmet Soylu Mehmet Soylu

  @Can

  Webrazzi parasına göre yayın yapıyor madem, reklam bilgileri dışından bir şey içermiyor demektir. eleştir, bende eleştiriyorum yeri geldiğinde moderasyonunu ama bu kadarda yerden yere vurman hem Webrazzi'ye hem Türel'e haksızlık. Ben söylemesem haberi yoktu bu yazıdan adamın. Ayıb yaptığın...

 10. Webrazzi'de tanıtacak paraları var, tasarımcıya verecek paraları yok herhalde.. :D

 11. Webrazzinin çıtasının düştüğüne kesinlikle katılmıyorum. Webrazzi böyle bir projenin varlıgını bildirmiş ve daha iyi bir hale getirilmesi gerektiğini göstermiş . Düşünce güzel ama tasarımsal sorunlar sorunlar oldugu kesin. Bence zamanı gelince halledeceklerdir onuda.

 12. Ersin Koç Ersin Koç

  "En Son Eklenen Sitelerinden Bazıları" sırayla siteler bunlar:

  1. Bidolu.com

  2. homev.com.tr

  3. altivi.com

  Bidolu = bascuda.com TMSF tarafından el konuldu ve batırıldı.

  Homev.comtr bu hafta kapandı.

  altivi.com dolandırıcılıktan kapandı. :)

  Ne güzel bir site bu...

 13. Önder Eren Önder Eren

  Eticaretin sikayetvar.com'u olabilir eğer biraz daha özen gösterirlerse. Aslında tek başına sikayetvar.com da bu ihtiyacı görür ama uzmanlaşma uzun vadede neredenaldin.com için bir avantajdır.

  Webrazzide yer alma, yer almama konusunda nedense son zamanlarda çok sık eleştiri gelmeye başladı. https://webrazzi.com/hakkimizda/ sayfasına girdim ve site misyonunu 2 defa okudum. Hiçbir noktasında "Türkiyenin en iyi, en seçkin projelerini incelemeyi amaçlayan" gibi bir ibare bulamadım. Gördüğüm önemli bir ifade de "kişisel blog" tamlamasıydı ki bu bile başlıbaşına bu beklentilerin pek te mantıklı olmadığını gösterir.

  Günde 1-2 yazı okumaktansa, her açılan siteyi, her açılan projeyi okumayı (belki günde 10 yazı) isterdim ben seçkinci bir blogdansa.

 14. Ersin Koç Ersin Koç

  @Hasan Keskin sana katılmadan edemeyeceğim. Malesef bu site burada yer alacak bir site değildir. Geçtim tasarımı vs, fikrin dahi net olmadığı bir site olarak bu tür sitelerden yüzlerce örnek bulabiliriz.

 15. site adıyla içeriği bence örtüşmüyor. nereden aldın derken insan öneri ağırlıklı bir çalışma bekliyor.

  ayrıca bir e-ticaret sitesinin reklamının olması bana pek samimi gelmedi ki firma hakkında 5 olumlu yorum var.

  ve sql uyarılarıyla kaynıyor.

 16. Hasan Keskin Hasan Keskin

  Böylesine bir sitenin bu platformda bu denli yumuşak yorumlarla konu edilmiş olmasına gerçekten çok şaşırdım. Gördüğüm kadarıyla az da olsa sadece fikir olarak değerli bir proje denebilir bence. Ne tasarım ne de uygulamada bir ışık göremedim açıkçası. Fikir olarak da www.akakce.com sitesinin içindeki mağaza kartı ve mağazalar bölümlerini hatırlattı bana, tabi ek olarak aynı sitedeki internet mağazaları forumu da akla gelebilir. Adresleri aşağıda:

  http://www.akakce.com/magazalar.asp http://www.akakce.com/magaza-karti/KoySepete.html http://www.akakce.com/forum/?qFCT=1

  Sonuç olarak bence henüz bir aşama kaydetmemiş bir işin bu sitede konu edilmesini yadırgadım. Tabi site sahiplerinin bileceği bir iş ama bu yazıdan sonra şu şiir sitesi meselesi vardı bilenler bilir, neden benim sitemi incelemiyorsunuz gibi bir eleştirisi olan, o arkadaşı da haklı duruma getirmiş oldunuz. Bence çıta biraz düşmüştür.

 17. Hasan Keskin Hasan Keskin

  Bu sitenin webrazzi'de haber yapılmış olması webrazzinin çıtasının düştüğünü gösteriyor bence. Ne web 2.0 ne parlak bir fikir ne uygulama ne de tasarımda bir ışık göremedim.

