Popüler web siteleri ve istatistikleri

Ülkemizdeki web girişimlerinin ziyaretçi ve sayfa gösterim istatistikleri genelde çok merak edilir. Bu merakı bazı siteler için giderebilmek için elime ulaşan bir haberdeki istatistikleri paylaşmak istiyorum.

Listede anlaşılacağı üzere MySpace ve Goal.com için verilen istatistikler Türkiye trafikleri için geçerlidir. Ancak MySpace'in istatistiğinde bir problem olduğunu düşünüyorum. Kişi başına 180 sayfa görüntüleme bana çok anlamlı gelmedi. Bununla ilgili kısa sürede açıklama gelecektir diye tahmin ediyorum.

Şimdi gelelim habere. Yukarıda görmüş olduğunuz istatistikler bana bugün bir e-posta ile ReklamZ tarafından gönderildi. Elbette bana özel bir mesaj değildi, ReklamZ'nin ağına yeni katılan siteler ile ilgili bir bilgilendirme bülteniydi. ReklamZ bünyesine yeni katılan bu sitelerle birlikte şirketin yayıncı ağını 105 siteye çıkarttığı da gönderilen bültende belirtilmişti.

Pilli sitelerinin Logaritma'dan ve Ekşi Sözlük'ün MedyaNet'ten ayrılıp ReklamZ bünyesine geçtiğini biliyorduk. Hatta bu konuyla ilgili yaptığım küçük çaplı bir araştırma ile Logaritma ve MedyaNet tarafındaki bu kan kaybının sebeplerini de öğrendim. Kısaca özet geçmem gerekirse, ana sorun sitelerin zaman içinde ajansları tarafından yeterince el üstünde tutulmamasıymış.

Tekrar istatistiklere dönecek olursam. Burada benim gördüğüm özel bir durum var. Dikkat ederseniz aylık sayfa gösterimi çok da yüksek sayılmayacak birçok site ReklamZ yayıncısı olarak yerini almış. Bu duruma bakarak, artık reklam akışının içeriği ve kullanıcısı özel sitelere kaydığını söylemek sanırım doğru olacaktır.

ReklamZ'nin web sitesinde aslında şirketin ağında bulunan tüm yayıncılar ve bunların birçoğu ile ilgili trafik bilgileri bulunuyor. Ancak güncellikleri ile ilgili pek emin değilim. Eğer şirket, sitesindeki listeyi yakın zamanda güncellerse, yayın ağındaki 105 sitenin sayfa görüntüleme ve tekil ziyaretçi sayılarına ulaşılmış olunacak ve bana kalırsa çok değerli bir kaynak haline gelecek.

Hazır konu açılmışken web sitesi istatistikleri ile ilgili bir konuda daha son söz olarak merak gidermek istiyorum. Bana en çok sorulan Nokta A.Ş.'ye ait sitelerin istatistikleri oluyor. Benim de bu sorulara genelde cevabım bu istatistiklerin zaten açık olduğu oluyor. Şöyle ki; Nokta A.Ş.'nin tüm sitelerinin istatistiklerine ve sitelerin demografik detaylarına şirketin reklam servisi Virgül üzerinden yayın ağı sayfalarını inceleyerek ulaşabilirsiniz.

NOT: Yayın ağındaki sitelerin istatistiklerini paylaşan başka reklam ajansları biliyorsanız yorumlarda paylaşırsanız memnun olurum.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.