 18. Ilyas Teker Ilyas Teker

  İlk paragrafı okuyunca 'vay canına bunu bile düşünmüşler!' dedim doğrusu. Demek ki Türkiye'de e-ticaret bayağı yaygınlaştı ki başka birileri bunu görüp kullanıcıların iyi/kötü yorumlarını almak istiyor. Bizimde söyleyeceğimiz bir kaç satırımız var elbet :)

 19. Onur Özdemir Onur Özdemir

  İnternetten alışveriş yapacak olan bir insan, alacağı ürünle ilgili yorumları görmek isteyecektir. Bu sitede alışveriş sitelerinin türüne göre gruplandırma yapılmış, ürün çeşitlerine göre değil. Zira en kalabalık grubu da doğal olarak "Çok çeşitli ürünler" kategorisi oluşturuyor. Belki filtreleme yaparak ürün kategorisi de oluşturabilirlerse e-ticaret müşterileri için ileride faydalı bir kaynak olabilir. "Hangi ürünü hangi siteden alayım" sorusuna fiyat karşılaştırma anlamında tio en güzel cevabı verirken (bence) yorumlara göre de NeredenAldın cevap verebilir. Ayrıca turuncu rengi beğenmediğimi belirtmek isterim.

  Bir diğer merak ettiğim de NeredenAldın.com, alışveriş sitelerinin kendi sitelerine aldıkları yorumları azaltır mı?

 20. Ahmet Bulent Ahmet Bulent

  700x1200px gibi oldukça büyük bir reklam görseli kullanmışlar. Sitedeki herşey gibi reklamın da turuncu tonlara yakın olması görsel olarak rahatsız edici.

 21. Mehmet Tabur Mehmet Tabur

  Bazıları alışveriş yapmaya korktuğunuz kadar var. Bugün öğrendiğime göre Homev de kepenk kapatmış: http://www.homev.com.tr

 22. Mehmet Tabur Mehmet Tabur

  Bazıları alışveriş yapmaya korktuğunuz kadar var. Bugün öğrendiğime göre Homev de kepenk kapatmış: http://www.homev.com.tr/

 23. Bu tür sitelerin , site içinde yorumlanan sitelerden reklam alması çok etik değil. Üstüne birde editörün tercihi falan yazılmış ki ilginç.

 24. Levent Akinti Levent Akinti

  Sitede yeralan yorumları okuyunca insan, bu sitelerde alışveriş yapmaya korkuyor :)

 25. Yucel Eroglu Yucel Eroglu

  Bence genel olarak bir şikayet sitesi yerine sadece alış veriş sitelerine yönelmeleri çok daha iyi. Çünki alış veriş sitelerinin çalışma şekli ve konsepti 3 aşağı 5 yukarı belli oluyor yani böle bir platformda karşılaştırmak kendimize güvenilir bir sanal mağaza bulmak kolay.

  Tasarım'a gelince ferah bir arayüzle karşılaşsak daha iyi olur kanımca.

  Başarılar

 26. Fikir gayet güzel. Niş ve gelişebilecek bir alan. Tasarım da o kadar kötü değil bence. Normal metin yazılarının kırmızı renkte olmasından kaynaklanıyor biraz. Bir de internet projelerini daha çok dışardaki internet sektörüne yakın olmayan sadece kullanıcı olan insanların gözü ile ele almak lazım. Sırf bakış açısından dolayı birçok güzel fikri kaçırıyor olabiliriz.

 27. Mehmet Soylu Mehmet Soylu

  Fikir sahibini yakında başka bir platformda, ticarifikir.com'dan takip etmeye başlayacağım. Tasarım be kullanılabilirlik konusunu aşmamaları için herhangi bir neden yok gibi. Özellikle alış-veriş sitelerine yakınlıkları sitenin hızına hız katacaktır diye düşünüyorum. Türel sağolsun, merakla izliyorum yeni projesinide...

 28. Banu Soysal Banu Soysal

  İnsan nefes alamıyor.

 29. İhsan Dişkan İhsan Dişkan

  Kimse kusura bakmasın ama tasarım korkunç! Servisi incelemek bile istemedim açıkcası..

 30. Hakan Karaaslan Hakan Karaaslan

  Siteye girdikten sonra hemen bir çıkma isteği uyandı. Çok itici bir tasarım bence.

  Tamam tasarım her şey değil; ancak gerçekten incelemek için çok uğraşmama rağmen dayanamadım çıktım siteden. Biraz sonra tekrar deneyeceğim...

 31. Murat Turan Murat Turan

  Fikir gerçekten güzel ama sikayetvar.com'u kullanım açısından iyi bulmama rağmen bu site ondanda kötü durumda.

  Sistem üzerinde çalışılırsa bence çok işe yarayan bir platform olur ve tutulur.

 32. teşkkürler.

  Şu siteleri de kesinlikle tavsiye ederim arkadaşlar..

  www.karsilastir.com